Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα το πω και ας πέσετε να με φάτε :

Διασκέδασα περισσότερο με το Witcher , παρά με το GOT από την 6 season και μετά...

Δεν με καίει το CGI , δεν κάνω σύγκριση με το Game και τα βιβλία (πάντα εξάλλου θεωρώ πως το βιβλίο είναι ανώτερο από όλα τα υπόλοιπα,ακόμα και στις καλύτερες μεταφορές)

Ίσα ίσα , που μου δημιουργήθηκε ενδιαφέρον να διαβάσω και  τα βιβλία Witcher για να μπω σε μια εναλλακτική ιστορία της εποχής του Witcher (από ότι έχω καταλάβει με βάση τα όσα λέτε)

Γενικά θεωρώ κάθε μέσο διαφορετικό, πάντα το βιβλίο ξεκινάει με αφετηρία ΑΑΑ ποιότητας στο μυαλό μου και το game/tv series/movie  με αφετηρία ΑΑ..(δεν θεωρώ με κανένα τρόπο πως το βιβλίο θα το φτάσουν τα υπόλοιπα μέσα καθότι είναι μέσα διαδραστικά ή <<Μεταφραστικά>> μέσω εικόνας )

Καταλαβαίνω τους <<οπαδούς>> του βιβλίου , αλλά από την άλλη και ένα ωμό fan service θα έκοβε πάρα πολλούς από το να δουν τη σειρά χωρίς να ανατρέχουν σε fandom sites ,που πόσοι έχουμε το χρόνο να το κάνουμε και για πόσα θέματα πλέον...

Αναγκαστικά λοιπόν, μόνο και μόνο επειδή η σειρά πρέπει να απλοποιηθεί για να απευθυνθεί σε μαζικό κοινό (όπως και το game) σίγουρα πολλές λεπτομέρειες θα  χαθούν..

Εγώ σαν οπαδός πολλών nerd (θεωρητικά) καταστάσεων , το χαίρομαι αυτό γιατί θεωρώ πως αποτελεί το gateway drug για να μπει περισσότερος κόσμος στη φάση (πχ η μάνα μου που δεν είχε επαφή ποτέ με fantasy κόσμους , είδε κάποιες σειρές που της πρότεινα και τώρα μου καβατζώνει τα βιβλία για να δει τις διαφορές)

Δείτε και αυτή την οπτική , αυτό είχα να σημειώσω μόνο και sorry για το μεγάλο post  και καλό νέο Χρόνο να έχουμε

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Τελείωσα και εγω τη σειρά έχοντας μείνει με εξαιρετικές εντυπώσεις. Ευτυχώς διαβάζω συγκεκριμένους χρηστες από το παρόν φόρουμ που λένε οτι οι μάχες δεν ειναι καλές, οτι δεν έχει καλά εφέ κτλ κτλ, ωστε να ειμαι σίγουρος οτι επιβαλεται να δω μια σειρά.

Εξαιρετική, η σειρά της χρονιάς και ότι άλλο και να πούμε ειναι λίγο. Προσεγμένη, δεν αφήνει εύκολα τρύπες και όπως και άλλες, ειναι σειρά που πρέπει να προσέξεις. Δεν δινουν ιδιαίτερη βάση στα εφέ χωρις να σημαίνει οτι βλέπουμε κάτι δευτεροκλασάτο. 

Περιμένουμε με αγωνία τον δευτερο κύκλο. ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ.

Και μια απορία που μπαίνει σε σποιλερ

  Απόκρυψη περιεχομένων

Πως συνδέονται οι Γένεφερ με το λιονταράκι την Ciri; Με έστειλαν στο τέλος

Spoiler

Θα συναντηθουν λογικα αφου της την γνωρισει ο Geralt και η Yennefer θα βρει σε αυτη το παιδι που θα ηθελε να ειχε. Στο τελος δειχνει οτι η Ciri διαισθανεται τον Geralt και πιθανον βλεπει μελλοντικα γεγονοτα οπως και η Renfri

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zus είπε

80679261_3153164044713153_6055252358001065984_o.jpg

Όντως, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος από που βγαίνει το Πουότκα στην ελληνική μετάφραση??? Από την ελληνική μετάφραση των βιβλίων που είναι από τα πολωνικά??

