Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια φορα ρε φιλε εστω μια δεν μου εχει κατσει κομματι να παιζει με λιγο ρευμα ,ειτε αγοραζω νωρις ειτε αγοραζω πιο αργα, τι γκαντεμια ειναι αυτη. Σχεδον παντα μπορω να ανεβω αρκετα για benchmarks αλλα ποτε σταθερα για 24/7 στον 1100t ,εβγαζα bench με 4300+ και με το ζορι κρατιόταν στα 4ghz για 24/7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν ξέρω γιατί πάντα ήμουν τυχερός σε αυτό το θέμα. Ο 920 που είχα έπιανε τα 4ghz με 1.3 και ο 3770k τα 4.7 με 1.28.

Συνεχίζεται η παράδοση με τον Ryzen :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Σε asus x370 pro και r7 1700, τα πάντα stock και με latest bios, δεν κατεβαίνει η cpu στα 1.5ghz όταν είναι idle. Θυμάμαι πως με gigabyte ab350 gaming 3 έπεφτε 1.5ghz ενώ τώρα το χαμηλότερο είναι 2.5ghz. Είμαι σίγουρος πως είναι κάποια ρύθμιση στο bios αλλά δεν την βρίσκω.

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Σε asus x370 pro και r7 1700, τα πάντα stock και με latest bios, δεν κατεβαίνει η cpu στα 1.5ghz όταν είναι idle. Θυμάμαι πως με gigabyte ab350 gaming 3 έπεφτε 1.5ghz ενώ τώρα το χαμηλότερο είναι 2.5ghz. Είμαι σίγουρος πως είναι κάποια ρύθμιση στο bios αλλά δεν την βρίσκω.

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Εχεις βαλει μαλλον το amd ryzen balanced στο Power plan των windows.

Πηγαινε και στο διαχειριση ενεργειας επεξεργαστη και βαλε  κατασταση ελαχιστων επιδοσεων 5%, στα games ομως ισως να εχεις θεμα εμενα με πεταγε εξω απο το mafia οταν το ειχα να πεφτει στο ελαχιστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι άρχοντας... αυτό ήταν


μία ακόμα εξίσου γρήγορη ερώτηση για το ίδιο σύστημα. Έχω απενεργοποιήσει το usb charging από το bios (usb charging on power state s6) αλλά συνεχίζει να είναι ενεργοποιημένο.

 

Για παράδειγμα, με το PC κλειστό, αν βάλω κάποιο κινητό στο USB αρχίζει να φορτίζει κανονικά. Άλλο παράδειγμα, αν πατήσω κάποιο πλήκτρο στο μηχανικό RGB πληκτρολόγιο, ανάβουν τα led του πληκτρολογίου και δεν σβήνουν ποτέ, φυσικά με το PC να παραμένει κλειστό.

 

Αναπόφευκτα κάνω σύγκριση με το ab350 gaming 3 που είχα πριν. Μπορεί να το κατηγορούν πολύ για τα vrm (κάτι που δεν έχει απολύτως καμία βάση) και το απλοϊκό bios, αλλά τέτοιες ασθένειες δεν είχε ρε γαμώτο.

 

Υπάρχει κάποια λύση σχετικά???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει επιλογη στο bios erp ready βαζεις disable s5 νομιζω καπως ετσι δεν ειμαι σπιτι να δω ακριβως πως την εχει την ρυθμιση ειναι στο amp configuration.

 

Μια ερωτηση μιας και ειχες giga. Πως εδινες ρευμα στο επεξεργαστη? Στην k5 ειχε επιλογη cpu vcore και dynamic vcore ,αν ηθελες να δωσεις 1.25 για παραδειγμα τι τιμες εβαζες και που?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαζα στο cpu vcore, αλλά είχε μόνο offset. Το offset όμως είναι από τα volts που θα έδινε αν ήταν auto στα ghz που είχες βάλει. Για παράδειγμα, έδινα offset 0.125v και αυτο έδινε παραπάνω από stock volt+offset, γιατί είχε αλλάξει το stock volt αφού είχα ανεβάσει τα ghz.

Επομένως θελει λίγες δοκιμές με το offset για να δεις πόσα δίνει τελικά, και φεν είναι απλά μια πρόσθεση. Μην φανταστείς και μεγάλη διαφορά από την απλή πρόσθεση, αλλά και τα 0.01-0.02 volts μπορεί να είναι μεγάλη διαφορά για κάποιους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 3.7 τι να σου απαντήσουμε ?

Ανέβα και άλλο  τουλάχιστον στα 3.8 

Εγώ είμαι με 3.8 στα 1.325v

Στα 4 με πολύ ρεύμα (πάνω από 4.25v 1.425v ) οπότε δεν μπορώ για 24/7 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 3.7 τι να σου απαντήσουμε ?

Ανέβα και άλλο  τουλάχιστον στα 3.8 

Εγώ είμαι με 3.8 στα 1.325v

Στα 4 με πολύ ρεύμα (πάνω από 4.25v ) οπότε δεν μπορώ για 24/7 

Γιατί δεν μπορείς; P-states δεν βοηθάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...