Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το 2019 ειχα εισοδημα 14500€ και δαπάνες στο χτισιμο του αφορολογητου 17100€ θα χτυπήσει καμπανακι για ελεγχο;

και αν ναι, δεν μπορω να επικαλεστω εισοδηματα προηγουμενων ετων; οικονομιες του 2018 που τις ξοδεψα το 2019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, alfeios είπε

Αν το 2019 ειχα εισοδημα 14500€ και δαπάνες στο χτισιμο του αφορολογητου 17100€ θα χτυπήσει καμπανακι για ελεγχο;

και αν ναι, δεν μπορω να επικαλεστω εισοδηματα προηγουμενων ετων; οικονομιες του 2018 που τις ξοδεψα το 2019

Φίλε μου εχω ανάλογο θέμα και άνοιξα αυτό 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, stratos_21 είπε

Φίλε μου εχω ανάλογο θέμα και άνοιξα αυτό 

Διάβασα την ανάρτηση σου

Αν σε εσένα για τις αγορές που κάνει η κοπέλα σου με την κάρτα σου, σου δίνει τα χρήματα και τα καταθέτεις εσύ στον λογαριασμό σου, τότε έχουμε ίδια περίπτωση με μένα. 

Αν όμως καταθέτει αυτή στον λογαριασμό σου για να υπάρχουν χρήματα για τις αγορές ή για να πληρωθεί μετά η οφειλή σου σε πιστωτική κάρτα , τότε έχουμε διαφορετική περίπτωση.

Αν τυχόν ισχύει η δεύτερη περίπτωση τότε οι καταθέσεις της μπορεί να θεωρηθούν Δωρεές προς εσένα και εκεί θα είναι το πρόβλημα. Οι δωρεές επιβαρύνονται με φορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, alfeios είπε

Διάβασα την ανάρτηση σου

Αν σε εσένα για τις αγορές που κάνει η κοπέλα σου με την κάρτα σου, σου δίνει τα χρήματα και τα καταθέτεις εσύ στον λογαριασμό σου, τότε έχουμε ίδια περίπτωση με μένα. 

Αν όμως καταθέτει αυτή στον λογαριασμό σου για να υπάρχουν χρήματα για τις αγορές ή για να πληρωθεί μετά η οφειλή σου σε πιστωτική κάρτα , τότε έχουμε διαφορετική περίπτωση.

Αν τυχόν ισχύει η δεύτερη περίπτωση τότε οι καταθέσεις της μπορεί να θεωρηθούν Δωρεές προς εσένα και εκεί θα είναι το πρόβλημα. Οι δωρεές επιβαρύνονται με φορο

κανεις δε προκειται να ασχοληθει, αλλα και να ασχοληθει σε οποιονδηποτε ελεγχο, οριστε κυριε εφοριακε, εξυπηρετησα την κοπελα/θεια/μαμα μου μα μια δυο χιλιεσδεκαδυο αγορες με την καρτα μου και μου καταθετε τα λεφτα μολις μπορουσε

 

αυτα που ειναι "προβλημα" ειναι λογαριασμοι πχ βλεπει η εφορια εισοδημα δηλωμενο 5 χιλιαρικα και 500 ευρω το μηνα δεη, 100 κινητο, 80 σταθερο κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fredd0 είπε

κανεις δε προκειται να ασχοληθει, αλλα και να ασχοληθει σε οποιονδηποτε ελεγχο, οριστε κυριε εφοριακε, εξυπηρετησα την κοπελα/θεια/μαμα μου μα μια δυο χιλιεσδεκαδυο αγορες με την καρτα μου και μου καταθετε τα λεφτα μολις μπορουσε

αυτα που ειναι "προβλημα" ειναι λογαριασμοι πχ βλεπει η εφορια εισοδημα δηλωμενο 5 χιλιαρικα και 500 ευρω το μηνα δεη, 100 κινητο, 80 σταθερο κοκ

Αυτό πιστεύω κι εγώ αφού δεν κανω κάτι παράνομο, το θέμα είναι αν στο 049 δηλώνω το πραγματικό (20Κ), ένα υποτυπώδες κοντά στο εισόδημα (13Κ) η το ελάχιστο για το εισόδημα μου όπως στην οδηγία της ΑΑΔΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fredd0 είπε

