Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπήκε η Taichi στο κουτί!

Για αρχή να πω ότι άτομα σαν και εμένα είναι παραδείγματα προς αποφυγή σε ότι έχει να κάνει με λογικές αγορές. Στην αρχή επέλεξα την b350-f strix με το σκεπτικό ότι είναι πιο κοντά στις ανάγκες μου και ότι δεν χρειαζόταν κάτι παραπάνω. Αλλά κατά βάθος με έτρωγε η Taichi... και στο τέλος λέω "δε μ@μιέται". Το έχω κάνει άπειρες φορές αυτό το πράγμα και παρότι μεγαλώνω δεν βλέπω να βελτιώνομαι (καταραμένο χόμπι)

Θα προτιμήσω να σας πω μερικές παρατηρήσεις κατά το unbox και το στήσιμο, αφού τα specs και τις όποιες δυνατότητες είτε τα ξέρουμε ήδη, είτε θα τα ανακαλύψω με τις δοκιμές αργότερα. (θα ακολουθήσουν και post με bench σε stock καταστάσεις και αργότερα με oc)

Οι υποδοχές που βρίσκονται στην πάνω πλευρά της που εξυπηρετούν το πίσω και τα πάνω fans του κουτιού (ή της aio αν υπάρχει) βρίσκονται σε πολύ καλό σημείο για κάποιον ψυχάκια με cable management. Αντίθετα, οι υποδοχές που βρίσκονται στα σημεία της από τη μέση και κάτω δεν με βόλεψαν καθόλου. Γι'αυτό και προτίμησα να τα συνδέσω όλα τα fans με τον controller που έχω στο κουτί. Το μοναδικό 3-pin που συνδέθηκε στη μητρική είναι αυτό που προέρχεται από το block της υδρόψυξης, το οποίο ενημερώνει (λανθασμένα) την μητρική ότι τα fans της aio δουλεύουν στις μέγιστες στροφές.

Επίσης για τον ίδιο λόγο δεν μου αρέσει το σημείο που έχει τις usb 3.0 υποδοχές, οι οποίες βρίσκονται κάτω από το 24-pin τροφοδοσίας. Έτσι είναι και στην 350-f strix. Θα προτιμούσα να βρίσκονται στο κάτω κάτω μέρος της.

 

th_IMG_20170901_222445_zpsoksj7yw9.jpg th_IMG_20170902_162104_zpsghiryd1y.jpg th_IMG_20170902_173114_zps0j0k9uj5.jpg th_IMG_20170902_184813_zpszdcdugag.jpg th_IMG_20170902_194448_zps4i58gx4g.jpg

 

Η Taichi ήρθε με το 1.60 bios και στο βίντεο-review του OC3D είπε ότι με το bios που του είχε έρθει η μητρική, δεν μπορούσε να φλασάρει το καινούριο που είχε βγει μέχρι τότε μέσα από το uefi.. και επικοινώνησε με το support για να του δώσουν οδηγίες για update του bios με DOS. Εγώ μέσα στη χαρά μου το είχα ξεχάσει αυτό. Στο 1.60 δουλεύει κανονικά το flash και μόλις πέρασα το καινούριο τότε θυμήθηκα ότι την γλύτωσα.

Μετά το στήσιμο...
1. Bios Update & Boot settings
2. Άφησα τα πάντα default (οι μνήμες στα 2133)
3. Format και windows setup. Στο τελευταίο build 1703 των windows 10 αν εντοπίσει αλλαγή και δεν κάνει αυτόματο activation, με 2-3 κλικ στο troubleshoot του λες ότι απλά άλλαξες hardware και το actibation γίνεται αμέσως.
4. Chipset drivers, Samsung nvme drivers, nvidia drivers
5. Κλείσιμο superfetch, hybernate, windows restore και page file για να ελαφρύνουμε τον/τους ssd

6. Κάποια στιγμή ο spartan είχε ποστάρει κάποιες ρυθμίσεις στο registry και στο power management σχετικές με συστήματα ryzen + nvme. Από τότε τις είχα σώσει γιατί έχει περάσει καιρός και είναι δύσκολο να τις βρω μέσα στο θέμα εδώ στο forum. Δεν ξέρω αν πρέπει να γίνονται ακόμα αυτές οι ρυθμίσεις γιατί μπορεί να έχουν λυθεί τα όποια θέματα υπήρχαν. Εγώ τις έκανα έτσι κ αλλιώς. Όποιος τις θέλει μπορώ να τις στείλω.

