Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μόλις μου έδωσες τη λύση στο δικό μου πρόβλημα, είχα γράψει και εγώ ότι είχα ακριβώς το ίδιο θέμα αλλά με τίποτα δεν είχα φανταστεί ότι ήταν αυτό το χαζό. Εγώ έχω την b350.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το asus Aura χάλασε σε μένα τα timing από τις μνήμες και έπρεπε να τις ξαναφτιάξω .....

 

Το  asus Aura με cpu-z , cpuid HWM , HWiNFO64 κτλπ ανοιχτά , σβήνουν το XMP .

Άμα μπορείς μην το δουλεύεις  

 

Για το πρόβλημά σου δεν μπορώ να φανταστώ κάτι .... 

 

Edit : Χωρίς OC ram  δοκίμασες να δεις άμα έχει το ίδιο πρόβλημα ?  

 

Ναι  ήταν το πρωτο που δοκίμασα, αφού νόμισα αρχικά πως φταίνε οι μνήμες.

Το πρόβλημα είναι πως από default τα led της μητρικής είναι σαν φωτορυθμικο και με ενοχλεί, και αν δεν υπάρχει το πρόγραμμα, δεν κρατάει τις ρυθμίσεις που του κάνεις 

μόλις μου έδωσες τη λύση στο δικό μου πρόβλημα, είχα γράψει και εγώ ότι είχα ακριβώς το ίδιο θέμα αλλά με τίποτα δεν είχα φανταστεί ότι ήταν αυτό το χαζό. Εγώ έχω την b350.

 

:-) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι  ήταν το πρωτο που δοκίμασα, αφού νόμισα αρχικά πως φταίνε οι μνήμες.

Το πρόβλημα είναι πως από default τα led της μητρικής είναι σαν φωτορυθμικο και με ενοχλεί, και αν δεν υπάρχει το πρόγραμμα, δεν κρατάει τις ρυθμίσεις που του κάνεις 

 

:-)

Σε εμενα τουλαχιστον ,αν το κανω install βαλω το προφιλ που θελω και μετα το κανω unistall μενει και ας το εχω διαγραψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμενα τουλαχιστον ,αν το κανω install βαλω το προφιλ που θελω και μετα το κανω unistall μενει και ας το εχω διαγραψει

 

σου κανει και εσενα το πρόβλημα με το παγωμα του συστηματος;

προσπαθω να δω αν υπαρχει γενικο πρόβλημα με το aura ή εχω πεσει σε προβληματικη μητρικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου κανει και εσενα το πρόβλημα με το παγωμα του συστηματος;

προσπαθω να δω αν υπαρχει γενικο πρόβλημα με το aura ή εχω πεσει σε προβληματικη μητρικη...

εμενα δεν μου εκανε κατι τετοιο αλλα μου "καθηστερουσε" το συστημα και γενικα μου εκανε και αλλα κουλα οπως σταματουσε να δουλευει ,ανοιγε εκλεινε τα rgb μονο του και τετοια. Παντως ειναι πολυ κακο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα περιμένω Δευτέρα Ryzen 1700 aorus k5 ax370 και tridentz 16gb 3200 θελει update bios? Επίσης δεν εχω ασχοληθεί με overclock εχω δει το thread του Spartan και πηρα μια εικόνα και τέλος οι ραμ στα ποσα τρέχουν χωρίς προβλήματα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως μεχρι 3066mhz παιζουν σε ryzen χωρις error. Τωρα με τα update σε bios που εχουν γινει ισως να εχει αλλαξει κατι και να παιζουν και 3200 δεν ξερω. Στηστο με το καλο και δοκιμαζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ASUS X370 PRO, έχω κάνει εγκατάσταση το τελευταίο AURA το οποίο συνέχεια χάνει τις ρυθμίσεις που του έχω βάλει σε κάθε σχεδόν restart. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι με τις F4-3466C16D-16GTZR και η gaming 5 μου τις διαβάζει αυτόματα στα 3466, χ παρότι δεν είναι στο qvl. Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το ότι είναι samsung Β die. Τα 3200GTZR  νομίζω δεν  είναι για αυτό δεν πάνε αυτόματα στην αναγραφόμενη τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι με τις F4-3466C16D-16GTZR και η gaming 5 μου τις διαβάζει αυτόματα στα 3466, χ παρότι δεν είναι στο qvl. Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το ότι είναι samsung Β die.

yeap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως το qvl σε ορισμενες μητρικες δεν το εχουν ανανεωσει απο τοτε που βγηκαν. πλεον πολλες ραμ παιζουν καλα σε am4. και μιλαω για φθηνες ραμ οχι αυτες του 200ευρου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αυτό το aura, ότι θέλει κάνει στην ASUS strix x370-f

Σε φρέσκια εγκατάσταση των win10 αρχικά δούλευε μια χαρά, όμως μετά την αναβάθμιση των drivers της κάρτας γραφικών (xfx rx480) σε τυχαίες στιγμές παγώνει το σύστημα. προς το παρόν το ρύθμισα και απεγκατεστησα το πρόγραμμα και όλα πάνε καλά (thanks akoinonitos & noFear )

 

Ένα άλλο θέμα που αντιμετωπίζω είναι η αδυναμία εύρεσης από το σύστημα μιας κάρτας τηλεόρασης PCI-e της Hauppauge που έχω 

Τόσο η καρτα τηλεόρασης (έχει ελεγχθεί σε 2 άλλα συστήματα) όσο και οι θύρες PCI-e της μητρικής, έχουν ελεγχθεί και δουλεύουν κανονικά.

 

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...