Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Αρχικα γενικοτερα τα fillament της devil τα θεωρω κακης ποιοτητας 4 η 5 φορες πηρα(διαφορα υλικα) παντου ειχα θεμα

Στο θεμα σου τωρα , το petg ειναι ιδιετερο υλικο και εχει θεματακια , ενα απο αυτα ειναι να εχει την ταση να κολλαει στο nozzle , δοκιμασε στο leveling να αφησεις λιγο μεγαλυτερο κενο αναμεσα σε nozzle και bed

βεβαιωσου οτι οντως σταζει το nozzle και δεν ειναι καποια διαροη απο το heatblock (πχ δεν εσφυξες καλα το nozzle με το throat , τα οποια τα σφυγγουμε παντα ζεστα )

Δεν το εσφιξα ποτε να πω την αληθεια. Οπως ειχε ερθει με το tarantula το εβαλα πανω..θα το δοκιμασω παρολα αυτα.

Παιζει να ειναι θεμα retraction? Πριν βαλω τον ανεμιστηρα είχα παντου κλωστές. Με το που εβαλα εξαφανιστηκαν τελείως. (εκτος αν ειναι τελειως άσχετο και αλλαξα κατι στις ρυθμίσεις χωρις να το παρω χαμπαρι)

Είδα στο cura το retraction είναι 6.5 mm δεν είναι κάπως ακραίο?  

 

Edit:

Τελικά ήταν αυτο που είπες. Ανέβαινε μέσα από τις στροφές και έβγαινε από πανω και έτρεχε μετά. Το ζέστανα ξεβίδωσα το noozle και άφησα ενα κενό έσφιξα το heatsink απο πάνω και μετα το noozle. Δεν ξερω αν αυτή ήταν η σωστή διαδικασία. Τώρα το έβαλα να εκτυπώνει καλα φαίνεται περιμένω να δώ αν θα έχω παλι leak απο κάπου.

Επεξ/σία από nikos134
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, SPANK είπε

Όσοι έχετε αγοράσει απο Gearbest για 3d printer απο china όχι ευρωπαική αποθήκη δηλαδή έχουν περάσει απο τελωνείο ?

Nai,parola pou dialeksa europe railway,mou to esteilan me Eu express,και τελωνειο μετα απο πολλες συζητησεις me Gearbest&Gearbest Greece μου εδωσαν 44E απο 49 που πληρωσα

 

 

Και καταγράφουν της περιπτώσεις τελωνείου,δηλαδή μόνο μια φορά σου πληρώνουν

Επεξ/σία από Vasilica89
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια τελευταια αλλαγη στην Ανετα για ακομα ποιο λιγοτερο θορυβο σον Χ και στον Ζ

θα ακολουθησει και ο Υ

IMG_4517.JPG

IMG_4518.JPG

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
23 ώρες πριν, SPANK είπε

Όσοι έχετε αγοράσει απο Gearbest για 3d printer απο china όχι ευρωπαική αποθήκη δηλαδή έχουν περάσει απο τελωνείο ?

Εγώ παράγγειλα από Gearbest και μου ήρθε με τριγωνική από Αγγλία οπότε δεν πέρασε τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kostasbm είπε

και μια τελευταια αλλαγη στην Ανετα για ακομα ποιο λιγοτερο θορυβο σον Χ και στον Ζ

θα ακολουθησει και ο Υ

IMG_4517.JPG

IMG_4518.JPG

Δωσε info ,extruder/hotend ειναι το aero της e3d? , link για την μετατροπη του αξονα Ζ ?

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα φαγουρα και ειχα δει πολλους που εκαναν διαφορα και ειχα κανει αυτη για αρχη https://www.thingiverse.com/thing:2439194

μετα ειπα να κανω και τον Ζ  ο ιδιος εχει κανει ολοκληρο τον ΑΜ8 https://www.thingiverse.com/thing:2596722

εχω αφησει τον Υ τελευταιο ....εχω τα υλικα αλλα θελω να δω πως θα με βολεψει

οταν ειχα κανει τον Χ  η ποιοτητα των εκτυπωσεων σιγουρα ηταν καλυτερη αλλα κυριως μου αρεσε η ησυχια..μονο το μοτερ του Υ κανει θορυβο

