Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
17 minutes ago, nickpats said:

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! Είμαι νέος σε αυτό το νήμα και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μιας και σκέφτομαι να αγοράσω ένα Nintendo Switch κι εγώ ως παλιός fun της Nintendo από NES. Με ενδιαφέρει για soft mod και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος αγοράσει αυτή τη στιγμή από κάποιο κατάστημα αν γίνεται να προχωρήσει σε αυτή τη διαδικασία. Ρωτώ γιατί κάποιοι λένε ότι γίνεται και άλλοι όχι. Έχω λίγο μπερδευτεί.

Επίσης αν δε υπάρχει soft mod, αναγκαστικά η μόνη λύση είναι hard mod? Είναι εφικτή σε όλες τις κονσόλες switch? Κάθε προσπάθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τα Switch από μια ημερομηνία κατασκευής και έπειτα είναι όλα patchαρισμένα, δηλαδή δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το exploit για να περάσεις CFW με soft-mod. Βρίσκεις ποιά είναι patched και ποιά όχι από το serial number τους. Θεωρώ απίθανο να βρεις σε ράφι καταστήματος unpatched Switch αυτή τη στιγμή.

Στις patched κονσόλες μπορείς να περάσεις μόνο hard-mod, αλλά να ξέρεις ότι πρώτον πρέπει να βρεις κάπου στον πλανήτη να πουλάνε (μιας και η Ν έχει κινηθεί νομικά και δεν βρίσκεις πλέον) και δεύτερον χρειάζεται soldάρισμα (με ότι αυτό προϋποθέτει σε γνώσεις κλπ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τα Switch από μια ημερομηνία κατασκευής και έπειτα είναι όλα patchαρισμένα, δηλαδή δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το exploit για να περάσεις CFW με soft-mod. Βρίσκεις ποιά είναι patched και ποιά όχι από το serial number τους. Θεωρώ απίθανο να βρεις σε ράφι καταστήματος unpatched Switch αυτή τη στιγμή.

Στις patched κονσόλες μπορείς να περάσεις μόνο hard-mod, αλλά να ξέρεις ότι πρώτον πρέπει να βρεις κάπου στον πλανήτη να πουλάνε (μιας και η Ν έχει κινηθεί νομικά και δεν βρίσκεις πλέον) και δεύτερον χρειάζεται soldάρισμα (με ότι αυτό προϋποθέτει σε γνώσεις κλπ). 

Σε ευχαριστώ Malthador! Κατοπιστικότατος... αρά κινούμαστε officially. Και πάλι σε ευχαριστώ για τη ταχύτατη απόκριση! Καλή Κυριακή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 minutes ago, nickpats said:

Σε ευχαριστώ Malthador! Κατοπιστικότατος... αρά κινούμαστε officially. Και πάλι σε ευχαριστώ για τη ταχύτατη απόκριση! Καλή Κυριακή!

Προσωπικά, αν αγοράζα καινούριο Switch σήμερα με σκοπό να το χακάρω δεν θα αγόραζα του κουτιού. Θα κοιτούσα για μεταχειρισμένη unpatched κονσόλα που να παίρνει soft-mod. 

Ενέχει το ρίσκο του μεταχειρισμένου προφανώς, αλλά είναι μικρότερος από το ρίσκο του solding. Και σίγουρα αν αγόραζα κονσόλα του κουτιού θα ήθελα να έχω την εγγύηση ενεργή.

Αλλιώς πας σε unhacked κονσόλα και έχεις όλα τα πλεονεκτήματα της, παίζεις και online κλπ κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ξέρει κανείς εάν γίνονται τα παρακάτω με κάποιον τρόπο:

1. Στο Mario Party να παίξουν κάποιοι παίκτες με Pro Controller ή με gamepad που είναι κουμπωμένο σε 8bitdo adapter;

2. Στο Super Mario 3D World και στο New Super Mario Bros U Deluxe να παίζουμε διπλό ο ένας σε mobile mode και ο άλλος με gamepad δίπλα του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έκαναν publish το repl4y στο Play Store. Το αγόρασα. Παίζει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ με το ps4 συνδεδεμένο με Ethernet. 

Η δε μέγιστη ανάλυση του απλού PS4 για remote play, στα 720p 60fps ταιριάζει απολύτως γάντι στο NSW σε handheld.

Επόμενη φαση καψίματος το σεταρισμα για εκτός σπιτιού remote play...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όπως έχω ξαναπεί, διαφωνώ με τα video guides, αλλά ο τύπος είναι πολύ επεξηγηματικός και δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι τρομερό επάνω στην διαδικασία στο κοντινό μέλλον.

Όποιος θέλει να φτιάξει dual-boot atmosphere μαζί με android, ακολουθεί τον οδηγό:

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλημέρα, έχω παρατηρήσει οτι τον τελευταίο καιρό το switch μου, στο οποίο έχω σχ, ώρες ώρες βγάζει μια μαύρη οθόνη που μου λέει να κάνω restart την κονσόλα, φταίει το λογισμικό ή η sd ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά μάλλον φταίει η εσοχή της sd, τώρα το έπιασε κ δεν διαβάζει την sd ενώ ο υπολογιστής την διαβάζει κανονικά, δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 hours ago, GeorgeMan said:

Έκαναν publish το repl4y στο Play Store. Το αγόρασα. Παίζει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ με το ps4 συνδεδεμένο με Ethernet. 

