Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και όμως ο νόμος λέει για 70% περατότητα φωτός σε οδηγού-συνοδηγού και 75% στο μπροστινό παρμπριζ.

https://www.e-nomothesia.gr/kat-aytokinita/kya-29039-2123-07-2008.html

Έχει κανείς κάποια έγκυρη ενημέρωση ότι δεν ισχύει πια αυτός ο νόμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα παιδιά,

Πριν 2 χρόνια, όταν πήρα το αυτοκίνητο μου, έβαλα στον Στεργίου στη Λένορμαν μεμβράνες νανοκεραμικές medico σε όλα πλην του μπροστινού παρμπριζ. Μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα και απόλυτα ευχαριστημένος με την ποιότητα. Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω και μπροστά καθώς ο ήλιος όταν οδηγείς και τον έχεις μπροστά σου είναι εξαιρετικά ενοχλητικός και το θεωρώ βλακεία να έχεις εξασφαλίσει από παντού το αυτοκίνητο και να καίγεσαι από μπροστά. Τότε, είχα ρωτήσει στον Στεργίου και μου είχε πει ότι επειδή το αυτοκίνητο ήταν καινούργιο να μην έβαζα μπροστά μήπως και γινόταν κάποιο πρόβλημα με τα ηλεκτρονικά του και τον άκουσα. Αλλά τώρα λόγω της ζέστης το σκέφτομαι και πάλι. Αξίζει; Επίσης πόσο πάει και τι προτείνετε για περατότητα; Έχω δει και κάποιες διαφανείς, αυτές κόβουν τίποτα από ζέστη ή όχι; Στα πλάγια και πίσω έχω 50%.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Καλημέρα παιδιά,

Πριν 2 χρόνια, όταν πήρα το αυτοκίνητο μου, έβαλα στον Στεργίου στη Λένορμαν μεμβράνες νανοκεραμικές medico σε όλα πλην του μπροστινού παρμπριζ. Μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα και απόλυτα ευχαριστημένος με την ποιότητα. Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω και μπροστά καθώς ο ήλιος όταν οδηγείς και τον έχεις μπροστά σου είναι εξαιρετικά ενοχλητικός και το θεωρώ βλακεία να έχεις εξασφαλίσει από παντού το αυτοκίνητο και να καίγεσαι από μπροστά. Τότε, είχα ρωτήσει στον Στεργίου και μου είχε πει ότι επειδή το αυτοκίνητο ήταν καινούργιο να μην έβαζα μπροστά μήπως και γινόταν κάποιο πρόβλημα με τα ηλεκτρονικά του και τον άκουσα. Αλλά τώρα λόγω της ζέστης το σκέφτομαι και πάλι. Αξίζει; Επίσης πόσο πάει και τι προτείνετε για περατότητα; Έχω δει και κάποιες διαφανείς, αυτές κόβουν τίποτα από ζέστη ή όχι; Στα πλάγια και πίσω έχω 50%.

Αν είναι νανοκεραμικές κόβουν και οι διαφανείς.

Φυσικά όχι τόσο όσο οι πιο σκούρες της ίδιας σειράς αλλά έχει διαφορά από το να μην έχεις καθόλου (ακόμα και με αθερμικό εμπρόσθιο παρμπρίζ).

Αν έβαζες απλή σειρά δεν θα είχε αισθητή διαφορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετυχε να μου βγάλει μια διαφημιση για αυτές τις μεμβράνες στο Ίντερνετ μέσω carglass. Πήρα ένα τηλέφωνο και μου είπαν από 220 το έχουν 120 προσφορά. Καλή τιμή η να ψαχτώ γενικά και άλλου; Επίσης αυτό βγαίνει εύκολα αν θελήσω ποτέ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2020 στις 1:10 ΜΜ, chrv80 είπε

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ μια γνώμη.. ρώτησα για μεμβράνες εδώ Γιάννενα που είμαι, και έχω 2 εναλλακτικές.. η πρώτη εναλλακτική είναι η οικονομική σειρά της llumar με 160 ευρώ για 4 πόρτες και πίσω, και η δεύτερη είναι της suntek (δεν μου είπε για ακριβή ή οικονομική σειρά, μόνο ότι είναι εξαιρετικές στο να κόβουν ζέστη) με 140 ευρώ πάλι 4 πόρτες και πίσω.. και οι δύο δίνουν χαρτιά/πιστοποιήσεις για κτεο κλπ και εγγύηση εφόρου ζωής.. τι να προτιμήσω?

