Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς χάριν συζήτησης, ταξίδεψε κανείς π.χ. τη Δευτέρα πρωί προς μεσημέρι να μας πει εντυπώσεις;

Εγώ γύρω στις 12:00 ήμουν Πατρών-Κορίνθου και ήμουν κομπλέ χωρίς κλιματιστικό και κλειστά παράθυρα έχοντας τον ήλιο κυρίως απέναντι (άρα έμπαινε σχεδόν αποκλειστικά απ' το παρμπρίζ), μόνο κατά τις 13:00 που πλησίαζα Αθήνα το άναψα στους 25°C και τους ανεμιστήρες στην πιο χαμηλή σκάλα και ήμουν πολύ άνετα.

Υπενθυμίζω είμαι με Black Pearl παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, phanispal είπε

Προς χάριν συζήτησης, ταξίδεψε κανείς π.χ. τη Δευτέρα πρωί προς μεσημέρι να μας πει εντυπώσεις;

Εγώ γύρω στις 12:00 ήμουν Πατρών-Κορίνθου και ήμουν κομπλέ χωρίς κλιματιστικό και κλειστά παράθυρα έχοντας τον ήλιο κυρίως απέναντι (άρα έμπαινε σχεδόν αποκλειστικά απ' το παρμπρίζ), μόνο κατά τις 13:00 που πλησίαζα Αθήνα το άναψα στους 25°C και τους ανεμιστήρες στην πιο χαμηλή σκάλα και ήμουν πολύ άνετα.

Υπενθυμίζω είμαι με Black Pearl παντού.

Ταξίδι Δευτέρα από Αθήνα - Άμφισσα - Αθήνα από το πρωί στις 9 μέχρι τις 17:30 το απόγευμα, black pearl και εγώ παντού εκτός από μπροστά, μπορώ να πω ότι με σκαστά παράθυρα μπροστά για ανανέωση του αέρα, σε μαύρο φιέστα που έλιωνες πριν την τοποθέτηση, ήταν μια χαρά. Ό,τι και να λέμε η διαφορά είναι χαοτική σε σύγκριση με όταν δεν φοράς μεμβράνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα επιλογή για απλές μεμβράνες σε ιχ ; carsound έχω δει με 100 ευρώ αξίζει;είδα κριτικές έτσι και έτσι 

Άλλες επιλογές σε αυτά τα λεφτά για Αθήνα;η Πελοπόννησο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε δυο ίδια αυτοκίνητα που τα χτυπούσε ίδια ώρα ο ήλιος ολόιδιων διαστάσεων η διαφορά με μεμβράνες και χωρίς ήταν 5.5 βαθμούς Κελσίου. 
 

 

Μετρήθηκε πέρυσι Ιούλιο μήνα στη Χαλκιδική. Αυτό για το αν κάνουν οι μεμβράνες δουλειά και επίσης δεν είχα στο παρμπρίζ μεμβράνη.

Επεξ/σία από tilaverboy
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ενδιαφέρον. Πώς έγινε η μέτρηση;

Δυο ίδια troc ένα το δικό μου ένα του φαδερ πάλι troc. Μαύρο το δικό μου γκρι indium το δικό του. Άφησα μέσα θερμόμετρο ένα στο ένα και ένα στο άλλο. Μέτρηση μετά από δέκα λεπτά. Στο δικό μου η θερμοκρασία ήταν 35 βαθμούς στου φαδερ ήταν 40 και κάτι ψιλά.

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tilaverboy είπε

Δυο ίδια troc ένα το δικό μου ένα του φαδερ πάλι troc. Μαύρο το δικό μου γκρι indium το δικό του. Άφησα μέσα θερμόμετρο ένα στο ένα και ένα στο άλλο. Μέτρηση μετά από δέκα λεπτά. Στο δικό μου η θερμοκρασία ήταν 35 βαθμούς στου φαδερ ήταν 40 και κάτι ψιλά.

η τελική πάντως όταν το έχεις παρακαρισμένο στον ήλιο είναι ίδια , μόνο αν έχεις ανοιχτό παράθυρο έχει διαφορά, ανεξάρτητα μεμβράνης , χρώματος , σκίαστρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν είναι το σωστό άρθρο αλλά λογικά θα έχει κάποιος μια εικόνα....
Τις μεμβράνες προστασίας χρώματος της xpel τις έχει δοκιμάσει κάποιος? Με το vitara μου σε αγροτικούς δρόμους όλο και κάποιο κλαδάκι τρίβεται στα πλάγια και αφήνει γραμμές στο χρώμα. Στην περιοχή μου βρήκα μόνο αυτές με πιστοποιημένο από την εταιρία εγκαταστάτη (σημαντικότατο για μένα), ενώ οι 3m που υποθέτω είναι επίσης πολύ καλές δεν έχουν. Σκέφτομαι να βάλω μόνο στα πλάγια του αυτοκινήτου (φτερά και πόρτες) ή δεν είναι και τόσο τρελό το κόστος να το ντύσω ολόκληρο. Αν έχει κάποιος εικόνα και μπορεί να με ενημερώσει για να πάω "διαβασμένος" μη μου πει τρελό ποσό επειδή δεν έχω ιδέα της αγοράς γενικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, σε VW T-Roc φίλου βρήκα προσφορές για αντηλιακές μεμβράνες για τζάμια πλην μπροστινού παρμπρίζ:

