Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, kyanokranos είπε

Η τοποθέτηση σε εμπρόσθιο παρμπρίζ είναι καθόλα νόμιμη (>=75%). Έχει αναφερθεί πολλάκις σε προηγούμενες σελίδες. Συγκεκριμένα, ο νόμος ορίζει:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1. Ο ελάχιστος συντελεστής μετάδοσης φωτός των 
εγκεκριμένων υαλοπινάκων των κυκλοφορούντων οχη−
μάτων καθορίζεται σε:
α) 75% για τον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα.
β) 70% για τους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης 
του οδηγού.
γ) 70% για τους πίσω πλευρικούς υαλοπίνακες και 
τον οπίσθιο ανεμοθώρακα, εφόσον το όχημα δεν φέρει 
πλευρικούς καθρέφτες. 
2. Εάν το όχημα φέρει πλευρικούς καθρέφτες, δεν 
υφίσταται ο περιορισμός του εδαφίου (γ) της παρ. 1 του 
παρόντος άρθρου ως προς το συντελεστή μετάδοσης 
φωτός των πίσω πλευρικών υαλοπινάκων και του οπί−
σθιου ανεμοθώρακα. 
3. Υαλοπίνακας με ένδειξη «V» δεν εμπίπτει σε πε−
ριορισμούς αναφορικά με το συντελεστή μετάδοσης 
φωτός

Ολόκληρο το ΦΕΚ:

https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.yme.gr/getfile.php%3Fid%3D1584&ved=2ahUKEwit3Mf9ibbdAhWkJjQIHUScBW0QFjAAegQIARAB&usg=AOvVaw0byGN_wEpu8YFb4j1Yh6Cy

Να ξέρεις ότι τα τζάμια του αυτοκινήτου σου ήδη έχουν αυτούς τους συντελεστές, χωρίς μεμβράνη! Πήγαινε πχ να δεις κάποιο μπροστινό πλαϊνό και θα δεις ότι γράφει πάνω για minimum διαπερατότητα 70% και αντίστοιχα το μπροστινό για 75%, αυτά εγγυάται το εργοστάσιο για να είναι σύμφωνο με το νόμο. Οπότε βάζοντας εσύ οποιαδήποτε άλλη μεμβράνη πέρα από διάφανη έχεις ήδη επηρεάσει το minimum 70% και 75% και είσαι παράνομος, ενώ κάποιοι εγκαταστάτες λένε όχι ακόμα και σε διάφανη καθώς και 1% να επηρεάζει, πάλι είσαι παράνομος! Για τα δύο πίσω τζάμια και το πίσω παρπρίζ, εάν το όχημα φέρει καθρέπτες, δεν έχεις πρόβλημα να βάλεις ακόμα και την πιο σκούρα μεμβράνη που υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Εγω που ρωτησα οι τιμες σαλονικη παίζουν πολυ. Συν οτι ολοι λενε 150€+ φπα. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν λενε τελικη να ξερω και γω.

Για να ακούσεις πρώτα την χαμηλή τιμή (χωρίς ΦΠΑ) να γλυκαθείς με αυτήν… ώστε όταν έρθει η ώρα να πληρώσεις με «καπέλο» +24% (ΦΠΑ), να γίνεις πιο ελαστικός όταν ο ίδιος θα σου προτείνει να μην κόψει απόδειξη και να τα πάρει μαύρα εις υγεία των κορόιδων…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, phanispal είπε

Πάντως εκεί που έβαλα εγώ και δουλεύουν μόνο Madico, μου είπαν ότι για το παρμπρίζ έχουν μόνο 50%. Εγώ δεν έβαλα (προς το παρόν).

Madico περασμένες σε GOLF5-2009 από το 2012 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, κανένα πρόβλημα με τις μεμβράνες και σίγουρα κάνει διαφορά σε θερμοκρασία το καλοκαίρι. Σημειωτέων έχω βάλει και την μπροστινή, με ένα συντελεστή που δεν θυμάμαι αλλά νομίζω μικρότερο του 50% γιατί είχε ήδη το εργοστασιακό παρπριζ κάποιον συντελεστή, το κοίταξε σε ένα κατάλογο και μου είπε τότε οτι αυτή που προτείνει (πετρόλ απόχρωση) ήταν ίδια με εργοστασιακή της BMW σειρά 5, και ταίριαξε τόσο πολύ με το χρώμα του αυτοκινήτου που όλοι σχεδόν την περνάνε για εργοστασιακή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ παίζει να μη φαίνεσαι απ' έξω όταν οδηγείς. Κάτι τέτοια τραβάνε σα μαγνήτη την τροχαία, με το δίκιο τους.

Εγώ στο παρμπρίζ θα ήθελα να βάλω όσο πιο διάφανη γίνεται, αρκεί να κόψω τις UV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εσύ παίζει να μη φαίνεσαι απ' έξω όταν οδηγείς. Κάτι τέτοια τραβάνε σα μαγνήτη την τροχαία, με το δίκιο τους.

Εγώ στο παρμπρίζ θα ήθελα να βάλω όσο πιο διάφανη γίνεται, αρκεί να κόψω τις UV.

όχι, σου λέω είναι τόσο διακριτική που φαίνεται ως εργοστασιακή, θα δω το label και θα σου πω ακριβώς τον τύπο, κάνει αυτό που θες, κόβεi μόνο τις UV. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Έχει βάλει κάποιος στην carglass τις madico ;  Εγώ σκοπεύω να βάλω σε όλο το αμάξι και στο εμπρόσθιο παρμπρίζ.

