Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, MikeJ είπε

αφού για κάθε 1000 ευρώ που δε ξοδεύεις, θα σου παίρνω τα 220

To 22% είναι στο ποσοστό των αποδείξεων, όχι στο καθαρό εισόδημα. Πρέπει να δηλώσεις το 30% του εισοδήματος σε αποδείξεις, δηλαδή στα 1000 ευρώ πρέπει να δηλώσεις 300 ευρώ σε αποδείξεις. Αν δεν το κάνεις τότε θα πληρώσεις φόρο 22% στα 300 ευρώ, όχι στα 1000, δηλαδή θα πληρώσεις 300Χ22%=66 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το 22% δε πάει επί του ποσού που δεν ξόδεψες;

Δηλαδή πρέπει να ξοδέψω 4 χιλιάδες (με βάση το εισόδημά μου) αλλά εγώ ξοδεύω μόνο 2 οπότε για τις άλλες 2 χιλιάδες πάει 2000* 22% , άρα 440. 

Εγώ έτσι το είχα καταλάβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Το 22% δε πάει επί του ποσού που δεν ξόδεψες;

Δηλαδή πρέπει να ξοδέψω 4 χιλιάδες (με βάση το εισόδημά μου) αλλά εγώ ξοδεύω μόνο 2 οπότε για τις άλλες 2 χιλιάδες πάει 2000* 22% , άρα 440. 

Εγώ έτσι το είχα καταλάβει

Αν εννοείς ότι πρέπει να μαζέψεις 4.000 σε αποδείξεις τότε λογικά πρέπει να έχεις ετήσιο εισόδημα γύρω στα 13.300 ευρώ, στα οποία το 30% είναι περίπου 4000. Τότε ναι, αν δεν μαζέψεις τις 4000 τότε πληρώνεις το 22% στις 4000. Αν μαζέψεις μικρότερο ποσό τότε πληρώνεις 22% στη διαφορά, δηλαδή αν είναι να μαζέψεις 4000 σε αποδείξεις και εσύ μάζεψες 3000, τότε θα πληρώσεις φόρο 22% στα 1000 ευρώ που δεν μάζεψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει άρα το ίδιο λέμε.

Το παράδειγμά σου είναι πάνω κάτω η περίπτωσή μου φέτος. Εισόδημα γύρω στις 13 χιλιάδες και δαπάνες που δύσκολα θα ξεπεράσουν τις 3 χιλιάδες με κάρτα (μη ξεχνάμε άλλα 4 χιλιάρικα πάνε ενοίκιο + κοινόχρηστα που δε πιάνονται +1200 που ξοδεύω με τη κάρτα διατακτικών από την εργασία που επίσης δε πιάνεται) οπότε έχω ήδη αρχίσει να σκέφτομαι αν θα δώσω 220 στο κράτος αέρα κοπανιστό για να μπορέσω αποταμιεύσω + 780 ή αν θα το ξοδέψω το χιλιάρικο έτσι για το γαμώτο, ώστε να μου μείνει μια τηλεόραση, ή ένας υπολογιστής καινούριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Το 22% δε πάει επί του ποσού που δεν ξόδεψες;

Δηλαδή πρέπει να ξοδέψω 4 χιλιάδες (με βάση το εισόδημά μου) αλλά εγώ ξοδεύω μόνο 2 οπότε για τις άλλες 2 χιλιάδες πάει 2000* 22% , άρα 440. 

Εγώ έτσι το είχα καταλάβει

Τώρα το διευκρίνισες καλύτερα, έτσι όπως το είχες γράψει πριν έβγαινε το συμπέρασμα ότι θα πλήρωνες 220€ για κάθε 1000€ εισοδήματος, όχι για κάθε 1.000€ απαιτούμενων δαπανών.

Πάντως το 22%, παρόλο που πιθανόν και να βγαίνει με πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις, είναι εντελώς μπακαλίστικο.

