Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησα επιτέλους, είμαι στα δύο πρώτα επεισόδια και προς το παρόν δηλώνω υπερικανοποιημενος. Για να καταλάβω τα όποια αρνητικά σχόλια πάνε στην κάπως απότομη ας πούμε γνωριμία με το σύμπαν? Ότι δεν χτίζονται σιγά σιγά οι χαρακτήρες και οι καταστάσεις όπως σε άλλες σειρές ?? Και αυτό φυσικά είναι αλληλένδετο με την προϋπόθεση ότι όποιος τo βλέπει πρέπει νέα έχει διαβάσει κάποια βιβλία ή να παίξει τα παιχνίδια για να έχει την βασική ιδέα. Αυτό είναι το θέμα/πρόβλημα του?????

 

Εγω μόνο το σπαθί έχω διαβάσει και έπαιξα το witcher 3 πάντως και νιώθω πολύ άνετα με το σύμπαν. 

 

ΥΓ ρε παίδες είμαι σίγουρος ό,τι έχει σχολιαστεί πίσω αλλά πόσο φανταστικά έχει πάρει ο σούπερμαν τόν τρόπο που μιλάει ότι γκεραλντ???Ίδιο τον κάνει 

Επεξ/σία από rudigarcia222
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το τελείωσα εχθές, ένα 6 στα 10 του βάζω καθώς στα CGI και στο ενδυνατολογικό, θέλει πάρα πολύ δουλειά.

Εκτός αυτών, μια χαρά το παρακολούθησα χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία, χωρίς να
έχω την παραμικρή γνώση του κόσμου και χωρίς να είμαι fan του παιχνιδιού το οποιο
θεωρώ σχετικά αδιάφορο. Σίγουρα θα δω και τη δεύτερη σεζόν.

Το θεωρώ κλάσεις ανώτερο από σειρές τύπου Shanara Chronicles, Shadowhunters, Arrow,
Flash.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα και το 3ο την  ιστορία με την Στρίγκα και μεταμόρφωση της Yen,μου άρεσε πολύ το επεισόδιο,ορισμένα απο τα σκηνικά τα εξωτερικά, αλλά και κάποια εσωτερικά,όταν πλησίαζε η "μάχη",με το χιόνι και κάποια πλάνα μέσα στόν τόπο που βρισκόνταν η στρίγκα,ήταν ατμοσφαιρικά το ίδιο το πλάσμα το βρήκα καλά φτιαγμένο,καθώς και η όλη μάχη ήταν γαμάτη.(δεν ξέρω αν ήταν τρολιά,κάτι που είχα διαβάσει σε παλιότερο πόστ,πως κάποιος ήθελε περισσότερο αίμα και gore,ως τώρα τα βρίσκω σε σωστές και μάλιστα αρκετές,δόσεις και δεν θα ήθελα με τίποτα να γίνει υπερβολικό) Το επεισόδιο έχει δυνατές σκηνές,αρκετό γυμνό με κάτι καλά "τουμπανάκια" στο επεισόδιο 🤗,μέσα στο δάσος το βρήκα παράξενο με τους φωτισμούς που είχε εκεί.

Το βλέπω σε HDR και αν και δεν είναι η εικόνα οτι καλύτερο ποιοτικά,βλέπεται μια χαρά,απλά ξανασκέφτομαι αν είχαν βάλει και κάναν πιο τούμπανο κινηματογραφικό φακό και λίγο post processing σε λεπτομέρειες/ζωντάνια/χρώματα θα είχε πάρει πάρα πολύ τα πάνω του σε σκηνικά,γιατί έχει κάποια πολύ ιδιαίτερα τοπία και μέρη,εκεί στα χιόνια το δάσος ιδιαίτερα ήταν πολύ όμορφο.Σίγουρα το καλύτερο επεισόδιο που είδα ως τώρα,κατάλαβα και με "ιδιαίτερα γραφικό" τρόπο αυτό που είχα ακούσει στο Witcher 3 με την Yenn που έλεγε πως δεν μπορούσε να κάνει παιδιά. 😯

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα 2ο επεισόδιο μπας και είναι λίγο καλύτερο. Μάπα και αυτό. Φτήνια και κακογουστιά.

