Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, SOCRATIS1000 είπε

Αυτο ακριβως που λεει ο φιλος εδω.Παιδια δεν θα ανοιξουν τραπεζικους λογαριασμους της Κικιτσας απεναντι για ελεγχο για 10 χιλλιαδες ευρω,Το 80% των Ελληνων ειμαστε εστω και λιγο παρανομοι σε αυτον τον τομεα 

Δεν κατάλαβες, αυτό που συζητάμε εδώ δεν είναι ότι θα ψάχνουν μία μία τις κινήσεις των τραπεζικών λογαριασμών, απλά θα αντιπαραθέσουν τα δηλωμένα εισοδήματα με τις δαπάνες που έχουν πραγματοποιηθεί.

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

είναι πώς δεν είναι; ένα νέο παιδί ας πούμε που ζει με την οικογένειά του και τα έχει όλα πληρωμένα μπορεί να μην χαλάει τίποτα

από πού και ως πού θα του πει ο άλλος να χαλάσει τα χρήματά του και με ποιον τρόπο; 

αυτός ο νόμος  είναι απαράδεκτος από κάθε άποψη και επειδή όπως λες συνήθως πιάνεται εύκολα με σουπερ και βενζίνες που όντως έτσι είναι ο σκόπος δεν είναι η φοροδιαφυγή και να σου κόβουν αποδείξεις, αλλά να κάνουν χατήρια στις τράπεζες , το ίδιο και με τα pos που πολλοί τα έχουν να σκονίζονται, όπως και οι διάφορες χρεώσεις που κάνουν οι τράπεζες απλά επειδή υπάρχουν 

Πιστεύεις δλδ πως είναι δυνατόν ένα νέο παιδί που δουλεύει και παίρνει μισό να μην χαλάει ούτε ένα ευρώ για προσωπικά έξοδα?

Κατά τα άλλα δεν διαφωνώ μαζί σου, συμφωνώ πως ο νόμος είναι απαράδεκτος, απλά τον τρόπο με τον οποίο επηρεάζει την πλειοψηφία των φορολογούμενων σχολίασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

 

Πιστεύεις δλδ πως είναι δυνατόν ένα νέο παιδί που δουλεύει και παίρνει μισό να μην χαλάει ούτε ένα ευρώ για προσωπικά έξοδα?

Κατά τα άλλα δεν διαφωνώ μαζί σου, συμφωνώ πως ο νόμος είναι απαράδεκτος, απλά τον τρόπο με τον οποίο επηρεάζει την πλειοψηφία των φορολογούμενων σχολίασα.

ξέρω τέτοιες περιπτώσεις , δεν το πιστεύω απλά,  και κάθονται και ψάχνουν πού θα τα χαλάσουν 

 

τους περισσότερους οκ δεν τους επηρεάζει, εμένα με ενοχλεί κυρίως η φιλοσοφία του νόμου

 

πρέπει σε αυτή τη χώρα να αποφασίσουμε κάποτε αν έχουμε ελεύθερη οικονομία ή όχι, γιατί αυτό το υβρίδιο του καπιταλισμού όταν μας συμφέρει και σοβιετία πάλι όποτε μας συμφέρει δεν θα μας αφήσει να γίνουμε ποτέ άνθρωποι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Μεγάλα εισοδήματα δεν έχω, γύρω στις 12-13 χιλιάδες είμαι + 120 ευρώ το μήνα σε κάρτα ticket restaurant (που πάει για σούπερ μάρκετ αλλά δεν μετράει στο αφορολόγητο και άρα είναι δίκοπο μαχαίρι η χρήση της).

Απλά συζώ με τη σύντροφό μου (που εργάζεται και η ίδια) οπότε όσο να ναι τα περισσότερα έξοδα μοιράζονται και από τη στιγμή που το ενοίκιο + κοινόχρηστα (που είναι ίσως το μεγαλύτερο έξοδο) δε μετράει και δεν υπάρχουν παιδιά ή αυτοκίνητο, μιλάμε για μικροπράγματα ρεύμα, ίντερνετ, νερό + ότι άλλα ψώνια κάνει ένας μέσος άνθρωπος κλπ δε βγαίνουν οπότε αποταμιεύω.

