Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Γνωριζει καποιος που μπορω να βρω μεμβρανη για μπαλκονοπορτα; Δε ψηνομαι να βαλω κουρτινα

Κατα ποσο ειναι εφικτο να την εγκαταστησω μονος μου σε μια συρομενη του σπιτιου μου;

Επεξ/σία από nikos121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/06/2023 at 16:31, tsofras said:

Επανέρχομαι μετά απο σχεδόν 2 χρόνια απλά για να πω ότι  δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος με τις  νανοκεραμικές που έβαλα στην autofilms (armolan).

Η εγκατάσταση τέλεια , ούτε φουσκάλα ούτε κάποιο θέμα μετά απο 2 χρόνια , αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τις μη νανοκεραμικές ίδιας σκουρότητας 3Μ που είχα βάλει στο προηγούμενο απο πλευράς ζέστης . Οι 3Μ ήταν πολύ ανώτερες .

Όπως και αυτές που είχε βάλει ο πατέρας μου σε clio απο carglass είναι καλύτερες για τον ίδιο λόγο .

Αυτά είπα να δώσω ένα feedback

ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο περιέγραψα πριν καιρό εδω συγκρινοντας με foliatec 10ετίας κιόλας. Ισως τελικα η Armolan δεν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/06/2023 at 16:31, tsofras said:

Επανέρχομαι μετά απο σχεδόν 2 χρόνια απλά για να πω ότι  δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος με τις  νανοκεραμικές που έβαλα στην autofilms (armolan).

Η εγκατάσταση τέλεια , ούτε φουσκάλα ούτε κάποιο θέμα μετά απο 2 χρόνια , αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τις μη νανοκεραμικές ίδιας σκουρότητας 3Μ που είχα βάλει στο προηγούμενο απο πλευράς ζέστης . Οι 3Μ ήταν πολύ ανώτερες .

Όπως και αυτές που είχε βάλει ο πατέρας μου σε clio απο carglass είναι καλύτερες για τον ίδιο λόγο .

Αυτά είπα να δώσω ένα feedback

χωρις να εχω να συγκρινω και εγω δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

ενω και σε εμενα η εγκατασταση ειναι τελεια (παρμπριζ 70% & 50% στο υπολοιπο), δεν εχω το αποτελεσμα που θα περιμενα και θα προσθετα οτι εχω την εντυπωση οτι η αποδοση τους εχει πεσει.

σε σημειο που μου περασε απο το μυαλο να τις αλλαξω, φοβαμαι ομως μην χαλασω τις αντιστασεις στο τζαμι του πορτμπαγκαζ.

δεν θα ξαναεβαζα armolan και θα πηγαινα σε πιο γνωστη μαρκα και ας μην ηταν νανο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ritualistic είπε

χωρις να εχω να συγκρινω και εγω δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

ενω και σε εμενα η εγκατασταση ειναι τελεια (παρμπριζ 70% & 50% στο υπολοιπο), δεν εχω το αποτελεσμα που θα περιμενα και θα προσθετα οτι εχω την εντυπωση οτι η αποδοση τους εχει πεσει.

σε σημειο που μου περασε απο το μυαλο να τις αλλαξω, φοβαμαι ομως μην χαλασω τις αντιστασεις στο τζαμι του πορτμπαγκαζ.

δεν θα ξαναεβαζα armolan και θα πηγαινα σε πιο γνωστη μαρκα και ας μην ηταν νανο.

αυτό με τις αντιστάσεις είναι ένα θέμα αν μπορεί να γίνει ζημιά...αλλά στην χειρότερη περίπτωση δεν την αλλάζεις και αλλάζεις στα υπολοιπα παράθυρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Ειδα την προσφορά της carglass και μου φανηκε ενδιαφέρουσα. θα ήθελα να ρωτησω 2 πράγματα αν ξέρει καποιος. 
 

1ον αν οι μεμβράνες που τοποθετούνε αντέχουν στην διάρκεια ετών!

2ον αν μπορώ να βάλω άλλη σκούρο ρητά στα πίσω τζάμια και πορτ πάγκος και άλλη στα μπροστά. 
 

Ευχαριστω! ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosRocknRolla είπε

Καλημέρα σε όλους! Ειδα την προσφορά της carglass και μου φανηκε ενδιαφέρουσα. θα ήθελα να ρωτησω 2 πράγματα αν ξέρει καποιος. 
 

1ον αν οι μεμβράνες που τοποθετούνε αντέχουν στην διάρκεια ετών!

2ον αν μπορώ να βάλω άλλη σκούρο ρητά στα πίσω τζάμια και πορτ πάγκος και άλλη στα μπροστά. 
 

