Προς το περιεχόμενο

PS Vita / PSTV Hacking και Homebrew


xaerialtwistx
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/3/2022 στις 9:58 ΠΜ, xaerialtwistx είπε

Στο κεντρικό μενού κρατά πατημένα τα L+R+↑+Start και θα βγεις προσωρινά από το demo mode. Μετά:

1) Κράτα το WiFi του PS Vita κλειστό. Αναβάθμισε χειροκίνητα σε 3.60 ώστε να μπορείς να τρέξεις το Henkaku (χειροκίνητα, όχι αυτόματα από τις ρυθμισεις, υπάρχει οδηγός για χειροκίνητη εγκατάσταση στην 1η σελίδα εκεί που λέει "2ος τρόπος"). Μετα το update:

2) Απενεργοποίησε τα αυτόματα update από τις auto start ρυθμίσεις.

3) Άνοιξε το WiFi. Άνοιξε τον browser του Vita και μπες στο henkaku.xyz μέχρι να χακαριστει (μπορεί να πάρει μια προσπάθεια, μπορεί πολλές) και αφού δεις ότι πέτυχε μπες πάλι στις ρυθμίσεις και θα δεις μια νέα επιλογή Henkaku Settings. Βάλε σαν Firmware Spoofing το 3.67.

4) Στην επιφάνεια θα βρεις το πρόγραμμα MolecularShell. Άνοιξε το, ενεργοποίησε την FTP σύνδεση (με Select αν θυμάμαι καλά), και στον υπολογιστή με έναν FTP client στείλε στο PS Vita αυτό και εγκατέστησε το για να βγεις μόνιμα από το demo mode.

5) Μετά κατέβασε το VitaShell για να έχεις USB σύνδεση στον υπολογιστή αντί για FTP και στείλε το στο PS Vita και εγκατέστησε το. Κατέβασε και το Enso.vpk από εδώ, στείλε το στο PS Vita και τρέξε το για να κάνεις το Henkaku μόνιμο.

Τελικά νομίζω ότι τώρα έχω λίγο χρόνο να ασχοληθώ και να κάνω το hack και με την ευκαιρία πήρα και έναν αντάπτορα για να δέχεται κάρτες microsd.

Ισχύουν όλα αυτά που μου είχες γράψει σε αυτό το post ή έχει αλλάξει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος σε ps vita, είχα βέβαια στο παρελθόν. Θα έχω ένα με λογισμικό 3.74 σε λίγες μέρες. Μπορεί να γίνει jailbreak; Γνωρίζει κάποιος; 

Στις 13/8/2022 στις 3:33 ΠΜ, George! είπε

Τελικά νομίζω ότι τώρα έχω λίγο χρόνο να ασχοληθώ και να κάνω το hack και με την ευκαιρία πήρα και έναν αντάπτορα για να δέχεται κάρτες microsd.

Ισχύουν όλα αυτά που μου είχες γράψει σε αυτό το post ή έχει αλλάξει κάτι;

Αντάπτορα από που πήρες φίλε μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheoAlex50 είπε

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος σε ps vita, είχα βέβαια στο παρελθόν. Θα έχω ένα με λογισμικό 3.74 σε λίγες μέρες. Μπορεί να γίνει jailbreak; Γνωρίζει κάποιος; 

Αντάπτορα από που πήρες φίλε μου; 

Ακολουθείς αυτόν εδώ τον οδηγό για το jailbreak.

https://vita.hacks.guide/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TheoAlex50 είπε

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος σε ps vita, είχα βέβαια στο παρελθόν. Θα έχω ένα με λογισμικό 3.74 σε λίγες μέρες. Μπορεί να γίνει jailbreak; Γνωρίζει κάποιος; 

Αντάπτορα από που πήρες φίλε μου; 

Από ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TheoAlex50 είπε

Μόνο eBay βγαίνει; Πως να το αναζητήσω; 

έχει και ελλάδα https://modchip.gr/product/memory-sd2vita-pro-card-adapter-5rd-gen/ 2 στα 2 που έχω πάρει λειτουργεί άψογα 

Επεξ/σία από THE GG GAMER
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheoAlex50 είπε

Μόνο eBay βγαίνει; Πως να το αναζητήσω; 

 