Ε σίγουρα η δική σου περίπτωση είναι εξαίρεση, ειδικά για τα 120 της κάρτας ticket restaurant για τα οποία φαντάζομαι πως φορολογείσαι κανονικά μια και θεωρούνται παροχές αλλά από την άλλη δεν μετράνε στη μείωση φόρου.

8 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ξέρω τέτοιες περιπτώσεις , δεν το πιστεύω απλά,  και κάθονται και ψάχνουν πού θα τα χαλάσουν 

τους περισσότερους οκ δεν τους επηρεάζει, εμένα με ενοχλεί κυρίως η φιλοσοφία του νόμου

πρέπει σε αυτή τη χώρα να αποφασίσουμε κάποτε αν έχουμε ελεύθερη οικονομία ή όχι, γιατί αυτό το υβρίδιο του καπιταλισμού όταν μας συμφέρει και σοβιετία πάλι όποτε μας συμφέρει δεν θα μας αφήσει να γίνουμε ποτέ άνθρωποι 

Τέτοιες περιπτώσεις είναι ακραίες και σπάνιες, κατά κανόνα τα νέα παιδιά που ζουν με την οικογένεια και τα έχουν πληρωμένα ξοδεύουν όλο τους το μισθό σε προσωπικά έξοδα. Δεν είναι λογικό να φέρνεις ως παράδειγμα μια ακραία και σπάνια περίπτωση.

Αυτό στα bold ήταν το point μου, αυτό ακριβώς σχολίασα, κατά τα άλλα - όπως ξαναέγραψα - συμφωνώ με όσα γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SOCRATIS1000 είπε

Αυτο ακριβως που λεει ο φιλος εδω.Παιδια δεν θα ανοιξουν τραπεζικους λογαριασμους της Κικιτσας απεναντι για ελεγχο για 10 χιλλιαδες ευρω,Το 80% των Ελληνων ειμαστε εστω και λιγο παρανομοι σε αυτον τον τομεα 

Καταρχήν εγώ είμαι στην κλίμακα  45% οπότε πληρώνω φόρο και ΕΦΚΑ γύρω στα 45 χιλιάρικα το χρόνο και μάλλον ανήκω στο 20% των χαζών που πληρώνουν τα πάντα. Συν τα 12 χιλιάρικα ΕΦΚΑ που δίνει το αφεντικό μου για εμένα.

Και δεύτερον,  δε χρειάζεται να ανοίξει τίποτα.  Στη φορολογική δήλωση του φίλου γράφει εισόδημα 14500 και στον κωδικό 49 έξοδα για αφορολόγητο 17100. Οπότε μια χαρά μπορεί να του βγάλει έξτρα φόρο. Δεν είναι χαζοί οι εφοριακοί,  για να ξοδεύεις με κάρτα για το αφορολόγητο και μόνο  17 χιλιάρικα τότε βγάζεις άνετα 40 χιλιάρικα.  Είναι απλά τα πράγματα. 

Και έρχεται το ηλίθιο Κράτος και με φορολογεί για την ιδιωτική ασφάλιση και το leasing και τπ 30% με κάρτες στο ΑΚΑΘΆΡΙΣΤΟ, μιλάμε παράνοια 

Επεξ/σία από ptwma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ptwma είπε

 

Και δεύτερον,  δε χρειάζεται να ανοίξει τίποτα.  Στη φορολογική δήλωση του φίλου γράφει εισόδημα 14500 και στον κωδικό 49 έξοδα για αφορολόγητο 17100. Οπότε μια χαρά μπορεί να του βγάλει έξτρα φόρο. Δεν είναι χαζοί οι εφοριακοί,  για να ξοδεύεις με κάρτα για το αφορολόγητο και μόνο  17 χιλιάρικα τότε βγάζεις άνετα 40 χιλιάρικα.  Είναι απλά τα πράγματα. 

Φιλε μου αντιλαμβανομαι αυτό που λες γενικά, αλλα γίνεται μια χαρά, είτε οπως ο φίλος που έχει 3Κ απο πέρσι, ειτε ένας που ειναι φιλοξενουμενος και δεν αποταμιεύει αλλά μπορει να εχει χρεώσει την κάρτα του, ειτε όπως εγω που συζώ και πληρώνω τα περισσότερα εξοδα του νοικοκυριού ενω η σύντροφος μου μεταφέρει χρηματα για τις πληρωμές των καρτών.

