Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω χρεωστική Alpha Bank την οποία δηλώνω σε εταιρίες για καταβολή μισθοδοσίας και για αγορές μέσω Paypal.Εχω κουραστεί να πηγαίνω στο ΑΤΜ για να δω αν μπήκαν τα χρήματα και να τρώω άκυρο ή για να δω το χρηματικό υπόλοιπο.

Επίσης οι γονείς μου ταλαιπωρούνται για τις πληρωμές ΔΕΗ κλπ,νομίζω πως είναι και οι 2 στην ίδια κάρτα Εθνικής αλλά θυμάμαι οτι στην  ανάληψη βγάζει επιλογή για ανάληψη από 2 διαφορετικούς λογαριασμούς.

Γίνεται να φτιάξω e-banking στην κάρτα των γονιών για να πληρώνω ΔΕΗ κλπ;Θα πρέπει να δηλωθεί η κάρτα η και όνομα δικαιούχου;Νομίζω ότι έχουν βγάλει 2 ξεχωριστές κάρτες πλέον,θα πρέπει να το δω.

Ποια είναι η διαδικασία,χρειάζεται κωδικός απο την τράπεζα;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Εχω χρεωστική Alpha Bank την οποία δηλώνω σε εταιρίες για καταβολή μισθοδοσίας και για αγορές μέσω Paypal.Εχω κουραστεί να πηγαίνω στο ΑΤΜ για να δω αν μπήκαν τα χρήματα και να τρώω άκυρο ή για να δω το χρηματικό υπόλοιπο.

Επίσης οι γονείς μου ταλαιπωρούνται για τις πληρωμές ΔΕΗ κλπ,νομίζω πως είναι και οι 2 στην ίδια κάρτα Εθνικής αλλά θυμάμαι οτι στην  ανάληψη βγάζει επιλογή για ανάληψη από 2 διαφορετικούς λογαριασμούς.

Γίνεται να φτιάξω e-banking στην κάρτα των γονιών για να πληρώνω ΔΕΗ κλπ;Θα πρέπει να δηλωθεί η κάρτα η και όνομα δικαιούχου;Νομίζω ότι έχουν βγάλει 2 ξεχωριστές κάρτες πλέον,θα πρέπει να το δω.

Ποια είναι η διαδικασία,χρειάζεται κωδικός απο την τράπεζα;

παει στην τραπεζα ο δικαιουχος του λογαριασμου και ζηταει κωδικους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Εχω χρεωστική Alpha Bank την οποία δηλώνω σε εταιρίες για καταβολή μισθοδοσίας και για αγορές μέσω Paypal.Εχω κουραστεί να πηγαίνω στο ΑΤΜ για να δω αν μπήκαν τα χρήματα και να τρώω άκυρο ή για να δω το χρηματικό υπόλοιπο.

Επίσης οι γονείς μου ταλαιπωρούνται για τις πληρωμές ΔΕΗ κλπ,νομίζω πως είναι και οι 2 στην ίδια κάρτα Εθνικής αλλά θυμάμαι οτι στην  ανάληψη βγάζει επιλογή για ανάληψη από 2 διαφορετικούς λογαριασμούς.

Γίνεται να φτιάξω e-banking στην κάρτα των γονιών για να πληρώνω ΔΕΗ κλπ;Θα πρέπει να δηλωθεί η κάρτα η και όνομα δικαιούχου;Νομίζω ότι έχουν βγάλει 2 ξεχωριστές κάρτες πλέον,θα πρέπει να το δω.

Ποια είναι η διαδικασία,χρειάζεται κωδικός απο την τράπεζα;

Κάτσε γιατί έχεις μπερδευτεί.

Η καταβολή μισθοδοσίας από εταιρείες γίνεται σε λογαριασμό, και όχι σε κάρτα.

ΔΕΗ πλέον μπορείς να πληρώσεις ηλεκτρονικά με κάρτα(και μάλιστα χωρίς προμήθεια), δεν είναι απαραίτητο να έχεις e-banking. Στον παρακάτω σύνδεσμο:

https://epos.dias.com.gr/emerchant/dei-paybill/input.html

Οι χρεωστικές κάρτες αφορούν πρόσωπα(συγκεκριμένα το όνομα που γράφουν πάνω), όχι λογαριασμούς, για να σου βγάζει στο ATM επιλογή για ανάληψη από 2 διαφορετικούς λογαριασμούς σημαίνει ότι ο κάτοχος της χρεωστικής κάρτας είναι δικαιούχος ή συνδικαιούχος και στους 2 λογαριασμούς.

Οι λογαριασμοί e-banking επίσης αφορούν πρόσωπα, πχ στον δικό σου μπορείς να διαχειριστείς τους δικούς σου λογαριασμούς, τις δικές σου κάρτες, τα δικά σου δάνεια κτλ.