Πχ στην δική σου περίπτωση, αν υποθέσουμε πως χονδρικά το εισόδημα σου είναι 13.300€ τότε ο φόρος που σου αναλογεί είναι 9% για τις πρώτες 10.000€ (900) και 22% για τις επόμενες 3.300 (726) άρα σύνολο 1.626€. Αν όμως έχεις πραγματοποιήσει δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα 4.000€ (13.300 * 30%) τότε θα έχεις μια έκπτωση φόρου 777€, συνεπώς για κάθε 1.000€ απαιτούμενων δαπανών που ΔΕΝ έχεις πραγματοποιήσει θα πληρώσεις 194,25€ ή χονδρικά 19,3%.

Στην δική μου περίπτωση όμως που το δηλωθέν εισόδημα μου είναι 8.630€ ο φόρος που μου αναλογεί είναι 9% άρα 777€. Αν όμως έχω πραγματοποιήσει δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα 2.589€ (8.630 * 30%) τότε θα έχω έκπτωση φόρου 777€, συνεπώς για κάθε 1.000€ δαπανών που ΔΕΝ έχω πραγματοποιήσει θα πληρώσω 300€ ή χονδρικά 30%.

Εκτός και αν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά, οπότε ας με διορθώσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τώρα το διευκρίνισες καλύτερα, έτσι όπως το είχες γράψει πριν έβγαινε το συμπέρασμα ότι θα πλήρωνες 220€ για κάθε 1000€ εισοδήματος, όχι για κάθε 1.000€ απαιτούμενων δαπανών.

Πάντως το 22%, παρόλο που πιθανόν και να βγαίνει με πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις, είναι εντελώς μπακαλίστικο.

Πχ στην δική σου περίπτωση, αν υποθέσουμε πως χονδρικά το εισόδημα σου είναι 13.300€ τότε ο φόρος που σου αναλογεί είναι 9% για τις πρώτες 10.000€ (900) και 22% για τις επόμενες 3.300 (726) άρα σύνολο 1.626€. Αν όμως έχεις πραγματοποιήσει δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα 4.000€ (13.300 * 30%) τότε θα έχεις μια έκπτωση φόρου 777€, συνεπώς για κάθε 1.000€ απαιτούμενων δαπανών που ΔΕΝ έχεις πραγματοποιήσει θα πληρώσεις 194,25€ ή χονδρικά 19,3%.

Στην δική μου περίπτωση όμως που το δηλωθέν εισόδημα μου είναι 8.630€ ο φόρος που μου αναλογεί είναι 9% άρα 777€. Αν όμως έχω πραγματοποιήσει δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα 2.589€ (8.630 * 30%) τότε θα έχω έκπτωση φόρου 777€, συνεπώς για κάθε 1.000€ δαπανών που ΔΕΝ έχω πραγματοποιήσει θα πληρώσω 300€ ή χονδρικά 30%.

Εκτός και αν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά, οπότε ας με διορθώσει κάποιος.

αυτό με τις αποδείξεις το σωστό είναι να το βλέπεις ως πρόστιμο γιατί πρακτικά αυτό είναι.. δεν έχει να κάνει με το ποιο είναι το αφορολόγητο ή όχι και κακώς πιστεύω το λένε αφορολόγητο

το αφορολόγητο είναι πάντα αυτό που πρέπει να είναι, το αν θα πληρώσεις penalty επειδή δεν μάζεψες αποδείξεις είναι κάτι άλλο. απλά τα συγχέουν και σου λένε για να έχεις όλοκληρη την έκπτωση του αφορολογητου απλά κάνε ηλεκτρονικές αποδείξεις 

αλλά τουλάχιστον στο δικό μου το μυαλό άλλο το ένα άλλο το άλλο 

και το penalty αυτό είναι σταθερά ένα 22% του ποσού που δεν κατάφερες να συγκεντρώσεις δεν έχει να κάνει με τη κλίμακα του φόρου που έχεις σε κάθε κομμάτι του εισοδήματός σου (δηλαδή είτε είναι 0, 9. ή 22 ), το 22 είναι σταθερό σε αυτά 