Στο δικο μου παράδειγμα π.χ. δεν υπάρχει κάτι μεμπτό:

Α: Έσοδα 14000 - Έξοδα 19000 - Φιλοξενουμενος από Β

Β: Έσοδα 13000 - Έξοδα 4000 - Ενοίκιο 4000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, fredd0 είπε

κανεις δε προκειται να ασχοληθει, αλλα και να ασχοληθει σε οποιονδηποτε ελεγχο, οριστε κυριε εφοριακε, εξυπηρετησα την κοπελα/θεια/μαμα μου μα μια δυο χιλιεσδεκαδυο αγορες με την καρτα μου και μου καταθετε τα λεφτα μολις μπορουσε

αυτα που ειναι "προβλημα" ειναι λογαριασμοι πχ βλεπει η εφορια εισοδημα δηλωμενο 5 χιλιαρικα και 500 ευρω το μηνα δεη, 100 κινητο, 80 σταθερο κοκ

Μην το κανείς.....εάν δηλώσεις έτσι στην εφορία θα ρωτήσουν : τα δηλώσανε σαν δωρεά στην εφορεία η όχι ???? Πόλοι εδώ μέσα είστε τέλειος άσχετοι στα φορολογικά.......ρωτήστε και κανένα λογιστή για να μην εκτίθεστε !!!

24 λεπτά πριν, ptwma είπε

Καταρχήν εγώ είμαι στην κλίμακα  45% οπότε πληρώνω φόρο και ΕΦΚΑ γύρω στα 45 χιλιάρικα το χρόνο και μάλλον ανήκω στο 20% των χαζών που πληρώνουν τα πάντα. Συν τα 12 χιλιάρικα ΕΦΚΑ που δίνει το αφεντικό μου για εμένα.

Και δεύτερον,  δε χρειάζεται να ανοίξει τίποτα.  Στη φορολογική δήλωση του φίλου γράφει εισόδημα 14500 και στον κωδικό 49 έξοδα για αφορολόγητο 17100. Οπότε μια χαρά μπορεί να του βγάλει έξτρα φόρο. Δεν είναι χαζοί οι εφοριακοί,  για να ξοδεύεις με κάρτα για το αφορολόγητο και μόνο  17 χιλιάρικα τότε βγάζεις άνετα 40 χιλιάρικα.  Είναι απλά τα πράγματα. 

Και έρχεται το ηλίθιο Κράτος και με φορολογεί για την ιδιωτική ασφάλιση και το leasing και τπ 30% με κάρτες στο ΑΚΑΘΆΡΙΣΤΟ, μιλάμε παράνοια 

Πέτσα ρε μεγάλε......γιατί κάποιοι εδώ μέσα η τελευταία φορά που επισκευάστηκαν λογιστή ήταν όταν επισκέφτηκαν και οδοντίατρο !!!

7 ώρες πριν, alfeios είπε

Ξόδεψα 17100 με κάρτα

Είχα εισόδημα 14500 

Μου είχαν μείνει 3000 από την προηγούμενη χρονιά και τα ξόδεψα κι αυτά. 

Εγώ δεν βλέπω πρόβλημα. Φτάνει να μην επαναλαμβάνεται κάθε χρονο

Φτάνει να μπορείς να το απόδειξης στην εφορία!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

είναι πώς δεν είναι; ένα νέο παιδί ας πούμε που ζει με την οικογένειά του και τα έχει όλα πληρωμένα μπορεί να μην χαλάει τίποτα

από πού και ως πού θα του πει ο άλλος να χαλάσει τα χρήματά του και με ποιον τρόπο; 

αυτός ο νόμος  είναι απαράδεκτος από κάθε άποψη και επειδή όπως λες συνήθως πιάνεται εύκολα με σουπερ και βενζίνες, που όντως έτσι είναι, ο σκόπος δεν είναι η φοροδιαφυγή και να σου κόβουν αποδείξεις, αλλά να κάνουν χατήρια στις τράπεζες και να έχουν εξασφαλισμένο με το έτσι θέλω ένα συγκεκριμένο ποσό εσόδων από τις προμήθειες  , το ίδιο και με τα pos που πολλοί τα έχουν να σκονίζονται, όπως και οι διάφορες χρεώσεις που κάνουν οι τράπεζες απλά επειδή υπάρχουν 