Ευχαριστω! ☺️

1)5 χρόνια τις έχουμε στο ένα αμάξι , είναι σα τη 1η μέρα τοποθέτησης

2)Ναι ! Μπρόστά βάζουν τις νόμιμες και πίσω μπορείς να βάλεις ότι σκουρότητας θέλεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, terry308 είπε

1)5 χρόνια τις έχουμε στο ένα αμάξι , είναι σα τη 1η μέρα τοποθέτησης

2)Ναι ! Μπρόστά βάζουν τις νόμιμες και πίσω μπορείς να βάλεις ότι σκουρότητας θέλεις 

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση σου! Θυμάσαι μήπως και τι μάρκα τοποθετούνε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NikosRocknRolla είπε

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση σου! Θυμάσαι μήπως και τι μάρκα τοποθετούνε; 

Σε εμάς έβαλαν Madico(το 2018) & XPEL(το 2022) ανάλογα τι δουλεύουν εκείνο το διάστημα...

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η διαφορά στον χρωματισμό των μεμβρανών;

Κάποιες είναι μαύρες και κάποιες λίγο μπλε η και προς το πράσινο!

Έχει να κάνει με την ποιότητα;

Ποια είναι ποιοτικότερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Ποια η διαφορά στον χρωματισμό των μεμβρανών;

Κάποιες είναι μαύρες και κάποιες λίγο μπλε η και προς το πράσινο!

Έχει να κάνει με την ποιότητα;

Ποια είναι ποιοτικότερη;

Κανω copy paste τι εχω διαβάσει για τις μπλε αποχρωσεις απο site της Xpel,εν ολίγης οσο περισσότερο νανοκεραμικο υλικο εχει μια μεμβράνη τόσο περισσότερο τείνει να μπλεδιζει.

Το μπλε χρώμα στα φιλμ XR & XR PLUS είναι χαρακτηριστικό των νανοκεραμικών υλικών που χρησιμοποιούνται στην κατασκευή τους. Ο συγκεκριμένος συνδυασμός κεραμικών νανοσωματιδίων προσδίδει μια ελαφριά γαλαζωπή απόχρωση στο φιλμ. Αυτό το χρώμα βοηθά στο φιλτράρισμα ενός τμήματος του φάσματος του ορατού φωτός, μειώνοντας τη θερμότητα και την αντανάκλαση χωρίς να επηρεάζει σημαντικά τη συνολική διαύγεια και ορατότητα μέσα από τα παράθυρα.
Οι νανοκεραμικές μεμβράνες είναι δημοφιλείς επιλογές επειδή προσφέρουν εξαιρετικές ιδιότητες απόρριψης θερμότητας χωρίς να βασίζονται σε μεταλλικά στρώματα. Αυτό σημαίνει ότι δεν παρεμβαίνουν στα ηλεκτρονικά σήματα και είναι κατάλληλα για χρήση με διάφορες συσκευές, όπως GPS, smartphone και ραδιοφωνικά συστήματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Σε εμάς έβαλαν Madico(το 2018) & XPEL(το 2022) ανάλογα τι δουλεύουν εκείνο το διάστημα...

Υπέροχα! Θα περάσω να ρωτησω και από το κατάστημα για σιγουριά! Σε ευχαριστώ πολύ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2023 στις 5:50 ΜΜ, nikos121 είπε

Καλησπερα,

Γνωριζει καποιος που μπορω να βρω μεμβρανη για μπαλκονοπορτα; Δε ψηνομαι να βαλω κουρτινα

Κατα ποσο ειναι εφικτο να την εγκαταστησω μονος μου σε μια συρομενη του σπιτιου μου;

Γίνεται αυτό; Αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2023 στις 3:28 ΜΜ, smyrali είπε

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι λέει ο φίλτατος @tsofras. Πριν από 1.5 χρόνο εβαλα νανοκεραμικές armolan (πίσω από Πεντάγωνο) παντού 70% διαπερατότητα για να είμαι νόμιμος και TSER 49%, μπορώ να πω ότι μεσημέρι ανεβαίνοντας την παραλιακή όπου με χτυπάει απο το πλαί ο ήλιος ζορίζομαι. Δεν μπορώ να ποσοτικοποιήσω πόσο παραπάνω ζεσταινόταν το τζάμι πριν την τοποθέτηση. Η μόνη σύγκριση που μπορώ να κάνω είναι με το παλιό αυτοκίνητο που οδηγάω και δεν έχει τίποτα στα τζάμια αλλά δεν ειναι αξιόπιστη σύγκριση καθώς πρόκειται για διαφορετικά τζάμια (πάχος κλπ). 

Τουλάχιστον από UV προστασία πιστευώ να είμαι καλυμένος και η τοποθέτηση που έγινε ήταν άψογη!

Εκεί έβαλα κι εγώ τις δικές μου νανοκεραμικές,δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.Πιστεύω όμως ότι όπως και με τα λάστιχα που βάζουμε,οι απόψεις μας είναι εντελώς υποκειμενικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...