Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 hours ago, agnostos13 said:

Δεν έχει η 3M νανοκεραμικές (τουλάχιστον στις σειρές που φέρνουν Ελλάδα), γι αυτό σου είπε οτι δεν έχει.

Όχι οτι δεν υπάρχουν γενικά τέτοιες μεμβράνες!

Επίσης η σειρά Crystalline που είναι ότι πιο κοντά σε απόδοση νανοκεραμικής φέρνει η 3M ισχύει οτι παίρνεις ίδια απόδοση με μεγαλύτερης σκουρότητας απλές και φυσικά μεγαλύτερη απόδοση στην ίδια σκουρότητα με τις απλές (αντίστοιχα).

μιας και φαίνεσαι γνώστης του αντικειμένου να σε ρωτήσω (όχι ότι αλλάζει κάτι, τώρα τις έβαλα τις CS)

μου είπε εκεί ο άνθρωπος οτι σε καμμία άλλη εταιρεία δε δίνουν εγγύηση αποχρωματισμού της μεμβράνης (και άρα απώλειας των ιδιοτήτων της). Μπορεί η Llumar να σου δίνει εφορου ζωής εγγύηση, αλλά αυτό αφορά μόνο στη κόλλα. Η 3Μ είναι η μοναδική που δίνει τέτοια εγγύηση, γιατί είναι όντως τόσο καλή σε ποιότητα αυτή η μεμβράνη. ισχύει αυτό με την εγγύηση αποχρωματισμού ?

τέλος, να αναφέρω ότι δε μου άρεσε ο όρος εγγύησης που γράφουν (το είδα εκ των υστέρων στο χαρτί που μου έδωσαν) οτι δε μεταφέρεται και είναι προσωπική. Αν πουλήσω το αυτοκίνητο δηλαδή δε θα ισχύει για τον επόμενο κάτοχο. Δε ξέρω αν όντως στη πράξη θα εξυπηρετήσουν, απλά διαβάζοντάς το μου χτύπησε πολύ άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, Silenzio είπε

μιας και φαίνεσαι γνώστης του αντικειμένου να σε ρωτήσω (όχι ότι αλλάζει κάτι, τώρα τις έβαλα τις CS)

μου είπε εκεί ο άνθρωπος οτι σε καμμία άλλη εταιρεία δε δίνουν εγγύηση αποχρωματισμού της μεμβράνης (και άρα απώλειας των ιδιοτήτων της). Μπορεί η Llumar να σου δίνει εφορου ζωής εγγύηση, αλλά αυτό αφορά μόνο στη κόλλα. Η 3Μ είναι η μοναδική που δίνει τέτοια εγγύηση, γιατί είναι όντως τόσο καλή σε ποιότητα αυτή η μεμβράνη. ισχύει αυτό με την εγγύηση αποχρωματισμού ?

τέλος, να αναφέρω ότι δε μου άρεσε ο όρος εγγύησης που γράφουν (το είδα εκ των υστέρων στο χαρτί που μου έδωσαν) οτι δε μεταφέρεται και είναι προσωπική. Αν πουλήσω το αυτοκίνητο δηλαδή δε θα ισχύει για τον επόμενο κάτοχο. Δε ξέρω αν όντως στη πράξη θα εξυπηρετήσουν, απλά διαβάζοντάς το μου χτύπησε πολύ άσχημα.

Δεν νομίζω οτι αποχρωματίζονται πλέον οι μεμβράνες.

Τουλάχιστον σε νανοκεραμικές που είχα ρωτήσει αν υπάρχει θέμα με τον καθαρισμό μου είπαν οτι δεν παθαίνουν τίποτα.

Από εκεί και πέρα αν πάθει κάτι η μεμβράνη χωρίς δική σου υπαιτιότητα λογικά πρέπει να σου την καλύψουν με εγγύηση.

Αλλά να πω την αλήθεια δεν έχει χρειαστεί να δοκιμάσω την εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ψαχνω να αλλαξω τις 2 μεμβρανες στα εμπρος παραθυρα ( οι παλιες 11 χρονων αρχισαν να ξεφλουδιζουν ) βρηκα εδω Χαλκιδα (Μηνας Αταλης)  τις απλες LLUMAR με 40€ με 7 χρονια εγγυηση ( βγαλε παλιες ναλε νεες)  , θα ηθελα να ρωτησω ειναι καλη η μεμβρανη και η τιμη ? οι επομενες ειναι με μεταλλικη επιστρωση  LLUMAR +30€ και μετα οι νανο κεραμικ .
Τι εχετε για συμβουλη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα από μια έρευνα που έκανα για Suzuki SX4 έχω τις ακόλουθες προτάσεις:

  1. Carglass Αθήνα: 220 ευρώ - Xpel XR (όχι κεραμική) όλα εκτός από εμπρόσθιο παρμπριζ +105 ευρώ κεραμική μεμβράνη το εμπρόσθιο παρμπριζ
  2. llumar Κηφισού: 289 ευρώ νανοκεραμική μεμβράνη όλα εκτός από εμπρόσθιο παρμπριζ

 