και τέλος σε ο,τι αφορά την αποταμίευση είναι τελείως άδικο να μπαίνει φρένο από ένα εισόδημα και πάνω , αλλά ο κακομοίρογλου να πρέπει ντε και καλά να χαλάσει το 30%

προσωπικά φυσικά και χαλάω πάνω από το 30% έτσι κι αλλιώς, αλλά αν είχα το πρόβλημα όπως λέει ο φίλος παραπάνω θα προτιμούσα να δώσω το 22% του ποσού έστω και κερατιάτικα παρά να δώσω όλο το ποσό να πάρω άχρηστες βλακείες 

Καθόλου υποχρεωμένος δεν είσαι να ξοδεύεις το 30 % . Πολύ απλά αν δεν το κάνεις και είσαι τόσο καλός αποταμιευτής και δεν ξοδεύεις ούτε για Βενζίνη ούτε για κάρτα ΜΜΜ  ας πληρώσεις λίγο παραπάνω φόρους.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, stratos_21 είπε

Φιλε μου αντιλαμβανομαι αυτό που λες γενικά, αλλα γίνεται μια χαρά, είτε οπως ο φίλος που έχει 3Κ απο πέρσι, ειτε ένας που ειναι φιλοξενουμενος και δεν αποταμιεύει αλλά μπορει να εχει χρεώσει την κάρτα του, ειτε όπως εγω που συζώ και πληρώνω τα περισσότερα εξοδα του νοικοκυριού ενω η σύντροφος μου μεταφέρει χρηματα για τις πληρωμές των καρτών.

Στο δικο μου παράδειγμα π.χ. δεν υπάρχει κάτι μεμπτό:

Α: Έσοδα 14000 - Έξοδα 19000 - Φιλοξενουμενος από Β

Β: Έσοδα 13000 - Έξοδα 4000 - Ενοίκιο 4000

Δεν μπερδεύτηκα καθόλου , απλά η "σύντροφος" σου θα πληρώσει πλέον 22% φόρο για ότι δε μπορεί να αποδείξει. Η μόνη σύντροφος που αναγνωρίζει το κράτος είναι η γυναίκα σου που κάνετε μαζί φορολογική δήλωση. Το νούμερο που γράφει επανω , τα 17100 δεν το πιάνω εγω με οικογένεια,  αμάξια,  φροντιστήρια κτλ....

Σας είπα και πριν,  τους περνάτε για χαζούς για αυτό και αυτοί βαράνε μετά όπου βρουν,  άδικα-δίκαια δεν υπολογίζουν τίποτα.

Αν συνεχίσει αυτό το παραμύθι θα επιστρέψουν με 50% στην κάρτα χωρίς το σουπερμάρκετ και αν δεν σοβαρευτούμε θα επιστρέψουν ξανά και ξανά μέχρι να πεις έλεος πάρτα να ησυχάσουμε.

Επεξ/σία από ptwma
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ptwma είπε

Δεν μπερδεύτηκα καθόλου , απλά η "σύντροφος" σου θα πληρώσει πλέον 22% φόρο για ότι δε μπορεί να αποδείξει. Η μόνη σύντροφος που αναγνωρίζει το κράτος είναι η γυναίκα σου που κάνετε μαζί φορολογική δήλωση. Το νούμερο που γράφει επανω , τα 17100 δεν το πιάνω εγω με οικογένεια,  αμάξια,  φροντιστήρια κτλ....

Σας είπα και πριν,  τους περνάτε για χαζούς για αυτό και αυτοί βαράνε μετά όπου βρουν,  άδικα-δίκαια δεν υπολογίζουν τίποτα.

Αν συνεχίσει αυτό το παραμύθι θα επιστρέψουν με 50% στην κάρτα χωρίς το σουπερμάρκετ και αν δεν σοβαρευτούμε θα επιστρέψουν ξανά και ξανά μέχρι να πεις έλεος πάρτα να ησυχάσουμε.

Τι ακριβώς δεν μπορεί να αποδειχθεί απο το παραπάνω?

