Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά αυτό το aura, ότι θέλει κάνει στην ASUS strix x370-f

Σε φρέσκια εγκατάσταση των win10 αρχικά δούλευε μια χαρά, όμως μετά την αναβάθμιση των drivers της κάρτας γραφικών (xfx rx480) σε τυχαίες στιγμές παγώνει το σύστημα. προς το παρόν το ρύθμισα και απεγκατεστησα το πρόγραμμα και όλα πάνε καλά (thanks akoinonitos & noFear )

 

Ένα άλλο θέμα που αντιμετωπίζω είναι η αδυναμία εύρεσης από το σύστημα μιας κάρτας τηλεόρασης PCI-e της Hauppauge που έχω 

Τόσο η καρτα τηλεόρασης (έχει ελεγχθεί σε 2 άλλα συστήματα) όσο και οι θύρες PCI-e της μητρικής, έχουν ελεγχθεί και δουλεύουν κανονικά.

 

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Και γω με Aorus Gaming 5  και 1080Τι έχω το ίδιο πρόβλημα . Παγώνει το σύστημα για 5 δευτερόλεπτα σε τυχαίες στιγμές και μετά ξεμπλοκάρει.Ίσως να φταίει το OC τώρα δοκιμάζω δίαφορες ταχύτητες και εςλπίζω να βρω λύση. Δεν νομίζω ότι είναι οι Drivers όμως γιατί εγώ είμαι με NVIDIA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος ενδιαφέρεται για Ryzen σύστημα . 

Το ερώτημα είναι επιλογή μητρικής με δυνατότητα OC όχι όμως κάτι τρελό αλλά αν είναι τυχερός στην CPU να μπορεί λόγω επιλογής μητρικής να ανεβάσει 3,9-4 GHz. 

Προσοχή δεν τον ενδιαφέρει να βάλει 2 GPU

 

1) στην σειρά της MSI οι : X370 KRAIT GAMING , X370 SLI PLUS , X370 GAMING PRO , X370 GAMING PLUS δείχνουν αν δεν κάνω λάθος σχεδόν ίδιες ( εκτός χρώματος ) 
B) Στην άλλη πλευρά η Gigabyte AX370-Gaming K3... έχει το καλό chip ήχου ALC1220 και USB 3.1 gen2

Το δίλημμα έρχεται από την συμβατότητα με τις μνήμες αλλά και την επιλογή των VRM όσο αφορά τις μνήμες όπως έχω ξαναγράψει η επίσημη λίστα της gigabyte είναι φτωχή και δεν έχει ενημερωθεί παρά την έκδοση bios 1,0,0,6 από την 23/3/2017 
https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-AX370-Gaming-K3-rev-10#support-doc

Τώρα στα VRM

Όλα τα Msi χρησιμοποιούν βάση αυτού του πίνακα https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html ίσως τα φθηνότερα υλικά από τις υπόλοιπες μητρικές ... αναλυτικά :

CPU VCC
controller ......... - real phases - doubler - highside MOSFET - lowside MOSFET -
RT8894A (4 + 2) - ..... 4 X 2 ..... - ....  - ...... - ...... PK616BA ....... - ..... PK632BA
SoC VCC
controller ....... - real phases - doubler - highside MOSFET - lowside MOSFET

see CPU VCC ... - ....... 2 ....... - ..... - ......- ......... 2x PK616BA - ..... 2x PK632BA

Ενώ της Gigabyte 
CPU VCC
controller ........... - real phases - doubler - highside MOSFET - lowside MOSFET -

ISL95712 (4 + 3) . - ....... 4 ......... - .... - ...... - ....... 4C10N .......... - ..... 2x 4C06N
SoC VCC
controller ........... - real phases - doubler - highside MOSFET - lowside MOSFET

see CPU VCC . - ........... 3 ......... - .... - ...... - ...... 4C10N ........ - ....... 4C06N

Επειδή δεν έχω βρει review για την Gigabyte ( εκτός 1 ) θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποιος άποψη αν είναι καλά τα VRM που φοράει 
Τι να διαλέξει μεταξύ των 2 και γιατί ?

 

Σημείωση θέλει να κοστίζει max 130 euro η μητρική . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος ενδιαφέρεται για Ryzen σύστημα . 

