Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

 

Γνωρίζετε κανένα καλό μαγαζί Αθήνα δυτικά προάστια να βάλω νανοκεραμικες μεμβράνες  μέχρι 300-350; Λέω να βάλω 75 παρμπρίζ 55 στα 2 μπροστινά και 35 πίσω σε όλα. 

Επεξ/σία από mikeser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω αρχίσει να ψάχνομαι για καλό εγκαταστάτη στην Αττική γιατί θεωρώ ότι παίζει το σημαντικότερο ρόλο στις αντιηλιακές μεβράνες πέρα από το να είσαι νόμιμος κλπ. 

Θέλω να βάλω νανοκεραμικές διάφανες μεμβράνες (π.χ. Madico, Llumar) σε όλα τα τζάμια (και μπροστινό) σε Leon ST. 

Επειδή το αυτοκίνητο δεν έχει κλείσει διετία ακόμα, θέλω να μου προτείνετε κάποιον στην Αττική:

1. να μην λερώνει ταπετσαρίες με σαπουνόνερο

2. να μην αφαιρεί ταπετσαρίες

3. να μην κάνει ζημιιά σε γλύστρες ή να ακουγονται μετά τριγμοί.

4. και να κάνει φυσικά άψογη τοποθέτηση χωρίς φουσκάλες.

Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον δοκιμασμένο εγκαταστάτη θα ήμουν υπόχρεος!

Λόγω εγγύτητας έχετε γνώμη για για Carglass Ν.Σμύρνης;

Υ.Γ: έχω διαβάσει μέχρι την 25 σελίδα προς το παρόν του νήματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, smyrali είπε

Έχω αρχίσει να ψάχνομαι για καλό εγκαταστάτη στην Αττική γιατί θεωρώ ότι παίζει το σημαντικότερο ρόλο στις αντιηλιακές μεβράνες πέρα από το να είσαι νόμιμος κλπ. 

Θέλω να βάλω νανοκεραμικές διάφανες μεμβράνες (π.χ. Madico, Llumar) σε όλα τα τζάμια (και μπροστινό) σε Leon ST. 

Επειδή το αυτοκίνητο δεν έχει κλείσει διετία ακόμα, θέλω να μου προτείνετε κάποιον στην Αττική:

1. να μην λερώνει ταπετσαρίες με σαπουνόνερο

2. να μην αφαιρεί ταπετσαρίες

3. να μην κάνει ζημιιά σε γλύστρες ή να ακουγονται μετά τριγμοί.

4. και να κάνει φυσικά άψογη τοποθέτηση χωρίς φουσκάλες.

Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον δοκιμασμένο εγκαταστάτη θα ήμουν υπόχρεος!

Λόγω εγγύτητας έχετε γνώμη για για Carglass Ν.Σμύρνης;

Υ.Γ: έχω διαβάσει μέχρι την 25 σελίδα προς το παρόν του νήματος...

Stergiou auto films

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω κλεισει να παω να βαλω στο peugeot μου (206 - 5θυρο) στην autofilms στο ψυχικο, τις high performance, αν και δεν ειχε για το μπροστα  παμπριζ.  Πρεπει να προσεξω κατι , πχ να το παω και να μην ειναι μεσα στην μπιχλα ? αν και γενικα τελευταια εβδομαδα εχει τιγκαρει στην γυρη εξωτερικα

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mikeser είπε

Καλησπέρα, 

 

Γνωρίζετε κανένα καλό μαγαζί Αθήνα δυτικά προάστια να βάλω νανοκεραμικες μεμβράνες  μέχρι 300-350; Λέω να βάλω 75 παρμπρίζ 55 στα 2 μπροστινά και 35 πίσω σε όλα. 

