Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, SPANK είπε

Τελικά μαλλον θα κάνω την αγορά απο aliexpress μιας και εχει επιλογή απο γερμανία ιταλία κτλπ οποτε λογικά δεν θα περάσει τελωνείο , https://www.aliexpress.com/store/product/2016-Newest-TEVO-Tarantula-I3Aluminium-Extrusion-3D-Printer-kit-printer-3d-printing-2-Rolls-Filament-8GB/2010004_32596996503.html?spm=2114.12010608.0.0.4caa5860vr2Bck , βγάινει 168 euro με ενα κουπόνι.

Από ευρωπαϊκές αποθήκες το τελωνείο δεν παίζει καθόλου οπότε αφού υπάρχει το κουπόνι και βγαίνει ίδια τιμή προτίμησε το σίγουρα.

Για την ταραντούλα πάντως θα πρότεινα να πάρεις είναι mosfet module για το heated bed γιατί γενικά τα boards που βάζουν δεν είναι φτιαγμένα για να περνούν τα ampere που χρειάζεται ώστε να διατηρείται τόσο μεγάλη επιφάνεια στην θερμοκρασία που απαιτείται κατά την εκτύπωση. Επίσης για να γλυτώσεις πονοκεφάλους πάρε και ένα (ή και δύο αν θες) radial fan για να κρυώνεις το πλαστικό όσο τυπώνεις γιατί για κάποιο λόγο αποφάσισαν να μην το συμπεριλάβουν.

Πέρα από αυτά τα δύο που τα θεωρώ απαραίτητα, έχεις πολλά πράγματα να παίξεις για να βελτιώσεις το πώς τυπώνει αλλά πριν αγοράσεις οτιδήποτε άλλο περίμενε να δεις πόσο καλά τυπώνει και άλλαζε/βελτίωνε μόνο ότι χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, PerfectParanoia είπε

Από ευρωπαϊκές αποθήκες το τελωνείο δεν παίζει καθόλου οπότε αφού υπάρχει το κουπόνι και βγαίνει ίδια τιμή προτίμησε το σίγουρα.

Για την ταραντούλα πάντως θα πρότεινα να πάρεις είναι mosfet module για το heated bed γιατί γενικά τα boards που βάζουν δεν είναι φτιαγμένα για να περνούν τα ampere που χρειάζεται ώστε να διατηρείται τόσο μεγάλη επιφάνεια στην θερμοκρασία που απαιτείται κατά την εκτύπωση. Επίσης για να γλυτώσεις πονοκεφάλους πάρε και ένα (ή και δύο αν θες) radial fan για να κρυώνεις το πλαστικό όσο τυπώνεις γιατί για κάποιο λόγο αποφάσισαν να μην το συμπεριλάβουν.

Πέρα από αυτά τα δύο που τα θεωρώ απαραίτητα, έχεις πολλά πράγματα να παίξεις για να βελτιώσεις το πώς τυπώνει αλλά πριν αγοράσεις οτιδήποτε άλλο περίμενε να δεις πόσο καλά τυπώνει και άλλαζε/βελτίωνε μόνο ότι χρειάζεται.

Ακριβώς για αυτο προτίμησα το συγκεκριμένο κιτ να το φτιάξω να το μάθω οσο μπορώ και στην συνέχεις να ασχοληθώ όπου χρειάζονται βελτιώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SPANK είπε

Ακριβώς για αυτο προτίμησα το συγκεκριμένο κιτ να το φτιάξω να το μάθω οσο μπορώ και στην συνέχεις να ασχοληθώ όπου χρειάζονται βελτιώσεις

Αν γουστάρεις να ασχοληθείς, και φαίνεται ότι θέλεις, και έχεις υπομονή θα βγεις ασπροπρόσωπος νομίζω από το kit. Καλά τυπώματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Τελικά έγινε η αγορά απο αλλο κατάστημα που υποστηρίζει και paypal και απο ευρωπαική αποθήκη απο γερμανία χωρίς τελωνεία και με δωρεάν μεταφορικά , πήγε τελική τιμή 169.32 euro απο το

https://www.3dprintersonlinestore.com/ , μάλιστα κατευθείαν μίλησα μαζί τους στο facebook όπου μου επιβεβαίωσαν την παραγγελία και κουπόνι για 5$.