Το ερώτημα είναι επιλογή μητρικής με δυνατότητα OC όχι όμως κάτι τρελό αλλά αν είναι τυχερός στην CPU να μπορεί λόγω επιλογής μητρικής να ανεβάσει 3,9-4 GHz. 

Προσοχή δεν τον ενδιαφέρει να βάλει 2 GPU

 

1) στην σειρά της MSI οι : X370 KRAIT GAMING , X370 SLI PLUS , X370 GAMING PRO , X370 GAMING PLUS δείχνουν αν δεν κάνω λάθος σχεδόν ίδιες ( εκτός χρώματος ) 

B) Στην άλλη πλευρά η Gigabyte AX370-Gaming K3... έχει το καλό chip ήχου ALC1220 και USB 3.1 gen2

 

Το δίλημμα έρχεται από την συμβατότητα με τις μνήμες αλλά και την επιλογή των VRM όσο αφορά τις μνήμες όπως έχω ξαναγράψει η επίσημη λίστα της gigabyte είναι φτωχή και δεν έχει ενημερωθεί παρά την έκδοση bios 1,0,0,6 από την 23/3/2017 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-AX370-Gaming-K3-rev-10#support-doc

 

Τώρα στα VRM

Όλα τα Msi χρησιμοποιούν βάση αυτού του πίνακα https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html ίσως τα φθηνότερα υλικά από τις υπόλοιπες μητρικές ... αναλυτικά :

CPU VCC

controller.......... - real phases - doubler - highside MOSFET - lowside MOSFET -

RT8894A (4 + 2) - . 4 X 2......... - ....  - ...... - ...... PK616BA ....... - ..... PK632BA

SoC VCC

controller - real phases - doubler - highside MOSFET - lowside MOSFET

see CPU VCC - 2 - - - 2x PK616BA - 2x PK632BA

 

Ενώ της Gigabyte 

CPU VCC

controller - real phases - doubler - highside MOSFET - lowside MOSFET -

ISL95712 (4 + 3) - 4 - - - 4C10N - 2x 4C06N

SoC VCC

controller - real phases - doubler - highside MOSFET - lowside MOSFET

see CPU VCC - ...... 3 ...... - .... - ..... - ...... 4C10N ........ - ....... 4C06N

 

Επειδή δεν έχω βρει review gia thn Gigabyte ( εκτός 1 ) θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποιος άποψη αν είναι καλά 

Τι να διαλέξω από  τις 2 και γιατί 2 ?

 

Σημείωση θέλει να κοστίζει max 130 euro η μητρική . 

Eγω ενα θα σου ,μην παρεις giga  ,δεν βγαζεις ακρη με τα ρευματα στο bios. Και στην k5 χαλια ειναι. Ειναι οτι να'ναι.

 

Εγω θα προτεινα αυτην

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος στην Asrock ακόμα δεν έχουν καταφέρει να δουλέψουν με μνήμες πάνω από 2933 ... όπως οι υπόλοιποι και γι'αυτό τους είχα απορρίψει αρχικά.

Ευχαριστώ για την πληροφορία σχετικά με την Gigabyte, μπορώ να έχω κάποια link ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος στην Asrock ακόμα δεν έχουν καταφέρει να δουλέψουν με μνήμες πάνω από 2933 ... όπως οι υπόλοιποι και γι'αυτό τους είχα απορρίψει αρχικά.

Ευχαριστώ για την πληροφορία σχετικά με την Gigabyte, μπορώ να έχω κάποια link ?

http://www.overclock.net/t/1629125/gigabyte-ga-ax370-gaming-k5 ,εγω δεν εβγαλα ακρη πως δινεις το ρευμα που θες και απο οτι βλεπω και αυτοι δεν εχουν καταλαβει. Επισης εχει πολυ φτωχο bios,αν θες μνημες πανω απο 3000 τοτε μονο msi η μια λιγο πιο ακριβη x370 οπως asus prime x370 pro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μνήμες στα 3000+ την Killer SLI την ξεχνάς.

Asus X370 prime pro

Asus X370 ROG Strix

Gigabyte Gaming 5 (όχι την Κ5 , κακό VRM)

 

Αν θέλει φθηνότερα καλύτερα να πάει στο B350 Strix της Asus ή στο B350 Gaming Carbon της MSI ή στην Asrock B350 Pro4.