 

για αυτό και πολύ συχνά ένας γρήγορος τρόπος να δεις το ποσό αποδείξεων που θες είναι να κάνεις μια εκκαθάριση (σε μια δήλωση που θα έβγαινε μηδενική εννοείται) και το ποσό που θα σου βγάλει να το διαιρέσεις με 0.22 

πχ σε έναν ηλικιωμένο που μαζεύει χάρτινες για παράδειγμα.. για να μην κάθεσαι να υπολογίζεις το 10 , μετά το 15 κτλ.. 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος έχει ενα εισόδημα και μαζί με αυτό υπάρχουν τόκοι καταθέσεων και τα μερισματα που φορολογουνται αυτοτελώς, πρέπει να συγκεντρώσει αποδείξεις με καρτα για το συνολικό εισοδημα με τους τόκους και τα μερισματα;

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την στιγμή που δηώσεις έστω και ένα λεπτό του ευρώ τόκους θεωρείσε ότι έχεις εισόδημα. 

Άρα εφαρμόζεται το τεκμήριο που νομίζω ότι είναι 3000   και για να έχεις αφορολόγητο πρέπει να δηλώσεις  το αντίστοιχο ποσό αποδείξεων.  Δεν ξέρω αν έχει διορθωθεί αυτή η χαζομάρα του συστήματος. 

Αν έχεις μηδέν τόκους δεν έχεις πρόβλημα 

 Τώρα αν έχεις εισόδημα δεν έχεις πρόβλημα. 

Τα μερίσματα και οι τόκοι έχουν φορολογηθεί και δεν προβλέπεται επιστροφή τους ούτε κάλυψη με αφορολόγητο. Έχουν ήδη φορολογηθεί. 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, logistoulis είπε

αυτό με τις αποδείξεις το σωστό είναι να το βλέπεις ως πρόστιμο γιατί πρακτικά αυτό είναι.. δεν έχει να κάνει με το ποιο είναι το αφορολόγητο ή όχι και κακώς πιστεύω το λένε αφορολόγητο

το αφορολόγητο είναι πάντα αυτό που πρέπει να είναι, το αν θα πληρώσεις penalty επειδή δεν μάζεψες αποδείξεις είναι κάτι άλλο. απλά τα συγχέουν και σου λένε για να έχεις όλοκληρη την έκπτωση του αφορολογητου απλά κάνε ηλεκτρονικές αποδείξεις 

αλλά τουλάχιστον στο δικό μου το μυαλό άλλο το ένα άλλο το άλλο 

και το penalty αυτό είναι σταθερά ένα 22% του ποσού που δεν κατάφερες να συγκεντρώσεις δεν έχει να κάνει με τη κλίμακα του φόρου που έχεις σε κάθε κομμάτι του εισοδήματός σου (δηλαδή είτε είναι 0, 9. ή 22 ), το 22 είναι σταθερό σε αυτά 

για αυτό και πολύ συχνά ένας γρήγορος τρόπος να δεις το ποσό αποδείξεων που θες είναι να κάνεις μια εκκαθάριση (σε μια δήλωση που θα έβγαινε μηδενική εννοείται) και το ποσό που θα σου βγάλει να το διαιρέσεις με 0.22 

πχ σε έναν ηλικιωμένο που μαζεύει χάρτινες για παράδειγμα.. για να μην κάθεσαι να υπολογίζεις το 10 , μετά το 15 κτλ.. 

Κοίτα, όπως και να το πεις δεν αλλάζει κάτι, αλλά αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα ας το πούμε πρόστιμο.