Υπομονή τώρα μέχρι να έρθει και ότι βοήθεια θα χρειαστώ ξέρω που να απευθυνθώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SPANK είπε

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Τελικά έγινε η αγορά απο αλλο κατάστημα που υποστηρίζει και paypal και απο ευρωπαική αποθήκη απο γερμανία χωρίς τελωνεία και με δωρεάν μεταφορικά , πήγε τελική τιμή 169.32 euro απο το

https://www.3dprintersonlinestore.com/ , μάλιστα κατευθείαν μίλησα μαζί τους στο facebook όπου μου επιβεβαίωσαν την παραγγελία και κουπόνι για 5$.

Υπομονή τώρα μέχρι να έρθει και ότι βοήθεια θα χρειαστώ ξέρω που να απευθυνθώ :)

Eνδιαφέρον αυτό το μαγαζί, δεν το είχα υπόψιν μου καθόλου. Όταν σου έρθει να μπορείς κάνε ενα post να δούμε την εμπειρία σου; Αν οι τιμές που έχει είναι στα επίπεδα που έχει τώρα δεν χρεώνει shipping και είναι αξιόπιστο τότε μπορεί να συμφέρει και περισσότερο για κάποια kit από την αγορά από τα γνωστά κινεζομάγαζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

220 χ 220 διαστασεις ανετας ισως 230 αλλα το ζητουμενο ειναι στιβαροτερη κατασκευη ,ταχυτητα εκτυπωσης αλλα και ποιοτητα.

μπορει βεβαια καπoιος να παει σε ποιο μεγαλο, 300 χ 300 επιφανεια εκτυπωσης με το μεγαλο δελφακι του hypercube evolution.....

υπαρχουν 2 σχςδια στο thingiverse αν θελει καποιος να παει σε cube  με υλικα της ανετας ...cube anet    kai anet hypercube

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένωντας να έρθει το tevo tarantula αν με τον καλό τον συναρμολογήσω και αρχίζει να εκτυπώνει :P , ποια ειναι τα βασικά parts που μπορώ / πρέπει να του προσθέσω για να βελτιωθεί σαν σταθερότητα + εκτύπωση ?

Ενοω τα parts που εκτυπώνεις εσυ , έχω βρεί διάφορα parts και βιντεάκια απο το thingiverse απλα ο καθένας έχει τα δικά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kostasbm, ωραίος! Εγώ έχω ξεκινήσει να τυπώνω τα κομμάτια για το Anet Evolution και μόλις χθες το βράδυ παρήγγειλα και τα προφίλ αλουμινίου.

Σε αντίθεση με το δικό σου, αυτό που φτιάχνω εγώ χρησιμοποιεί προφίλ 2020 αλλά θα το "βελτιώσω" αντικαθιστώντας τα 4 κομμάτια 2020 του Χ & Υ της βάσης με 2040 για μεγαλύτερη στιβαρότητα και καλύτερη ευελιξία στην τακτοποίηση του τροφοδοτικού και των ηλεκτρονικών.

Επίσης, αυτό που φτιάχνω εγώ έχει πρόβλεψη για το x-Carriage του Anet A8, οπότε φτιάχνω μόνος μου ένα remix του Prusa I3 X-Carriage με το Belt Tensioner από το Anet Evolution ώστε να χρησιμοποιήσω το Bowden X-Carriage Mount for E3D V6 που μου αρέσει αυτήν την περίοδο.

Με αυτές τις αλλαγές και με τις συγκεκριμένες διαστάσεις του τελικού εκτυπωτή, με ένα πρόχειρο υπολογισμό, το μέγιστο ωφέλιμο πλάτος κίνησης της κεφαλής θα είναι περίπου 265-270mm στον άξονα X. Δεν έχω υπολογίσει ακόμα την κίνηση στον Y, αν και πόσο παραπάνω από τα 220mm θα είναι.

Οπότε μπορεί στο μέλλον να αλλάξω το print bed σε κάτι όπως του Anet E10 στα 270x220mm (ή ακόμα και σε ένα 300x300mm χωρίς όμως σε αυτό να μπορώ να εκτυπώσω από άκρη σε άκρη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

george\

εχω πολυ καιρο που χαζευω διαφορα...ο evolution εχει εξελιχθει παρα πολυ και πιθανολογω οτι σε λιγο θα βλεπουμε μονο cube

αφου σκεπτομαι για rails ισως στον ζ ακομα και για wheels ,,περισσοτερο για την ησυχια

ανετα θα πας σε 300 χ 300 οι περισσοτεροι εκει παιζουν .. o συνδυασμος 2040 ,2020 σου δινει και περιθωρια με καποιο πολυκαρβονικο διαφανες

να φτιαξεις ωραιο enclosure....θα δουμε.......