Suntek έχω εδώ και 5 χρόνια. Πάρα μα πάρα πολυ ικανοποιημενος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, tutuyo είπε

120 για ολο το αμαξι, πλην παρ μπριζ ειναι καλα. Φτηνα θα ηταν στο 100αρικο, ακριβα στα 140-150

Εξαρτάται τι μεμβράνες βάζεις βέβαια...

Αν μιλάμε για μεσαία σειρά είναι μάλλον καλή τιμή, για βασική σειρά οκ, για ακριβή σειρά απίθανη...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σε όσους γνωρίζουν και έχουν βάλει μεμβράνες. Σήμερα έβαλα πρώτη φορά σε αυτοκίνητο αντιηλιακες μεμβράνες 3Μ την σειρά CS στα δυο μπροστινά μόνο (οδηγού-συνοδηγου) καθώς τα πίσω στους επιβάτες και το πίσω στο πορτ μπαγκαζ ήταν ήδη σκούρο κρύσταλλο από το εργοστάσιο. Τα έβαλα στο "Παρπριζ Νικητας" στην Καλλιθέα, τον οποίο βρήκα από το site της 3Μ σαν εξουσιοδοτημένο συνεργάτη.

Αφού πήρα το αμάξι και έφυγα στον δρόμο παράτησα ένα σημείο στο πάνω μέρος του συνοδηγού να κάνει κάτι σαν νερά και σαν (όχι ακριβώς όμως) φουσκάλες. Σε κάποια άλλα σημεία υπήρχαν μικρά σημαδακια που μοιάζουν με φουσκάλες ή σαν να έχει παγιδευτεί κάποιο σωματίδιο (ελπίζω να μην είναι κάτι τέτοιο). Πήρα τηλέφωνο και πήγα πίσω να το δει και μου είπε πως δεν είναι κάτι είναι υγρασία και θα φύγει όταν στεγνώσουν.

Ισχύει κάτι τέτοιο; Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία με μεμβράνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, red7genius είπε

Μια ερώτηση σε όσους γνωρίζουν και έχουν βάλει μεμβράνες. Σήμερα έβαλα πρώτη φορά σε αυτοκίνητο αντιηλιακες μεμβράνες 3Μ την σειρά CS στα δυο μπροστινά μόνο (οδηγού-συνοδηγου) καθώς τα πίσω στους επιβάτες και το πίσω στο πορτ μπαγκαζ ήταν ήδη σκούρο κρύσταλλο από το εργοστάσιο. Τα έβαλα στο "Παρπριζ Νικητας" στην Καλλιθέα, τον οποίο βρήκα από το site της 3Μ σαν εξουσιοδοτημένο συνεργάτη.

Αφού πήρα το αμάξι και έφυγα στον δρόμο παράτησα ένα σημείο στο πάνω μέρος του συνοδηγού να κάνει κάτι σαν νερά και σαν (όχι ακριβώς όμως) φουσκάλες. Σε κάποια άλλα σημεία υπήρχαν μικρά σημαδακια που μοιάζουν με φουσκάλες ή σαν να έχει παγιδευτεί κάποιο σωματίδιο (ελπίζω να μην είναι κάτι τέτοιο). Πήρα τηλέφωνο και πήγα πίσω να το δει και μου είπε πως δεν είναι κάτι είναι υγρασία και θα φύγει όταν στεγνώσουν.