Τώρα επί της ουσίας έχεις να κάνεις κάποιο σχόλιο? Στα 2 παραδείγματα που έφερα το πρόστιμο κάθε άλλο παρά σταθερό ήταν επί του ποσού των δαπανών που δεν κατάφερε να συγκεντρώσει ο φορολογούμενος, στο ένα μου βγήκε 19,5% και στο άλλο 30%, ενώ κατά τη γνώμη σου είναι σταθερά 22%. Έκανα κάπου λάθος, και αν ναι που ακριβώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κοίτα, όπως και να το πεις δεν αλλάζει κάτι, αλλά αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα ας το πούμε πρόστιμο.

Τώρα επί της ουσίας έχεις να κάνεις κάποιο σχόλιο? Στα 2 παραδείγματα που έφερα το πρόστιμο κάθε άλλο παρά σταθερό ήταν επί του ποσού των δαπανών που δεν κατάφερε να συγκεντρώσει ο φορολογούμενος, στο ένα μου βγήκε 19,5% και στο άλλο 30%, ενώ κατά τη γνώμη σου είναι σταθερά 22%. Έκανα κάπου λάθος, και αν ναι που ακριβώς?

για κάθε ευρώ που έπρεπε να μαζέψεις και δεν μάζεψες πληρώνεις 22% πέναλτυ 

 

ο φόρος εισοδήματος ενός υπαλλήλου είναι θέμα του εργοδότη του, αν του τα έχει κρατήσει σωστά δεν επηρεάζει τη δήλωση, αν του έχει κρατήσει παραπάνω παίρνει πίσω , αν του έχει κρατήσει λιγότερα πληρώνει τη διαφορά. αυτός είναι ο φόρος εισοδήματος που είναι ανεξάρτητο από τις αποδείξεις 

έτσι κι αλλιώς το αφορολόγητο υπάρχει αυτό δεν αλλάζει 

 

οι αποδείξεις που είναι θέμα του υπαλλήλου είναι πρόβλημα δικό του να τις καλύψει έχουν αυτή την ποινή αν δεν τις μαζέψεις.. 

 

εφόσον παραπάνω λες ότι έχεις 8630 εισόδημα και είναι τελείως αφορολόγητο οπότε δεν υπάρχει κάτι άλλο να επηρεάσει κάνε μια εκκαθάριση χωρίς αποδείξεις και πες μου αν σου βγάζει να πληρώσεις το 22% του 10% (φέτος) του 8630 

 

εγώ επιμένω ότι αυτή η ποινή είναι φλατ 

 

edit 

και μην μπαίνεις στον κόπο μόλις πειραματίστικα σε μια δήλωση εκκαθαρίζοντας με και χωρίς αποδείξεις.. 22% φλατ έβγαλε  και το τέσταρα σε εισόδημα που παίζει και αρκετά πάνω από το αφορολόγητο και μέχρι τα 10Κ θέλει 10% , μετά 15% κτλ 

του χρόνου θα δούμε πόσο θα βγάλει, αλλά προς το παρόν μόνο το 22% έχω δει να φιγουράρει και λογικά θα πηγαίνει όπως πάει και φέτος , το απαιτούμενο είναι που θα αλλάξει 

edit 2 

η έκπτωση φόρου των 777 στην ουσία είναι μια αναπροσαρμογή του 1900 επειδή άλλαξε ο συντελεστής, το 8636 αφορολόγητο παραμένει ως είχε 

αλλά πάνω από αυτό είτε είχες να πληρώσεις 22, είτε τώρα έχεις να πληρώσεις 9  (που κανονικά στα κρατάει ο εργοδότης όπως είπαμε, αλλιώς δίνεις εσύ τη διαφορά ) είναι ένα νούμερο που πρακτικά δεν έχει να κάνει με τις αποδείξεις σου .

