Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, nick_gr2 είπε

 

Από τα επίσημα στοιχεία της Xpel, έκανα το παρακάτω πινακάκι για προσωπική χρήση, αλλά το μοιράζομαι και εδώ μήπως βοηθήσει κανέναν.

Από τα νούμερα, imho δεν φαίνεται να αξίζει η διαφορά στην τιμή μεταξύ XR και XR Plus. Ο καθένας φυσικά θα κάνει κουμάντο στην τσέπη του. :)

 

Product Thickness Transmittance
VLT
Reflectance
VLR
TSER **IRER
(780nm-2500nm)
Transmittance Reflectance Absorbance UV
Rejection
Glare Reduction Shading Coefficient IR Rejection (1025nm)
XR PLUS 20 1.5 Mil 18% 7% 66% 70% 10% 6% 84% 99% 80% 0.39 96%
XR Black 20 1.5 Mil 20% 6% 64% 58% 17% 6% 77% 99% 78% 0.43 78%
                         
XR PLUS 30 1.5 Mil 31% 7% 61% 70% 17% 6% 77% 99% 66% 0.44 96%
XR Black 30 1.5 Mil 30% 7% 58% 58% 22% 6% 72% 99% 67% 0.48 78%
                         
XR PLUS 35 1.5 Mil 38% 7% 59% 70% 20% 6% 74% 99% 58% 0.47 96%
XR Black 35 1.5 Mil 36% 7% 59% 58% 24% 6% 70% 99% 60% 0.50 78%
                         
XR PLUS 55 1.5 Mil 57% 8% 53% 70% 29% 6% 65% 99% 37% 0.54 96%
XR Black 55 1.5 Mil 54% 8% 50% 58% 35% 7% 58% 99% 41% 0.59 78%
                         
XR PLUS 70 2 Mil 67% 9% 52% 67% 35% 7% 58% 99% 27% 0.59 92%
XR Black 70 1.5 Mil 68% 8% 49% 64% 35% 7% 57% 99% 27% 0.59 85%

Τα νουμερα στο συνολο κανουν την διαφορα γιατι και εγω στην αρχη ετσι νομιζα.Αν πας σε ενα καταστημα και σου δειξει σε πραγματικο χρονο την διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ των δυο αυτων μεμβρανων θα νιωσεις πως υπαρχει μεγαλη διαφορα.

Υπαρχουν απειρα βιντεο στο youtube που δειχνουν επισης τις διαφορες ριξε μια ματια.

Παραθετω εδω ενα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

εχω ενα clk 200 w208 facelift (2 πορτες και 2 μικροτερα τζαμια πισω) και εχω αρχισει να ψαχνομαι για μεμβρανες σε ολο το αυτοκινητο + παρμπριζ.

Νομιζω θα επιλεξω nano και κατα κυριο λογο στα νομιμα ποσοστα

Επειδη ειναι πολλες οι σελιδες εδω εχω χαθει λιγο και θελω να ρωτησω τα εξης.

  1. Θα εχω θεμα με το πισω τζαμι που εχει αντιστασεις ?
  2. Σε ποιον να παω για τοποθετηση ? Μενω Ν.Ιωνια οποτε γυρω περιοχες θα βολευαν.

Εχω διαβασει εδω μεσα για 2 autofilms εκ των οποιων ο ενας ειναι κοντα πενταγωνο.

Επισης εχω πολυ κοντα μου στο γαλατσι carglass.

Να επιλεξω καποιο απο αυτα τα 3 ή υπαρχει πλεον καποια αλλη προταση?

 

Επεξ/σία από s3lin1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας παιδιά έχω ενα αυτοκίνητο 4θυρο sedan του 2003, οπότε δεν έχει ADAS , στο οποίο σκέφτομαι να βάλω μεμβράνες.

Μένω Θρακομακεδόνες οπότε κοίταξα σε σχετικά κοντινά καταστήματα. Έχω πάρει τις εξής τιμές και πληροφορίες μέχρι τώρα.

 

1) Κατάστημα Crystal Shine στην Νέα Χαλκηδόνα χρησιμοποιεί 3M σαν εταιρία. Θα πάρει περίπου 1:30 ωρα η τοποθέτηση. Για 4 παράθυρα τιμές με ΦΠΑ και τοποθέτηση μέσα

160 η πιο απλή σειρά stantard obsidian

220 η επόμενη σειρά classic color stable

400 η καλύτερη σειρά premium crystalline

Για να βάλει στο παρμπρίζ βάζει μόνο την crystalline σειρά επειδή είναι σχεδόν διάφανη και δεν φαίνεται σε έλεγχο με τιμή 170

 

2) Κατάστημα Llumar Αιγάλεω ( βολεύει πιο πολυ το σημείο απο το άλλο που είναι στο Μαρούσι). 2 ώρες τοποθέτηση.