Το τελευταίο bios είναι το 3.10 (1/9/2017). Υπάρχει διαθέσιμο αρχείο και για update μέσω windows.
1.Update AGESA to 1.0.0.6b. No memory ABL (AGESA Boot Loader) or training changes.
2.Add setup options to select SMART fan temperature source. Change default to monitor external CPU temperature.


Επίσης επειδή έχω δει ορισμένα παιδιά να διαμαρτύρονται μερικές φορές για αργό boot. Υπάρχει μια ρύθμιση στην καρτέλα του Boot --> CSM (Compatibility Support Module). Σε άλλο βίντεο-review είχα δει να προτείνουν την απενεργοποίησή του (CSM-Disabled). Η συγκεκριμένη ρύθμιση υπάρχει και στην Asus (στην b350-f strix υπάρχει σίγουρα). Στο Disabled παρατηρείς ότι το logo της μητρικής παίζει στην native ανάλυση της οθόνης (ασήμαντο αλλά ωραίο να το βλέπεις)

Στην Taichi η σωστή ρύθμιση για μένα για το γρηγορότερο δυνατό boot είναι CSM-Disabled και Fast Boot-Disabled καθώς η άλλη επιλογή για το Fast Boot είναι η "Ultra Fast" στην οποία δεν προλαβαίνεις ούτε bios να μπεις.

Γενικά μου φάνηκε πολύ οικείο το uefi της asrock... έχει πολλά κοινά σημεία με το αντίστοιχο της Asus. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για gigabyte και msi. Λεπτομερέστερα όταν αρχίσω το διάβασμα και τις δοκιμές.

th_IMG_20170902_195242_zps0x8ydiuf.jpg th_IMG_20170903_040727_zps1y4fnrnz.jpg th_IMG_20170903_040802_zpsvjw3jbxt.jpg

 

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα... μπορεί να ρωτήσετε κάτι και να θυμηθώ κι'άλλα :-D

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Τότε με βλέπω να του προτείνω καμία φθηνή x370 λόγο των περισσότερων φάσεων

 

Edit: έχει κανείς την asus x370 pro να μας πει εντυπώσεις? Γιατί βλέπω πως είναι η μόνη φθηνή x370 με 6+4 phases

Εγω, κανενα θεμα με την μητρικη ,αν παρεις και μνημες απο την support list δεν θα εχεις κανενα θεμα, οτι θες ρωτας :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμα ερώτηση. Η gigabyte χρησιμοποιεί dual bios ακόμα και στα φθηνά μοντέλα. Προσωπικά με έχει σώσει αρκετές φορές. Έχει κάτι αντίστοιχο η asus?

 

Σχετικά με τις μνήμες, έχει αγοράσει 2Χ8gb lpx corsair 3000mhz που αν και δεν είναι στη support list παίζουν απροβλημάτιστα στο δικό μου gigabyte ab350 gaming 3 μετά το agesa update, αν και δεν είναι ούτε στην support list της gigabyte. Επομένως δεν νομίζω να έχει θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμα ερώτηση. Η gigabyte χρησιμοποιεί dual bios ακόμα και στα φθηνά μοντέλα. Προσωπικά με έχει σώσει αρκετές φορές. Έχει κάτι αντίστοιχο η asus?

 

Σχετικά με τις μνήμες, έχει αγοράσει 2Χ8gb lpx corsair 3000mhz που αν και δεν είναι στη support list παίζουν απροβλημάτιστα στο δικό μου gigabyte ab350 gaming 3 μετά το agesa update, αν και δεν είναι ούτε στην support list της gigabyte. Επομένως δεν νομίζω να έχει θέμα

Οχι δεν εχει ,αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο σημαντικο ,και gigabyte που ειχα με dual bios εχω βγαλει μπαταρια ποσες φορες... Δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια για τις μνημες σου ,εμενα που δεν ειναι στο support list δεν παιζουν στα 3200 ,paizoyn sta 3066max.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμα ερώτηση. Η gigabyte χρησιμοποιεί dual bios ακόμα και στα φθηνά μοντέλα. Προσωπικά με έχει σώσει αρκετές φορές. Έχει κάτι αντίστοιχο η asus?