Η δε μέγιστη ανάλυση του απλού PS4 για remote play, στα 720p 60fps ταιριάζει απολύτως γάντι στο NSW σε handheld.

Επόμενη φαση καψίματος το σεταρισμα για εκτός σπιτιού remote play...

Με port forward τις πόρτες που θέλει (και σετάρισμα DDNS στο router για να μην ψάχνω κάθε φορά την IP μου), παίζει και εκτός σπιτιού! 😍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 hours ago, GeorgeMan said:

Έκαναν publish το repl4y στο Play Store. 

Σου το εμφανίζει; 

Εμένα δεν μου το βγάζει ρε γμτ. Το έχω αγορασμένο από το site τους, αλλά θέλω τα αυτόματα updates. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, Malthador said:

Σου το εμφανίζει; 

Εμένα δεν μου το βγάζει ρε γμτ. Το έχω αγορασμένο από το site τους, αλλά θέλω τα αυτόματα updates. 

Τι να σου πω, χτες που πήγα να το κατεβάσω και πάτησα το download link από το email με πήγε το Play Store. Και το έκανα upgrade μέσα από την εφαρμογή. Επίσης έχει στα release notes της 2.57 ότι έγινε publish. Όντως με search δε μου το βγάζει, ίσως δεν υπάρχει (ακόμα?) στο ελληνικό Play Store;

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας κ λέω να κάνω ένα φορματ στην μνήμη πριν πάρω ανταλλακτικό για τον sd reader tou switch μπορεί να μου πει κάποιος πω μπορώ να κάνω backup του hidden partition που έχω στην sd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, GeorgeMan said:

Τι να σου πω, χτες που πήγα να το κατεβάσω και πάτησα το download link από το email με πήγε το Play Store. Και το έκανα upgrade μέσα από την εφαρμογή. Επίσης έχει στα release notes της 2.57 ότι έγινε publish. Όντως με search δε μου το βγάζει, ίσως δεν υπάρχει (ακόμα?) στο ελληνικό Play Store;

Το έβγαλε από τον browser τελικά, στο store δεν το εμφανίζει για κάποιον λόγο.

10 hours ago, Malthador said:

Όπως έχω ξαναπεί, διαφωνώ με τα video guides, αλλά ο τύπος είναι πολύ επεξηγηματικός και δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι τρομερό επάνω στην διαδικασία στο κοντινό μέλλον.

Όποιος θέλει να φτιάξει dual-boot atmosphere μαζί με android, ακολουθεί τον οδηγό:

 

Να πω εδώ ότι ο συγκεκριμένος οδηγός ΔΕΝ είναι για όταν έχετε emuNAND σε partition, μόνο σε folder.

Για emuNAND σε partition, θέλει ξεχωριστό partition την ώρα που φτιάχνετε το partition του android. Το κατάλαβα με τον άσχημο τρόπο, τώρα προσπαθώ να το συμμαζέψω. :P

59 minutes ago, lysopaine said:

μιας κ λέω να κάνω ένα φορματ στην μνήμη πριν πάρω ανταλλακτικό για τον sd reader tou switch μπορεί να μου πει κάποιος πω μπορώ να κάνω backup του hidden partition που έχω στην sd?

Για atmosphere χρησιμοποιείς το Hekate, είναι πολύ εύκολο. Για SXOS δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Για atmosphere χρησιμοποιείς το Hekate, είναι πολύ εύκολο. Για SXOS δεν ξέρω.

1ον έχω sx os ( αν κ θέλω να πάω σε atmosphere αλλά δεν ξέρω πως) 2ον δεν μου διαβάζει το switch το boot.dat κ είπα να δοκιμάσω να κάνω format την micro sd αλλά κατά την διάρκεια της εγκατάστασης πρέπει να έβαλα να κάνει αν θυμάμαι καλά αντίγραφο της sysnand σε secret partition. Από την στιγμή που έχω αντίγραφο της sysnand στον υπολογιστή μπορώ να κάνω άφοβα format της sd? επίσης αν είναι να κάνω μπορείς να μου θυμίσεις αν πρέπει να είναι fat32 ή exfat ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, lysopaine είπε

1ον έχω sx os ( αν κ θέλω να πάω σε atmosphere αλλά δεν ξέρω πως) 2ον δεν μου διαβάζει το switch το boot.dat κ είπα να δοκιμάσω να κάνω format την micro sd αλλά κατά την διάρκεια της εγκατάστασης πρέπει να έβαλα να κάνει αν θυμάμαι καλά αντίγραφο της sysnand σε secret partition. Από την στιγμή που έχω αντίγραφο της sysnand στον υπολογιστή μπορώ να κάνω άφοβα format της sd? επίσης αν είναι να κάνω μπορείς να μου θυμίσεις αν πρέπει να είναι fat32 ή exfat ?

Fat32 καλύτερα και από τη στιγμή που έχεις περασμένο το backup στο pc σου είσαι κομπλέ αν τυχόν κάποια στιγμή το χρειαστείς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...