Όλα έχουν γίνει διατραπεζικά, μισθωτοί είμαστε και δεν έχουμε κρύψει ούτε ένα € ποτέ.

Επεξ/σία από stratos_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Vasileios-gr said:

Καθόλου υποχρεωμένος δεν είσαι να ξοδεύεις το 30 % . Πολύ απλά αν δεν το κάνεις και είσαι τόσο καλός αποταμιευτής και δεν ξοδεύεις ούτε για Βενζίνη ούτε για κάρτα ΜΜΜ  ας πληρώσεις λίγο παραπάνω φόρους.  

 

Εντάξει δε νομίζω ότι είναι η καλύτερη λογική αυτή πάντως. Είναι σαν να σε εκβιάζει το κράτος ότι εγώ το ΦΠΑ μου θα το πάρω με τον ένα τρόπο ή τον άλλο, οπότε αν δε θες να μου το δώσεις μέσω αγορών, θα μου το δώσεις από τις αποταμιεύσεις σου (αφού για κάθε 1000 ευρώ που δε ξοδεύεις, θα σου παίρνω τα 220).

Ειδικά σε μια χώρα που οι περισσότερο έχουν έτσι κι αλλιώς πρόβλημα με την έννοια αποταμίευση, έρχεσαι με το μαχαίρι στο λαιμό να κάνεις ακόμα και όσους θέλουν να βάλουν λίγα στην άκρη με το ζόρι να τα σπαταλήσουν.

Επίσης, το ότι δεν ξοδεύεις, δε σημαίνει απαραίτητα ότι παρανομείς (πχ δε κόβεις εισιτήριο για τα μέσα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος πληρώνει με χρεωστική/πιστωτική τις ΔΕΚΟ των γονέων του (εκτός των δικών του φυσικά) για να χτίσει αφορολόγητο, χωρίς οι γονείς να κάνουν καμμία κατάθεση σε λογαριασμό του, έχει πρόβλημα που θα φαίνονται αυτές οι πληρωμές στην κάρτα του, για άλλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι. Υπάρχει κάποια εφαρμογή ή κάποια σελίδα ΑΑΔΕ που να υπολογίζει συνολικά το αφορολόγητο από όλες τις κάρτες- τράπεζες.

Καλή Ανάσταση και του χρόνου ελεύθεροι με ανοιχτές εκκλησίες...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, papresa said:

Να ρωτήσω κάτι. Υπάρχει κάποια εφαρμογή ή κάποια σελίδα ΑΑΔΕ που να υπολογίζει συνολικά το αφορολόγητο από όλες τις κάρτες- τράπεζες.

Καλή Ανάσταση και του χρόνου ελεύθεροι με ανοιχτές εκκλησίες...!!!

https://www.aade.gr/menoy/miniaies-synallages-kai-lahnoi

Μπαίνεις με τους κωδικούς σου στις μηνιαίες κληρώσεις και βλέπεις ανά μήνα τι έχεις ξοδέψει ηλεκτρονικά. 

Επεξ/σία από Makis38
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, logistoulis είπε

ξέρω τέτοιες περιπτώσεις , δεν το πιστεύω απλά,  και κάθονται και ψάχνουν πού θα τα χαλάσουν 

τους περισσότερους οκ δεν τους επηρεάζει, εμένα με ενοχλεί κυρίως η φιλοσοφία του νόμου

πρέπει σε αυτή τη χώρα να αποφασίσουμε κάποτε αν έχουμε ελεύθερη οικονομία ή όχι, γιατί αυτό το υβρίδιο του καπιταλισμού όταν μας συμφέρει και σοβιετία πάλι όποτε μας συμφέρει δεν θα μας αφήσει να γίνουμε ποτέ άνθρωποι 

Ποιά αποταμίευση;

Δηλαδή πως θα έρθει η ανάπτυξη αν όλοι τα αποταμιεύετε ή τα θάβετε στον κήπο;

Το χρήμα πρέπει να κινείται...

Εν πάση περιπτώση αφού δεν θες να ξοδέψεις και να βοηθήσεις να κινηθεί η οικονομία θα πληρώσεις το τίμημα!

Αυτή είναι η λογική...

 

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...