Γιατί άκουγα  Roach και διάβαζα Πουότκα και έλεγα κάτι πάθανε τα αυτιά μου χαχαχα

23 λεπτά πριν, Skandalf είπε

Θα το πω και ας πέσετε να με φάτε :

Διασκέδασα περισσότερο με το Witcher , παρά με το GOT από την 6 season και μετά...

Δεν με καίει το CGI , δεν κάνω σύγκριση με το Game και τα βιβλία (πάντα εξάλλου θεωρώ πως το βιβλίο είναι ανώτερο από όλα τα υπόλοιπα,ακόμα και στις καλύτερες μεταφορές)

Ίσα ίσα , που μου δημιουργήθηκε ενδιαφέρον να διαβάσω και  τα βιβλία Witcher για να μπω σε μια εναλλακτική ιστορία της εποχής του Witcher (από ότι έχω καταλάβει με βάση τα όσα λέτε)

Γενικά θεωρώ κάθε μέσο διαφορετικό, πάντα το βιβλίο ξεκινάει με αφετηρία ΑΑΑ ποιότητας στο μυαλό μου και το game/tv series/movie  με αφετηρία ΑΑ..(δεν θεωρώ με κανένα τρόπο πως το βιβλίο θα το φτάσουν τα υπόλοιπα μέσα καθότι είναι μέσα διαδραστικά ή <<Μεταφραστικά>> μέσω εικόνας )

Καταλαβαίνω τους <<οπαδούς>> του βιβλίου , αλλά από την άλλη και ένα ωμό fan service θα έκοβε πάρα πολλούς από το να δουν τη σειρά χωρίς να ανατρέχουν σε fandom sites ,που πόσοι έχουμε το χρόνο να το κάνουμε και για πόσα θέματα πλέον...

Αναγκαστικά λοιπόν, μόνο και μόνο επειδή η σειρά πρέπει να απλοποιηθεί για να απευθυνθεί σε μαζικό κοινό (όπως και το game) σίγουρα πολλές λεπτομέρειες θα  χαθούν..

Εγώ σαν οπαδός πολλών nerd (θεωρητικά) καταστάσεων , το χαίρομαι αυτό γιατί θεωρώ πως αποτελεί το gateway drug για να μπει περισσότερος κόσμος στη φάση (πχ η μάνα μου που δεν είχε επαφή ποτέ με fantasy κόσμους , είδε κάποιες σειρές που της πρότεινα και τώρα μου καβατζώνει τα βιβλία για να δει τις διαφορές)

Δείτε και αυτή την οπτική , αυτό είχα να σημειώσω μόνο και sorry για το μεγάλο post  και καλό νέο Χρόνο να έχουμε

Spoiler

Μην το πεις πουθενά αλλά οποιαδήποτε σειρά είναι καλύτερη σε σύγκριση με την 6η season και έπειτα του GOT 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sellsoap είπε

εχοντας παιξει το 1ο οταν δουλευα και ζουσα στην Πολωνια (μου το προτειναν Πολωνοι οταν δεν το ηξερε κανεις ακομη εκτος Πολωνιας) το ειχα ερωτευτει παρά το πόσο στριφνό και δύσκολο RPG  ήταν. Σε βύθιζε μαγικα στον κόσμο με τα τέρατα και τις μάΧΕς στους βάλτους. Και βασικά όλη η ιστορια ήταν περιπετειες του Witcher μόνο και είχε συνεχεια μάχες με τερατα όπου και να πηγαινες. Τελικα ενοιωθες τρελη ικανοποιηση οταν εβγαζες μια μαχη γιατι ηταν πολυπλοκο να χειριστεις τα 2 σπαθια και τα abilities!

Η σειρά τώρα.... έχω δει 4 επεισοδια και βαριέμαι σαν να βλεπω game of thrones (για να πουλησουμε σε οσους δεν ξερουν τι εστι witcher) . Εχω δει μονο 3 τερατα και ολο το υπολοιπο ειναι μπουρου μπορου στα βασιλεια, και οι πριγκηπισες, και το κοριτσακι που το καταράστηκαν και αλλες αηδιες.......