 

Σχετικά με τις μνήμες, έχει αγοράσει 2Χ8gb lpx corsair 3000mhz που αν και δεν είναι στη support list παίζουν απροβλημάτιστα στο δικό μου gigabyte ab350 gaming 3 μετά το agesa update, αν και δεν είναι ούτε στην support list της gigabyte. Επομένως δεν νομίζω να έχει θέμα

Οι περισσότερες Asus έχουν πλέον το BIOS flashback που είναι πολύ καλύτερη λύση σε περίπτωση λάθους. Δεν χρειάζεται τίποτα για να ξεκινήσει ένα στικάκι και ρεύμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο οι ακριβές έχουν το flashback, το οποίο λειτουργεί ακόμα χωρίς cpu ή ram. Η asus x370 pro εχει το crashfree 3 που είναι μάλλον είναι κάτι αντίστοιχο, αλλά θέλει ram+cpu και υποτίθεται ότι ενεργοποιείται μόνο του αν φει corrupted bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σύστημα με r7 1700, rx470, 2ssd, 2hdd είχα μια Β350 μητρική. Πήρα την asus x370 pro και είπα να τημ βάλω εχθές. Ολα καλά, έκανα και bios update, activation windows, driver install, και έπεσα για ύπνο γιατί είχε πάει 5 το πρωί.

 

Σήμερα το πρωί, πάω να τον ανοίξω, τίποτα. Σαν να μην πατώ το power. Ούτε ανεμιστήρες Ούτε τίποτα. Τροφοδοτικό έχω ενα ακριβό coolermaster 1000w με ένα τσουβάλι πιστοποιήσεις, πάνω σε ups, αλλά είναι 8 ετών. Λέω, ok, πάω για τροφοδοτικό. Και εκεί που το σκέφτομαι, ανοίγει μόνο του και κλείνει μετά απο 3, 4 δευτερόλεπτα. Παραμένει κλειστό για κάμποσα δευτερόλεπτα, και μετά πάλι ανάβει/σβήνει. Χωρίς να πατήσω κανένα κουμπί, μόνο του. Βγάζω καλώδια του power, hdd led, reset κλπ και συνέχισε να αναβοσβήνει.

 

Τελικά έβαλα άλλο τροφοδοτικό corsair 550w ολοκαίνουργιο, και πάλι τα ίδια. Δοκίμασα και bios reset με την μπαταρία εξω, αλλα τίποτα. Μόνο μια φορά κατάφερε να μπει bios και μετά ξανακλείσε.

 

Δεν ανάβει σε σταθερό χρόνο. Μπορεί να το έχω 2 λεπτά σβηστό και να ανάψει, αλλά μπορεί και μέσα σε 1 λεπτό να αναβοσβησει 3 φορές.

 

Καμία ιδέα κανείς??? Εχω σκάσει γιατί Δευτέρα το θέλω το pc για δουλειά

 

Και σημειώνω πως αναβοσβήνει χωρίς να έχω συνδέσει καν τα pwr+reset

Επεξ/σία από kogos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σύστημα με r7 1700, rx470, 2ssd, 2hdd είχα μια Β350 μητρική. Πήρα την asus x370 pro και είπα να τημ βάλω εχθές. Ολα καλά, έκανα και bios update, activation windows, driver install, και έπεσα για ύπνο γιατί είχε πάει 5 το πρωί.

 

Σήμερα το πρωί, πάω να τον ανοίξω, τίποτα. Σαν να μην πατώ το power. Ούτε ανεμιστήρες Ούτε τίποτα. Τροφοδοτικό έχω ενα ακριβό coolermaster 1000w με ένα τσουβάλι πιστοποιήσεις, πάνω σε ups, αλλά είναι 8 ετών. Λέω, ok, πάω για τροφοδοτικό. Και εκεί που το σκέφτομαι, ανοίγει μόνο του και κλείνει μετά απο 3, 4 δευτερόλεπτα. Παραμένει κλειστό για κάμποσα δευτερόλεπτα, και μετά πάλι ανάβει/σβήνει. Χωρίς να πατήσω κανένα κουμπί, μόνο του. Βγάζω καλώδια του power, hdd led, reset κλπ και συνέχισε να αναβοσβήνει.