Τι θα επιλέγατε; Προσανατολίζομαι για Carglass μπροστά παρμπριζ + llumar υπόλοιπα

Θα προτείνατε να πάω και κάπου αλλού/να ψαχτώ για κάποια άλλη εταιρεία;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, petros13fe είπε

Έπειτα από μια έρευνα που έκανα για Suzuki SX4 έχω τις ακόλουθες προτάσεις:

  1. Carglass Αθήνα: 220 ευρώ - Xpel XR (όχι κεραμική) όλα εκτός από εμπρόσθιο παρμπριζ +105 ευρώ κεραμική μεμβράνη το εμπρόσθιο παρμπριζ
  2. llumar Κηφισού: 289 ευρώ νανοκεραμική μεμβράνη όλα εκτός από εμπρόσθιο παρμπριζ

 

Τι θα επιλέγατε; Προσανατολίζομαι για Carglass μπροστά παρμπριζ + llumar υπόλοιπα

Θα προτείνατε να πάω και κάπου αλλού/να ψαχτώ για κάποια άλλη εταιρεία;

 

 

400€ για μεμβράνες; Είναι πολλά,πάρα πολλά βασικά...

Σε οποιοδήποτε καλό μαγαζί μπορούν να σου βαλουν νανοκεραμικες παντού και στο παρπριζ με 250-280€ ταβάνι.

Επεξ/σία από Fordakias7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Fordakias7 είπε

400€ για μεμβράνες; Είναι πολλά,πάρα πολλά βασικά...

Σε οποιοδήποτε καλό μαγαζί μπορούν να σου βαλουν νανοκεραμικες παντού και στο παρπριζ με 250-280€ ταβάνι.

Θα μπορούσατε να μου προτέινετε εναλλακτικές μαγαζιών εξίσου αξιόπιστες;

Έχω καταλήξει σε XPEL ή llumar δεν ξέρω αν αξίζει κάτι άλλο, ευπρόσδεκτο κάθε σχόλιο για να καταλήξω σιγά σιγά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, petros13fe είπε

Θα μπορούσατε να μου προτέινετε εναλλακτικές μαγαζιών εξίσου αξιόπιστες;

Έχω καταλήξει σε XPEL ή llumar δεν ξέρω αν αξίζει κάτι άλλο, ευπρόσδεκτο κάθε σχόλιο για να καταλήξω σιγά σιγά...

 

Auto films

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2023 στις 6:35 ΠΜ, Fordakias7 είπε

400€ για μεμβράνες; Είναι πολλά,πάρα πολλά βασικά...

Σε οποιοδήποτε καλό μαγαζί μπορούν να σου βαλουν νανοκεραμικες παντού και στο παρπριζ με 250-280€ ταβάνι.

Δεν είναι ολες οι νανοκεραμικες το ιδιο και δεν προσφέρουν ολες τα ιδια για αυτό το κόστος διαφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα κεραμικες xpel στην carglass δεν τρελάθηκα κιόλας. Περίμενα να κόβει ποιο πολύ θερμότητα. Και ακόμα δεν είναι καλοκαίρι. 220€ ήταν σε προσφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη διαφορα που βλεπω με τις μεμβρανες ειναι οτι οδηγω και δεν καιγεται το δερμα μου 

Ενα αυτοκινητο που θα μεινει πολυ ωρα στον ηλιο,θα πυρωσει no matter what

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις μέτρησαν μπροστά σου να δεις οτι ειναι οντως κεραμικες αυτες που σου εβαλαν;

Απ' οτι διαβαζω δεν σου εδωσαν καν βεβαιωση μεμβρανων σου ειπαν οτι ειναι η αποδειξη η εγγυηση σου και αυτο απο μονο του ειναι υποπτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Pathorious είπε

Στις μέτρησαν μπροστά σου να δεις οτι ειναι οντως κεραμικες αυτες που σου εβαλαν;

Απ' οτι διαβαζω δεν σου εδωσαν καν βεβαιωση μεμβρανων σου ειπαν οτι ειναι η αποδειξη η εγγυηση σου και αυτο απο μονο του ειναι υποπτο

έκανα μια έρευνα αγοράς στα καταστήματα δεν τις έχω αγοράσει.

Εσύ ποιες έχεις βάλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ρωτούσα τον Adelo,δεν απαντούσα σε σένα.

5 λεπτά πριν, petros13fe είπε

έκανα μια έρευνα αγοράς στα καταστήματα δεν τις έχω αγοράσει.

Εσύ ποιες έχεις βάλει;

Ρωτούσα τον Adelo,δεν απαντούσα σε εσένα,ξεχασα να πατησω παραθεση.

Προσωπικά Xpel ΧR,ομως αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα έβαζα την plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pathorious είπε

Βασικά ρωτούσα τον Adelo,δεν απαντούσα σε σένα.

Ρωτούσα τον Adelo,δεν απαντούσα σε εσένα,ξεχασα να πατησω παραθεση.

Προσωπικά Xpel ΧR,ομως αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα έβαζα την plus.

Είσαι ευχαριστημένος έχεις δει διαφορά; Έβαλες και μπροστά παρμπριζ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...