Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, madnifestah είπε

εδω και 15 χρόνια έχω 20% μπροστά/πίσω σε 3 αυτοκίνητα. θέμα φωτοευαισθησίας όχι "καγκουριας" 

όσες φορές με έχουν σταματήσει δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. φροντίζω βέβαια να είμαι τυπικός,να κατεβάζω τα μπροστινά παραθυρα όταν σταματήσω και να ανάβω τα φώτα της καμπίνας.. 

με 50% και με 35% ακόμη δεν υπάρχει περίπτωση να σου πούν κάτι. 

Screenshot_2.jpg

Σε αυτά που είδα πιο κοντά στα του νόμου είναι η 60% της 3m crystalline και XR plus 55%. H αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει προσωπικά πολλά περιστατικά για να τσακώνουν αμάξια με φιμέ , μόνο λίγο μετά την 2η καραντίνα πήρε το αυτί μου ότι είχαν στήσει καρτέρι και έγραφαν. 

Εγώ σκέφτομαι είτε 75% στο μπροστινό παρμπρίζ και 70% μπροστά + 20% πίσω (λογικά τόσο είναι τα φιμέ κρύσταλλα τα εργοστασιακά), είτε να επιχειρήσω να βάλω 55% αντί για 70% που είναι το νόμιμο και άγιος ο θεός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με την τιμή της προσφοράς, η carglass τοποθετεί xpel κεραμικές μπροστά, συγκεκριμένης σκουρότητας, και απλές, με δυνατότητα επιλογής σκουρότητας, στο υπόλοιπο αυτοκίνητο (εκτός παρμπρίζ).

Αν θες xpel κεραμικές, συγκεκριμένης σκουρότητας, σε όλο το αυτοκίνητο (εκτός παρμπρίζ) τότε η τιμή πάει 220 € (για toyota auris).

 

Σε άλλο μαγαζί, βρήκα τις κεραμικές madico 248 € (200€+ΦΠΑ).

Η carglass δίνει και άτοκες δόσεις με πιστωτική. 

 

Αν δε θες κεραμικές παντού, η προσφορά της carglass είναι μια χαρά.

Αν θες κεραμικές παντού, πρέπει να μπεις σε σύγκριση madico με xpel. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Με την τιμή της προσφοράς, η carglass τοποθετεί xpel κεραμικές μπροστά, συγκεκριμένης σκουρότητας, και απλές, με δυνατότητα επιλογής σκουρότητας, στο υπόλοιπο αυτοκίνητο (εκτός παρμπρίζ).

Αν θες xpel κεραμικές, συγκεκριμένης σκουρότητας, σε όλο το αυτοκίνητο (εκτός παρμπρίζ) τότε η τιμή πάει 220 € (για toyota auris).

 

Σε άλλο μαγαζί, βρήκα τις κεραμικές madico 248 € (200€+ΦΠΑ).

Η carglass δίνει και άτοκες δόσεις με πιστωτική. 

 

Αν δε θες κεραμικές παντού, η προσφορά της carglass είναι μια χαρά.

Αν θες κεραμικές παντού, πρέπει να μπεις σε σύγκριση madico με xpel. 

Η carglass madico δεν εχει? Σε mercedes E200 που ρώτησα εδω ΑΓΡΙΝΙΟ μου είπαν 280 για κεραμικες για πλαι και πισω. Τρεχει καποια προσφορα σε carglass αυτη την περιοδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Με την τιμή της προσφοράς, η carglass τοποθετεί xpel κεραμικές μπροστά, συγκεκριμένης σκουρότητας, και απλές, με δυνατότητα επιλογής σκουρότητας, στο υπόλοιπο αυτοκίνητο (εκτός παρμπρίζ).

Αν θες xpel κεραμικές, συγκεκριμένης σκουρότητας, σε όλο το αυτοκίνητο (εκτός παρμπρίζ) τότε η τιμή πάει 220 € (για toyota auris).

 

Σε άλλο μαγαζί, βρήκα τις κεραμικές madico 248 € (200€+ΦΠΑ).

Η carglass δίνει και άτοκες δόσεις με πιστωτική. 

 

Αν δε θες κεραμικές παντού, η προσφορά της carglass είναι μια χαρά.

Αν θες κεραμικές παντού, πρέπει να μπεις σε σύγκριση madico με xpel. 

Νομίζω είναι ακριβή. Προσωπικά η διαφορά για εμένα ήταν 155 xpel με δύο νανοκεραμικές και 3 απλές και 3 χρόνια εγγύηση, τη στιγμή που με 200 βάζω madico νανοκεραμική παντού και με εφόρου ζωής εγγύηση.

 

4 λεπτά πριν, alelo είπε

Η carglass madico δεν εχει? Σε mercedes E200 που ρώτησα εδω ΑΓΡΙΝΙΟ μου είπαν 280 για κεραμικες για πλαι και πισω. Τρεχει καποια προσφορα σε carglass αυτη την περιοδο?

Ανάλογα το κατάστημα, κάποια madico κάποια xpel. Ναι έχει προσφορά, ανέβα πιο πάνω έχω ποστάρει το λιγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παω να ξανα ρωτησω την τιμη γιατι ειχα κλείσει ραντεβου για αυριο εδω αι μια εβδομαδα και δεν μου ειχε πει για προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήγα στο κατάστημα carglass και η τιμη για κεραμικές απο 275ε ειναι 220ε για mercedes e200. Στο Αγρινιο βαζουν madico.

