Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε φίλε επικοινωνείς με τον εγκέφαλό σου; Σοβαρά τώρα μου συγκρίνεις την τιμή του 7700k που την βρήκες εκτός καταστήματος σε αγγελία που στην τελική μπορεί να ήταν και κλεμμένο το προιόν με τιμή λιανικής καταστήματος για να μας πείσεις όπου ο i7 δεν είναι άρμεγμα.... Πιο Biased γνώμη για την intel ούτε ο Linus δεν έχει που στην τελική τον έχουν χρυσώση με αυτά που του δίνουν. Και η μ@λ@κί@ που λες για την ψύκτρα, δεν την αγοράζεις σου την δίνουν παρέα με τον επεξεργαστή και αω θες την χρησιμοποιείς. Τσέκαρε λίγο τις ρόγες από τα βυζιά σου γιατί η intel σου τα έχει ματώσει από το άρμεγμα.

Λυπάμαι πραγματικά για δύο πράγματα. Πρώτον για το επίπεδο που πρέπει να έχει κάποιος για να σχολιάζει έτσι και δεύτερον στο ότι υπάρχουν και άτομα που πατανε likes σε τέτοιους χαρακτηρισμούς. Εγώ απλά ανέφεραν τι αγοράζει μία μερίδα των αγοραστών στο εξωτερικό με σκοπό το gaming και ότι η τελική τιμή αγοράς μπορεί να διαφέρει σημαντικά και να μην έχετε κάποια πράγματα για δεδομενα. Και η απάντηση που πήρα είναι αυτή. Οκ λοιπόν επειδή διακρινω ότι διάθεση για διαλογο/αντίλογο δεν υπάρχει(γιατί είπαμε τα intel fanboys είναι τα κατακριτέα)γιατί μάλλον ορισμενους δεν τους συμφέρει να γράφονται κάποια πράγματα,καλή συνεχεια από μένα. Κρίμα πραγματικά σε μεγάλο τεχνολογικό forum να γράφονται τέτοια πράγματα και να επισκέπτονται κιόλας. Και μην μου πει κανείς ότι είναι θέμα ryzen αυτό ,γιατί και στο άλλο θέμα του x299 τα ίδια γράφονται και εκεί.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι πραγματικά για δύο πράγματα. Πρώτον για το επίπεδο που πρέπει να έχει κάποιος για να σχολιάζει έτσι και δεύτερον στο ότι υπάρχουν και άτομα που πατανε likes σε τέτοιους χαρακτηρισμούς. Εγώ απλά ανέφεραν τι αγοράζει μία μερίδα των αγοραστών στο εξωτερικό με σκοπό το gaming και ότι η τελική τιμή αγοράς μπορεί να διαφέρει σημαντικά και να μην έχετε κάποια πράγματα για δεδομενα. Και η απάντηση που πήρα είναι αυτή. Οκ λοιπόν επειδή διακρινω ότι διάθεση για διαλογο/αντίλογο δεν υπάρχει(γιατί είπαμε τα intel fanboys είναι τα κατακριτέα)γιατί μάλλον ορισμενους δεν τους συμφέρει να γράφονται κάποια πράγματα,καλή συνεχεια από μένα. Κρίμα πραγματικά σε μεγάλο τεχνολογικό forum να γράφονται τέτοια πράγματα και να επισκέπτονται κιόλας. Και μην μου πει κανείς ότι είναι θέμα ryzen αυτό ,γιατί και στο άλλο θέμα του x299 τα ίδια γράφονται και εκεί

Με μεγάλη μου χαρά διαβάζω πως δεν θα ξανασχολιάσεις. Τελικά δεν ήταν και τόσο δύσκολο να σε κάνω να σταματήσεις να λες τα δικά σου.