Τελικά ότι πιάνει το Netflix στα χέρια του το κάνει κόπρανα.

Σειρά ντροπή για το Witcher.

Επεξ/σία από Bermudakias33
  • Like 1
  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, brightblade είπε

Τελικά ο Έλληνας ειναι τελειομανής σε οτιδηποτε εκτος απο τον εαυτό του. Δικαιώμα του καθενος να του αρεσει ή να μην του αρεσει κάτι αλλα το να την συγκρινει κάποιος με Ηρακλή της δεκαετιας 90 και έχει χάλια CGI γιατι δεν φτάνει επιπέδου υπερπαραγωγη ταινιας! νομίζω ειναι υπερβολικό και άτοπο. Ειλικρινα πόσοι απο αυτούς το κατεβάζουν απο torrent ή pop corn.

Εμένα προσωπικά  μου άρεσε ακομα και η παλια σειρά απο Πολωνία (εχω γυναικα πολωνέζα και εκει όλοι ξέρουν,εχουν δει, διαβάσει Wiedzmin) που  όντως εκει ισχυουν οι παραπάνω κριτικές αλλα και πάλι μου άρεσε λογω ιστορίας-σεναρίου.

Όντως, CGI βρίσκονται, το θέμα είναι σενάριο και η εξέλιξη της ιστορίας. Και το τελευταίο Star Wars έχει CGI αλλά......

Και αναρωτιέμαι αν αυτοί που γκρινιάζουν για CGI έχουν αποφύγει να δουν masterpieces όπως το San Guo Yan Yi (Romance of the Three Kingdoms) του 1994 ή ακόμα την έκδοση του 2010 (San Guo - Three Kingdoms) ή το Honglou Meng (Dream of the Red Chamber) του 1987. Υπάρχουν στο internet με αγγλικούς υπότιτλους και σειρές όπως το Game of Thrones (που η ιστορία είναι αντιγραφή των παραπάνω) με ένα σωρό CGI κλπ, δεν μπορούν ούτε το κερί να τους κρατήσουν, όπως λένε και οι Άγγλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Mέχρι στιγμής έγω δει τα 3 πρώτα επεισόδια και μπορώ να πω ότι το βρίσκω συμπαθητικό μέχρι στιγμής. Μέχρι και η Triss δεν με χάλασε τόσο. Foltest...so and so.
(το ξανάβαλα πάντως και το TW3, δεν άντεξα. ^_^ )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα κι εγώ σε 2 βραδιές. 

Καλό ήταν αναμένω τη συνέχεια. 

Ήταν όαση σε σχέση με όλη τη σαβούρα που υπάρχει στο Netflix. 

Υ. Γ.  Ποτέ δεν κατάλαβα τη χρησιμότητα των 2 σπαθιών. Καλώς θεωρώ ότι δεν το εφάρμοσαν και στη σειρά. Δηλαδή αν έχει 1 σπαθί από ασημί δεν μπορεί να θερίζει τα πάντα; 

Επεξ/σία από DimosMcLaren
Ορθογραφία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, DimosMcLaren είπε

Το είδα κι εγώ σε 2 βραδιές. 

Καλό ήταν αναμένω τη συνέχεια. 

Ήταν όαση σε σχέση με όλη τη σαβούρα που υπάρχει στο Netflix. 

Υ. Γ.  Ποτέ δεν κατάλαβα τη χρησιμότητα των 2 σπαθιών. Καλώς θεωρώ ότι δεν το εφάρμοσαν και στη σειρά. Δηλαδή αν έχει 1 σπαθί από ασημί δεν μπορεί να θερίζει τα πάντα; 

Λογικα το ασημι δεν εχει τοση αντοχη για δυνατα χτυπηματα και κοψιματα. Αλλα απεναντι σε τερατα κτλ ειναι πολυ αποτελεσματικο ακομα και αν τα αγγιξει. 

