Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα καλύτερα και ποιο ακριβά ειναι Β-Die  single sided SS   single rank SR .Τα  double sided   Dual Rank DR θα σου σπάσουν τα νεύρα .

Φυσικά μπορείς να κάνεις συμβιβασμούς και να αγοράσεις ότι προτιμάς . 

 

 

Για διάβασμά λίστα με ram σε Ryzen

http://www.overclock.net/t/1628751/official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread

 

 

Hardwareluxx CPU-Kühler & RAM-Kompatibilitätsliste

 2) RAM

https://www.hardwareluxx.de/community/f219/asus-rog-crosshair-vi-hero-x370-1159090.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει κάποιος τρόπος - λίστα να βλέπουμε ποιες από τις μνήμες είναι Samsung ? 

http://www.softnology.biz/files.html

 

Κατέβασε το thaiphoon burner. Λέει τα πάντα.

 

Αν εννοεις να βλέπεις ποιες ra mπου δεν έχεις είναι samsung b-die υπαρχουν διάφοροι τρόποι

πολλες φορές ενα απλό googlαρισμα αν ξερεις ακριβώς τον κωδικο της ram βοηθαει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ειδα οτι την πατησα.

Ενω σε διαφορες σελιδες, reddit, guru3d λενε Samsung B-Die, ειδα με το Taiphoon οτι εχω Hynix :(

Το μοντελο ειναι αυτο: 

G.Skill Ripjaws V 2800 MHz CL14 F4-2800C14D-32GVK 8Gb Samsung B-Die Dual Double

Αμαν αυτες οι εταιριες που αλλαζουν τσιπ ετσι απλα :(

 

Εσυ IoaZ τι τσιπ εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 9920 και δεν σκοπεύω να το αλλάξω με το νέο 1701 . Από ότι λένε ανεβάζει θερμοκρασίες στον επεξεργαστή . 

 

Guten Tag Leute,

also ich gebe zu mit der 1602 war ich ja bisher wirklich recht zufrieden, aber ich habe nun auch mal auf die Temperatur geschaut. Ich habe eine Alpha Cool Eisbaer 280 Radiator, einen weiteren 360 Radiator und einen 120 Radiator, alle in einem Kreislauf, in welchem sich auch die GPU befindet. Die GPU kommt unter Last kaum auf die 40 Grad aktuell aber die CPU Temperatur ist bei mir Idl auch auf über 42 Grad, WTF????? Darauf habe ich bis heute gar nicht geachtet. Normal lag die Idl immer so bei 22 Grad und beim Surfen ging sie auf die Mitte oder Ende 30 Grad. Mache ich das nun, geht sie teils bis an die 60 Grad........

Wasn das für ein Schrott und unter der neuen 1701 soll das auch sein????

Habe gerade was gezockt und da ging sie tatsächlich auf die 67 Grad hoch..... Da war ich vorher Welten von entfernt. 

Habt Ihr schon eine Lösung??? Zu 1501, diese lief bei mir nun wirklich nicht wirklich rund, deshalb werde ich auf diese auch nicht zurück gehen.

 

Google μετάφραση 

Καλή ημέρα ανθρώπους, 

έτσι παραδέχομαι το 1602 είχα μέχρι στιγμής αρκετά ικανοποιημένοι, αλλά έχω επίσης εξετάσει και τη θερμοκρασία. Έχω Alphacool Eisbaer 280 Radiator, ένα άλλο 360 καλοριφέρ και ένα 120 καλοριφέρ, όλα σε ένα κύκλωμα, το οποίο είναι και η GPU. Η GPU έρχεται κάτω από το φορτίο μόλις στις 40 μοίρες πραγματική, αλλά η θερμοκρασία της CPU είναι μαζί μου Idl επίσης σε πάνω από 42 βαθμούς, WTF ????? Μέχρι στιγμής δεν έχω δώσει προσοχή. Κανονικά το Idl ήταν πάντα σε 22 μοίρες και κατά τη διάρκεια της περιήγησης πήγε στη μέση ή στο τέλος 30 βαθμούς. Το κάνω τώρα, πηγαίνει εν μέρει μέχρι τους 60 βαθμούς ........ 

Wasn ότι για ένα θραύσματα και κάτω από το νέο 1701 θα πρέπει να είναι συνώνυμο;

Η ιδιοκτησία μπόρεσε ακριβώς και εκεί πήγε στην πραγματικότητα 67 βαθμούς ψηλά ..... Από τότε που ήμουν πριν από τους κόσμους μακριά από. 

Έχετε ήδη μια λύση; Το 1501, αυτό έτρεξε μαζί μου τώρα πραγματικά πραγματικά δεν είναι στρογγυλό, επομένως δεν θα πάω πίσω σε αυτό επίσης. 

Χαιρετισμοί
 

MfG

https://www.hardwareluxx.de/community/f219/asus-rog-crosshair-vi-hero-x370-1159090-135.html#post25855928

 

Google μετάφραση 

 

Γεια σας,

τις εμπειρίες μου ή την πρώτη εντύπωση στο 1701 (μέχρι τώρα):

Χθες το βράδυ από το 1602 έως το 1701 geflasht. Στη συνέχεια, ξεκίνησε η εκκίνηση cmos, και για τώρα τα SSD μου (συμπεριλαμβανομένης της πλακέτας εκκίνησης M.2) δεν αναγνωρίστηκαν πια.
Μετά από αρκετές φορές άρχισαν να εμφανίζονται στο bootmanager. Στη συνέχεια, ξανά στο βιοσκόπιο και στην πιο ακαθάριστη (εντολή εκκίνησης, RAM κ.λπ.) ρυθμίζονται χειροκίνητα. CPU Έχω αφήσει στην προεπιλογή.
Επανεκκινήστε και έτρεξε πρώτα.