Για να ξεκινήσουμε απο τα βασικά, ο νόμος λέει minimum 75% το μπροστινό, minimum 70% οδηγού, συνοδηγού και κανένας περιορισμός στα πίσω τζάμια, εφόσον υπάρχουν πλευρικοί καθρέφτες  ( δεν μπορώ να σκεφτώ αυτοκίνητο μκρότερο 15ετιας χωρίς καθρέφτη συνοδηγού).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsaltinho είπε

Για να ξεκινήσουμε απο τα βασικά, ο νόμος λέει minimum 75% το μπροστινό, minimum 70% οδηγού, συνοδηγού και κανένας περιορισμός στα πίσω τζάμια, εφόσον υπάρχουν πλευρικοί καθρέφτες  ( δεν μπορώ να σκεφτώ αυτοκίνητο μκρότερο 15ετιας χωρίς καθρέφτη συνοδηγού).

Το γνωριζω αυτο αλλα σκεφτομουν μηπως παρω το ρισκο και βαλω 55% στα μπροστινα πλαινα για να εχω καλυτερη αποδοση με την ζεστη . Πιστευετε οτι αξιζει ; Και αν οχι για νομιμα καλυτερα ειναι σε carglass να παω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mikeser είπε

Το γνωριζω αυτο αλλα σκεφτομουν μηπως παρω το ρισκο και βαλω 55% στα μπροστινα πλαινα για να εχω καλυτερη αποδοση με την ζεστη . Πιστευετε οτι αξιζει ; Και αν οχι για νομιμα καλυτερα ειναι σε carglass να παω ; 

220€ έχει ως προσφορά σε 5θυρο τώρα , με madico black pearl 75 μπροστά και ότι θέλεις πίσω εκτός blackpearl ... 

(αν βάλεις και πίσω blackpearl πάει 275€ ) , βάζουν ότι ορίζει ο νόμος 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mikeser είπε

; Και αν οχι για νομιμα καλυτερα ειναι σε carglass να παω ; 

Περισσότερα λεφτά στην car glass χωρίς λόγο κατα την άποψη μου όπου και να πας θα πάρεις πιστοποίηση.

5 λεπτά πριν, mikeser είπε

Το γνωριζω αυτο αλλα σκεφτομουν μηπως παρω το ρισκο και βαλω 55% στα μπροστινα πλαινα για να εχω καλυτερη αποδοση με την ζεστη . Πιστευετε οτι αξιζει ; 

Αν θες να βάλεις κάτι σε εισαγωγικά παράνομο τότε σίγουρα δεν πας car glass για μένα κάνε το δεν θα το καταλάβει κανένας τα περισσότερα αυτοκίνητα με αντιλιακές ΄΄παράνομα΄΄ είναι🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fordakias7 είπε

Περισσότερα λεφτά στην car glass χωρίς λόγο κατα την άποψη μου όπου και να πας θα πάρεις πιστοποίηση.

Αν θες να βάλεις κάτι σε εισαγωγικά παράνομο τότε σίγουρα δεν πας car glass για μένα κάνε το δεν θα το καταλάβει κανένας τα περισσότερα αυτοκίνητα με αντιλιακές ΄΄παράνομα΄΄ είναι🤣

Προσωπικα εγω σε ΟΛΑ μου τα αυτοκίνητα είχα πάντα νομιμες μεμβρανες( δεν εβαζα ποτε μεμβρανη στο μπροστινο, μονο στα 4 πλαινα και πισω ) και σαφώς υπηρχε μεγαλη διαφορα στο αυτοκινητο.

Στησ γυναικας μου δε, που ειναι και μαυρο αυτοκινητο με μαυρα δερματινα καθισματα, εβαλα 3Μ, ΟΛΑ νομιμα.

Το οτι εχει εντυπωσιαστει, ειναι λιγο.

Επισης και για λόγους αισθητικής , δεν μου αρέσει το πολυ μαυρο που δεν διακρίνεις τα χαρακτηριστικα του οδηγου/συνοδηγου. Μου φαινεται καγκουρια, αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι δεν λέμε και για το πιο σκούρο που είναι λιμουζίνας βλέπεις τα χαρακτηριστικά του οδηγού με την απόχρωση που θέλει ο φίλος απλα με μια μικρή δυσκολία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Fordakias7 είπε

Καλά ναι δεν λέμε και για το πιο σκούρο που είναι λιμουζίνας βλέπεις τα χαρακτηριστικά του οδηγού με την απόχρωση που θέλει ο φίλος απλα με μια μικρή δυσκολία.

