Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, kostasbm είπε

αφου δεν ειχαμε δουλεια να κανουμε πηγαμε στο μαρλιν 1.1.8

ολα καλα ολα ωραια το probing τελεια στισ γωνιες αλλα κολλησα με το g28

πριν το εκανε στο κεντρο του bed τωρα ηρθε στη γωνια αριστερα και δεν μπορω να το παω στο κεντρο με τιποτα

κοιταζω βαζω τα προηγουμενα νουμερα αλλα τιποτα.....για δωστε τα φωτα σας...

αν δεν το φτιαξω να παρει εμπρος δεν θα μπορεσω να τελειωσω το αλλο project αλλ rail mgn

Ψάξε για το define z_safe_homing στο configuration.h και κάνε το uncomment (αφαίρεσε το // από την αρχή της γραμμής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια, εχω καποια προβληματα με το marlin που περασα στον Anet A8. Καταρχην δεν μου διαβαζει σωστα τις ταχύτητες απο την sc card που εχω αποθηκευσει το αρχειο stl. Δευτερον οταν τον εχω συνδεδεμενο με τον υπολογιστη στο μονο προγραμμα που ακουει τις ταχυτητες ειναι το MatterControl στο Cura ειναι στην default ταχυτητα 100 και πρεπει να το μειωσω manual. Τριτο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι στο cude για να καλιμπραρω τους Χ και Υ αξονες οτι και εαν εχω ακολουθησει παντα ειμαι πολυ off το μονο στο Ζ αξονα καταφερα και το εφερα οσο πιο κοντα στα 2cm που ειναι το υψος του κυβου. Ρυθμισα τον extruder και βγαζει την σωστη ποσοτητα ακριβως. Το marlin ομως το ειδα ειναι πολυ καλο σαν firmware γιατι λειτούργησαν οι ασφαλειες που εχει και κοψε την εκτυπωση οταν ειδε οτι το heat bed δεν απεδιδε σωστα λογο του προβληματος του connector και δεν λαμπαδιασε κυριολεκτικα ελιωσε.  Περιμενω τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/13/2018 στις 3:21 ΜΜ, georgeadams είπε

Ψάξε για το define z_safe_homing στο configuration.h και κάνε το uncomment (αφαίρεσε το // από την αρχή της γραμμής)

τακτοποιηθηκε αφου μου τα ζαλισε

τωρα να το κεντραρω λιγο και βλεπουμε

μια γρηγορη που πηγα να δοκιμασω ειδα οτι σταματησε μετα το 4ο layer.....τυχαιο? θα δουμε αυριο

 

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TL;DR: Wanhao i3 Plus Mk.II, ή PrimaCreator P120 v3:huh:

Αν κι έχω μία μικρή εμπειρία από 3D εκτυπώσεις, ήρθε η ώρα να μπει και στο σπίτι ένας τέτοιος "διαολάκος"... :P

Με budget ΑΥΣΤΗΡΑ έως 430 ευρώ (χωρίς να είναι απαραίτητο να το εξαντλήσουμε) και με δεδομένο ότι μπορώ ν' αγοράσω κι από εξωτερικό (Ευρώπη-Αγγλία-κλπ μόνο, λόγω τελωνείου) τι θα διαλέγατε, με γνώμονα την ποιοτική εκτύπωση με δυνατότητα γι' αρκετά υλικά αλλά και το user-friendliness ;

Ο P120 έχει καλή φήμη στο ζήτημα "ποιότητα" (πάντα σε σχέση με την τιμή του, μη συγκρίνουμε δηλαδή και με Zortrax) και πολύ δελεαστική τιμή, η οποία μου επιτρέπει να "χωρέσω" και αρκετό filament στη ντουλάπα. Ο Wanhao, από την άλλη, δε με αφήνει ασυγκίνητο, με το σχεδόν διπλάσιο όγκο εκτύπωσης... φυσικά με αυτόν εξαντλούμε ολόκληρο το ποσό, οπότε "πολυτέλειες" στο θέμα filament δε παίζουν μετά.

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ:

Κυρίως η ποιότητα εκτύπωσης και η δυνατότητα για αρκετά υλικά. Πέρα από PLA και ABS, υλικά που τα θεωρώ δεδομένα, θα θελήσω μάλλον να τυπώσω και Nylon. Μικρά και εύκολα parts μεν, δύσκολο υλικό δε, κυρίως στους "ανοιχτούς" εκτυπωτές. Με ενδιαφέρει επίσης και το user-friendliness (π.χ. να 'χει auto-leveling, μη παιδευόμαστε).