Η original darkia του Witcher ΔΕΝ υπάρχει στην σειρα....... (γιατι δεν θα ΠΟΥΛΑΓΕ ΤΙΠΟΤΑ)

Οπως καταλαβαινεις δεν καλυπτονται τα γεγονοτα του 1ου παιχνιδιου αλλα και παλι βασιζεται στα βιβλια. Σε μαχες με τερατα υπαρχει μια πιο σκοτεινη αισθηση.Περισσοτερο μεταφερουν τον παραμυθενιο κοσμο και τη διαθεση του 3ου παιχνιδιου

Ανυπομονω να δουμε πως θα εξελιχθει η 2η, πιστευω οτι η 1η ηταν και καπως σαν crash test

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, godfather0991 είπε
Spoiler

Μην το πεις πουθενά αλλά οποιαδήποτε σειρά είναι καλύτερη σε σύγκριση με την 6η season και έπειτα του GOT 😛

Spoiler

Αν εξαιρέσεις το αμφιλεγόμενο τελευταίο επεισόδιο της συγκεκριμένας σειράς, που όντως δεν ηταν για πολλούς, ειδικά από την 6η σεζόν και μετά μιλάμε για απογείωση και καταλήγουμε στο ΕΠΟΣ του 4*08. Βέβαια αυτή ειναι προσωπική άποψη, απο κάποιον που οι 3 πρώτοι κυκλοι του ειχαν φανεί βαρετοί και απορούσα με τον ντόρο.

Γενικότερα, υπάρχει η κακή νοοτροπία πως η σειρά πρέπει να ακολουθεί τα βιβλία.  Η σειρά βασίζεται σε βιβλία. Σε άλλες σειρές κάποιοι ξενέρωναν όταν η σειρά δεν ακολουθούσε τα βιβλία, (και για τον ίδιο ακριβως λόγο, άλλοι θεωρούν οτι απογειώθηκε) Εδω, χωρίς να έχω αγγίξει βιβλία σχέση, βλέπω κάτι που με έχει καθηλώσει.

Και επειδη κάνουμε και συγκρίσεις, η σειρά κινείται γρήγορα, τα flashback της ειναι εξαιρετικά, δε σου αφήνουν ιδιαίτερες απορίες, ούτε χάνεσαι ανάμεσα σε χαρακτήρες, ενώ οι διαλογοι έχουν όλοι σημασία. Ούτε βαρετοί διάλογοι χωρίς ουσία, ούτε να περιμένεις μια σεζόν για να συμβεί κάτι δυνατό. Ξέρουν να σε κρατάνε,

Και πάνω απ όλα, λιγοι βιβλιοδιαβαστές :P :P 

 

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, pontez2 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αν εξαιρέσεις το αμφιλεγόμενο τελευταίο επεισόδιο της συγκεκριμένας σειράς, που όντως δεν ηταν για πολλούς, ειδικά από την 6η σεζόν και μετά μιλάμε για απογείωση και καταλήγουμε στο ΕΠΟΣ του 4*08. Βέβαια αυτή ειναι προσωπική άποψη, απο κάποιον που οι 3 πρώτοι κυκλοι του ειχαν φανεί βαρετοί

Γενικότερα, υπάρχει η κακή νοοτροπία πως η σειρά πρέπει να ακολουθεί τα βιβλία.  Η σειρά βασίζεται σε βιβλία. Σε άλλες σειρές κάποιοι ξενέρωναν όταν η σειρά δεν ακολουθούσε τα βιβλία, (και για τον ίδιο ακριβως λόγο, άλλοι θεωρούν οτι απογειώθηκε) Εδω, χωρίς να έχω αγγίξει βιβλία σχέση, βλέπω κάτι που με έχει καθηλώσει.

Και επειδη κάνουμε και συγκρίσεις, η σειρά κινείται γρήγορα, τα flashback της ειναι εξαιρετικά, δε σου αφήνουν ιδιαίτερες απορίες, ούτε χάνεσαι ανάμεσα σε χαρακτήρες, ενώ οι διαλογοι έχουν όλοι σημασία. Ούτε βαρετοί διάλογοι χωρίς ουσία, ούτε να περιμένεις μια σεζόν για να συμβεί κάτι δυνατό. Ξέρουν να σε κρατάνε,

Και πάνω απ όλα, λιγοι βιβλιοδιαβαστές :P :P 

Εγώ μαζί σου είμαι όσο αναφορά ότι οι ταινίες και οι σειρές που βασίζονται σε βιβλία πρέπει να χρησιμοποιούν όσο το δυνατόν λιγότερο υλικό από τα βιβλία. Άλλο μέσο το βιβλίο άλλο μέσο η τηλεόραση και το σινεμά. 