 

Αν πεφτει ο ηλιος ναι, Αν ειναι απογευμα και ειδικά βραδυ, δεν βλεπεις τιποτα. Και εκτος απο ασχημο, ειναι και επικίκδυνο.

Επεξ/σία από tsaltinho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Αν πεφτει ο ηλιος ναι, Αν ειναι απογευμα και ειδικά βραδυ, δεν βλεπεις τιποτα. Και εκτος απο ασχημο, ειναι και επικίκδυνο.

Γενικά τη νύχτα έχεις πρόβλημα ορατότητας με όλες τις αντιηλιακες μεμβράνες ή από ένα ποσοστό και πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Αν πεφτει ο ηλιος ναι, Αν ειναι απογευμα και ειδικά βραδυ, δεν βλεπεις τιποτα. Και εκτος απο ασχημο, ειναι και επικίκδυνο.

Η απόχρωση που ζητάει δηλαδή το 55% δεν είναι σε καμία περίπτωση επικίνδυνη το βράδυ μην λέμε ότι θέλουμε..

Ούτε άσχημο είναι μπορεις να το δεις σε κάποιον προσομοιωτή στο διαδίκτυο απλώς σκουραίνει το τζάμι μέχρι ένα βαθμό

6 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Γενικά τη νύχτα έχεις πρόβλημα ορατότητας με όλες τις αντιηλιακες μεμβράνες ή από ένα ποσοστό και πάνω;

Όχι δεν έχεις πρόβλημα μόνο με τα αρκετά σκούρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsaltinho είπε

Προσωπικα εγω σε ΟΛΑ μου τα αυτοκίνητα είχα πάντα νομιμες μεμβρανες( δεν εβαζα ποτε μεμβρανη στο μπροστινο, μονο στα 4 πλαινα και πισω ) και σαφώς υπηρχε μεγαλη διαφορα στο αυτοκινητο.

Αν δε βάλεις στο παρμπρίζ κάνεις μισή δουλειά.

Τέλος, οι 35άρες δεν είναι τόσο σκούρες, πόσο μάλλον οι 55άρες.

Εγώ πέρσι έβαλα 35 μπροστά και σκέφτομαι να δώσω 80€ να τις αλλάξω με 20άρες που έχω πίσω, σίγουρα όχι για λόγους εμφάνισης.

Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού έχω αρχίσει να καταλήγω ότι δεν έχει τόση σημασία, αφού αν δεν έχει φως και μεμβράνες να μην έχεις δεν είναι και ότι τα βλέπεις όλα και φταίνε οι μεμβράνες που δε θα βλέπεις. Ειδικά αν έχεις αισθητήρες ή/κάμερα, έχει ακόμα λιγότερη σημασία αν έχεις μεμβράνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αν δε βάλεις στο παρμπρίζ κάνεις μισή δουλειά.

Τέλος, οι 35άρες δεν είναι τόσο σκούρες, πόσο μάλλον οι 55άρες.

Εγώ πέρσι έβαλα 35 μπροστά και σκέφτομαι να δώσω 80€ να τις αλλάξω με 20άρες που έχω πίσω, σίγουρα όχι για λόγους εμφάνισης.

Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού έχω αρχίσει να καταλήγω ότι δεν έχει τόση σημασία, αφού αν δεν έχει φως και μεμβράνες να μην έχεις δεν είναι και ότι τα βλέπεις όλα και φταίνε οι μεμβράνες που δε θα βλέπεις. Ειδικά αν έχεις αισθητήρες ή/κάμερα, έχει ακόμα λιγότερη σημασία αν έχεις μεμβράνες.

Το πηγες λαθος, πολυ μεγάλη σημασία έχει να σε διακρινει ο αλλος οδηγος, οχι εσυ που εχεις τις μεμβρανες.

Γι αυτο εχει βγει ετσι ο νομος, γιατι αποτρεπονται τα τροχαια οταν διακρινεις τις κινησεις και το προσωπο του οδηγου ( αν σε κοιταει, κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...