η μονη αλλαγη που εχω κανει στον τεντωτηρα του Χ εχω βαλει ενα ρουλεμαν με αυλακι της openbuilds για να μη ακουμπαει ο ιμαντας στις γωνιες και φθειρεται

οτι αλλο θελεις τα λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kostasbm είπε

ειχα φαγουρα και ειχα δει πολλους που εκαναν διαφορα και ειχα κανει αυτη για αρχη https://www.thingiverse.com/thing:2439194

μετα ειπα να κανω και τον Ζ  ο ιδιος εχει κανει ολοκληρο τον ΑΜ8 https://www.thingiverse.com/thing:2596722

εχω αφησει τον Υ τελευταιο ....εχω τα υλικα αλλα θελω να δω πως θα με βολεψει

οταν ειχα κανει τον Χ  η ποιοτητα των εκτυπωσεων σιγουρα ηταν καλυτερη αλλα κυριως μου αρεσε η ησυχια..μονο το μοτερ του Υ κανει θορυβο

η μονη αλλαγη που εχω κανει στον τεντωτηρα του Χ εχω βαλει ενα ρουλεμαν με αυλακι της openbuilds για να μη ακουμπαει ο ιμαντας στις γωνιες και φθειρεται

οτι αλλο θελεις τα λεμε

Το Hotend ειναι το aero ? πως δουλευει ? σκεφτομουν να γυρισω και εγω σε direct drive αλλα δεν εχω βρει καποιο σχεδιο να μου αρεσει

 

Eιναι γνησιο η κλωνος ?

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Titan aero γνησιο

το direct φαινεται να δουλευει ποιο καλυτερα μικρο retraction 0.8-1 με 30mm/sec  το εχω και παει μια χαρα

το carriage ειναι της πλακας με abs το εχω κανει αλλα δουλευει μια χαρα

θελει κατι παρομοιο αλλα με προδιαγραφες να δεχται bl touch hαλλο σενσορα ποιο κοντα στη μυτη για να μη χανεις απο την

επιφανεια εκτυπωσης 

επισης τωρα τυπωνω στα 60 εως 80 χωρις να εχω προβλημα ..θα το δοκιμασω σε ποιο λεπτες κατασκευες,βεβαια πρωτα λαυερ τα εχω 30 και λεπτους τοιχους

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου λύνει κανείς το μυστήριο, για ποιο λόγο με το Cura μου ξεκολλάνε οι εκτυπώσεις απ'το bed, ενώ με το Simplify3D όλα οκ; 

Προφανώς ίδιο υλικό, ίδιες ρυθμίσεις, ίδιο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Μου λύνει κανείς το μυστήριο, για ποιο λόγο με το Cura μου ξεκολλάνε οι εκτυπώσεις απ'το bed, ενώ με το Simplify3D όλα οκ; 

Προφανώς ίδιο υλικό, ίδιες ρυθμίσεις, ίδιο μοντέλο.

κοιτα τις θερμοκρασιες στα ρχικα στρωματα αλλα και του κρεβατιου μηπως αλλαζει κατα τη διαρκεια της εκτυπωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτήσεις να κάνω οποιος φίλος μπορεί να βοηθήσει , τελικά θα πάω στον tevo tarantula μιας και ειμαι αρχάριος και προτιμώ να ασχοληθώ με το συγκεκριμένπ κιτ παρα να πάρω τον ακριβό origina pursa που μπορεί να μην χρησιμοποιήσω κιόλας.

Υπάρχει λοιπόν το λίγο ακριβότερο μοντέλο του tevo 2017 με κάποιες βελτιώσεις , αξίζει να παω σε αυτο το μοντέλο ;

Επίση επειδη κοιτάζω απο gearbest aliexpress κτλπ για αγορά οποιος εχει αγοράσει απο εκει περνάει τελωνείο ; , δεν με απασχολεί να κανει και 1 μήνα να έρθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, SPANK είπε

2 ερωτήσεις να κάνω οποιος φίλος μπορεί να βοηθήσει , τελικά θα πάω στον tevo tarantula μιας και ειμαι αρχάριος και προτιμώ να ασχοληθώ με το συγκεκριμένπ κιτ παρα να πάρω τον ακριβό origina pursa που μπορεί να μην χρησιμοποιήσω κιόλας.