Σήμερα το πρωί θέλησα να ξεκινήσω τον υπολογιστή και δεν συνέβη. Απολύτως τίποτα, καμία κίνηση όταν πατηθεί το κουμπί εκκίνησης. Το κιβώτιο δεν διαχωριζόταν από τη δύναμη για μια νύχτα και ακόμη και τα LEDs φωτίζονται!
Τότε στο NT ο διακόπτης μία φορά και το βύσμα έβγαλε, μετά από λίγο και πάλι συνδεθεί και στη συνέχεια ξεκίνησε το σύστημα ξανά. Ωστόσο, με το γνωστό boot bug. Η μνήμη επαναρυθμίστηκε επίσης από 3200 σε 2400.
Επιστροφή στο bios ... μέχρι το ρολόι RAM στις 2400 δεν άλλαξε τίποτα. Αλλά ήταν ακόμα 3200 και δεν έπρεπε να αλλάξω τίποτα. Ο υπολογιστής έσκυψε για λίγο, έπειτα πιέζοντας το κουμπί προς τα κάτω και σπρώχνοντας τον ως συνήθως.
Το κλουβί τρέχει επίσης απόλυτα σταθερό μόλις ξεκινήσει σωστά.

Περίεργα ...

Είχα ήδη 1403/1501/1602 το «πρόβλημα» ότι το σύστημα κατά την εκκίνηση (λέω τώρα ακατέργαστα φορές ... έτσι σε κάθε εκκίνηση του έκτου με έγδοους) επαναφέρει τη μνήμη του 2400η
Ωστόσο, ο υπολογιστής μου ήταν και πάντα βρίσκεται στο ρεύμα. Αυτό οφείλεται στο σφάλμα ψυχρής εκκίνησης; Πάντα πίστευα ότι αυτό δείχνει μόνο όταν ο υπολογιστής αποσυνδέθηκε από το ρεύμα;
Και είχα με επιπλέον να G.Skill να έχουν φέρει F4-3200C14D-16GFX για να ξεκουραστούν. Έχει κάποιος τη δυνατότητα να παρατηρήσει μια παρόμοια συμπεριφορά με αυτό το board / ram combi;

Μια σύντομη ερώτηση σχετικά με την τάση RAM στο C6H.
Αν το έχω ρυθμίσει στο 1,35 (όπως είναι σύμφωνα με τον κατασκευαστή και το docp που δίνεται), τότε βρίσκεται στο BIOS, αλλά μόνο περίπου 1,329. Το HWMonitor / info με φτάνει στη συνέχεια 1330 έξω. Επίσης υπό φορτίο.
Είχα αυξήσει τους χρόνους τάσης σε 1.365 (ως συνώνυμο με την τάση εκκίνησης RAM) και έπειτα βάζω στο bios, καθώς και στη σταθερή λογισμικού 1.351-1.352.
Αυτό δεν είχε καμία επίδραση στην επαναφορά της μνήμης σε 2400 από καιρό σε καιρό.
Τι τάση θα πρέπει να εγγραφώ τώρα;

 

 https://www.hardwareluxx.de/community/f219/asus-rog-crosshair-vi-hero-x370-1159090-135.html#post25855530

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα νέο θέμα αλλά θα ρωτήσω κι εδώ. Έχω τον r5 1600 και ram τις CORSAIR 16gb ddr4 3000mhz cmk16gx4m2b3000c15 hynix version. Ποια μητρική να διαλέξω; Έλεγα για μέχρι 150 ευρώ, αλλά είδα ότι και οι b350 που έχουν λιγότερα από 100 είναι πολύ καλές, οπότε τι λέτε να διαλέξω; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα νέο θέμα αλλά θα ρωτήσω κι εδώ. Έχω τον r5 1600 και ram τις CORSAIR 16gb ddr4 3000mhz cmk16gx4m2b3000c15 hynix version. Ποια μητρική να διαλέξω; Έλεγα για μέχρι 150 ευρώ, αλλά είδα ότι και οι b350 που έχουν λιγότερα από 100 είναι πολύ καλές, οπότε τι λέτε να διαλέξω; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

https://www.skroutz.gr/s/11224092/Asus-Prime-X370-Pro.html 

Έτσι πως το θέτεις η καλύτερη στα 150 είναι η Asus prime x370 pro .

Ανάλογα με την χρίσει που θα κάνεις μπορεί να σου είναι άχρηστη και να σε καλύπτει και η Β350 . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλύτερα κάνε pass το τελευταίο. Εγώ πάντως με 1602 είμαι πιο σταθερός από κάθε άλλη φορά (4ghz-3466 cl14)

Τι ρευμα του δινεις για 4ghz και τι llc?

 

Εμενα το καβουρδιστιρι θελει 1.425ν με llc4 για να ειναι σταθερο και το εχω αραξει στα 3.9

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ρευμα του δινεις για 4ghz και τι llc?

 

Εμενα το καβουρδιστιρι θελει 1.425ν με llc4 για να ειναι σταθερο και το εχω αραξει στα 3.9

 

1.425 llc 2 

Πάνω από llc2 μόνο για δοκιμές βάζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...