Προς το περιεχόμενο

PS Vita / PSTV Hacking και Homebrew


xaerialtwistx
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/11/2020 στις 4:34 ΜΜ, Johnaras052005 είπε

Παει και το vita, πολυ λιγα ατομα ασχολουνται πια με αυτο 😢

Δεν ξερω αμα ασχολείται και κανένας με αυτο 😢. Πολυ ωραιο console αλλα η Sony....

Εχει ακομα κοινο και καποιους που ασχολουνται με αυτο με πρωτομαστορα τον Flow... Ευτυχως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νέα εκδοση του Deadalus x64 v0.6:

https://github.com/Rinnegatamante/DaedalusX64-vitaGL/releases/tag/Stable

Αλλαγες:

  • Added support for Russian translation. (By nekita13)
  • Added support for Turkish translation. (By rewold20)
  • Fixed an issue causing the app to crash when booted from other apps in certain cicrumstances.
  • Separated nightly auto updater from stable releases auto updater.
  • Optimized several instructions in the DynaRec.
  • Made DynaRec code buffer doublebuffered.
  • Implemented several missing instructions in the DynaRec.
  • Added registers caching to the DynaRec.
  • Fixed some issues in the DynaRec causing incorrect operations to happen.
  • Added loop optimizations to the DynaRec.
  • Added memory access optimizations to the DynaRec.
  • Removed Safe Dynarec as CPU emulation mode and added a DynaRec config panel to properly enable optimizations selectively.
  • Fixed an issue causing graphics to get corrupted in some games if Wait Rendering Done wasn't set.
  • Made so that the emulator will automatically unpause if the user selects the Close Rom or Restart Rom options while the emulator was paused.
  • Updated to latest vitaGL commit.

 Νεα εκδοση VitaQuake II v2.4

https://vitadb.rinnegatamante.it/#/info/278

Αλλαγές:

- Updated to latest vitasdk and GCC10 usage.
- Updated to latest vitaGL commit.
- Solved a bug causing MSAA option to reset to its original value automatically.
- Added support for Post Processing effects (FXAA, Sepia Tone, Negative, Greyscale).
- Optimized vertex shaders used by the renderer.
- Added vertical gyro camera invertion option (Thanks to Mer1e)

Νέα εκδοση vitaWolfen v.1.7

https://vitadb.rinnegatamante.it/#/info/31

Αλλαγές:

- Updated to latest vitasdk and GCC10 usage.
- Updated to latest vitaGL commit.
- Fixed a bug causing vFlux to draw garbage on screen.
- Added Post Processing effects support (FXAA, Greyscale, Sepia Tone, Negative).

Επεξ/σία από manousos82003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παρει φορα ο Rinne... Νομιζω φετος ηταν η καλυτερη χρονια της κονσολας και ελπιζω του χρονου να ειναι ακομα καλυτερη με native res σε psp και psx, καθως και -γιατι οχι- dreamcast emulation. Ο ιδιος ειχε γραψει οτι δεν το θεωρει ακατορθωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2020 στις 7:09 ΠΜ, asemnos είπε

Εχει παρει φορα ο Rinne... Νομιζω φετος ηταν η καλυτερη χρονια της κονσολας και ελπιζω του χρονου να ειναι ακομα καλυτερη με native res σε psp και psx, καθως και -γιατι οχι- dreamcast emulation. Ο ιδιος ειχε γραψει οτι δεν το θεωρει ακατορθωτο.

Ναι τωρα :P Δυστυχως οι περισσοτεροι emulator ανω των 32bit ειναι εντελως proof of work, καλυτερα να μην τα βγαζουν σε κυκλοφορια οταν αδυνατουν να τρεξουν εστω κ με 20fps τα περισσοτερα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2020 στις 12:20 ΠΜ, xaerialtwistx είπε

Ναι τωρα :P Δυστυχως οι περισσοτεροι emulator ανω των 32bit ειναι εντελως proof of work, καλυτερα να μην τα βγαζουν σε κυκλοφορια οταν αδυνατουν να τρεξουν εστω κ με 20fps τα περισσοτερα παιχνιδια.

Δεν εχεις αδικο, αλλα σκεψου που ηταν η vita hacking σκηνη πριν απο 3 χρονια ας πουμε και που ειναι τωρα. Εσυ τα ξερεις καλυτερα, εισαι παλιος στο χωρο. Το λες και προοδο. Και τον deadalus συγκεκριμενα τον βελτιωνει συνεχως, καμια σχεση η αρχικη εκδοση με την τελευταια. Νταξ για το Dreamcast ισως να ειναι ονειρο θερινης νυκτος αλλα ας ελπιζουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι εχουν βελτιωθει πολύ αλλά όταν είναι να πρέπει να τρέξεις 10 τίτλους για να βρεις έναν που θα καταφέρει να κουτσοτρέξει τι να το κάνεις; Και οχι τιποτα αλλο αλλα στενευουν και τα περιθωρια για το PS Vita, μονο αν συνεχισουν να ασχολουνται για 2-3 ακομα χρόνια μαζι του ισως δουμε καλη 64bit εξομειωση (για Dreamcast δεν το συζητω καν, ισως δουμε ενα bootαρισμα). Καλυτερα να βλεπουμε unofficial port μεμονωμενων τιτλων που τρεχουν αψογα (οπως πχ τα Quake, Diablo, Flashback, Cannon Fodder, Heart of Darkness κτλ).