180 η απλή σειρά δεν θυμάμαι όνομα

214 η επόμενη

280 η κεράμική ( στο site βλέπω πολύ ακριβότερα την κεραμική οπότε μπορεί να μου είπε λάθος)

Δεν βάζει μπροστά παρμπρίζ γιατί δεν το καλύπτει η εταιρεία.

 

3) Κατάστημα carglass Μαρούσι. 3 ώρες τοποθέτηση.

165 απο 275 αρχική τιμή ,με 40% έκπτωση που ισχύει όλο τον Ιούνιο.

xpel 80 βάζουν στα παράθυρα οδηγού-συνοδηγού, στα 3 πίσω βάζουν xp.

Madico black pearl δεν δουλευουν πια την έχουν σταματήσει.

105 για να βάλουν στο παρμπρίζ αλλά δεν θυμάμαι ποία ακριβώς βάζουν.

 

Έχετε καμία πρόταση για ποιόν να διαλέξω και τι κατηγορία??

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Το Crystal Shine πάντως μου φαίνεται πανάκριβο.

570€ μαζί με παρμπρίζ η νανοκεραμική;

Ναι, όταν το αμάξι το είχα πάρει μεταχειρισμένο το 2018-19 περίπου στα 3.500 μου φαίνεται πως τσιμπάει αρκετά η τιμή για μεμβράνη. Εάν είχε ήδη από μόνο του κάποιο ποσοστό μείωσης της ακτινοβολίας στα κρύσταλλα από το εργοστάσιο όπως έχουν αλλά αυτοκίνητα δεν θα το συζήταγα καν να βάλω. 
Απλα θέλω να κόβει έτσι λίγο ήλιο να μην ψήνομαι εγώ μέσα αλλά ούτε και το κινητό που όταν το βάζω στην βάση στο παρμπρίζ για πλοήγηση και το χτυπάει ο ήλιος ψήνεται το καημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2023 στις 11:51 ΠΜ, mourlo είπε

Καλησπέρα σας παιδιά έχω ενα αυτοκίνητο 4θυρο sedan του 2003, οπότε δεν έχει ADAS , στο οποίο σκέφτομαι να βάλω μεμβράνες.

Μένω Θρακομακεδόνες οπότε κοίταξα σε σχετικά κοντινά καταστήματα. Έχω πάρει τις εξής τιμές και πληροφορίες μέχρι τώρα.

 

1) Κατάστημα Crystal Shine στην Νέα Χαλκηδόνα χρησιμοποιεί 3M σαν εταιρία. Θα πάρει περίπου 1:30 ωρα η τοποθέτηση. Για 4 παράθυρα τιμές με ΦΠΑ και τοποθέτηση μέσα

160 η πιο απλή σειρά stantard obsidian

220 η επόμενη σειρά classic color stable

400 η καλύτερη σειρά premium crystalline

Για να βάλει στο παρμπρίζ βάζει μόνο την crystalline σειρά επειδή είναι σχεδόν διάφανη και δεν φαίνεται σε έλεγχο με τιμή 170

 

2) Κατάστημα Llumar Αιγάλεω ( βολεύει πιο πολυ το σημείο απο το άλλο που είναι στο Μαρούσι). 2 ώρες τοποθέτηση.

180 η απλή σειρά δεν θυμάμαι όνομα

214 η επόμενη

280 η κεράμική ( στο site βλέπω πολύ ακριβότερα την κεραμική οπότε μπορεί να μου είπε λάθος)

Δεν βάζει μπροστά παρμπρίζ γιατί δεν το καλύπτει η εταιρεία.

 

3) Κατάστημα carglass Μαρούσι. 3 ώρες τοποθέτηση.

165 απο 275 αρχική τιμή ,με 40% έκπτωση που ισχύει όλο τον Ιούνιο.

xpel 80 βάζουν στα παράθυρα οδηγού-συνοδηγού, στα 3 πίσω βάζουν xp.

Madico black pearl δεν δουλευουν πια την έχουν σταματήσει.

105 για να βάλουν στο παρμπρίζ αλλά δεν θυμάμαι ποία ακριβώς βάζουν.

