Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hitman Dx12 Ultra (1080p):

 

hitman1kmldj.jpg

hitman2bdafu.jpg

 

Edit: Διορθωμένα graph, χρησιμοποιώντας excel min/max/avg functions σε όλα τα frames του κάθε run, αφαιρώντας το δεύτερο που έκανε stutter κάθε φορα.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το 1080p gaming review απο techspot i7-7800X vs Ryzen 5 1600 που όλοι περιμέναμε :D

 

Link για video απο Y-tube

Προσωπικά ένα μπράβο στην AMD που επιτέλους έφερε ανταγωνίστηκα cpu και έχουμε και δεύτερη επιλογή πλέον.

Άντε να βγάλει και καμία ανταγωνιστική gpu να δέσει το γλυκό!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ένα μπράβο στην AMD που επιτέλους έφερε ανταγωνίστηκα cpu και έχουμε και δεύτερη επιλογή πλέον.

Άντε να βγάλει και καμία ανταγωνιστική gpu να δέσει το γλυκό!!!

Δυστηχως κατα την αποψη μου, η AMD εφερε τοσο ανταγωνιστηκα CPU που και παλι δεν εχουμε δευτερη επιλογη, μιας και εξαφανισε την Intel. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχει βάλει κανείς corsair hydro στην crosshair vi;

Που είναι το cpu fan control στο bios να το απενεργοποιησω;

Δεν την βλέπουν τα windows10 και φυσικά ούτε στο corsair link εμφανίζεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχει βάλει κανείς corsair hydro στην crosshair vi;

Που είναι το cpu fan control στο bios να το απενεργοποιησω;

Δεν την βλέπουν τα windows10 και φυσικά ούτε στο corsair link εμφανίζεται..

Q fan control λεγεται

Σιγουρεψου οτι εχεις ολες τις συνδεσεις σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως κατα την αποψη μου, η AMD εφερε τοσο ανταγωνιστηκα CPU που και παλι δεν εχουμε δευτερη επιλογη, μιας και εξαφανισε την Intel.

από τα reviews εσύ αυτό καταλαβες δηλαδή? Ναι ο 1600 είναι καλύτερη επιλογή από τον 7800χ ο οποιος στα παιχνίδια έχει θέματα,αλλά ο 7700k παραμένει ο καλύτερος επεξεργαστής για παιχνίδια ,στα 300 δολλαρια βέβαια.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα reviews εσύ αυτό καταλαβες δηλαδή? Ναι ο 1600 είναι καλύτερη επιλογή από τον 7800χ ο οποιος στα παιχνίδια έχει θέματα,αλλά ο 7700k παραμένει ο καλύτερος επεξεργαστής για παιχνίδια ,στα 300 δολλαρια βέβαια.

Εγω καταλαβα αυτο που εγραψα ηδη 3 φορες. Ο 7700k με την διαφορα τιμης που εχει απο τον 1600 (και δεν μιλαω μονο για το +120 που εχει το CPU αλλα και για mobo + cooler) αξιζει μονο εαν

 

1) Εχεις unlimited budget

2) Θες να παιζεις ΜΟΝΟ παιχνιδια

3) Εχεις 1080 / 1080ti

4) Θες να παιζεις σε 1080p απο αποψη

5) Εχεις 144hz+ monitor

 

Αν δεν ισχυουν ΟΛΑ τα απο πανω δεν νομιζω οτι αξιζει ο 7700k. Και επειδη παντα ενα PC χτιζεται με ενα Χ budget υποψιν, ακομα και 1080ti να χωρεσει καποιος στο budget του δεν θα του προτεινα να δωσει τα ~200€ παραπανω για τον 7700k αλλα για μια οθονη μεγαλυτερης αναλυσης. That's just me βεβαια. 

 

Αν μου βρεις καποιο σεναριο οπου θες το PC για games και αποτελει συμφερουσα αγορα ο 7700k με χαρα μου να την ακουσω. Δυσκολευομαι να βρω ενα σεναριο οπου καποιος θελει gaming PC με 1000 -1500  και θα χωραγα μεσα εναν 7700k. Εσυ οχι?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλουμε μέσα και το γεγονός ότι οι απαιτήσεις των games για cpu power αυξάνονται, συν το γεγονός ότι ο ryzen plus/two θέλει νέα λεφτά(κανα κατοστάρι πάνω στα λεφτά του μεταχείρο) τότε έρχεται μία η άλλη.

Γιατί όταν βγάζεις από τη μέση εντελώς την gpu(πράγμα που δεν είδαμε στο συγκριτικό του HW unboxed) και βλέπεις την πραγματική δύναμη των cpu, μια διαφορά της τάξης των 30 καρέ(π.χ. 130 vs 100) σήμερα μπορεί να μην μετράει, αλλά θα μετρήσει κάποια στιγμή στο μέλλον.

 

υ.γ: Στο συγκριτικό 7800X vs 1600 του hw unboxed μου έκαναν εντύπωση τα όσα είπε για το mafia 3. Όπου μετά τα τελευταία patch το game πάει καλύτερα σε ολιγοπύρηνους ίντελ.

Φαίνεται ξεκάθαρα ότι το mafia 3 και το watch dogs 2 εκμεταλλεύονταν παραπανίσια cores εξαιτίας του τρόπου που τα μετέφεραν στο pc. Ποιός ξέρει αν έδωσαν στη cpu δουλειά της gpu; Μην ξεχνάμε ότι στις κονσόλες υπάρχει κοινή μνήμη, κάτι που συνιστά δραστική αλλαγή αρχιτεκτονικής.

 

Τελικά τα μόνα αληθινά multihreaded games είναι το BF1 άντε και το overwatch(το dying light και το TW3 σε μερικά μόνο σημεία). Και να σκεφτεί κανείς ότι το υπερσύγχρονο σε γραφικά και scale BF4 τα πήγαινε πολύ καλύτερα σε i5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είσαι πολύ λάθος και δεν έχω διάθεση να γράψω κατεβατα βραδυατικα για τόσο αλλά πράγματα. Θα σου πω από πρόσφατο προσωπικό παράδειγμα που εψαχνα αυτές τις μέρες. Βρίσκω από αγγελία σφραγισμένο 7700κ 280 ευρω, 60 ευρώ ακριβότερα από 1600 από κοντινό κατάστημα. Μητρική στα 120-130 ευρώ όσα θα έδινα και για 1600, και ψυκτρα έχω ήδη. Που είναι το σενάριο των 200+ ευρώ που αναφερεις? Φυσικά δεν τον αγόρασαν γιατί δεν θέλω να πάω σε παρόμοιο επεξεργαστή και από σεπτεμβριο θα δω τι θα πάρω. Επίσης για αυτό που γράφεις πιο πάνω δεν θυμαμαι με τον ταπεινό μου i7 4.5 ετών πλέον να γονατιζε πουθενά,ούτε θυμάμαι από γνωστούς και φίλους να είχα ακούσει ποτέ παράπονο όσον αφορά γενική χρήση με οποιοδήποτε επεξεργαστη ακόμα και athlon η i3. Ίσα ίσα που διάφορες έβλεπαν μόνο όταν έβαζαν ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...