Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, SPANK είπε

Θέλει συγκεκριμένο γυαλί για να δώσω τα μέτρα να μου κόψουν ?

Δε θελει κατι ιδιαιτερο.Ενα απλο στις διαστασεις του bed.Το πιανεις με 2 κλιπ και εισαι ετοιμος.Παρε το 22Χ22.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Εγώ περνώ απλό τζάμι η καθρέπτη στα 3μμ ότι βρει ρεταλι όσες φορές έτυχε να σπάσει είναι γιατί είχε κολλήσει πολύ καλά επάνω και έφυγε κομμάτι στο ξεκολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω βρε παιδια να εκτυπωσω μια βαση για να κραταω το κινητο οταν παιζω.

Κατι σαν αυτο δηλαδη

https://www.thingiverse.com/thing:2721784

Για redmi note 3.Κοιταζω αλλα δε βρισκω κατι με παρομοιες διαστασεις και μου κανει και εντυπωση που δεν εχουν σχεδια για αυτο.

Μπας και εχει βρει κανενας τιποτα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφθασε σήμερα απο γερμανική αποθήκη με dhl ο tevo tarantula με παραγγελία 28/5 και παράδοση σήμερα , η παραγγελία έγινε απο https://www.3dprintersonlinestore.com/  για όποιον ενδιαφέρεται μιας και έχει καλές τιμές σε αρκετούς εκτυπωτές , πληρωμή με paypal και επιλογή απο ευρωπαική αποθήκη οπως και έκανα οποτε αποφύγαμε και το τελωνείο σίγουρα

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ψαχτεί κανείς με αγορά pelets από Ελλάδα;

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα filament extruder καθώς αφενός τυπώνω πολύ και αφετέρου θέλω να παίξω λίγο με δικά μου υλικά και χρώματα. 

Αν έχει κανείς πληροφίες και για τα δύο τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

https://www.thingiverse.com/thing:2118713

https://www.thingiverse.com/thing:1857991

 

Καθαριζοντας σημερα ξεθαψα τα παρακατω , αν καποιος τα θελει ας μου στειλει ενα μυνημα(εκτυπωμενα σε PLA)

20180609_222107.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα μικρο Update οπως εγραψα αρκετα πιο πισω πλεον περνω τα spectrum fillament , μου δωσαν καποια δειγματα τα παιδια απο το μαγαζι , και ενα απο αυτα ηταν petg , μου αρεσε αρκετα σαν υλικο , δουλευετε αρκετα πιο ευκολα απο το αντοιστιχο της prima (εκτυπωνω 65 bed- 235-245 hotend αναλογα το χρωμα )

 

20180610_140229.jpg

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, z0Mbie είπε

Και 'γω το σκεφτομαι για δικο μου filament extruder, λόγω πολλών εκτυπωσεων. Αν καποιος εχει ψαχτει και εχει κανει κατι θα με ενδιεφερε.

Το έχω ψάξει αρκετά αλλά βρίσκομαι ακόμη στην φάση του σχεδιασμού.

Με βάση αυτό https://www.thingiverse.com/thing:380987

Σκοπεύω να κάνω κάποιες αλλαγές γιατί το κόστος 600 ευρώ είναι απαγορευτικό , βέβαια αν τα πάρεις από κίνα τα ίδια πράγματα πιστευώ πέφτει στο μισό σίγουρα.

Αλλαγές:

1)αντί για nema23 stepper που είναι αργό και κάνει 80 ευρώ μόνο του λέω να ξεκινήσω με ένα απλό dc μοτέρ πχ από υαλοκαθαριστήρες αυτοκινήτου

2)αντί για λειζερ σύστημα μέτρησης διαμέτρου νήματος, σχεδιάζω ένα σύστημα με rollers και ρολόι γράφτη εκ ολοκήρου 3d εκτυπωμένο 

3)αρχικά δεν με ενδιαφέρει να τυλίγεται αυτόματα

4)αντί για pid θα χρησιμοποιήσω ένα SSR με arduino pid

5)αφήνω όλο κομματί του firmware και των ηλεκτρονικών καθώς θέλω να δω αν μπορώ αρχικα να πιάσω επιθυμητό αποτέλεσμα και μετά το βλέπουμε.

6)τα βασικότερο είναι να έχεις ένα σύστημα με ράουλα που θα τραβάει το νήμα όπως βγαίνει,  (θεωρητικά) αν έχεις μύτη μεγαλύτερη από 2mm τραβάς πιο γρήγορα και το τεντώνεις.

Γενικά έχω πολλά στο μυαλό μου αλλά δεν θέλω να μακρυγορώ.

Άμα ενδιαφέρεσαι να ψαχτείς πες μου να βάλω links και να γράψω κιάλα.

Το βασικό πρόβλημα μου είναι που θα βρω Pellets (μιλάμε για μικρές ποσότητες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, gianakakis είπε

Το έχω ψάξει αρκετά αλλά βρίσκομαι ακόμη στην φάση του σχεδιασμού.