Υπάρχει τρόπος να δουμε αν μπουν κεραμικές ή απλες? Λογικα μονο με μετρητη IR μονο μπορούμε να το τσεκάρουμε ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 55 έχουν μεγάλη διαφορά από τις 70? Μιλάω για τα παράθυρα οδηγού και συνοδηγού. Την τροχαία φοβάμαι, γιατί σε ό,τι αφορά την οδήγηση είδα κάποια βιντεάκια και φαίνονται εντάξει. 

Τα πίσω αν και θεοσκότεινα είναι εργοστασιακά όπως ξανά είπα και δεν με ενοχλούν καθόλου. Εδώ φαίνεται και πως είναι:

https://www.renault.com.gr/cars/allnewclio/overview.html
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Με την τιμή της προσφοράς, η carglass τοποθετεί xpel κεραμικές μπροστά, συγκεκριμένης σκουρότητας, και απλές, με δυνατότητα επιλογής σκουρότητας, στο υπόλοιπο αυτοκίνητο (εκτός παρμπρίζ).

Αν θες xpel κεραμικές, συγκεκριμένης σκουρότητας, σε όλο το αυτοκίνητο (εκτός παρμπρίζ) τότε η τιμή πάει 220 € (για toyota auris).

 

Σε άλλο μαγαζί, βρήκα τις κεραμικές madico 248 € (200€+ΦΠΑ).

Η carglass δίνει και άτοκες δόσεις με πιστωτική. 

 

Αν δε θες κεραμικές παντού, η προσφορά της carglass είναι μια χαρά.

Αν θες κεραμικές παντού, πρέπει να μπεις σε σύγκριση madico με xpel. 

Καλησπέρα! Νέος στο thread, μόλις ξεκίνησα κι εγώ την αναζήτησή για κεραμικές σε όλο το αυτοκίνητο (+παρμπρίζ).

Για τις madico 248€ έχει και το παρμπρίζ ή μόνο παράθυρα και πίσω? 

Επίσης, γενική ερώτηση για τις armolan έχουμε καμία άποψη? Τις βρήκα σε ένα site που δίνει ενδεικτική τιμή 270€ για suv μαζί με το παρμπρίζ.

Επεξ/σία από xenos.p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xenos.p είπε

Καλησπέρα! Νέος στο thread, μόλις ξεκίνησα κι εγώ την αναζήτησή για κεραμικές σε όλο το αυτοκίνητο (+παρμπρίζ).

Για τις madico 248€ έχει και το παρμπρίζ ή μόνο παράθυρα και πίσω? 

Επίσης, γενική ερώτηση για της armolan έχουμε καμία άποψη? Τις βρήκα σε ένα site που δίνει ενδεικτική τιμή 270€ για suv μαζί με το παρμπρίζ.

Για παρμπρίζ οι μεμβράνες απαγορεύονται κανονικά (εκτός αν έχεις πρόβλημα και έχεις χαρτί γιατρού) οπότε δεν με έχει απασχολήσει, και οι τιμές που παραθέτω είναι για χωρίς αυτό.

Armolan, δεν έχω ξανακούσει, χωρίς όμως να είμαι ο πιο σχετικός με το θέμα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Για παρμπρίζ οι μεμβράνες απαγορεύονται κανονικά (εκτός αν έχεις πρόβλημα και έχεις χαρτί γιατρού) οπότε δεν με έχει απασχολήσει, και οι τιμές που παραθέτω είναι για χωρίς αυτό.

Armolan, δεν έχω ξανακούσει, χωρίς όμως να είμαι ο πιο σχετικός με το θέμα.. 

Αν η μεμβράνη έχει διαπερατότητα φωτός >75% επιτρέπεται και στο παρμπρίζ και με κεραμικές ακόμα και τόσο ανοιχτόχρωμες μειώνεις αισθητά την ζέστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Για παρμπρίζ οι μεμβράνες απαγορεύονται κανονικά 

75% εμπρόσθιο παρμπρίζ 

75% οδηγού συνοδηγού 

ανεξαρτήτου % στα υπόλοιπα 

ο νόμος έχει αλλάξει εδώ και 15 χρόνια 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, terry308 είπε

75% εμπρόσθιο παρμπρίζ 

75% οδηγού συνοδηγού 

ανεξαρτήτου % στα υπόλοιπα 

ο νόμος έχει αλλάξει εδώ και 15 χρόνια 

Τα όρια συντελεστών για τα φιμέ τζάμια 

1. Ο ελάχιστος συντελεστής μετάδοσης φωτός των εγκεκριμένων υαλοπινάκων των κυκλοφορούντων οχημάτων καθορίζεται σε:
α) 75% για τον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα.
β) 70% για τους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού.
γ) 70% για τους πίσω πλευρικούς υαλοπίνακες και τον οπίσθιο ανεμοθώρακα, εφόσον το όχημα δεν φέρει πλευρικούς καθρέφτες.

 

2. Εάν το όχημα φέρει πλευρικούς καθρέφτες, δεν υφίσταται ο περιορισμός του εδαφίου (γ) της παρ. 1 του παρόντος άρθρου ως προς το συντελεστή μετάδοσης φωτός των πίσω πλευρικών υαλοπινάκων και του οπίσθιου ανεμοθώρακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, terry308 είπε

ο νόμος έχει αλλάξει εδώ και 15 χρόνια 

Οχι οι όροι στις ασφαλιστικές, όπου παραμένει ο όρος να μην υπάρχει κανένα αυτοκόλλητο στο μπροστινό παρπριζ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...