Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει εγκαταστάτης που φέρνει στα πλαινά παράθυρα τη μεμβράνη τελείως (η σχεδόν τελείως) άκρη ώστε να μη φαίνεται με μισοκατεβασμένο παράθυρο; Επίσης να κάνει καλή εφαρμογή στο dot matrix στην περιφέρεια των παραθύρων;

Τέλος, όσοι έχουν βάλει νανοκεραμική 75% στο παρμπρίζ, τι εμπειρίες έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aν έρχεται τελείως στην άκρη, υπάρχει πιθανότητα να πιαστεί στο ανέβασμα στην τσιμούχα, και να  αρχίσει το ξεκόλλημα.

Όχι με την μία, αλλά λίγο λίγο κάθε φορά που τερματίζει το παράθυρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ferongr είπε

Υπάρχει εγκαταστάτης που φέρνει στα πλαινά παράθυρα τη μεμβράνη τελείως (η σχεδόν τελείως) άκρη ώστε να μη φαίνεται με μισοκατεβασμένο παράθυρο; Επίσης να κάνει καλή εφαρμογή στο dot matrix στην περιφέρεια των παραθύρων;

Τέλος, όσοι έχουν βάλει νανοκεραμική 75% στο παρμπρίζ, τι εμπειρίες έχετε;

Έβαλα νανοκεραμική Madico Black pearl 75% σε όλο το αυτοκίνητο και στο παρμπρίζ στην Carglass. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Έχει μεγάλη διαφορά από πριν. Η μεμβράνη στο παρμπρίζ κόβει την αντηλιά και τη ζέστη. Σταμάτησα να φοράω γυαλιά ηλίου στην οδήγηση. Και το βράδυ καμία διαφορά από πρίν, σαν να μην υπάρχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για. Suzuki Vitara:

224€ όλα τα παράθυρα(αν έβαζα την Black pearl 75 μόνο στα οδηγού συνοδηγού και στα υπόλοιπα τη Desert, 168€) εκτός παρμπρίζ και 100€ το παρμπρίζ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ferongr είπε

Τέλος, όσοι έχουν βάλει νανοκεραμική 75% στο παρμπρίζ, τι εμπειρίες έχετε;

Σαν να μην υπάρχουν από ορατότητα, αισθάνεσαι τον ήλιο αλλά δε σε καίει, σίγουρα γυαλί ηλίου χρειάζεται ακριβώς όπως και πριν τοποθετηθούν , βράδυ καμία ενόχληση, κάνουν δουλειά απλά είναι 100ρικο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξαναγράψει ότι γνώμη μου είναι πως αν δε βάλεις στο παρμπρίζ κάνεις τη μισή δουλειά.

Το παρμπρίζ έχει μεγάλη επιφάνεια και κατά συνέπεια πολύ μεγάλο ποσοστό της ακτινοβολίας εισέρχεται από αυτό.

Αν το θέμα είναι να μπαίνεις στο αυτοκίνητο και να μην έχει ανεβάσει μεγάλη θερμοκρασία, ΟΚ, μπορείς να κάνεις δουλειά και με ηλιοπροστασία στο παρμπρίζ και μεμβράνες στα υπόλοιπα.

Αλλά εν κινήσει τον πίνεις στις περισσότερες περιπτώσεις, μην πω σχεδόν σε όλες όταν μιλάμε για μεσημεριανές ώρες που ο ήλιος είναι από πάνω. Νωρίς το πρωί και καρφί να σε χτυπάει συνήθως δεν είναι τόσο ζεστός, όπως και όταν δύει.

Μη μου πείτε όσοι έχετε μεμβράνες μόνο στα πλαϊνά ότι δε σας έχει τύχει μεσημεριανές ώρες να οδηγείτε και να καίγεστε και να νομίζετε ότι το κλιματιστικό δεν κάνει τίποτα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, phanispal είπε

Έχω ξαναγράψει ότι γνώμη μου είναι πως αν δε βάλεις στο παρμπρίζ κάνεις τη μισή δουλειά.

Το παρμπρίζ έχει μεγάλη επιφάνεια και κατά συνέπεια πολύ μεγάλο ποσοστό της ακτινοβολίας εισέρχεται από αυτό.

Αν το θέμα είναι να μπαίνεις στο αυτοκίνητο και να μην έχει ανεβάσει μεγάλη θερμοκρασία, ΟΚ, μπορείς να κάνεις δουλειά και με ηλιοπροστασία στο παρμπρίζ και μεμβράνες στα υπόλοιπα.

Αλλά εν κινήσει τον πίνεις στις περισσότερες περιπτώσεις, μην πω σχεδόν σε όλες όταν μιλάμε για μεσημεριανές ώρες που ο ήλιος είναι από πάνω. Νωρίς το πρωί και καρφί να σε χτυπάει συνήθως δεν είναι τόσο ζεστός, όπως και όταν δύει.

Μη μου πείτε όσοι έχετε μεμβράνες μόνο στα πλαϊνά ότι δε σας έχει τύχει μεσημεριανές ώρες να οδηγείτε και να καίγεστε και να νομίζετε ότι το κλιματιστικό δεν κάνει τίποτα.

Αν έχεις καλό κλιματιστικό δεν έχει ανάγκη, ούτε και με καύσωνα (τουλάχιστον με αθερμικό εμπρόσθιο παρ-μπριζ)...

