Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, csontheline είπε

Όταν βάζουμε πλυντήριο, πανηγύρι ο κυκλοφορητής! 

Με το πλυντήριο γιατί ενεργοποιείται;

Μπορείς να προσταρεις ένα σχέδιο του κυκλώματος ύδρευσης; Ή να μας το περιγράψεις. 

Έχεις συλλέκτες κρύου ζεστού. Από πού τραβά νερό ο λέβητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, csontheline είπε

Και σε κάθε απότομο κλείσιμο βρύσης, να σου πάλι ο κυκλοφορητής του καυστήρα να λειτουργεί για μερικά δευτερόλεπτα. Όταν βάζουμε πλυντήριο, πανηγύρι ο κυκλοφορητής! Και να έδιναν 10 χρόνια για αυτό το υλικό, να πω πάει στα κομμάτια.

Για την λειτουργία του λέβητα θα πρέπει να  ρωτήσεις αυτόν που τον αγόρασες - εγκατέστησε σε οτι αφορά συσχετισμό πίεσης και λειτουργία κυκλοφορητή. Απ οσο γνωρίζω στην δική μου εγκατάσταση θέρμανσης (πετρέλαιο) ο κυκλοφορητής ενεργοποιειται μόνο από την θερμοκρασία του νερού Τώρα για το πλήγμα νομίζω ότι βάζουν και  δοχεία διαστολής που απορροφούν την πίεση 

10 λεπτά πριν, bill999r είπε

Με το πλυντήριο γιατί ενεργοποιείται;

προφανώς όταν  ανοίγει - κλείνει η ηλεκτρομαγνητικη του νερού ανεβαίνει η πίεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον ξέχασα να αναφέρω αυτό συμβαίνει όταν κλείνουν οι βρύσες στο κρύο νερό. (στο ζεστό προφανώς ξεκινάει ο καυστήρας)

Ο εγκαταστάτης θα έρθει αύριο, αλλά ανέφερε κάτι για βαρελάκι ηλιακού (βαλβίδα εκτόνωσης αν κατάλαβα καλά), δεν είπαμε για αντιπληγικό.

@bill999r Ο λέβητας παίρνει κρύο νερό από την βρύση του μπαλκονιού και δίνει τα ΖΝΧ στην βάνα του ζεστού που βρίσκεται κάτω από την βρύση της κουζίνας.

Η υπόλοιπη εγκατάσταση του σπιτιού προϋπήρχε, δεν την γνωρίζω επακριβώς. Ενίοτε ακούγονται οι σωλήνες στο απότομο κλείσιμο, όταν βάζουν το πιεστικό της οικοδομής στα 5-5,5 bar (για αυτό θα μπει μειωτής πίεσης μετά το υδρόμετρο).

http://www.aeiforos-fotiadis.gr/misc/Nitromix P.24 P.28 P.35.pdf(σελ 6)

Βίντεο του προβλήματος (αν και περνάνε αυτοκίνητα, νομίζω ότι είναι σχετικά καθαρός ο ήχος)

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Επειδή πρώτη φορά μπαίνω σε σπίτι με αέριο, σαν νέος ενοικιαστής πάω στην ΕΔΑΘΕΣ στη Θεσσαλονίκη για να κάνω συμβόλαιο;

Διαλέγεις εταιρία και κάνεις στην εταιρία. Στην ΕΔΑ θα πας μόνο για πρόβλημα. Τα υποκαταστήματα τα χειρίζεται ο πάροχος σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Επειδή πρώτη φορά μπαίνω σε σπίτι με αέριο, σαν νέος ενοικιαστής πάω στην ΕΔΑΘΕΣ στη Θεσσαλονίκη για να κάνω συμβόλαιο;

Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν οι εξής 2 (αν δεν απατώμαι οικτρά, καθώς συνδέθηκα πριν 2 μήνες).

- Φυσικό αέριο ελληνική εταιρεία ενέργειας

- Ζενίθ

Η ΕΔΑ είναι υπεύθυνη για τις εγκαταστάσεις (μέχρι το ρολόι σου), δεν είναι πάροχος/λιανικός μεταπωλητής ΦΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, csontheline είπε

Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν οι εξής 2 (αν δεν απατώμαι οικτρά, καθώς συνδέθηκα πριν 2 μήνες).

- Φυσικό αέριο ελληνική εταιρεία ενέργειας

- Ζενίθ

Η ΕΔΑ είναι υπεύθυνη για τις εγκαταστάσεις (μέχρι το ρολόι σου), δεν είναι πάροχος/λιανικός μεταπωλητής ΦΑ.

Νομίζω έχει κι άλλους γενικά. Σίγουρα νομίζω παίζει και η ελπεντισον.