 

Έχετε καμία πρόταση για ποιόν να διαλέξω και τι κατηγορία??

 

 

 

Σχετικά με την carglass, επειδή κι εγώ ψάχνω αυτόν τον καιρό, να ξέρεις οτι η προσφορά με τα 165€ αφορά XPEL HP στα 3 πίσω κρύσταλλα που είναι μεταλλική και δεν έχει καλό δείκτη IR. Αν ζητήσεις XR κεραμική και στα 5 τζάμια, ξαφνικά δεν ισχύει η προσφορά -40%... στο τηλέφωνο μου είπαν 220€ που είναι όσο δίνει και η υπόλοιπη αγορά, περίπου. Ετσι και αλλιώς έχουν ραντεβού απο τέλος του Ιουνίου περίπου, οπότε προσωπικά ψάχνω ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Xpel XR Plus για SUV τι τιμες παιζουν στη θεσσαλονικη? εγκαταστατης μου ειπε πως με τις Plus δεν θα εχω προβλημα με τις αντιστασεις αν αφαιρεθουν αργοτερα καθως και στο παμπριζ δεν θα φανει καθολου οτι εχεις μεβρανη.

Αυτο μου με προβληματίζει ειναι οτι το αυτοκινητο εχει απο το εργοστασιο 70 % και το γραφει και πανω στο τζαμι. και δεν ξερω αν στο κτεο και σε ελεγχο αστυνομιας θεωρηθει οτι εχω εχω περασει το ποσοστο τοποθετοντας μεβρανη.

Επεξ/σία από NickTheMeat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μετά απο σχεδόν 2 χρόνια απλά για να πω ότι  δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος με τις  νανοκεραμικές που έβαλα στην autofilms (armolan).

Η εγκατάσταση τέλεια , ούτε φουσκάλα ούτε κάποιο θέμα μετά απο 2 χρόνια , αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τις μη νανοκεραμικές ίδιας σκουρότητας 3Μ που είχα βάλει στο προηγούμενο απο πλευράς ζέστης . Οι 3Μ ήταν πολύ ανώτερες .

Όπως και αυτές που είχε βάλει ο πατέρας μου σε clio απο carglass είναι καλύτερες για τον ίδιο λόγο .

Αυτά είπα να δώσω ένα feedback

  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις, όπου δηλαδή δε γίνεται άμεση σύγκριση επιτόπου, είναι ότι μπαίνουν κι άλλες παράμετροι, ειδικά όταν έχει περάσει και καιρός.

Ακόμα και αν έχεις δίπλα-δίπλα το καινούργιο και το παλιό (και δεν το έχεις πουλήσει) και μπαινοβγαίνεις απ' το ένα στο άλλο, δε λέει κάτι από μόνο του αν δε μετράς με όργανα. Θα βρεθεί κάποιος να σου πει ότι φταίει ότι το καινούργιο είναι μαύρο και το παλιό λευκό, ότι είναι placebo επειδή για κάποιο λόγο κάτι σε χαλάει με τις Armolan και θες να τις βγάλεις σκάρτες κ.ο.κ..

Δυστυχώς δεν είναι μετρήσιμες οι αποδόσεις και πρέπει απλά να εμπιστευτούμε την επιλογή μας και τον εγκαταστάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

Αυτο μου με προβληματίζει ειναι οτι το αυτοκινητο εχει απο το εργοστασιο 70 % και το γραφει και πανω στο τζαμι. και δεν ξερω αν στο κτεο και σε ελεγχο αστυνομιας θεωρηθει οτι εχω εχω περασει το ποσοστο τοποθετοντας μεβρανη.

πρακτικά δεν έχεις κάποιο πρόβλημα , ΚΤΕΟ 100% δεν ασχολείται , τροχαία αν ασχοληθεί για μεμβράνες έχεις άλλες τόσες μηδαμινές πιθανότητες να ασχοληθεί με το σύνολο διαπερατότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις, όπου δηλαδή δε γίνεται άμεση σύγκριση επιτόπου, είναι ότι μπαίνουν κι άλλες παράμετροι, ειδικά όταν έχει περάσει και καιρός.

Ακόμα και αν έχεις δίπλα-δίπλα το καινούργιο και το παλιό (και δεν το έχεις πουλήσει) και μπαινοβγαίνεις απ' το ένα στο άλλο, δε λέει κάτι από μόνο του αν δε μετράς με όργανα. Θα βρεθεί κάποιος να σου πει ότι φταίει ότι το καινούργιο είναι μαύρο και το παλιό λευκό, ότι είναι placebo επειδή για κάποιο λόγο κάτι σε χαλάει με τις Armolan και θες να τις βγάλεις σκάρτες κ.ο.κ..