Υπάρχει λοιπόν το λίγο ακριβότερο μοντέλο του tevo 2017 με κάποιες βελτιώσεις , αξίζει να παω σε αυτο το μοντέλο ;

Επίση επειδη κοιτάζω απο gearbest aliexpress κτλπ για αγορά οποιος εχει αγοράσει απο εκει περνάει τελωνείο ; , δεν με απασχολεί να κανει και 1 μήνα να έρθει

GearBest : Europe Railway Priority Mail δεν περνάει τελωνείο,έρχεται  σιδηροδρομικός  Κίνα-Καζακστάν,Λευκορωσία,Πολωνία και μετά Ελλάδα με ups 1+ Μήνα,αν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

GearBest : Europe Railway Priority Mail δεν περνάει τελωνείο,έρχεται  σιδηροδρομικός  Κίνα-Καζακστάν,Λευκορωσία,Πολωνία και μετά Ελλάδα με ups 1+ Μήνα,αν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος 

 

4 ώρες πριν, SPANK είπε

2 ερωτήσεις να κάνω οποιος φίλος μπορεί να βοηθήσει , τελικά θα πάω στον tevo tarantula μιας και ειμαι αρχάριος και προτιμώ να ασχοληθώ με το συγκεκριμένπ κιτ παρα να πάρω τον ακριβό origina pursa που μπορεί να μην χρησιμοποιήσω κιόλας.

Υπάρχει λοιπόν το λίγο ακριβότερο μοντέλο του tevo 2017 με κάποιες βελτιώσεις , αξίζει να παω σε αυτο το μοντέλο ;

Επίση επειδη κοιτάζω απο gearbest aliexpress κτλπ για αγορά οποιος εχει αγοράσει απο εκει περνάει τελωνείο ; , δεν με απασχολεί να κανει και 1 μήνα να έρθει

Γενικά για

Gearbest : Priority Line  -> EU Express (όχι Εurope είναι πιο επίφοβο)

Bangood : Priority Direct Mail

Aliexpress δεν γνωρίζω.

Τυπικά αυτά στέλνουν τριγωνικά σε αποθήκη τους σε Ευρώπη και μετά στα φέρνει η Acs  (στην περίπτωση του gearbest). Αυτή την περίοδο πάντως δεν ξέρω σίγουρα τι παίζει γιατί έχουν αλλάξει κάποια πράγματα με τους εκτελωνισμούς εδώ και η gearbest έστελνε στο Southall που είναι Αγγλία και μετά την έξοδο δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τπτ. Τυπικά πάντως αυτές είναι οι καλύτερες επιλογές.

Όσο για τις διαφορές των δύο kit δεν ξέρω να σε βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PerfectParanoia είπε

Γενικά για

Gearbest : Priority Line  -> EU Express (όχι Εurope είναι πιο επίφοβο)

Bangood : Priority Direct Mail

Aliexpress δεν γνωρίζω.

Τυπικά αυτά στέλνουν τριγωνικά σε αποθήκη τους σε Ευρώπη και μετά στα φέρνει η Acs  (στην περίπτωση του gearbest). Αυτή την περίοδο πάντως δεν ξέρω σίγουρα τι παίζει γιατί έχουν αλλάξει κάποια πράγματα με τους εκτελωνισμούς εδώ και η gearbest έστελνε στο Southall που είναι Αγγλία και μετά την έξοδο δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τπτ. Τυπικά πάντως αυτές είναι οι καλύτερες επιλογές.

Όσο για τις διαφορές των δύο kit δεν ξέρω να σε βοηθήσω.

Τελικά μαλλον θα κάνω την αγορά απο aliexpress μιας και εχει επιλογή απο γερμανία ιταλία κτλπ οποτε λογικά δεν θα περάσει τελωνείο , https://www.aliexpress.com/store/product/2016-Newest-TEVO-Tarantula-I3Aluminium-Extrusion-3D-Printer-kit-printer-3d-printing-2-Rolls-Filament-8GB/2010004_32596996503.html?spm=2114.12010608.0.0.4caa5860vr2Bck , βγάινει 168 euro με ενα κουπόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...