 

22 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Ευχαριστώ. Ποιόν επέλεξες και γενικά ποια η διαδικασία για δικαιολογητικά κλπ;

Δεν έχει διαφορά έχουν ελάχιστη ως καμία διαφορά σε τιμές κλπ. Εκτός αν έχει τρελή κατανάλωση και κάποια έκπτωση λόγω κάρτας ή επειδή έχεις ρεύμα και αέριο μαζί.

Η υποστήριξη τεχνικά γίνεται από την ΕΔΑ οπότε είναι το ίδιο όπου κι αν πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Ευχαριστώ. Ποιόν επέλεξες και γενικά ποια η διαδικασία για δικαιολογητικά κλπ;

@1988panos2171

Επέλεξα ΦΑ (ΦΑ = Φυσικό Αέριο ελληνική εταιρεία ενέργειας , απλά βαριέμαι να το γράφω ολόκληρο συνέχεια), γιατί έβαλα δίπλα δίπλα την τιμή πώλησης ανά κυβικό μέτρο, τα πάγια που έχει κάθε λογαριασμός και είδα ότι είναι φθηνότερη. Αλλά δεν έχω βρει κανέναν γνωστό μου που να έχει ΦΑ για να συγκρίνω με πραγματικά δεδομένα. Όλοι ζενιθ!! (έχει το μεγαλύτερο ποσοστό, μιας που παλαιότερα ήταν η μία και μοναδική εταιρεία).

9 ώρες πριν, fylatos είπε

Δεν έχει διαφορά έχουν ελάχιστη ως καμία διαφορά σε τιμές κλπ. Εκτός αν έχει τρελή κατανάλωση και κάποια έκπτωση λόγω κάρτας ή επειδή έχεις ρεύμα και αέριο μαζί.

Αυτό ακριβώς.

Για νέο συμβόλαιο -νομίζω- ήθελε ταυτότητα, συμβόλαιο ΕΔΑ Θεςς, αίτηση ΦΑ.

9 ώρες πριν, fylatos είπε

Νομίζω έχει κι άλλους γενικά. Σίγουρα νομίζω παίζει και η ελπεντισον.

@fylatos

Είμαι 99% σίγουρος ότι μόνο 2 είναι οι πάροχοι (δηλαδή αυτοί που αγοράζουν μαζικά φυσικό αέριο από έξω, για την Θεσσαλονίκη τουλάχιστον). Όλοι οι άλλοι είναι μεταπωλητές που αγοράζουν από αυτούς τους 2. Σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα από προσωπική αναζήτηση (ο εγκαταστάτης με κοιτούσε με απορία όταν τον ρώτησα ποιον πάροχο να επιλέξω, "Ζενιθ, όλοι αυτό έχουν" 😳 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaslag7 είπε

Καλησπερα,γνωριζει καποιος τι χρονικο περιθωρο εχω για να συνδεθω απο τη στιγμη που θα μπει ο μετρητης?

Αν δεν κάνω λάθος είναι 9 μήνες. Κάντε ένα τηλέφωνο αύριο το πρωί στην εταιρεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/7/2019 στις 12:51 ΠΜ, csontheline είπε

 

@fylatos

Είμαι 99% σίγουρος ότι μόνο 2 είναι οι πάροχοι (δηλαδή αυτοί που αγοράζουν μαζικά φυσικό αέριο από έξω, για την Θεσσαλονίκη τουλάχιστον). Όλοι οι άλλοι είναι μεταπωλητές που αγοράζουν από αυτούς τους 2. Σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα από προσωπική αναζήτηση (ο εγκαταστάτης με κοιτούσε με απορία όταν τον ρώτησα ποιον πάροχο να επιλέξω, "Ζενιθ, όλοι αυτό έχουν" 😳 )

Οι εγκαταστάτες παίρνουν μερίδιο απο τους παρόχους για να φέρουν πελάτες.

Σε όποια περιοχή και αν μένεις, αν έχει αέριο μπορείς να επιλέξεις μεταξυ 16 παρόχων που υπάρχουν στην Ελλάδα. Δεν χρειάζεται να έχουν γραφεία στην πόλη σου.

 

Επεξ/σία από tuxpower
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Μου έλεγε "γνωστός" μου που κάνει εγκαταστάσεις, ότι συμφέρει πιο πολύ ο κεντρικός λέβητας παρά ο ατομικός για τους παρακάτω λόγους:

  1. Πολυκατοικία με 4 διαμερίσματα βγαίνει περίπου στα 1.300 με 1.500 ανά διαμέρισμα σε σχέση με τον ατομικό που βγαίνει στα 2.300 με 2.500 χωρίς ΦΠΑ
  2. Έχει καλύτερη απόδοση
  3. Λιγότερα έξοδα συντήρησης και πάγια γιατί μοιράζονται στα 4

Ισχύει;

Εάν π.χ. μια ημέρα ανοίξω μόνο εγώ την θέρμανση, δεν θα καίει πολύ περισσότερο σε σχέση με τον ατομικό ή στην περίπτωση που θα το έχω ανοιχτό για 1/2/3/4 μήνες;

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...