Το πρόσωπο που θέλει να αποκτήσει e-banking πρέπει να πάει το ίδιο στην τράπεζα και κάνει αίτηση, πιθανότατα να του ζητηθεί επικαιροποίηση στοιχείων αν έχει καιρό να γίνει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Κάτσε γιατί έχεις μπερδευτεί.

Η καταβολή μισθοδοσίας από εταιρείες γίνεται σε λογαριασμό, και όχι σε κάρτα.

ΔΕΗ πλέον μπορείς να πληρώσεις ηλεκτρονικά με κάρτα(και μάλιστα χωρίς προμήθεια), δεν είναι απαραίτητο να έχεις e-banking. Στον παρακάτω σύνδεσμο:

https://epos.dias.com.gr/emerchant/dei-paybill/input.html

Οι χρεωστικές κάρτες αφορούν πρόσωπα(συγκεκριμένα το όνομα που γράφουν πάνω), όχι λογαριασμούς, για να σου βγάζει στο ATM επιλογή για ανάληψη από 2 διαφορετικούς λογαριασμούς σημαίνει ότι ο κάτοχος της χρεωστικής κάρτας είναι δικαιούχος ή συνδικαιούχος και στους 2 λογαριασμούς.

Οι λογαριασμοί e-banking επίσης αφορούν πρόσωπα, πχ στον δικό σου μπορείς να διαχειριστείς τους δικούς σου λογαριασμούς, τις δικές σου κάρτες, τα δικά σου δάνεια κτλ.

Το πρόσωπο που θέλει να αποκτήσει e-banking πρέπει να πάει το ίδιο στην τράπεζα και κάνει αίτηση, πιθανότατα να του ζητηθεί επικαιροποίηση στοιχείων αν έχει καιρό να γίνει.

Σε λογαριασμό γίνεται η καταβολή μισθοδοσίας,οποίος συσχετίζεται με την συγκεκριμένη κάρτα με την οποία μπορείς να κάνεις ανάληψη.

Αν γίνεται πληρωμή λογαριασμών χωρίς ebanking καλώς.Ισως τότε να κάνω  ebanking μόνο δικό μου.

Σήμερα το πρωί πλήρωσα λογαριασμό ΕΥΔΑΠ μέσω μηχανήματος στην Alpha Bank 114€ και χρέωσε +0.50€.Στο ταμείο υπάρχει μεγαλύτερη προμήθεια απ'οτι θυμάμαι 2€.Η χρέωση στο ταμείο και στο μηχάνημα είναι στάνταρ η με ποσοστό ανάλογα το ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το λογαριασμό της ΔΕΗ γίνεται, έχω παραθέσει και το link, για τις υπόλοιπες πληρωμές δεν ξέρω.

Το ύψος της προμήθειας για εξόφληση λογαριασμού σε ταμείο και σε μηχάνημα είναι στάνταρ, ανεξάρτητα από το ύψος του λογαριασμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα θεμα.

Ο πατερας μου εχει εναν λογαριασμο στην Εθνικη οπου ειμαι και εγω δικαιουχος και πληρωνει ολους τους λογαριασμους του σπιτιου. Αυτον τον λογαριασμο τον εχω προσθεσει στο δικο μου e-banking, με τους δικους μου κωδικους, αφου μου ειχε δωσει την δυνατοτητα το συστημα της Εθνικης οταν ειχα κανει πρωτη φορα log-in. Προφανως για ειμαι και εγω στους δικαιουχους.

Το θεμα ειναι οτι στην φορολογικη δηλωση -απ'οτι εχω καταλαβει- τα εξοδα των λογαριασμων πανε και σε μενα και στον πατερα μου για το αφορολογητο. Η μονο σε μενα επειδη μπαινω με τους κωδικους μου, δεν ξερω. Με αποτελεσμα εγω στην φετινη δηλωση που εκανα να βαλω ολα τα εξοδα, τα οποια ηταν διπλασια απο'οτι εκανα στην πραγματικοτητα. Αυτο ομως δεν θελω να συνεχισει να γινεται διοτι στην περιπτωση οπου δεν εχω αρκετα εσοδα για να τα δικαιολογησω υπαρχει περιπτωση να φορολογηθω επιπλεον, σωστα? Π. χ φετος ειμαι ανεργος.

Τι πρεπει να γινει για να διαχωριστουν τα εξοδα? Φτανει μονο να βγαλει δικους του κωδικους ο πατερας μου η πρεπει να με βγαλει και απο δικαιουχο στον λογαριασμο του?

Με λιγα λογια ξερει καποιος πως μετριεται το αφορολογητο στην Εθνικη? Χρεωνεται στον κατοχο των κωδικων, στον πρωτο δικαιουχου του λογαριασμου ασχετα με τι κωδικους μπαινεις η σε ολους του δικαιουχους?