 

Η πλατφόρμα είναι πολύ φρέσκια ακόμα , θέλει πολύ ΠΡΟΣΟΧΗ στο VRM των motherboard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μνήμες στα 3000+ την Killer SLI την ξεχνάς.

Asus X370 prime pro

Asus X370 ROG Strix

Gigabyte Gaming 5 (όχι την Κ5 , κακό VRM)

 

Αν θέλει φθηνότερα καλύτερα να πάει στο B350 Strix της Asus ή στο B350 Gaming Carbon της MSI ή στην Asrock B350 Pro4.

 

Η πλατφόρμα είναι πολύ φρέσκια ακόμα , θέλει πολύ ΠΡΟΣΟΧΗ στο VRM των motherboard.

 

μια λεπτομέρια μόνο για την asus b350 strix: στο manual αναφέρει για τις μνήμες πως

Due to AMD Ryzen™ Processor limitation, More than DDR4-2666 is supported by one DIMM per channel only, που σημαίνει πως μόνο το ένα channel μνήμης μπορεί να ανέβει πάνω από τα 2666.

 

δεν την έχω και δεν ξέρω αν αληθεύει το παραπάνω, απλά το αναφέρω γιατί αυτός ήταν ένας από τους λόγους που επέλεξα τελικά την x370-f

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος ενδιαφέρεται για Ryzen σύστημα . 

Το ερώτημα είναι επιλογή μητρικής με δυνατότητα OC όχι όμως κάτι τρελό αλλά αν είναι τυχερός στην CPU να μπορεί λόγω επιλογής μητρικής να ανεβάσει 3,9-4 GHz. 

Προσοχή δεν τον ενδιαφέρει να βάλει 2 GPU

 

1) στην σειρά της MSI οι : X370 KRAIT GAMING , X370 SLI PLUS , X370 GAMING PRO , X370 GAMING PLUS δείχνουν αν δεν κάνω λάθος σχεδόν ίδιες ( εκτός χρώματος ) 

B) Στην άλλη πλευρά η Gigabyte AX370-Gaming K3... έχει το καλό chip ήχου ALC1220 και USB 3.1 gen2

 

Το δίλημμα έρχεται από την συμβατότητα με τις μνήμες αλλά και την επιλογή των VRM όσο αφορά τις μνήμες όπως έχω ξαναγράψει η επίσημη λίστα της gigabyte είναι φτωχή και δεν έχει ενημερωθεί παρά την έκδοση bios 1,0,0,6 από την 23/3/2017 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-AX370-Gaming-K3-rev-10#support-doc

 

Τώρα στα VRM

Όλα τα Msi χρησιμοποιούν βάση αυτού του πίνακα https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html ίσως τα φθηνότερα υλικά από τις υπόλοιπες μητρικές ... αναλυτικά :

CPU VCC

controller ......... - real phases - doubler - highside MOSFET - lowside MOSFET -

RT8894A (4 + 2) - ..... 4 X 2 ..... - ....  - ...... - ...... PK616BA ....... - ..... PK632BA

SoC VCC

controller ....... - real phases - doubler - highside MOSFET - lowside MOSFET

see CPU VCC ... - ....... 2 ....... - ..... - ......- ......... 2x PK616BA - ..... 2x PK632BA

 

Ενώ της Gigabyte 

CPU VCC

controller ........... - real phases - doubler - highside MOSFET - lowside MOSFET -

ISL95712 (4 + 3) . - ....... 4 ......... - .... - ...... - ....... 4C10N .......... - ..... 2x 4C06N

SoC VCC

controller ........... - real phases - doubler - highside MOSFET - lowside MOSFET

see CPU VCC . - ........... 3 ......... - .... - ...... - ...... 4C10N ........ - ....... 4C06N

 

Επειδή δεν έχω βρει review για την Gigabyte ( εκτός 1 ) θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποιος άποψη αν είναι καλά τα VRM που φοράει 

Τι να διαλέξει μεταξύ των 2 και γιατί ?

 

Σημείωση θέλει να κοστίζει max 130 euro η μητρική . 

 

Δε μας είπες αν πρόκειται για ryzen 7 ή 5.