κανεις δε προκειται να ασχοληθει, αλλα και να ασχοληθει σε οποιονδηποτε ελεγχο, οριστε κυριε εφοριακε, εξυπηρετησα την κοπελα/θεια/μαμα μου μα μια δυο χιλιεσδεκαδυο αγορες με την καρτα μου και μου καταθετε τα λεφτα μολις μπορουσε

αυτα που ειναι "προβλημα" ειναι λογαριασμοι πχ βλεπει η εφορια εισοδημα δηλωμενο 5 χιλιαρικα και 500 ευρω το μηνα δεη, 100 κινητο, 80 σταθερο κοκ

Συμφωνώ ότι κανένας δεν θα ασχοληθεί με τέτοια ποσά. Απλά θεωρητικά, και έτσι όπως λες ότι θα τους απαντησεις, Δωρεά από τρίτον ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alfeios είπε

Συμφωνώ ότι κανένας δεν θα ασχοληθεί με τέτοια ποσά. Απλά θεωρητικά, και έτσι όπως λες ότι θα τους απαντησεις, Δωρεά από τρίτον ειναι

τυπικα οχι, δωρεα ειναι να σου χαρισω 2 ευρω να τα κανεις οτι θες. Να σου δωσω 2 ευρω να μου αγορασεις εφημεριδα δεν ειναι δωρεα. Τυπικα ειναι δανειο και αποπληρωμη αυτου σε ειδος (εφημεριδα). Πρακτικα, δε θα ασχοληθει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, alfeios είπε

Αν το 2019 ειχα εισοδημα 14500€ και δαπάνες στο χτισιμο του αφορολογητου 17100€ θα χτυπήσει καμπανακι για ελεγχο;

και αν ναι, δεν μπορω να επικαλεστω εισοδηματα προηγουμενων ετων; οικονομιες του 2018 που τις ξοδεψα το 2019

Πώς γίνεται αυτό; Ξοδέψες 17100 με κάρτα; Ή εννοείς πως αυτά που ξοδεψες είναι για 17100; Αν είναι το δεύτερο τότε τι πρόβλημα έχεις; Απλά ξοδεψες περισσότερα με κάρτα.

Αν είναι το πρώτο τότε έχεις 2600 ευρώ που δε δήλωσες συν τι έχεις σε μετρητά,  αφού δε μπορείς να ξοδέψεις τα πάντα με κάρτα.  Που πρακτικά σημαίνει πως βγάζεις ακόμη περισσότερα. 

Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα όπως το έγραψες .

Βασικά τα 17100 σε κάρτα είναι σχεδόν  το μίνιμουμ που πρέπει να ξοδέψω για να καλύψω 70κ+ εισόδημα με το νέο νόμο για 30% δαπάνες σε κάρτα  και για αυτό το ξέρω, είναι τρομερά δύσκολο. 

Επεξ/σία από ptwma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ptwma είπε

Πώς γίνεται αυτό; Ξοδέψες 17100 με κάρτα; Ή εννοείς πως αυτά που ξοδεψες είναι για 17100; Αν είναι το δεύτερο τότε τι πρόβλημα έχεις; Απλά ξοδεψες περισσότερα με κάρτα.

Αν είναι το πρώτο τότε έχεις 2600 ευρώ που δε δήλωσες συν τι έχεις σε μετρητά,  αφού δε μπορείς να ξοδέψεις τα πάντα με κάρτα.  Που πρακτικά σημαίνει πως βγάζεις ακόμη περισσότερα. 

Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα όπως το έγραψες .

Βασικά τα 17100 σε κάρτα είναι σχεδόν  το μίνιμουμ που πρέπει να ξοδέψω για να καλύψω 70κ+ εισόδημα με το νέο νόμο για 30% δαπάνες σε κάρτα  και για αυτό το ξέρω, είναι τρομερά δύσκολο. Ξόδεψαν 

Ξόδεψα 17100 με κάρτα

Είχα εισόδημα 14500 

Μου είχαν μείνει 3000 από την προηγούμενη χρονιά και τα ξόδεψα κι αυτά. 