Με βάση αυτό https://www.thingiverse.com/thing:380987

Σκοπεύω να κάνω κάποιες αλλαγές γιατί το κόστος 600 ευρώ είναι απαγορευτικό , βέβαια αν τα πάρεις από κίνα τα ίδια πράγματα πιστευώ πέφτει στο μισό σίγουρα.

Αλλαγές:

1)αντί για nema23 stepper που είναι αργό και κάνει 80 ευρώ μόνο του λέω να ξεκινήσω με ένα απλό dc μοτέρ πχ από υαλοκαθαριστήρες αυτοκινήτου

2)αντί για λειζερ σύστημα μέτρησης διαμέτρου νήματος, σχεδιάζω ένα σύστημα με rollers και ρολόι γράφτη εκ ολοκήρου 3d εκτυπωμένο 

3)αρχικά δεν με ενδιαφέρει να τυλίγεται αυτόματα

4)αντί για pid θα χρησιμοποιήσω ένα SSR με arduino pid

5)αφήνω όλο κομματί του firmware και των ηλεκτρονικών καθώς θέλω να δω αν μπορώ αρχικα να πιάσω επιθυμητό αποτέλεσμα και μετά το βλέπουμε.

6)τα βασικότερο είναι να έχεις ένα σύστημα με ράουλα που θα τραβάει το νήμα όπως βγαίνει,  (θεωρητικά) αν έχεις μύτη μεγαλύτερη από 2mm τραβάς πιο γρήγορα και το τεντώνεις.

Γενικά έχω πολλά στο μυαλό μου αλλά δεν θέλω να μακρυγορώ.

Άμα ενδιαφέρεσαι να ψαχτείς πες μου να βάλω links και να γράψω κιάλα.

Το βασικό πρόβλημα μου είναι που θα βρω Pellets (μιλάμε για μικρές ποσότητες)

Tι ακριβως εννοεις μικρες ποσοτητες?

 

Γενικα αν μιλαμε οτι η αναλογια σου ειναι 1:1 τοτε με μικρες ποσοτητες δεν νομιζω να εχεις κερδος οταν προτοξεκινησα το σκεφτομουν αλλα βλεποντας τιμες απο ευρωπη οπως ηρθε η ιδεα ετσι εφυγε , τοτε το πιο φτηνο που ειχα βρει εβγαινε γυρω στο 25 ευρω/κιλο (ebay)

οταν παιζουν ετοιμα fillament με 20 ευρω το κιλο(η λιγοτερο χωρις φπα) δεν αξιζει , μια εταιρια που κανει αρκετες εκτυπωσεις οπου θα εχει και αρκετο περισευμα απο support κτλ ισως συνφερε , σαν χρηστης δεν νομιζω να δεις κερδος (πολυ πιθανο να μην καταφερεις να κανεις και αποσβεση

τα spectrum που εγραψα πιο πανω τα περνω 16 ευρω το κιλο , (20 με φπα) , για να πεις οτι συνφερει θα πρεπει να βρεις το κιλο το pellet <10 ευρω το κιλο για να πεις οτι θα συνφερει αλλα και παραλληλα για κανεις αποσβεση την επενδυση του extruder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Tι ακριβως εννοεις μικρες ποσοτητες?

Γενικα αν μιλαμε οτι η αναλογια σου ειναι 1:1 τοτε με μικρες ποσοτητες δεν νομιζω να εχεις κερδος οταν προτοξεκινησα το σκεφτομουν αλλα βλεποντας τιμες απο ευρωπη οπως ηρθε η ιδεα ετσι εφυγε , τοτε το πιο φτηνο που ειχα βρει εβγαινε γυρω στο 25 ευρω/κιλο (ebay)

οταν παιζουν ετοιμα fillament με 20 ευρω το κιλο(η λιγοτερο χωρις φπα) δεν αξιζει , μια εταιρια που κανει αρκετες εκτυπωσεις οπου θα εχει και αρκετο περισευμα απο support κτλ ισως συνφερε , σαν χρηστης δεν νομιζω να δεις κερδος (πολυ πιθανο να μην καταφερεις να κανεις και αποσβεση

τα spectrum που εγραψα πιο πανω τα περνω 16 ευρω το κιλο , (20 με φπα) , για να πεις οτι συνφερει θα πρεπει να βρεις το κιλο το pellet <10 ευρω το κιλο για να πεις οτι θα συνφερει αλλα και παραλληλα για κανεις αποσβεση την επενδυση του extruder

Εννοώ ότι τα Pellets τα βρίσκεις πλέον σε μαγαζία με 3D Printers στα 7 ευρώ το κιλό κάτι που είναι πολύ πιο ακριβό σε σχέση με τις εταιρείες που τα παράγουν.

