Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, jon_pallis είπε

Χρησιμοποιεί κανένας σας δυο διαφορετικές καρτες micro sd?

Και εξηγώ.

Η 64αρα που έχω δεν με καλύπτει πλέον. Εχω όμως άλλη μια 64αρα που κάθεται. Αν εχω και στις δύο κάρτες το boot.dat και το licence θα μπορώ να έχω διαφορετικά games σε καθε καρτα? Φαντάζομαι οταν χρησιμοποιώ τη μια καρτα τα games της άλλης θα δείχνουν corrupted data αλλα το ζήτημα ειναι αν θα "φαει" κανένα αλλο conflict.

Εγώ 3-4.. Εννοείς παιχνίδια backup σωστά?Αν βάλεις άλλη κάρτα από αυτήν που έχει γίνει η εγκατάσταση του παιχνιδιού,όταν πατήσεις να τρέξει απλά σου βγάζει δύο επιλογές.,Η μια αν δεν κάνω λάθος είναι close και η άλλη download.Οποτε βάζεις την κάρτα που έχει γίνει η εγκατάσταση και το παιχνίδι τρέχει μια χαρά.Εννοειται πως σε κάθε κάρτα πρέπει να υπάρχουν τα αρχεία του εκάστοτε cfw .

2 ώρες πριν, moumias είπε

Ολα ενταξει,ηθελε αναβαθμιση απο 1 σε 4.1 που εβαλα για να διαβαζει την exfat,τωρα θα βαλω παιχνιδια,xci η nsp? Να το αναβαθμισω κι αλλο;

Τα xci είναι αρχεία για το SxOs.Αν το έχεις βάζειςxci.Αν όχι Nsp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, BlackStone7 είπε

Είναι φυσιολογικό να μην ανοίγει, μπαίνει σε RCM γιατί λογικά το έχεις βάλει σε AUTO RCM.

Μαλλον οταν εκανα την αναβαθμιση απο το ChoiDujourNX ελεγε για auto rcm για  να μην καουν fuses. Αρα ετσι το αφηνω τωρα; κι αν θελω να ανοιγει κανονικα πρεπει να επαναφερω ολη τη nand?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, moumias είπε

Μαλλον οταν εκανα την αναβαθμιση απο το ChoiDujourNX ελεγε για auto rcm για  να μην καουν fuses. Αρα ετσι το αφηνω τωρα; κι αν θελω να ανοιγει κανονικα πρεπει να επαναφερω ολη τη nand?

Στο ChoiDujourNX έχει επιλογή για AUTO RCM [Prevent fuse burning (enable AutoRCM)]. Δεν χρειάζεται να επαναφέρεις την SYSNAND. Απενεργοποιείς το AUTO RCM που αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που θα θες CFW θα πρέπει να χρησιμοποιείς JIG ή π.χ. χρησιμοποιείς το SX OS που έχει την επιλογή Boot original FW, Hekate [Launch options] - [Stock].

Επεξ/σία από BlackStone7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BlackStone7 είπε

Στο ChoiDujourNX έχει επιλογή για AUTO RCM [Prevent fuse burning (enable AutoRCM)]. Δεν χρειάζεται να επαναφέρεις την SYSNAND. Απενεργοποιείς το AUTO RCM που αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που θα θες CFW θα πρέπει να χρησιμοποιείς JIG ή π.χ. χρησιμοποιείς το SX OS που έχει την επιλογή Boot original FW, Hekate [Launch options] - [Stock].

Το autο rcm το ειχε αριστερα τικαρισμενο γιαυι αν εκανα αναβαθμιση χωρις αυρο ελεγε θα καψω fuse..που δεν ξερω κι ακριβως τι σημαινει. Τωρα αν το κλεισω τελειως το switch πρεπει να το ξανασυνδεσω στο λαπτοπ η κινητο και χωρις το jig μπαινει σε cfw. Αρα πρεπει να το εχω σε sleep συνεχεια. Αν θελω να το επαναφερω χωρις cfw επαναφερω τη sysnand;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, moumias είπε

Το autο rcm το ειχε αριστερα τικαρισμενο γιαυι αν εκανα αναβαθμιση χωρις αυρο ελεγε θα καψω fuse..που δεν ξερω κι ακριβως τι σημαινει. Τωρα αν το κλεισω τελειως το switch πρεπει να το ξανασυνδεσω στο λαπτοπ η κινητο και χωρις το jig μπαινει σε cfw. Αρα πρεπει να το εχω σε sleep συνεχεια. Αν θελω να το επαναφερω χωρις cfw επαναφερω τη sysnand;

Το CFW δεν εγκαθιστάτε, απλά κάθε φορά που το συνδέεις στο PC ή κινητό τρέχεις το Payload και φορτώνει το CFW, όταν πατήσεις Power OFF χάνετε το CFW.

Αν θες να το επαναφέρεις στην αρχική του κατάσταση μπαίνεις σε CFW με το SX OS πας [Options] και απενεργοποιείς το AUTO RCM με το [Uninstall AutoRCM] και μετά κάνεις Power OFF βγάζεις την SD CARD και τα διαγράφεις όλα, μετά ανοίγεις την κονσόλα και πας [System Settings] - [System] - [Formatting Options] - [Restore Factory Settings] και ακολουθείς τις οδηγίες.

Μετά από όλα αυτά θα είναι σαν την πρώτη μέρα που την αγόρασες.

(Αν έχεις συνδεθεί με την κονσόλα στο Internet όσο ήσουν σε CFW έχεις πολλές πιθανότητες να φας ΒΑΝ, αν δεν έχεις φάει ήδη, ακόμη και με το OFW).

Flight Mode ON πάντα.

Εγώ έχω καθαρή τη SYSNAND με OFW 7.0.1 και έχω δημιουργήσει στην SD CARD το EmuNand(29,1GB) με OFW 8.1.0(Last Firmware) όπου εκεί τρέχω το CFW.

Επεξ/σία από BlackStone7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα

Αγόρασα ενα switch από ένα μέλος εδώ στο insomnia με xcuter και περασμένα κάποια παιχνίδια.

Προσπάθησα με διάφορους τρόπους να περάσω και εγώ κάποια παιχνίδια (π.χ crash nitro racing) αλλά ενώ τα εμφανίζει και τα κάνω install μετά δεν μου το ανοίγει.

Μήπως υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει το χρόνο να με βοηθήσει για να καταλάβω και εγώ πως δουλεύει.

Θα ήθελα και κάποιους emulator να μου περάσει

Φυσικά αν χρειαστεί με πληρωμή

Είμαι άσχετος με το αντικείμενο.

Προτιμώ Αν γίνεται να βρεθούμε  (περιοχή Νίκαια Πειραιάς κλπ) .

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Επεξ/σία από tarampouras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Βρήκα σε αγγελία (εκτός forum ) ένα switch (σκέτη κονσόλα) σε καλή τιμή.  

Τι πρέπει να τσεκάρω έναν μπορεί να πάρει cfw? 

https://gbatemp.net/threads/switch-informations-by-serial-number-read-the-first-post-before-asking-questions.481215/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, theoritikos είπε

Βρήκα σε αγγελία (εκτός forum ) ένα switch (σκέτη κονσόλα) σε καλή τιμή.  

Τι πρέπει να τσεκάρω έναν μπορεί να πάρει cfw? 

Γράφεις το Serial number της συσκευής και σου λέει αν είναι Safe.

https://ismyswitchpatched.com/

https://damota.me/ssnc/checker/

Επεξ/σία από BlackStone7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...