Εγώ δεν βλέπω πρόβλημα. Φτάνει να μην επαναλαμβάνεται κάθε χρονο

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alfeios είπε

Ξόδεψα 17100 με κάρτα

Είχα εισόδημα 14500 

Μου είχαν μείνει 3000 από την προηγούμενη χρονιά και τα ξόδεψα κι αυτά. 

Εγώ δεν βλέπω πρόβλημα. Φτάνει να μην επαναλαμβάνεται κάθε χρονο

Δηλαδή βγάζεις 1000 ευρώ το μήνα επί 14 και ξοδεψες 1221 ευρώ ανά μήνα επί 14 με κάρτα; Ή τέλος πάντων για αφορολόγητο με ότι πάει σε κωδικό αφορολόγητου; Φαίνονται στη φορολογική σου δήλωση 17100 ευρώ έξοδα με κάρτα; 

Ή γενικά ξοδεψες 17100;

Αν είναι το πρώτο κάτι δεν πάει καλά αφού δε μετράνε όλα τα έξοδα στην κάρτα,  πρέπει να πλήρωσες για τρεις οικογένειες...

Σύμφωνα με την κλίμακα του 2019 για το εισόδημα σου έπρεπε να ξοδέψεις περίπου το 20% δηλαδή κάνα 3--4χιλιαρο για το αφορολόγητο. Όσο τυπικός και να ήσουν θα έφτανες ποσο; 60-70% ; Εσύ έκανες double score και βάλε αφού ΔΕ μετράνε όλα για το αφορολόγητο και σίγουρα έχεις και μετρητά. Άρα οι κινήσεις σου θα είναι πολύ περισσότερες από 17100 με κάρτα ή ebanking  και απλά στο 049 θα φαίνονται τα 17100 που περνάνε για αφορολόγητο..

 

Εγώ μια χαρά πρόβλημα βλέπω με το νούμερο και το 19 χιλιάρικα εισόδημα είναι λουκούμι ακριβώς κατω από την κλίμακα , εκτός αν μιλάς γενικά για ξόδεμα μέσω κάρτας, εκεί δε μπορεί να σου πει τίποτα γιατί όντως μπορεί να κάνεις ανάλωση κεφαλαίου. 

Εγώ με εισόδημα σχεδον 70 πέρυσι και το 30% ίσα ίσα το έφτασα με όλα τα έξοδα πληρωμένα με κάρτα και έχω οικογένεια με δύο αμάξια και ολική αλλαγή στα δόντια 9 χιλιάρικα.Φέτος που αυξήθηκε το εισοδημα  μου έχω βελαξει, έτσι για σύγκριση. 

Επεξ/σία από ptwma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν έχω ιδέα πως θα φτάσω το 30% που έγινε το ποσοστό φέτος και αμφιταλαντεύομαι μεταξύ του να αρχίσω shopping spree αγοράζοντας πράγματα που δεν πολυ χρειάζομαι ή απλά να πληρώσω τον επιπλέον φόρο 22%.  

Ελπίζω η φάση με τη καραντίνα να τους κάνει να αναθεωρήσουν. 

Ο νόμος αυτός είναι αντικίνητρο στην αποταμίευση. Φοβερή λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Εγώ πάντως δεν έχω ιδέα πως θα φτάσω το 30% που έγινε το ποσοστό φέτος και αμφιταλαντεύομαι μεταξύ του να αρχίσω shopping spree αγοράζοντας πράγματα που δεν πολυ χρειάζομαι ή απλά να πληρώσω τον επιπλέον φόρο 22%.  

Ελπίζω η φάση με τη καραντίνα να τους κάνει να αναθεωρήσουν. 

Ο νόμος αυτός είναι αντικίνητρο στην αποταμίευση. Φοβερή λογική.

Νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολικός, για να ισχύει αυτό που περιγράφεις είτε τη βγάζεις σπαρτιάτικα (κυριολεκτικά) είτε έχεις τρελά εισοδήματα. Πάντως όπως και να΄ χει η περίπτωση σου είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας, εγώ προσωπικά το 30% θα το ξεπεράσω κατά πολύ μόνο με τους λογαριασμούς και τα ψώνια από s/m.