Ισχύει κάτι τέτοιο; Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία με μεμβράνες;

Το νερό θα στεγνώσει...

Αν έχει πιάσει κόκκο σκόνης δεν φεύγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2020 στις 10:12 ΜΜ, agnostos13 είπε

Το νερό θα στεγνώσει...

Αν έχει πιάσει κόκκο σκόνης δεν φεύγει...

Αυτό. Πρέπει να περάσουν μερικές μέρες για να είσαι σίγουρος. Μπορεί δηλαδή να στρώσουν όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως θα στεγνώσει το νερό, εφόσον είναι παγιδευμένο μεταξύ τζαμιού και μεμβράνης;

Έχει πόρους η μεμβράνη;

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2020 στις 8:56 ΜΜ, red7genius είπε

Μια ερώτηση σε όσους γνωρίζουν και έχουν βάλει μεμβράνες. Σήμερα έβαλα πρώτη φορά σε αυτοκίνητο αντιηλιακες μεμβράνες 3Μ την σειρά CS στα δυο μπροστινά μόνο (οδηγού-συνοδηγου) καθώς τα πίσω στους επιβάτες και το πίσω στο πορτ μπαγκαζ ήταν ήδη σκούρο κρύσταλλο από το εργοστάσιο. Τα έβαλα στο "Παρπριζ Νικητας" στην Καλλιθέα, τον οποίο βρήκα από το site της 3Μ σαν εξουσιοδοτημένο συνεργάτη.

Αφού πήρα το αμάξι και έφυγα στον δρόμο παράτησα ένα σημείο στο πάνω μέρος του συνοδηγού να κάνει κάτι σαν νερά και σαν (όχι ακριβώς όμως) φουσκάλες. Σε κάποια άλλα σημεία υπήρχαν μικρά σημαδακια που μοιάζουν με φουσκάλες ή σαν να έχει παγιδευτεί κάποιο σωματίδιο (ελπίζω να μην είναι κάτι τέτοιο). Πήρα τηλέφωνο και πήγα πίσω να το δει και μου είπε πως δεν είναι κάτι είναι υγρασία και θα φύγει όταν στεγνώσουν.

Ισχύει κάτι τέτοιο; Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία με μεμβράνες;

 

9 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Πως θα στεγνώσει το νερό, εφόσον είναι παγιδευμένο μεταξύ τζαμιού και μεμβράνης;

Έχει πόρους η μεμβράνη;

Είχα πάθει ακριβώς το ίδιο όταν έβαλα τις δικές μου. Πήρα τηλέφωνο τον εγκαταστάτη και μου είπε να περιμένω μερικές μέρες και αν υπήρχαν ακόμα τα σημάδια να το πήγαινα να μου τις άλλαζε. Τελικώς όντως όπως είπε ο εγκαταστάτης μέσα σε 5-6 μέρες έφυγαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να είναι έτσι.

Τις έβαλα Σάββατο πρωί, θα καθαρίσω καλά τα τζάμια σε 2 μέρες και βλέπω τότε πως θα είναι.

10 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Πως θα στεγνώσει το νερό, εφόσον είναι παγιδευμένο μεταξύ τζαμιού και μεμβράνης;

Έχει πόρους η μεμβράνη;

Αυτό κι εγώ δεν το κατάλαβα και μου φάνηκε περίεργο το πως θα φύγει αν τελικά είναι παγιδευμένο νερό.

Θα δείξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα στον Φίλη (ASWF) για οδηγου, συνοδηγού, συν μια φασα στο παρμπρίζ και μου είπε 80€, πως τη βλεπετε σαν τιμή;

Των ρώτησα αν είναι νανοκεραμικές, και μου είπε κεραμικές (σκέτο)

Απο σκουροτητα τη δευτερη που δίνει και χαρτί για Κτεο, και εγγύηση εφ ορου ζωής

Ξερετε ποια σειρά της Aswf βάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...