α) Madico Black Pearl 75% στα 240€

β) Madico BP 75% μπροστά - Desert 30/20 πίσω 186€

γ) XPEL Prime XR Plus 70 στα 260€.

Τι προτείνεται ? Εγώ προς την 1η επιλογή κλείνω αν και σαν χαρακτηριστικά η 3η δείχνει πιο δυνατή με ελάχιστα παραπάνω κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Τι προτείνεται ? 

2 αμάξια είναι ντυμένα με τον 2ο συνδιασμο, αλλά στο "νέο" θα επιλέξω τον 3ο για εμπρός και εμπρόσθιο παρμπρίζ και μια άλλη σειρά πιο οικονομική για τα πίσω 

Σε ποια περιοχή σου δίνουν 260 για τα 5 παράθυρα με xr plus 70;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, terry308 said:

2 αμάξια είναι ντυμένα με τον 2ο συνδιασμο, αλλά στο "νέο" θα επιλέξω τον 3ο για εμπρός και εμπρόσθιο παρμπρίζ και μια άλλη σειρά πιο οικονομική για τα πίσω 

Σε ποια περιοχή σου δίνουν 260 για τα 5 παράθυρα με xr plus 70;

Θεσσαλονίκη/Τούμπα. Γενικά ποια θεωρείτε "καλύτερη" σε γενικές γραμμές απο XPEL/Madico. Εγώ φοράω Llumar Titanium 14 χρόνια και είμαι τέρμα ευχαριστημένος αλλά αυτές τις δύο δεν τις πολυξέρω.

Επεξ/σία από teo_3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teo_3 είπε

Θεσσαλονίκη/Τούμπα. Γενικά ποια θεωρείτε "καλύτερη" σε γενικές γραμμές απο XPEL/Madico. Εγώ φοράω Llumar Titanium 14 χρόνια και είμαι τέρμα ευχαριστημένος αλλά αυτές τις δύο δεν τις πολυξέρω.

Εγώ από xpel είμαι ικανοποιημένος στη σειρά hp και μου βγήκε 180. Σίγουρα οι νανοκεραμικες είναι πολύ καλύτερες αλλά είχα βάλει ταβάνι κάτω από 200 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teo_3 είπε

Θεσσαλονίκη/Τούμπα. Γενικά ποια θεωρείτε "καλύτερη" σε γενικές γραμμές απο XPEL/Madico. Εγώ φοράω Llumar Titanium 14 χρόνια και είμαι τέρμα ευχαριστημένος αλλά αυτές τις δύο δεν τις πολυξέρω.

Θα μπορούσες να ρωτήσεις για ολικό - ολικό;

απλό 5θυρο ( ibiza) 

Γιατί μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα τιμή για νανοκεραμικες, εμένα μου είπαν 350 οπως έγραψα παραπάνω, νανοκεραμικες εμπρόσθιο παρμπρίζ + οδηγού - συνοδηγού ενώ στα υπόλοιπα πίσω μη νανοκεραμικες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/05/2022 at 19:48, korakios said:

η τελική πάντως όταν το έχεις παρακαρισμένο στον ήλιο είναι ίδια , μόνο αν έχεις ανοιχτό παράθυρο έχει διαφορά, ανεξάρτητα μεμβράνης , χρώματος , σκίαστρου

εννοεις οτι βαλουμε δε βαλουμε μεμβρανη στο μπροστα τζαμι(επιπλεον απο τα πισω), δε θα εχει διαφορα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, terry308 said:

Θα μπορούσες να ρωτήσεις για ολικό - ολικό;

απλό 5θυρο ( ibiza) 

Γιατί μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα τιμή για νανοκεραμικες, εμένα μου είπαν 350 οπως έγραψα παραπάνω, νανοκεραμικες εμπρόσθιο παρμπρίζ + οδηγού - συνοδηγού ενώ στα υπόλοιπα πίσω μη νανοκεραμικες. 

Στο συγκεκριμένο κατάστημα δεν βάζουν στο μπροστινό παρμπίζ μεμβράνη, ρώτησα και για εμένα που έχω πανοραμικό παρμπρίζ (Opel Astra h GTC) και δε βρίσκω άτομο να αναλάβει εύκολα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...