Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Το πηγες λαθος, πολυ μεγάλη σημασία έχει να σε διακρινει ο αλλος οδηγος, οχι εσυ που εχεις τις μεμβρανες.

Γι αυτο εχει βγει ετσι ο νομος, γιατι αποτρεπονται τα τροχαια οταν διακρινεις τις κινησεις και το προσωπο του οδηγου ( αν σε κοιταει, κτλ.)

Βασικά για να βλέπει η τροχαία/αστυνομία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tsaltinho είπε

Το πηγες λαθος, πολυ μεγάλη σημασία έχει να σε διακρινει ο αλλος οδηγος, οχι εσυ που εχεις τις μεμβρανες.

Γι αυτο εχει βγει ετσι ο νομος, γιατι αποτρεπονται τα τροχαια οταν διακρινεις τις κινησεις και το προσωπο του οδηγου ( αν σε κοιταει, κτλ.)

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά είναι κάτι σαν τα ηλεκτρικά οχήματα που δεν τα ακούς μέσα στα στενά.

Καλώς ή κακώς, ο θόρυβος μπορεί να αποτρέψει ενδεχόμενα ατυχήματα, αυτό όμως δεν πρόκειται να αποτρέψει τη μαζική κυκλοφορία ηλεκτρικών οχημάτων στο μέλλον.

Γιατί προπάντων πρέπει να είμαστε προσεκτικοί ανεξάρτητα απ' το τι νομίζουμε ότι βλέπουμε ή ακούμε.

Εξάλλου στις περιπτώσεις που αναφέρεις, στο 99% (αν όχι στο 100%) οι οδηγοί είναι σταματημένοι και όχι εν κινήσει, οπότε ένας λόγος παραπάνω να μην προκληθεί ατύχημα. Άσε που δεν είναι σπάνιο φαινόμενο να παίζει αντηλιά, δηλαδή είτε να σε χτυπάει εσένα ο ήλιος, είτε να χτυπάει το παρμπρίζ του άλλου, οπότε πάλι να μην μπορείς να τον δεις ή να σε δει. Ε και τι να κάνουμε, να βγούμε γιούρια κι όποιον πάρει ο χάρος;

Το ρεζουμέ είναι σε αυτό που είπα πιο πάνω, ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί κι όχι αφηρημένοι ή συφιλιασμένοι που είμαστε γενικά στους δρόμους, γιατί εκεί δε σε σώζουν οι ανοιχτόχρωμες μεμβράνες.

53 λεπτά πριν, korakios είπε

Βασικά για να βλέπει η τροχαία/αστυνομία 

Με 70άρα στο παρμπρίζ και 35άρα στου οδηγού σε βλέπει άνετα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας 35αρες 3m θα συμφωνήσω οτι δεν φαίνεται τπτ απεξω το βράδυ (ανάλογα το αυτοκίνητο βέβαια, πόσο μικρό/μεγάλο παρπριζ εχει, αν εχει ηλιοροφή κλπ) αλλά και μενα δεν με εχουν εμποδίσει πουθενά οι μεμβράνες στην οδηγήση και τις εχω πανω απο 10ετία.

20αρες σε μπροστά τζαμια που εχω οδηγήσει σε φίλου ήταν πρόβλημα το βραδυ, κυρίως απο θέμα καθρεφτών, κοίταζα 2-3 φορές για να ειμαι σίγουρος οτι η νεκρή μου γωνία είναι καθαρή και δεν είναι κανένα ποδήλατο/μηχανάκι χωρίς φωτα και παρκάρισμα σε κακοφωτισμένο δρόμο χωρίς κάμερα

Επεξ/σία από and_64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Μπορείς να πάρεις μια ιδέα, υπάρχουν αρκετά clips σαν αυτό:

 

Ουαου τεράστια διαφορά. Απλά θέλω να ρωτήσω, οι απλές μεμβράνες που τοποθετούνται σε εμάς είναι οι πρώτες μεμβράνες ή οι δεύτερες που δείχνει στο βίντεο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω καλά σχόλια και αλλού για autofilms στο Ν.Ψυχικό. 
Έχει κανείς όμως άποψη για carglass στην Συγγρού; Ρωτάω γιατί είναι δίπλα στο σπίτι μου και συμμετέχει στο πρόγραμμα epistrofi της eurobank. Οι αρνητικές κριτικές που διαβάζω στο google με κάνουν πολύ διστακτικό πάντως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/4/2022 στις 12:03 ΜΜ, jimakos234 είπε

Εχω κλεισει να παω να βαλω στο peugeot μου (206 - 5θυρο) στην autofilms στο ψυχικο, τις high performance, αν και δεν ειχε για το παμπριζ.

Να κανως μια ερωτηση πανω σε αυτο, μου ανεφεραν οτι δεν μπορει στο μπροστα παμπριζ, διοτι δεν ειχαν - υπηρχαν γενικοτερα. Ενδεχεται να υπαρχουν αλλου? Εχει κανεις συναντησει κατι παρομοιο?

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2022 στις 6:17 ΜΜ, korakios είπε

Βασικά για να βλέπει η τροχαία/αστυνομία 

Βασικα για να διακρίνεις σε στενο αν ο οδηγος του αλλου αυτοκινητου σε βλέπει.

Βασικός κανονας για την αποφυγη ατυχηματων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Βασικα για να διακρίνεις σε στενο αν ο οδηγος του αλλου αυτοκινητου σε βλέπει.

Βασικός κανονας για την αποφυγη ατυχηματων.

Θα πρόσθετα και το να μπορείς να δεις μπροστά από τον μπροστινό σου... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Hyundai Kona που εχει τα πισω παραθυρα σκουρα, εχει νοημα λετε να βαλω απο πανω μεμβρανη? Εννοω τελικα αυτα προσφερουν προστασια οπως μια μεμβρανη η απλα ειναι καλυτερα απο το να μην ειναι σκουρα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gbras είπε

Σε Hyundai Kona που εχει τα πισω παραθυρα σκουρα, εχει νοημα λετε να βαλω απο πανω μεμβρανη? Εννοω τελικα αυτα προσφερουν προστασια οπως μια μεμβρανη η απλα ειναι καλυτερα απο το να μην ειναι σκουρα?

στην καλύτερη να κόβουν απλά τη UV τα εργοστασιακά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, gbras είπε

Σε Hyundai Kona που εχει τα πισω παραθυρα σκουρα, εχει νοημα λετε να βαλω απο πανω μεμβρανη? Εννοω τελικα αυτα προσφερουν προστασια οπως μια μεμβρανη η απλα ειναι καλυτερα απο το να μην ειναι σκουρα?

 

Ναι βάλε τα σχεδόν διαφανή, νανοκεραμικά και τέτοια...

Τώρα κόβει πολύ λίγα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...