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ (ή τουλάχιστον όχι σε μεγάλο βαθμό):

Όγκος, ταχύτητα, θόρυβος, κατανάλωση, "πολυτέλειες" (π.χ. WiFi). Ότι υπάρχει καλό είναι, αλλά γι' αυτά δ καιγόμαστε κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

65€ Σε κάποιον που θα αναλάβει το laser cut tatara frame?υπαρχει κάποιος εδώ για να έχει το κατάλληλο εξοπλισμό; Το am8 είναι έτοιμο αλλά επειδή υπάρχουν εξαρτήματα και ευκαιρίες θέλω και ταταρα

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilica89 είπε

65€ Σε κάποιον που θα αναλάβει το laser cut tatara frame?υπαρχει κάποιος εδώ για να έχει το κατάλληλο εξοπλισμό; Το am8 είναι έτοιμο αλλά επειδή υπάρχουν εξαρτήματα και ευκαιρίες θέλω και ταταρα

Έχω laser για να σου το κόψω. Στείλε πμ αν θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα τελικά να ξοδέψω κατι παραπάνω και να πάω στον original Original Prusa i3 MK3 kit https://shop.prusa3d.com/en/3d-printers/180-original-prusa-i3-mk3-kit.html#  αυτο που θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε ειναι εχει 2 επιλογές για beds αλλα δεν έχω καταλάβει ποια η διαφορά του καθενός , μπορείς να τον πάρεις με spring steel sheet with smooth double-sided PEI sheet και Double-sided textured powder-coated spring steel sheet , η διαφορά τους ποια ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, SPANK είπε

Αποφάσισα τελικά να ξοδέψω κατι παραπάνω και να πάω στον original Original Prusa i3 MK3 kit https://shop.prusa3d.com/en/3d-printers/180-original-prusa-i3-mk3-kit.html#  αυτο που θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε ειναι εχει 2 επιλογές για beds αλλα δεν έχω καταλάβει ποια η διαφορά του καθενός , μπορείς να τον πάρεις με spring steel sheet with smooth double-sided PEI sheet και Double-sided textured powder-coated spring steel sheet , η διαφορά τους ποια ειναι ?

Ψαξε λιγο απο οτι διαβαζω υπαρχουν πολλα παραπονα για τον mk3 , αρκετοι προτινουν τον mk2s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, alienrba είπε

Έχω laser για να σου το κόψω. Στείλε πμ αν θες

θελω και γω ενα αλλα να κανονισουμε ποιο σχεδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

θελω και γω ενα αλλα να κανονισουμε ποιο σχεδιο

Στειλε πμ αν θες να συνεννοηθούμε! 

3 ώρες πριν, SPANK είπε

Αποφάσισα τελικά να ξοδέψω κατι παραπάνω και να πάω στον original Original Prusa i3 MK3 kit https://shop.prusa3d.com/en/3d-printers/180-original-prusa-i3-mk3-kit.html#  αυτο που θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε ειναι εχει 2 επιλογές για beds αλλα δεν έχω καταλάβει ποια η διαφορά του καθενός , μπορείς να τον πάρεις με spring steel sheet with smooth double-sided PEI sheet και Double-sided textured powder-coated spring steel sheet , η διαφορά τους ποια ειναι ?

Με το double sided pei sheet θα έχεις να αντικαθιστάς το pei κάθε περίπου 50 ώρες ενώ το άλλο είναι "για πάντα" εννοώντας ότι θα χρειαστεί 100αδες ώρες για να φθαρει., Προσφέροντας την ίδια πρόσφυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το δικό μου ζήτημα:

Τελικώς θα καταλήξω στον PrimaCreator. Παρακολούθησα αρκετά (περισσότερα) reviews, είδα και φωτογραφίες από εκτυπωμένα αντικείμενα από τον καθένα, και ο Wanhao δε με ικανοποιεί ποιοτικώς. Θα περιοριστώ στο 12x12x12 του "μικρούλη". Ίσως είναι καλύτερα, για να πάρω και μπόλικο filament...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alienrba είπε

Με το double sided pei sheet θα έχεις να αντικαθιστάς το pei κάθε περίπου 50 ώρες ενώ το άλλο είναι "για πάντα" εννοώντας ότι θα χρειαστεί 100αδες ώρες για να φθαρει., Προσφέροντας την ίδια πρόσφυση.

Ευχαριστώ , οπότε θα επιλέξω καλύτερα το 2ο που θέλει πιο πολλές ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις τελευταίες μου εκτυπώσεις για κάποιον περίεργο λόγο το φανάκι που υποτίθεται ψύχει το αντικείμενο λειτουργεί κατά διαστήματα κι αυτό για ελάχιστα δευτερόλεπτα. Σχετικές ρυθμίσεις κτλ δεν έχω πειράξει.

* Έχω περασμένο το Marlin.

Επεξ/σία από stefstefan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δοκίμασε από το μενού του επεξεργαστή να το ανεβάζεις να δεις τι κάνει (το full είναι το 250 αν θυμάμαι καλά) αν δεις ότι πάλι δεν δουλεύει σωστά άνοιξε το καθάρισε το μήπως στουμπωσε, και αν συνεχίζει έτσι πας για αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πωωω δεν το πιστεύω, το είχα στο 0, δεν θυμάμαι καν για ποιον λόγο, οπότε το ρύθμισα στα 250 πάλι. Ευχαριστώ Inuyasha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...