Δυστυχώς δεν είναι μετρήσιμες οι αποδόσεις και πρέπει απλά να εμπιστευτούμε την επιλογή μας και τον εγκαταστάτη.

Ναι προφανώς , εγώ συγκρίνω Leon FR προηγούμενο , άσπρο με ηλιοροφή και 3M με Leon FR τελευταίο ανθρακί με ηλιοροφή και armolan.

Δεν μιλάω όμως για την διαφορά αν το έχεις αφήσει στον ήλιο λόγω χρώματος , βλέπω ότι κάνω ταξίδι μεσημέρι να με χτυπάει ο ήλιος και ενώ με το προηγούμενο δεν καταλάβαινα τίποτα με αυτές νιώθω ότι με καίει ο ήλιος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατανοώ προσωπικά, απλά επισημαίνω πόση βαρύτητα μπορεί να έχει το «Οι 3Μ ήταν πολύ ανώτερες», απ' την άποψη ότι δεν είναι μετρήσιμη αυτή η διαφορά έτσι όπως το θέτεις.

Μπορεί στην πράξη να έχεις απόλυτο δίκιο και να υπάρχει όντως αισθητή διαφορά, κάτι που δε θα έπρεπε να ισχύει κατά τη γνώμη μου βέβαια, απ' τη στιγμή που μιλάμε για απλές και νανοκεραμικές.

Απ' την άλλη, εγώ τις Armolan τις απέρριψα επειδή δεν τη γνωρίζω σαν εταιρεία, ενώ η 3Μ και η Madico όπως και να το κάνουμε είναι καταξιωμένες, χωρίς και πάλι αυτό να λέει κάτι από μόνο του.

Και μετά μπαίνουν και άλλοι παράγοντες, όπως ότι μπορεί να μη σου έβαλαν Armolan αλλά κάτι άλλο, αλλά εκεί πάμε ακόμα πιο μακρυά.

Πάντως η επισήμανσή σου είναι πολύ χρήσιμη, γιατί αν μαζευτούν μερικές ακόμα θα έχουν ακόμα περισσότερη βαρύτητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Και μετά μπαίνουν και άλλοι παράγοντες, όπως ότι μπορεί να μη σου έβαλαν Armolan αλλά κάτι άλλο, αλλά εκεί πάμε ακόμα πιο μακρυά.

Επειδή έχω βάλει και εγώ στην autofilms, μου είχε κάνει εντύπωση ότι είχε έτοιμα κομμένα κομμάτια μεμβράνης και δεν έβγαλε από το ρολό εκείνη την ώρα. Φυσικά, μπορεί απλά να το έκανε για λόγους ταχύτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tsofras είπε

Ναι προφανώς , εγώ συγκρίνω Leon FR προηγούμενο , άσπρο με ηλιοροφή και 3M με Leon FR τελευταίο ανθρακί με ηλιοροφή και armolan.

Δεν μιλάω όμως για την διαφορά αν το έχεις αφήσει στον ήλιο λόγω χρώματος , βλέπω ότι κάνω ταξίδι μεσημέρι να με χτυπάει ο ήλιος και ενώ με το προηγούμενο δεν καταλάβαινα τίποτα με αυτές νιώθω ότι με καίει ο ήλιος

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι λέει ο φίλτατος @tsofras. Πριν από 1.5 χρόνο εβαλα νανοκεραμικές armolan (πίσω από Πεντάγωνο) παντού 70% διαπερατότητα για να είμαι νόμιμος και TSER 49%, μπορώ να πω ότι μεσημέρι ανεβαίνοντας την παραλιακή όπου με χτυπάει απο το πλαί ο ήλιος ζορίζομαι. Δεν μπορώ να ποσοτικοποιήσω πόσο παραπάνω ζεσταινόταν το τζάμι πριν την τοποθέτηση. Η μόνη σύγκριση που μπορώ να κάνω είναι με το παλιό αυτοκίνητο που οδηγάω και δεν έχει τίποτα στα τζάμια αλλά δεν ειναι αξιόπιστη σύγκριση καθώς πρόκειται για διαφορετικά τζάμια (πάχος κλπ). 

Τουλάχιστον από UV προστασία πιστευώ να είμαι καλυμένος και η τοποθέτηση που έγινε ήταν άψογη!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...