Πάντως περί intel i7 7700/7700k. Όσο έχουν λιανική τίμη πάνω από 250 Euro είναι λάθος αγορά. Δεν θα είχα πρόβλημα να πλήρωνα μέχρι τόσα για έναν καθαρά gayming επεξεργαστή, και άλλα 120-150 για mobo για να έχω όσο μεγαλύτερα frame rates μπορούσα. Αλλά κάποιος που θέλει να χρησιμοποιήσει το PC του για κάτι παραπάνω από gayming και δεν θέλει να δώσει ένα νεφρό η σειρά 1600/1700 για αυτά που προσφέρουν (στην τιμή που τα προσφέρουν) είναι ότι καλύτερο συνέβει στο CPU market. Μπορεί να μην έχουν καλύτερο IPC σε σχέση με έναν intel σε πάρα πολλές εφαρμογές, αλλά δεν μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι είναι κακοί/μέτριοι επεξεργαστές ή δεν έχουν την αξία των χρημάτων τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τα "χωσω" και λιγο στον strawman.........επειδη μας ψιλοεχει πρηξει και με τον Ryzen..... (καλα κανει, αλλα το παρακανει...)..!!! 


Φιλε μου επειδη πηρες τον Ryzen, δεν σημαινει αυτοματα οτι ειναι και ο καλυτερος επεξεργαστης στον πλανητη...! μπορει να ειναι το καλυτερο νεο προιον, το καλυτερο VFM, αλλα μεχρι εκει...!! 

Η AMD απλα εκανε ενα τεραστιο βημα και γεφυρωσε το χασμα που υπηρχε μια 5ετια. Δεν εφερε κατι ριζοσπαστικα νεο, με τεραστια διαφορα απο τον ανταγωνιστη της.   

Μην τρελλαθουμε ξαφνικα....!!!!!    

 

κι αν θες και την προσωπικη μου αποψη, περιμενα και λιγο καλυτερα μετα απο 4-5 χρονια  ψαξιματος...!    ελπιζω στους ΖΕΝ+....!!! 
 

 

δεν εγινε ξαφνικα ο RYZEN ο επεξεργαστης που παταει κατω ο,τιδηποτε εχει ο ανταγωνιστης..!   καποτε ειχε γινει και αυτο.  τωρα ομως δεν ειναι το...."καποτε"...!!!  αλλες εποχες τοτε, αλλες σημερα...!

 

η AMD απλα καταφερε μετα απο 5 χρονια (το ξαναλεω, για να το εμπεδωσουμε) να φερει εναν ανταγωνιστικο επεξεργαστη-αρχιτεκτονικη.  

και παλι παιζει στο γηπεδο της αγορας, με τα οπλα που ξερει. δινει πολλους πυρηνες/threads, πολυ καλες τιμες, πολυ δυνατη πλατφορμα, και αναβαθμισιμοτητα...!!  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εγινε ξαφνικα ο RYZEN ο επεξεργαστης που παταει κατω ο,τιδηποτε εχει ο ανταγωνιστης..!   καποτε ειχε γινει και αυτο.  τωρα ομως δεν ειναι το...."καποτε"...!!!  αλλες εποχες τοτε, αλλες σημερα...!

Διαφωνω πληρως. Το εχω γραψει καμποσες φορες, στα ~300€ που παει το b350 + 1600  + cooler που κλοκαρι στα 3.7 χωρις να αγγιξεις τα volts ο ανταγωνισμος (δυστηχως) δεν εχει κατι καν ΚΟΝΤΑ, ποσο μαλλον και ανταγωνιστικο. 

 

Eιναι μαλιστα τοσο μπροστα που η συγκριση και μονο ενος παραπλησιου κοστους επεξεργαστη εχει γινει πλεον ανεκδοτο. Καποιος που γνωριζει εστω και τα βασικα απο επεξεργαστες πιστευεις υπαρχει περιπτωση να μπει στο διλημμα μεταξυ κλειδωμενου i5 7600 και R5 1600? Μονο και μονο που γραφω αυτη την προταση το θεωρω προσβολη στη νοημοσυνη μου

Ο τελευταιος που προσπαθησε να βρει κατι που ειναι καλυτερο vfm μας εβαλε links απο το userbenchmark και κατεληξε οτι i5 7500 > 4770k. 

Απο την αλλη ο 7700k προφανως για αυτα που προσφερει ειναι απλησιαστος, αλλα γιαυτα που προσφερει ειναι απλησιαστη και η τιμη του κατα την αποψη μου. Ο λογος ειναι οτι παντα ενα PC χτιζεται με συγκεκριμενο budget, και στο gaming που αποδιδει ο 7700k θα ηταν καλυτερο το budget αυτο που εχεις να το δωσεις σε οθονη / gpu παρα σε επεξεργαστη. 