Όλες αυτές οι μητρικές ισχύει έχουν υποδεέστερα vrm/phases από asrock x370 killer sli και asus x370 prime που είναι στην ίδια κατηγορία τιμής. Παρόλα αυτά είναι υπεραρκετές όπως και πολλές b350 για overclocking σε 1600 στα 3.8-4. Αν θέλεις όμως τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα για έναν 1700 εκτός από το silicon lottery χρειάζεσαι και samsung b-die 3200c14 και κάποια από τις taichi, proffesional gaming, gaming 5. gaming k7 ή crosshair 6 hero.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος στην Asrock ακόμα δεν έχουν καταφέρει να δουλέψουν με μνήμες πάνω από 2933 ... όπως οι υπόλοιποι και γι'αυτό τους είχα απορρίψει αρχικά.

Ευχαριστώ για την πληροφορία σχετικά με την Gigabyte, μπορώ να έχω κάποια link ?

Δεν εχει σημαντικη διαφορα στην αποδοση αν οι μνημες δουλεψουν 2933 αντι για 3000 η 3200. Απο εκει και μετα αν ο φιλος σου θελει απολυτες επιδοσεις ,ξεχναει την νοοτροπια ''μητρικη το πολυ μεχρι 130 ευρω.'' Δεν γινεται να τα εχουμε ολα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος στην Asrock ακόμα δεν έχουν καταφέρει να δουλέψουν με μνήμες πάνω από 2933 ... όπως οι υπόλοιποι και γι'αυτό τους είχα απορρίψει αρχικά.

Ευχαριστώ για την πληροφορία σχετικά με την Gigabyte, μπορώ να έχω κάποια link ?

Δεν ισχύει γενικά αυτό με όλες τις asrock και νομίζω κυρίως εξαρτάται από τις μνήμες όχι από την μητρική... Δηλαδή εγώ έχω mini itx της asrock με b350 και μνήμες g.skill tridentz 3200 cl14 και δουλεύουν από την πρώτη μέρα στο xmp profile τους κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει γενικά αυτό με όλες τις asrock και νομίζω κυρίως εξαρτάται από τις μνήμες όχι από την μητρική... Δηλαδή εγώ έχω mini itx της asrock με b350 και μνήμες g.skill tridentz 3200 cl14 και δουλεύουν από την πρώτη μέρα στο xmp profile τους κανονικά

Νομίζω ότι εννοεί οτιδήποτε εκτός από samsung b-die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

godslayerxp

Αρχικά ναι ρωτούσα για άλλους κατασκευαστές πέραν Samsung ... 

 

@dimoskoutr

Εντυπωσιακό ... δεν έχω ξαναβρεί τέτοια αναφορά 3200 με XMP Day 1 ... Ποιόν επεξεργαστή έχεις επάνω ?

 

@benign

Δεν έχεις άδικο αλλά προσπαθώ να βοηθήσω και να του βρω τον καλύτερο μικρό συμβιβασμό, Γιατί  βλέπω την B350 Strix στα 135 και με τα ίδια λεφτά την Gigabyte AX370-Gaming K3 ή την Asrock X370 Killer SLI ή την MSI X370 σε plus, pro, Sli , Krait.

Ναι θα ξεκινήσει μάλλον με R5 1500X ( που έχει ψήκτρα )  ... Τι θα του τύχει σε τσιπάκι είναι θέμα λοταρίας όπως λέγετε ... αλλά αν δεν είναι gademis ένα λογικό OC θα το καταφέρει.

Απλά ρωτάω γιατί καλό θα ήταν να μπορεί και να έχει την δυνατότητα να πάει σε γενιά ryzen του χρόνου ίσως σε R7 όπου πάλι θα μπορεί να εφαρμόσει ένα λογικό OC χωρίς να αλλάξει μητρική.

Δεν πειράζει αν σήμερα τρέχουν οι μνήμες με 2933 ή 3000, αρκεί όταν ωριμάσει λίγο η κατάσταση ( ίσως με νέα version Agesa 1.0.07 ) να βρεθεί με μητρική που θα του πάει 3200+

 

Γιαυτό ρώτησα εσάς τι πρέπει να διαλέξει σε μητρική ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...