Για αυτό και η κριτική μιας σειράς ή ταινίας πρέπει να γίνεται σύμφωνα με τους όρους της τηλεόρασης και του σινεμά και όχι με τους όρους της κριτική ενός βιβλίου.

Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Πλακίτσα ο Joe, αλλά ειδικά στο spoiler video, λένε για την Ciri πως δεν είναι του Witcher 3 και πως θα την δούμε έτσι μετά και πώς το Lady of the Lake βιβλίο είναι με Witcher 3 stuff, κλπ.

Ο AJ γενικά δεν ξέρω αν έχει παίξει τα προηγούμενα (βαριέμαι να ψάξω :P ) αλλά το όλο θέμα των παιχνιδιών, είναι ότι είναι μετά την ιστορία των βιβλίων, οπότε Witcher 3 δεν θα δούμε ποτέ από την Netflix σειρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Skandalf είπε

Θα το πω και ας πέσετε να με φάτε :

Κανένας δεν πρόκειται να σε φάει γιατί έγραψες όμορφα την γνώμη σου ασχέτως άμα κάποιοι διαφωνούν, το θέμα είναι με τους 'κατοικους του ignore list' που απλά πετάνε ένα "μούφα δεν βλέπετε είναι σαν την Xena".

3 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

αλλά το όλο θέμα των παιχνιδιών, είναι ότι είναι μετά την ιστορία των βιβλίων, οπότε Witcher 3 δεν θα δούμε ποτέ από την Netflix σειρά.

Ακριβώς αλλα χαλαρά Ghost άμα πάει καλά και τελειώσουν τα βιβλία πάνε στα games, χαλαρότατα, ειδικά τώρα που τα βρήκαν με τον Sapkowski. Και γιατί όχι? Τα games κάνουν απίστευτα καλο και πιστό continuation και ας λέει ότι θέλει ο Sapkwski.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Τα games κάνουν απίστευτα καλο και πιστό continuation και ας λέει ότι θέλει ο Sapkwski.

Διάβασα όμως ότι η Triss όμως δεν είναι κοκκινομάλλα στα βιβλία. :P

Εdit: Τσέκαρα και το wiki κι εκεί είναι πιο "maybe" με το 

Books describe her hair as chestnut, which is a brown and red coloring. In The Lady of the Lake it's further noted as "ginger" and while this usually pertains to redheads, in some cases it also means a brown red color.
Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Διάβασα όμως ότι η Triss όμως δεν είναι κοκκινομάλλα στα βιβλία. :P

Εdit: Τσέκαρα και το wiki κι εκεί είναι πιο "maybe" με το 

Το μαλλί προσωπικά αδιάφορο, το ποσο αδιάφοροι εμφανισιακά είναι οι magic users μου έκατσε κάπως. Εντωμεταξύ στα βιβλία που αντλούν μαγεία από διαφορα πράγματα το ονομάζουν "the force". :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Eντωμεταξύ στα βιβλία που αντλούν μαγεία από διαφορα πράγματα το ονομάζουν "the force". :D

Witcher: The OLDEST Republic. :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

you know it is the truth 😋

vPTr7H5.jpg

==

4 ώρες πριν, Zus είπε

 

εδω μετέφρασαν το αλογο του Lucky Luke, απο "ο Jolly Jumper", σε "η Ντολυ". 😁

αν και προσωπικα μου αρεσει που το κανανε θηλυκο το αλογο, δουλευει καλυτερα η σχεση του με τον Λουκυ και τον Ραντανπλαν. 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, godfather0991 είπε

Όντως, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος από που βγαίνει το Πουότκα στην ελληνική μετάφραση??? Από την ελληνική μετάφραση των βιβλίων που είναι από τα πολωνικά??

Γιατί άκουγα  Roach και διάβαζα Πουότκα και έλεγα κάτι πάθανε τα αυτιά μου χαχαχα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μην το πεις πουθενά αλλά οποιαδήποτε σειρά είναι καλύτερη σε σύγκριση με την 6η season και έπειτα του GOT 😛

Πουότκα είναι η κατσαρίδα στα πολωνικά, οπότε έκαναν αυτό ακριβώς που προτείνει το κομιξάκι. Για ποιο λόγο να μπλέξουν τα αγγλικά μέσα, όταν δεν έχουν σχέση με το πρωτότυπο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...