 

Μαντέψτε τι τεστάρω τώρα:
 
 
 
:P

 

Τον R5 1600? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1500x/1600 με διαφορετικές ταχύτητες σε ram.

 

Edit: Results:

 

1500x:

 

Rise of the Tomb Raider(Dx12):

rotr1h0y1w.jpg

rotr2o9zey.jpg

rotr39kz36.jpg

 

Hitman(Dx12):

hitman1d6b43.jpg

hitman2s3lh3.jpg

 

Far Cry Primal:

fcpw0z1w.jpg

 

 

1600:

 

Rise of the Tomb Raider(Dx12):

rotr1plag7.jpg

rotr2oaz8h.jpg

rotr3txxwn.jpg

 

Hitman(Dx12):

hitman1c8yqm.jpg

hitman2mcbwm.jpg

 

Far Cry Primal:

fcpvhasz.jpg

 

 

Νέο BIOS με νέα timings (3466 LL+) οποτε θα πρέπει να τσεκάρω τον 1700 ξανά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες νέα timings ??????

στείλε υλικό στον λαό !

Αυτά έχω τώρα και είναι τεσταρισμένα σε GSAT 1 ώρα χωρίς error:

 

timings5by9x.png

 

Τάση δεν άλλαξα (1.45v) soc το κατέβασα στα 1.125v γιατί δεν χρειαζόταν 1.175 τελικά. 9920 BIOS.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολλάτε κατ αρχήν από το OC... Μην έχετε την ψευδαίσθηση, ότι όλος ο κόσμος ασχολείται με το oc, και θα ψάξει τι μνήμες θα βάλει για να ωφεληθεί, θα πάρει aftermarket cooler, σώνει και καλά, κλπ. Δεν είναι όλοι ψαγμένοι.

 

Και αυτοί οι πολλοί θα εμπιστευτούν το brand name και όχι μια εταιρια που ίσως δεν την έχουν ακούσει καν.......

 

Γιατί σου φαινεται περίεργο αυτό;

 

Αυτή την περίοδο καλως κακώς, δεν έχει σημασία, η Ιντελ έχει χτισει καλύτερο όνομα. Αυτό θα εμπιστευθεί ο αδαής αγοραστής.

Νομίζεις ότι θα ρίξει χρήμα σε μια εταιρεία που δεν την γνωρίζει...;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολλάτε κατ αρχήν από το OC... Μην έχετε την ψευδαίσθηση, ότι όλος ο κόσμος ασχολείται με το oc, και θα ψάξει τι μνήμες θα βάλει για να ωφεληθεί, θα πάρει aftermarket cooler, σώνει και καλά, κλπ. Δεν είναι όλοι ψαγμένοι.

 

Και αυτοί οι πολλοί θα εμπιστευτούν το brand name και όχι μια εταιρια που ίσως δεν την έχουν ακούσει καν.......

 

Γιατί σου φαινεται περίεργο αυτό;

 

Αυτή την περίοδο καλως κακώς, δεν έχει σημασία, η Ιντελ έχει χτισει καλύτερο όνομα. Αυτό θα εμπιστευθεί ο αδαής αγοραστής.

Νομίζεις ότι θα ρίξει χρήμα σε μια εταιρεία που δεν την γνωρίζει...;;;

Ε όχι και δε γνωρίζει ο κόσμος την AMD... Καλύτερο όνομα η Intel σαφώς και έχει φτιάξει, αλλά έχει και τιμές στα ύψη, ο απλός κόσμος όπως λες, θα πάει εκεί που τον στέλνει (α) η τσέπη του, και γι'αυτό βλέπουμε να αγοράζονταν FX (4-6), και i-3, και (β) εκεί που θα τον στείλει ο πωλητής του πλαισίου. του κωτσόβωλου και του κάθε άλλου πολυκαταστήματος. Τώρα από την άλλη, ο "πολύς" ο κόσμος πλέον έχει μια στοιχειώδη ενημέρωση, και ψάχνοντας στο νετ όλο και κάτι θα μάθει, όλο και κάτι θα δει και θα διαβάσει πριν αγοράσει το οτιδήποτε, και δε θα πάει εύκολα να σκάσει 300άρες για επεξεργαστές χωρίς να σκανάρει την αγορά. Αδαής αγοραστής πλέον αποτελεί ελάχιστο ποσοστό της αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...