Αυτό που με προβληματίζει είναι πως στα 3 μπροστά βάζουν το νόμιμο το 75αρι και πίσω σου λένε  βάζουμε ότι θες. Το αυτοκίνητο είναι καινούργιο και στα 3 πίσω είναι από το εργοστάσιο αρκετά σκούρα τα κρύσταλλα αλλά λόγω ότι δεν εχουν προστασία uv θα βάλω και εκεί το ελάχιστο.

Λογικά θα έχουν πολύ μεγάλη διαφορά τα μπροστά με πίσω. Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, geo2727 είπε

Καλησπέρα σας,

Έχει βάλει κάποιος στην carglass τις madico ;  Εγώ σκοπεύω να βάλω σε όλο το αμάξι και στο εμπρόσθιο παρμπρίζ.

Αυτό που με προβληματίζει είναι πως στα 3 μπροστά βάζουν το νόμιμο το 75αρι και πίσω σου λένε  βάζουμε ότι θες. Το αυτοκίνητο είναι καινούργιο και στα 3 πίσω είναι από το εργοστάσιο αρκετά σκούρα τα κρύσταλλα αλλά λόγω ότι δεν εχουν προστασία uv θα βάλω και εκεί το ελάχιστο.

Λογικά θα έχουν πολύ μεγάλη διαφορά τα μπροστά με πίσω. Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

Τι σε προβληματίζει ακριβώς; 

Προσωπικά σε καινούργιο έβαλα 75 παρμπριζ και οδηγού συνοδηγού και στα υπόλοιπα πίσω 50 το επόμενο διαθέσιμο.. Αν έβαζα παντού blackkpearl 75 θα ήθελε σχεδόν διπλάσια τιμή, δεν έβαλα πιο σκούρα γιατί δε ήθελα να έχω την διχρωμία που ήδη έχεις εσύ και πρόκειται να γίνει πιο έντονη μετά την τοποθέτηση. 

Μπορείς λοιπόν να βάλεις παντού blackpearl 75 αλλά θα σου κοστίσει ακριβότερα, μπορείς να δεις και άλλες εταιρείες και ίσως να σου βγει φθηνότερο. 

Όταν τις πέρασα εγώ (6/18) είχε και επιστροφή eurobank γιατί έκανα δόσεις με κάρτα οπότε κέρδισα και από εκεί, πέρα από την "προσφορά" που έτρεχε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, terry308 είπε

Τι σε προβληματίζει ακριβώς; 

Προσωπικά σε καινούργιο έβαλα 75 παρμπριζ και οδηγού συνοδηγού και στα υπόλοιπα πίσω 50 το επόμενο διαθέσιμο.. Αν έβαζα παντού blackkpearl 75 θα ήθελε σχεδόν διπλάσια τιμή, δεν έβαλα πιο σκούρα γιατί δε ήθελα να έχω την διχρωμία που ήδη έχεις εσύ και πρόκειται να γίνει πιο έντονη μετά την τοποθέτηση. 

Μπορείς λοιπόν να βάλεις παντού blackpearl 75 αλλά θα σου κοστίσει ακριβότερα, μπορείς να δεις και άλλες εταιρείες και ίσως να σου βγει φθηνότερο. 

Όταν τις πέρασα εγώ (6/18) είχε και επιστροφή eurobank γιατί έκανα δόσεις με κάρτα οπότε κέρδισα και από εκεί, πέρα από την "προσφορά" που έτρεχε. 

Ίσως βγάζουν και 70αρι ή 65 (κάπως έτσι το σκέφτομαι αλλιώς θα της βάλω κάπου αλλού να μην υπάρχει περιορισμός)  όχι όμως  το black pearl που είναι η καλύτερη ποιότητα της madico και αν δεν κανω λάθος εκτός από τα μπροστινά στα άλλα βάζουν την dessert που είναι ή πιο οικονομική σειρά της madico.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, geo2727 είπε

Ίσως βγάζουν και 70αρι ή 65 (κάπως έτσι το σκέφτομαι αλλιώς θα της βάλω κάπου αλλού να μην υπάρχει περιορισμός)  όχι όμως  το black pearl που είναι η καλύτερη ποιότητα της madico και αν δεν κανω λάθος εκτός από τα μπροστινά στα άλλα βάζουν την dessert που είναι ή πιο οικονομική σειρά της madico.

Onyx 55 αν θυμάμαι καλά είναι η επόμενη διαθέσιμη 

2 ώρες πριν, vasilissouvlaki είπε

Να ρωτήσω τώρα εγώ το βράδυ σε πιο υπαρχει πρόβλημα ορατότητας?

 Στα μαύρα κατραμι παράνομα ειδικά με βροχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/09/2018 at 09:50, turbakiasss said:

Εγώ τις τοποθέτησα στην carglass Θέρμης. Πολύ καλή δουλειά σαν αποτέλεσμα χωρίς φουσκάλες. Παίζει σχεδόν μόνιμα -30% και αρκετές φορές -40%.

Πόσο έδωσες και σε τι αμάξι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/9/2018 στις 6:28 ΠΜ, vasilissouvlaki είπε

Να ρωτήσω τώρα εγώ το βράδυ σε πιο υπαρχει πρόβλημα ορατότητας?

Σε 75% και 50% κανένα πρόβλημα, απο 50 και κατω δυσκολευεσαι...

Επεξ/σία από manousos82003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manousos82003 είπε

Σε 75% και 50% κανένα πρόβλημα, απο 50 και κατω δυσκολευεσαι...

Καλησπέρα εσείς σε ποιο κατάστημα τα έχετε βάλει ; Και τι αποχρώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...