Πάντως κάποιοι λένε οτι κάνει αντανακλάσεις και είδωλα η μεμβράνη εμπρός και τους κουράζει!

Υπερβολές ή όχι δεν έχω προσωπική άποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ μπροστά έχω βάλει νανοκεραμική της Llumar και δεν έχω καμία ενόχληση. Μάλιστα δε φαίνεται καν ότι έχω μεμβράνη. Για του λόγου το αληθές, πριν μερικούς μήνες που με έγραψε ένας μπάτσος με μανία για τα φιμε οδηγού συνοδηγού, κοίταζε κ ξανακοίταζε με προσοχή όλο το αμάξι και δεν κατάφερε να καταλάβει ότι φοράω κ μπροστά μεμβράνη...😀

Επεξ/σία από sargus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sargus είπε

Εγώ μπροστά έχω βάλει νανοκεραμική της Llumar και δεν έχω καμία ενόχληση. Μάλιστα δε φαίνεται καν ότι έχω μεμβράνη. Για του λόγου το αληθές, πριν μερικούς μήνες που με έγραψε ένας μπάτσος με μανία για τα φιμε οδηγού συνοδηγού, κοίταζε κ ξανακοίταζε με προσοχή όλο το αμάξι και δεν κατάφερε να καταλάβει ότι φοράω κ μπροστά μεμβράνη...😀

οταν βλεπουμε τροχαια κατεβαζουμε παραθυρα και ας χιονιζει και ας βρεχει 😁

μπροστα δεν εχω βαλει σε κανενα αμαξι για να ειμαι ειλικρινής (ενω ξερω οτι υπαρχει διαφανη) καθως βαζω ηλίοπροστασία όταν τύχει να μείνει εξω το αμαξι εστω και για 1 ωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλα νέα σχετικά με το προηγούμενο ποστ μου:

Το Σάββατο (μια εβδομάδα μετά την πρώτη τοποθέτηση) πήγα ξανά στο ΠΑΡΠΡΙΖ Νικήτας και μου τις αλλάξανε χωρίς καν συζήτηση ευτυχώς.

Μέσα σε μισή ώρα μου έκαναν ξανά τοποθέτηση δυο παλικάρια (όχι ο ίδιος με την πρώτη φορά) και μπορώ να πω πως φαίνεται (τουλάχιστον προς το παρόν) άψογη δουλειά. Δεν έχω δει την παραμικρή φουσκαλίτσα όπως πριν. Βέβαια δεν τα έχω κατεβάσει ακόμα τα παράθυρα από το Σάββατο αν και μου είπε 24 ώρες.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μίλησα τηλεφωνικά με Λέλη στην Ηλιούπολη και Στεργίου στη Λένορμαν.

Ο Λέλης βάζει μόνο Global μη νανοκεραμικές, στα πλαϊνά 140€ συν 90€ για παρμπρίζ.

Ο Στεργίου μου είπε 200€ για Black Pearl στα πλαϊνά συν 100€ για Black Pearl στο παρμπρίζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, sambouar είπε

Έβαλα νανοκεραμική Madico Black pearl 75% σε όλο το αυτοκίνητο και στο παρμπρίζ στην Carglass. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Έχει μεγάλη διαφορά από πριν. Η μεμβράνη στο παρμπρίζ κόβει την αντηλιά και τη ζέστη. Σταμάτησα να φοράω γυαλιά ηλίου στην οδήγηση. Και το βράδυ καμία διαφορά από πρίν, σαν να μην υπάρχει.

μολις γυρισα απο carglass: στο ιδιο αμαξι illumar ...χαοτικη διαφορα με Madico. Τοσο αισθητικα αλλα οσο και πρακτικα Madico ειναι ενα σκαλι πανω.

 

Οπως εγραψε στο παμπριζ ειδα ηδη στους 32 βαθμους διαφορα και επιτελους δε ψαχνω τα γυαλια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

μολις γυρισα απο carglass: στο ιδιο αμαξι illumar ...χαοτικη διαφορα με Madico. Τοσο αισθητικα αλλα οσο και πρακτικα Madico ειναι ενα σκαλι πανω.

Οπως εγραψε στο παμπριζ ειδα ηδη στους 32 βαθμους διαφορα και επιτελους δε ψαχνω τα γυαλια.

Ποιες llumar?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έβαλα στην Carglass black pearl 75 μπροστά και dessert 20 στα πίσω. Εμπρόσθιο παρμπρίζ δεν πείραξα. Υπάρχει έντονη διχρωμία αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου, το ζητούμενο για μένα είναι να μην ψήνεται το παιδί στο πίσω κάθισμα. Ευχαριστημένος σε πρώτη φάση από την εγκατάσταση, θα δείξουν βέβαια οι επόμενες ημέρες τι ακριβώς έγινε. Κάκιστη εντύπωση μου προκάλεσε το γεγονός ότι παρέλαβα το αυτοκίνητο και ενώ είχε οδηγηθεί (το είδα να φεύγει από το κατάστημα για να κάνει τον κύκλο του τετραγώνου - δεν ξέρω γιατί) δεν είχε τοποθετηθεί προστατευτικό στο τιμόνι ούτε όμως και στο κάθισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...