Προσωπικα αρχισα προσφατα να ασχολουμαι με τα Retro Achievements (ειναι ενσωματωμενα στον RetroArch) μιας και μεγαλωσα με 8bit κονσολες και ειμαι και trophy hunter, πορωση!!

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κανω μια ερωτηση, βλεπω τα pstv να τα πουλανε στο ebay κοντα στο 150ρι και να φευγουν αβερτα. για ποιο λογο? εχει αποκτησει καποια γουαου χρηση η κονσολα με το custom firmware? εχω ενα αχρησιμοποιητο και σκεφτομαι καιρο να το σκοτωσω αλλα δε περιμενα να δινει κανεις τοσα χρηματα για αυτο

Επεξ/σία από duende
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, duende είπε

Να κανω μια ερωτηση, βλεπω τα pstv να τα πουλανε στο ebay κοντα στο 150ρι και να φευγουν αβερτα. για ποιο λογο? εχει αποκτησει καποια γουαου χρηση η κονσολα με το custom firmware? εχω ενα αχρησιμοποιητο και σκεφτομαι καιρο να το σκοτωσω αλλα δε περιμενα να δινει κανεις τοσα χρηματα για αυτο

Κανενας δε δινει στην Ελλαδα τοσα.

Ισως επειδη δεχεται MicroSD και του αλλαζεις τα φωτα, κατα τα αλλα δεν κανει κατι παραπανω απο τις αλλες κονσόλες που δεχονται custom firmware. Προσωπικά μου αρέσει που παιζω του PSP σε καλύτερη οθόνη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρο τωρα προσεξα οτι λες για PSTV, νομιζα πως ελεγες για PS Vita.

Καλα τα PS TV τα εδιναν τοσο επειδη το PS Vita πηγαινε απο το κακο στο χειρότερο στην Ευρώπη οπότε ο φτωχός του διαδοχος που δε διαφημιστικε κιόλας, δεν ειχε καμια ελπιδα.

Ισως μελλοντικα να αξιζει παραπανω απο το PS Vita για αυτον ακριβως τον λόγο, πολυ πιο περιορισμενη διαθεσιμοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Dreamcast ειναι γεγονος

Δεν το δοκιμασα ακομα, ειναι περιορισμενα τα παιχνιδια που τρεχουν καλα και με καλυπτει προς το παρον το Retroid Pocket 2 σε αυτο το κομματι. Ισως περιμενω το επομενο release..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2021 στις 7:39 ΜΜ, asemnos είπε

Το Dreamcast ειναι γεγονος

Δεν το δοκιμασα ακομα, ειναι περιορισμενα τα παιχνιδια που τρεχουν καλα και με καλυπτει προς το παρον το Retroid Pocket 2 σε αυτο το κομματι. Ισως περιμενω το επομενο release..

Δοκιμασα ενα παιχνιδι αλλα δεν, κρασαρει πριν καν ξεκινησει. Γενικα δεν εχω υψηλες προσδοκίες από αυτό αλλά θα δούμε.

Εβγαλαν και το Sonic CD το οποιο κρασαρει συχνα. Επισης μου πηρε 5 λεπτα να καταλαβω πως ακριβως στο κεντρικο μενου επιλεγεις new game, ο χειρισμός είναι τραγικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Δοκιμασα ενα παιχνιδι αλλα δεν, κρασαρει πριν καν ξεκινησει. Γενικα δεν εχω υψηλες προσδοκίες από αυτό αλλά θα δούμε.

Εβγαλαν και το Sonic CD το οποιο κρασαρει συχνα. Επισης μου πηρε 5 λεπτα να καταλαβω πως ακριβως στο κεντρικο μενου επιλεγεις new game, ο χειρισμός είναι τραγικός.

Το Sonic δεν το δοκιμασα καν γιατι διαβασα για διαφορα προβληματα, εχω χιλιοπαιξει τη rom του Sega CD.

Για το DC ουτε εγω υψηλες προσδοκιες ειναι η αληθεια, αλλα αν ποτε φτασω να παιζω τα Sonic, τα Shenmue, το Grandia και το Skies of Arcadia θα ζω το ονειρο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...