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εξοδα μεσω ebanking πανε σε αυτον που εχει τους κωδικους .Ασχετα αν ειναι και αλλοι συνδικαιουχοι στον λογαριασμο .Δεν μπορεις να τα διαχωρισεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Τα εξοδα μεσω ebanking πανε σε αυτον που εχει τους κωδικους .Ασχετα αν ειναι και αλλοι συνδικαιουχοι στον λογαριασμο .Δεν μπορεις να τα διαχωρισεις.

Ωχ την πατησαμε απο περυσι. Οποτε θα πρεπει να πω στον πατερα μου να βγαλει δικους του κωδικους για τον λογαριασμο του. Ευχαριστω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ardi21 είπε

Ωχ την πατησαμε απο περυσι. Οποτε θα πρεπει να πω στον πατερα μου να βγαλει δικους του κωδικους για τον λογαριασμο του. Ευχαριστω.

Ετσι ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Μελος της οικογένειάς μου με ετήσια σύνταξη 5000€ του είχε πει ο λογιστής οτι πρέπει να μαζέψει για το αφορολόγητο 600-800€.

Εγω διαχειρίζομαι τον λογαριασμό του στο e-banking και του πληρώνω διάφορους λογαριασμούς (ΔΕΗ, Vodafone κτλ).

Αυτη τη στιγμή το αφορολόγητο εχει φτάσει τα 900€ απο τις πληρωμές, και αν συνεχίσω να πληρώνω σίγουρα μέχρι τέλος του χρόνου θα φτάσει τα 1200.

Σταματάω να πληρώνω ή προχωράω; Υπάρχει κάποιο όριο ή είναι στο φλου το ύψος των δαπανών; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thant είπε

Καλησπέρα. Μελος της οικογένειάς μου με ετήσια σύνταξη 5000€ του είχε πει ο λογιστής οτι πρέπει να μαζέψει για το αφορολόγητο 600-800€.

Εγω διαχειρίζομαι τον λογαριασμό του στο e-banking και του πληρώνω διάφορους λογαριασμούς (ΔΕΗ, Vodafone κτλ).

Αυτη τη στιγμή το αφορολόγητο εχει φτάσει τα 900€ απο τις πληρωμές, και αν συνεχίσω να πληρώνω σίγουρα μέχρι τέλος του χρόνου θα φτάσει τα 1200.

Σταματάω να πληρώνω ή προχωράω; Υπάρχει κάποιο όριο ή είναι στο φλου το ύψος των δαπανών; 

Προχωράς. Να αρχίσεις να ανησυχείς όταν η πληρωμές του ξεπεράσουν την ετήσια συνταξη

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, thant είπε

Καλησπέρα. Μελος της οικογένειάς μου με ετήσια σύνταξη 5000€ του είχε πει ο λογιστής οτι πρέπει να μαζέψει για το αφορολόγητο 600-800€.

Εγω διαχειρίζομαι τον λογαριασμό του στο e-banking και του πληρώνω διάφορους λογαριασμούς (ΔΕΗ, Vodafone κτλ).

Αυτη τη στιγμή το αφορολόγητο εχει φτάσει τα 900€ απο τις πληρωμές, και αν συνεχίσω να πληρώνω σίγουρα μέχρι τέλος του χρόνου θα φτάσει τα 1200.

Σταματάω να πληρώνω ή προχωράω; Υπάρχει κάποιο όριο ή είναι στο φλου το ύψος των δαπανών; 

Για μέχρι 10.000 ετήσιο εισόδημα θα πρέπει να μαζέψεις το 10% σε αποδείξεις. Οι 5.000 είναι μέσα σε αυτό το όριο, οπότε το 10% είναι 500 ευρώ, το οποίο ήδη το έχεις ξεπεράσει αρκετά. Αν το ξεπεράσεις δεν υπάρχει πρόβλημα, αυτό έλειπε, να μας πουν κιόλας ότι μπορούμε να χαλάμε μόνο το 10% του εισοδήματός μας. Πρόβλημα θα υπάρχει αν ξεπεράσεις το 100% του εισοδήματος, εκεί θα πρέπει να αποδείξεις που βρήκες τα έξτρα λεφτά και δεν έχει καμιά σχέση με τις αποδείξεις που μαζεύεις για το αφορολόγητο. Το 10% είναι το όριο που πρέπει να καλύψεις για να μη χρεωθείς έξτρα φόρο όταν κάνεις τη φορολογική δήλωση.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Χαζή απορία ίσως.

Έχω δύο λογαριασμούς σε ελληνικές τράπεζες. Μια στην εθνική και μια στην Πειραιώς. Η Πειραιώς είναι αυτή για την μισθοδοσία. Σε ποια από τις δύο μετράει το αφορολογητο; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, greed είπε

Χαζή απορία ίσως.

Έχω δύο λογαριασμούς σε ελληνικές τράπεζες. Μια στην εθνική και μια στην Πειραιώς. Η Πειραιώς είναι αυτή για την μισθοδοσία. Σε ποια από τις δύο μετράει το αφορολογητο; Ευχαριστώ

Το συνολικό

Και απο τις δυο μαζι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...