Με μια ματιά στο skroutz τον βρήκα και εδώ:

https://www.dualshop.gr/e-shop/revolution-micro-sd-adapter-version-3-ps-vita-console.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι. Έχω παραλάβει το ps vita και είμαι στην 3.74. Από ότι κατάλαβα ακολουθώ τον οδηγό που βλέπω εδώ https://vita.hacks.guide/using-henlo.html#required-reading

Φαίνεται μικρός σαν οδηγός. Είναι κάτι άλλο που πρεπει να κάνω πριν; Επίσης, τώρα το ps vita έχει μόνο μια memory card μέσα. Θα πρεπει να πάρω φαντάζομαι το sd2vita. Πως θα χρησιμοποιηθει; Δεν βλέπω κάποια σχετική οδηγία στον οδηγό. Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Καλησπέρα και πάλι. Έχω παραλάβει το ps vita και είμαι στην 3.74. Από ότι κατάλαβα ακολουθώ τον οδηγό που βλέπω εδώ https://vita.hacks.guide/using-henlo.html#required-reading

Φαίνεται μικρός σαν οδηγός. Είναι κάτι άλλο που πρεπει να κάνω πριν; Επίσης, τώρα το ps vita έχει μόνο μια memory card μέσα. Θα πρεπει να πάρω φαντάζομαι το sd2vita. Πως θα χρησιμοποιηθει; Δεν βλέπω κάποια σχετική οδηγία στον οδηγό. Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

Εδώ υπάρχει οδηγός για την sd2vita 

 

Και τώρα βγήκε και ο απλούστερος τρόπος για jailbreak 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω ένα vita modded αλλά δε θυμάμαι πολλά, είναι πριν χρόνια αγορασμένο έτοιμο από άλλον χρήστη του Ινσομνια.

 

μπορω να κάνω αναβάθμιση και μετά τον παραπανω οδηγό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, toxotis70 είπε

Έχω ένα vita modded αλλά δε θυμάμαι πολλά, είναι πριν χρόνια αγορασμένο έτοιμο από άλλον χρήστη του Ινσομνια.

 

μπορω να κάνω αναβάθμιση και μετά τον παραπανω οδηγό;

Ναι φυσικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.. τσίμπησα ένα ps tv αυτές τις μέρες και λέω να προχωρήσω σε Jailbreak, παρεμπιπτόντως ανέβασαν οδηγό χωρίς τη χρήση pc αν το δοκίμασε κανείς ας πει!, επειδή έχω ένα psvita1000 hacked το ερώτημά μου είναι, θα μπορώ να χρησιμοποιώ την ίδια microSD με τα games & saves που έχω ήδη και στο pstv?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, koboloy είπε

Καλημέρα σε όλους.. τσίμπησα ένα ps tv αυτές τις μέρες και λέω να προχωρήσω σε Jailbreak, παρεμπιπτόντως ανέβασαν οδηγό χωρίς τη χρήση pc αν το δοκίμασε κανείς ας πει!, επειδή έχω ένα psvita1000 hacked το ερώτημά μου είναι, θα μπορώ να χρησιμοποιώ την ίδια microSD με τα games & saves που έχω ήδη και στο pstv?

Για την sd νομίζω πρέπει να έχεις το ίδιο account activate και στις δύο κονσόλες με μια επιφύλαξη,το hack χωρίς υπολογιστή ναι το έχω κάνει κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, THE GG GAMER είπε

Για την sd νομίζω πρέπει να έχεις το ίδιο account activate και στις δύο κονσόλες με μια επιφύλαξη,το hack χωρίς υπολογιστή ναι το έχω κάνει κανένα πρόβλημα.

Ναι εννοείται τον ίδιο account χρησιμοποιώ, επειδή το vita είναι setαρισμένο θα με διευκόλυνε πάρα πολύ με την ίδια κάρτα να έχω ίδια games ίδια saves μία στο vita μία στο pstv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω ένα psvita fat και θέλω να το κάνω jailbreak και να του βάλω κάποια παιχνίδια . Είναι στην 3.60 και το είχα κάνει τότε jailbreak αλλά δεν είχα πολύ ασχοληθεί  .Τώρα που θέλω να ξανασχοληθω να κάνω update στην 3.74 η να το αφήσω στην 3.60 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...