 

Τελικά έβαλα άλλο τροφοδοτικό corsair 550w ολοκαίνουργιο, και πάλι τα ίδια. Δοκίμασα και bios reset με την μπαταρία εξω, αλλα τίποτα. Μόνο μια φορά κατάφερε να μπει bios και μετά ξανακλείσε.

 

Δεν ανάβει σε σταθερό χρόνο. Μπορεί να το έχω 2 λεπτά σβηστό και να ανάψει, αλλά μπορεί και μέσα σε 1 λεπτό να αναβοσβησει 3 φορές.

 

Καμία ιδέα κανείς??? Εχω σκάσει γιατί Δευτέρα το θέλω το pc για δουλειά

 

Και σημειώνω πως αναβοσβήνει χωρίς να έχω συνδέσει καν τα pwr+reset

Στην αρχη εγκατεστησες Windows 10 και δεν ειχες κανενα προβλημα?

 

Εγω παιδες με την Biostar δεν ειχα κανενα προβλημα,rock solid. Αργουνε εκνευριστικα να κανουν update τα bios, αλλα κατα τα αλλα ολα αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eβγαλαν νεο bios για την prime x370 pro 0812  και αφαιρεσαν το μενου του cbs που ειχε τα p states. Οτι να ναι αντι να φτιαξουν καμια συμβατοτητα με τις μνημες μ@λ@κιζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη εγκατεστησες Windows 10 και δεν ειχες κανενα προβλημα?

 

Εγω παιδες με την Biostar δεν ειχα κανενα προβλημα,rock solid. Αργουνε εκνευριστικα να κανουν update τα bios, αλλα κατα τα αλλα ολα αψογα.

Και windows έβαλα, και drivers και δούλευε σωστά για ώρες. Μετά, κατΑστροφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και windows έβαλα, και drivers και δούλευε σωστά για ώρες. Μετά, κατΑστροφή

Πρωτη φορα το ακουω αυτο. Μαλλον η μητρικη εχει προβλημα απο την στιγμη που δοκιμασες αλλο τροφοδοτικο,δεν υπαρχει αλλη λογικη εξηγηση. Εντελως σπανιο και κουφο παντως. Η κατι στο bios update δεν εγινε καλα η απλα η μητρικη ηταν προβληματικη. Την πηρες καινουργια απο καταστημα?

 

Μπορεις να κανεις κατι? Βγαλε το ενα dimm ram και μπουταρε με την μιση μνημη να δουμε τι γινεται. Και αν δεν μπουταρει με την μια,βγαλτη και δοκιμασε με την αλλη αλλα καθε φορα να ειναι το ενα dimm πανω.

 

EDIT :

 

Δεν πιστευω να εκανες το bios update μεσω Windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιέγραψες στην αρχή με τα ανοιγοκλεισίματα ήταν boot cycles (συνήθως 5) μέχρι να γίνει σωστό training στις μνήμες και να δει cpu και gpu το bios. Αν μετά από αυτό έκανες σωστό reset από την μπαταρία και εξακολουθεί να μην ποστάρει εξέτασε τα led πάνω στη μητρική για να αναγνωρίσεις που ακριβώς βρίσκεται το πρόβλημα cpu,μνήμες ή gpu και δοκίμασε κάποιο άλλο λειτουργικό part για να δεις αν ποστάρει. Αν συνεχίσει μετά από αυτό να είναι μουλαρωμένη η μητρική τότε ή είναι προβληματική ή κάπου έχει κάτι βραχυκυκλώσει όπως την τοποθέτησες στο case.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα επιστρέφω και το βραδυ αρχίζω δοκιμές με ram cpu κλπ. Ευτυχώς, έχω ακομα ενα συστημα με έναν 1600 δίπλα που μπορώ να κάνω δοκιμές για να εντοπίσω τι φταίει. Αλλά, όπως φαίνεται μάλλον είναι μητρική.

 

Btw, το bios update έγινε με το ez flash μέσα από το bios. Αυτό που κάνει δεν είναι τα γνωστά boot cycles. Τα cycles τα κάνει όταν πεις στο pc να ανοίξει, και με σταθερό χρόνο, ενω εμένα, χωρίς καν έχω συνδέσει το power, ανοίγει και κλείνει μόνο του οπότε τύχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...