αν σου είχαν κάνει λίγότερες κρατήσεις πάλι θα πλήρωνες όσες αποδείξεις κι αν μάζευες 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, logistoulis είπε

για κάθε ευρώ που έπρεπε να μαζέψεις και δεν μάζεψες πληρώνεις 22% πέναλτυ 

εγώ επιμένω ότι αυτή η ποινή είναι φλατ 

Την επιμονή την βλέπω, τεκμηρίωση όμως δεν βλέπω πουθενά, έστω ένα παράδειγμα, κάτι.

34 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εφόσον παραπάνω λες ότι έχεις 8630 εισόδημα και είναι τελείως αφορολόγητο οπότε δεν υπάρχει κάτι άλλο να επηρεάσει κάνε μια εκκαθάριση χωρίς αποδείξεις και πες μου αν σου βγάζει να πληρώσεις το 22% του 30% (δηλαδή το 6.6% ) του 8630 

Ο φόρος για εισοδήματα μέχρι 10.000€ είναι 9%, συνεπώς ο φόρος για 8.630€ είναι 777€.

Το 30% του 8630 είναι 2589, και το 22% του 2589 είναι 569,58.

Όπως βλέπεις δεν μου βγάζει το ίδιο όπως περίμενες.

Και σε ξαναρωτάω, έχω κάνει εγώ κάπου λάθος, ή το πρόστιμο δεν είναι φλατ 22% όπως νομίζεις?

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Το 30% του 8630 είναι 2589, και το 22% του 2589 είναι 569,58.

Όπως βλέπεις δεν μου βγάζει το ίδιο όπως περίμενες.

 

ναι αυτό που είπα ήταν σα να ίσχυε στις φετινές δηλώσεις το 30, ενώ ισχύει το 10 και το 30 του χρόνου, λάθος μου 

φέτος θα σου βγάζει 0.10*0.22 άρα το 2.2% 

 

στις φετινές πάντως το 22% είναι φλατ (το τσέκαρα για πάνω από 12Κ ) και του χρόνου πρακτικά το ίδιο περιμένω

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

ναι αυτό που είπα ήταν σα να ίσχυε στις φετινές δηλώσεις το 30, ενώ ισχύει το 10, λάθος μου 

Επιτέλους!!!! :)

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

στις φετινές πάντως το 22% είναι φλατ (το τσέκαρα πάνω από 12Κ ) και του χρόνου πρακτικά το ίδιο περιμένω

Δηλαδή μια δυο πράξεις μόνος σου δεν μπορείς να κάνεις? Θα μπορέσεις μόνο όταν οι εταιρείες βγάλουν εφαρμογή για το φορολογικό έτος 2020?

Λογικό είναι τότε που αδυνατείς να μου πεις αν έχουν λάθος οι υπολογισμοί μου και που :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

 

Λογικό είναι τότε που αδυνατείς να μου πεις αν έχουν λάθος οι υπολογισμοί μου και που :)

Ξαναπές μου τους υπολογισμούς σου αν θες γιατί σε έχω χάσει

Εγώ λέω πρόστιμο 22% στο ποσό που έπρεπε να μαζέψεις και δεν μάζεψες ασχέτως του όποιου άλλου συντελεστή  ή ακόμα και του ποσού που πρέπει να μαζέψεις, εσύ τι λες;

Στο παράδειγμά σου με 8630 χωρίς καμία απολύτως απόδειξη λέω ότι το ποσό θα είναι τριπλάσιο στις δηλώσεις του χρόνου για το 2020 από ότι ότι θα είναι για φέτος το για 2019 επειδή τριπλασιάζεται το ποσό που πρέπει να μαζευτεί

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, stratos_21 είπε

Αυτό πιστεύω κι εγώ αφού δεν κανω κάτι παράνομο, το θέμα είναι αν στο 049 δηλώνω το πραγματικό (20Κ), ένα υποτυπώδες κοντά στο εισόδημα (13Κ) η το ελάχιστο για το εισόδημα μου όπως στην οδηγία της ΑΑΔΕ

Ποια είναι αυτή η οδηγία της ΑΑΔΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...