Δηλαδή ψάχνω εταιρεία πλαστικών που πουλάει Pellets όχι σε χονδρική.  Γενικά το 3D filament είναι πολύ υπερτιμημένο 20 ευρώ το κιλό μπορούν να μας φαίνονται λίγα αλλά πλαστικό αγοράζεις.

https://reprapworld.com/products/filament/pellets/pla_pellets_1kg/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, gianakakis είπε

Εννοώ ότι τα Pellets τα βρίσκεις πλέον σε μαγαζία με 3D Printers στα 7 ευρώ το κιλό κάτι που είναι πολύ πιο ακριβό σε σχέση με τις εταιρείες που τα παράγουν.

Δηλαδή ψάχνω εταιρεία πλαστικών που πουλάει Pellets όχι σε χονδρική.  Γενικά το 3D filament είναι πολύ υπερτιμημένο 20 ευρώ το κιλό μπορούν να μας φαίνονται λίγα αλλά πλαστικό αγοράζεις.

https://reprapworld.com/products/filament/pellets/pla_pellets_1kg/

Υπερτιμιμενο ειναι εγω οπως σου ειπα πλεον τα 16 ευρω που μου κοστιζει το κιλο μου φερνουν κοντα στη χειροτερη 100 ευρω

Οταν ξεκινας στον extruder και κανεις εκτωσεις γιατι τα λεφτα που ζηταει σου φενοντε πολλα , αυτοματα ριχνεις και την ποιοτητα υλικου που θα βγαζεις ,τι να κανω ενα υλικο που ξεκιναει 1,65 και εχει σημεια 1,85 ?

περνοντας pellet στα 7 ευρω (ελλαδα δεν θα βρεις κατω απο 10+(ακομα και απο εξω να φερεις μιλαμε για 17 με μεταφορικα) ποσο εκτυπωνεις το μηνα για να πεις οτι φτιαχνοντας extruder θα κανεις αποσβεση?

 

εγω το μηνα εκτυπωνω περιπου 12-15 κιλα υλικο και παλι δεν με συνφερει ακομα και με τα 6 ευρω το κιλο να μπλεξω με extuder

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Υπερτιμιμενο ειναι εγω οπως σου ειπα πλεον τα 16 ευρω που μου κοστιζει το κιλο μου φερνουν κοντα στη χειροτερη 100 ευρω

Οταν ξεκινας στον extruder και κανεις εκτωσεις γιατι τα λεφτα που ζηταει σου φενοντε πολλα , αυτοματα ριχνεις και την ποιοτητα υλικου που θα βγαζεις ,τι να κανω ενα υλικο που ξεκιναει 1,65 και εχει σημεια 1,85 ?

περνοντας pellet στα 7 ευρω (ελλαδα δεν θα βρεις κατω απο 10+(ακομα και απο εξω να φερεις μιλαμε για 17 με μεταφορικα) ποσο εκτυπωνεις το μηνα για να πεις οτι φτιαχνοντας extruder θα κανεις αποσβεση?

εγω το μηνα εκτυπωνω περιπου 12-15 κιλα υλικο και παλι δεν με συνφερει ακομα και με τα 6 ευρω το κιλο να μπλεξω με extuder

https://www.3d-tech.gr/pellets/54-abs-pellets.html 

25/4.5 = 5.5 ευρώ το κιλό. Και αυτό έχοντας 1 μεσάζοντα , αν πάρεις κατευθείαν από το εργοστάσιο πας πολύ λιγότερο απλά πρέπει να πάρεις ποσότητες χονδρικής και οχι 1-2 κιλά. Αυτό λέω. Σε σχέση με τις εκπτώσεις που λες και την ποιότητα του υλικού δεν ειναι απαραίτητα σωστό, κάποιος που ασχολείτε με τις κατασκευές μπορεί να κρίνει και να κάνει βελτιώσεις / αλλαγές και μέσα από αυτή την διαδικασία μαθαίνει, αυτό είναι που αρέσει σε μένα.

Επίσης δεν ζήτησα άποψη για το αν με συμφέρει ή οχι να κάνω κάτι τέτοιο. Ρώτησα αν γνωρίζει και έχει ασχοληθεί κάποιος, εάν δεν έχεις να παρέχεις πληροφορίες καλύτερα να μην απαντάς.

ΥΓ: Εσένα πάντως σε συμφερεί σίγουρα τόσο που τυπώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, gianakakis είπε

ΥΓ: Εσένα πάντως σε συμφερεί σίγουρα τόσο που τυπώνεις.

Ισως συνφερει με μια ετοιμη λυσηπου θα κοστισει καμια 2-3κ ευρω , με ενα DIY kit δεν παιζει να κανω αποσβεση και πολυ trial and erroρ= χαμενος χρονος/χρημα , τα παιδια στο καταστημα που ψωνιζω την ειχαμε την κουβεντα , ακομα και αυτοι που το κανουν καθαρα επαγγελματικα δεν τους συνφερει ΕΚΤΟΣ και αν ξεκινησουν και πουλανε δικο τους brand με fillament

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...