 

Στην σειρα εχει παντα το ενα απο τα 2 στο αλογο (υποθετω το ασημενιο).

 

 

Επεξ/σία από Darky
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gpgalanis είπε

Χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία και να έχω παίξει τα παιχνίδια, η σειρά μου φάνηκε τελείως άνευρη σε σημείο να μην νιώθω καμία σύνδεση ή αγωνία για τους χαρακτήρες.

Αυτό ισχύει.Αυτή και είναι η βασική διαφορά με σειρές τύπου got(τα cgi λίγη σημασία έχουν αν δεν υπάρχει καλό κείμενο/σενάριο) που είχες αγωνία τι θα συμβεί στον καθένα ή απλά μισούσες κάποιους αλλους.Εδώ μέχρι για τον Χόντορ με μια τόσο καλογραμμένη σκηνή κλαίγαμε για μια βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

Ξεκίνησα επιτέλους, είμαι στα δύο πρώτα επεισόδια και προς το παρόν δηλώνω υπερικανοποιημενος. Για να καταλάβω τα όποια αρνητικά σχόλια πάνε στην κάπως απότομη ας πούμε γνωριμία με το σύμπαν? Ότι δεν χτίζονται σιγά σιγά οι χαρακτήρες και οι καταστάσεις όπως σε άλλες σειρές ?? Και αυτό φυσικά είναι αλληλένδετο με την προϋπόθεση ότι όποιος τo βλέπει πρέπει νέα έχει διαβάσει κάποια βιβλία ή να παίξει τα παιχνίδια για να έχει την βασική ιδέα. Αυτό είναι το θέμα/πρόβλημα του?????

Εγω μόνο το σπαθί έχω διαβάσει και έπαιξα το witcher 3 πάντως και νιώθω πολύ άνετα με το σύμπαν. 

ΥΓ ρε παίδες είμαι σίγουρος ό,τι έχει σχολιαστεί πίσω αλλά πόσο φανταστικά έχει πάρει ο σούπερμαν τόν τρόπο που μιλάει ότι γκεραλντ???Ίδιο τον κάνει 

Κυριολεκτικά σκεφτόμουν αν υπάρχει κάποιο voice filter όλη την ώρα που μιλάει

Είδα και εγώ τα 2 πρώτα επεισόδεια, έχοντας πάιξει αντίστοιχα όλη την τριλογία μου φαίνεται ενδιαφέρον που βλέπω το backstory (γεγονότα τα οποία είχα ψιλοδιαβάσει βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kti23 είπε

γκεραλντ

@GhostRiderLSOV και άλλος infidel και στα ελληνικά κιόλας :D :P

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2019 στις 9:27 ΜΜ, starmanwarz είπε

Ελπιζω στην 2η σεζον να ανεβει αρκετα το budget και ποιος ξερει, ισως ο Καβιλης σταθει τυχερος και του δωσουν και 2ο σπαθι!

Επειδή φανταζομαι ότι θα είναι απορία πολλών.... μόνο στο παιχνίδι κουβαλάει και τα δυο σπαθιά. Στα βιβλία έχει ένα μαζί του και το δεύτερο στο άλογο και ανάλογα το κουβαλάει σε θήκη μαζί του όπως βλέπουμε στην σειρά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Lakou είπε

Επειδή φανταζομαι ότι θα είναι απορία πολλών.... μόνο στο παιχνίδι κουβαλάει και τα δυο σπαθιά. Στα βιβλία έχει ένα μαζί του και το δεύτερο στο άλογο και ανάλογα το κουβαλάει σε θήκη μαζί του όπως βλέπουμε στην σειρά...

Και στην Πολωνική ταινία, 'The Hexer', ένα σπαθί κρατάει κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την τελείωσα χθες την σειρά και περιμένω με αγωνία τον επομενο κύκλο. αν και δεν εχω διαβάσει τα βιβλία αλλά εχω δεί λίγο το παιχνίδι, σας σειρά νομίζω ότι έχει πετύχει....

και ο Καβίλ είναι τέλειος στον ρόλο το Gerald...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...