Ο νόμος αυτός πάντως δεν είναι αντικίνητρο στην αποταμίευση, η συντριπτική πλειοψηφία ούτως ή άλλως ξοδεύει πάνω από το 30% του εισοδήματος της σε δαπάνες που μειώνουν το φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, alfeios είπε

Συμφωνώ ότι κανένας δεν θα ασχοληθεί με τέτοια ποσά. Απλά θεωρητικά, και έτσι όπως λες ότι θα τους απαντησεις, Δωρεά από τρίτον ειναι

Αυτο ακριβως που λεει ο φιλος εδω.Παιδια δεν θα ανοιξουν τραπεζικους λογαριασμους της Κικιτσας απεναντι για ελεγχο για 10 χιλλιαδες ευρω,Το 80% των Ελληνων ειμαστε εστω και λιγο παρανομοι σε αυτον τον τομεα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Ο νόμος αυτός πάντως δεν είναι αντικίνητρο στην αποταμίευση, η συντριπτική πλειοψηφία ούτως ή άλλως ξοδεύει πάνω από το 30% του εισοδήματος της σε δαπάνες που μειώνουν το φόρο.

είναι πώς δεν είναι; ένα νέο παιδί ας πούμε που ζει με την οικογένειά του και τα έχει όλα πληρωμένα μπορεί να μην χαλάει τίποτα

 

από πού και ως πού θα του πει ο άλλος να χαλάσει τα χρήματά του και με ποιον τρόπο; 

αυτός ο νόμος  είναι απαράδεκτος από κάθε άποψη και επειδή όπως λες συνήθως πιάνεται εύκολα με σουπερ και βενζίνες, που όντως έτσι είναι, ο σκόπος δεν είναι η φοροδιαφυγή και να σου κόβουν αποδείξεις, αλλά να κάνουν χατήρια στις τράπεζες και να έχουν εξασφαλισμένο με το έτσι θέλω ένα συγκεκριμένο ποσό εσόδων από τις προμήθειες  , το ίδιο και με τα pos που πολλοί τα έχουν να σκονίζονται, όπως και οι διάφορες χρεώσεις που κάνουν οι τράπεζες απλά επειδή υπάρχουν 

 

και τέλος σε ο,τι αφορά την αποταμίευση είναι τελείως άδικο να μπαίνει φρένο από ένα εισόδημα και πάνω , αλλά ο κακομοίρογλου να πρέπει ντε και καλά να χαλάσει το 30%

προσωπικά φυσικά και χαλάω πάνω από το 30% έτσι κι αλλιώς, αλλά αν είχα το πρόβλημα όπως λέει ο φίλος παραπάνω θα προτιμούσα να δώσω το 22% του ποσού έστω και κερατιάτικα παρά να δώσω όλο το ποσό να πάρω άχρηστες βλακείες 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Joshua21 said:

Νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολικός, για να ισχύει αυτό που περιγράφεις είτε τη βγάζεις σπαρτιάτικα (κυριολεκτικά) είτε έχεις τρελά εισοδήματα. Πάντως όπως και να΄ χει η περίπτωση σου είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας, εγώ προσωπικά το 30% θα το ξεπεράσω κατά πολύ μόνο με τους λογαριασμούς και τα ψώνια από s/m.

Ο νόμος αυτός πάντως δεν είναι αντικίνητρο στην αποταμίευση, η συντριπτική πλειοψηφία ούτως ή άλλως ξοδεύει πάνω από το 30% του εισοδήματος της σε δαπάνες που μειώνουν το φόρο.

 

Μεγάλα εισοδήματα δεν έχω, γύρω στις 12-13 χιλιάδες είμαι + 120 ευρώ το μήνα σε κάρτα ticket restaurant (που πάει για σούπερ μάρκετ αλλά δεν μετράει στο αφορολόγητο και άρα είναι δίκοπο μαχαίρι η χρήση της).

Απλά συζώ με τη σύντροφό μου (που εργάζεται και η ίδια) οπότε όσο να ναι τα περισσότερα έξοδα μοιράζονται και από τη στιγμή που το ενοίκιο + κοινόχρηστα (που είναι ίσως το μεγαλύτερο έξοδο) δε μετράει και δεν υπάρχουν παιδιά ή αυτοκίνητο, μιλάμε για μικροπράγματα ρεύμα, ίντερνετ, νερό + ότι άλλα ψώνια κάνει ένας μέσος άνθρωπος κλπ δε βγαίνουν οπότε αποταμιεύω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...