 εχω δοκιμασει direct kai bowden  to direct μου ερεσε γιατι εχω retraction 35 40 kai 1 max distance και δε βλεπεις τιποτα πουθενα

με το bowden θελει distance αρκετα μεγαλυτερο και πιθανολογω οτι το μοτερ θα ζοριζετε λιγο παραπανω......ομως τωρα ειναι πολυ ευκολο να κανεις

μια αλλαγη να δεις τι δουλευει καλυτερα.....  καλη αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SPANK είπε

Περιμένωντας να έρθει το tevo tarantula αν με τον καλό τον συναρμολογήσω και αρχίζει να εκτυπώνει :P , ποια ειναι τα βασικά parts που μπορώ / πρέπει να του προσθέσω για να βελτιωθεί σαν σταθερότητα + εκτύπωση ?

Ενοω τα parts που εκτυπώνεις εσυ , έχω βρεί διάφορα parts και βιντεάκια απο το thingiverse απλα ο καθένας έχει τα δικά του

Το μονο που θεωρω απαραιτητο για αρχη ειναι η βαση για να πιασεις ανεμιστηρα στο hotend.

Δυστυχως,χωρις ψυξη,δυσκολα το βγαζεις μονος σου αυτο,οποτε βαλε ενα φιλο να στη βγαλει.

Μη πειραξεις τιποτα αλλο κατα τα αλλα.

Βγαζει μια χαρα ακομα και με ρυθμισεις για σχετικα γρηγορη εκτυπωση.

Δουλεψε τον καποιους μηνες να δεις που δε σε ικανοποιει και μετα μπαινεις στη διαδικασια βελτιωσης.Να κατανοησεις και πως λειτουργει κτλ,ετσι ωστε οταν θα θελησεις να πειραξεις κατι,να ξερεις τι και πως.

Εγω με το που τον πηρα αρχισα να σκαλιζω και ενα διμηνο καθομουν λογω βλακειων και παλευα να εκτυπωσει καλα,ενω στην αρχη μου δουλευε πολυ καλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Το μονο που θεωρω απαραιτητο για αρχη ειναι η βαση για να πιασεις ανεμιστηρα στο hotend.

Δυστυχως,χωρις ψυξη,δυσκολα το βγαζεις μονος σου αυτο,οποτε βαλε ενα φιλο να στη βγαλει.

Μη πειραξεις τιποτα αλλο κατα τα αλλα.

Βγαζει μια χαρα ακομα και με ρυθμισεις για σχετικα γρηγορη εκτυπωση.

Δουλεψε τον καποιους μηνες να δεις που δε σε ικανοποιει και μετα μπαινεις στη διαδικασια βελτιωσης.Να κατανοησεις και πως λειτουργει κτλ,ετσι ωστε οταν θα θελησεις να πειραξεις κατι,να ξερεις τι και πως.

Εγω με το που τον πηρα αρχισα να σκαλιζω και ενα διμηνο καθομουν λογω βλακειων και παλευα να εκτυπωσει καλα,ενω στην αρχη μου δουλευε πολυ καλα.

Καλα ενοείται αυτο για αυτο πήρα και το κίτ για αν μάθω , κάτσε βασικά να το συναρμολογήσω πρώτα σωστά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPANK είπε

Καλα ενοείται αυτο για αυτο πήρα και το κίτ για αν μάθω , κάτσε βασικά να το συναρμολογήσω πρώτα σωστά :P

Α επισης βαλε γυαλι στο bed.

Κολλαει απιστευτα ενω δουλευει και το bed χαμηλα και δε ζοριζεται.Παλευω να βγαλω τα αντικειμενα και το εχω στους 45 βαθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Α επισης βαλε γυαλι στο bed.

Κολλαει απιστευτα ενω δουλευει και το bed χαμηλα και δε ζοριζεται.Παλευω να βγαλω τα αντικειμενα και το εχω στους 45 βαθμους. 

Θέλει συγκεκριμένο γυαλί για να δώσω τα μέτρα να μου κόψουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...