Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Κάτι μετράς λάθος το Hotend αν υπολογίσουμε ότι είναι με 40w αντίσταση θα τραβάει περίπου 3,5 amp

Αντοιστιχα αν το hotbed είναι σαν τα περισσότερα που κυκλοφορούν 120watt τότε μάλλον πάμε για κατανάλωση 10 amp

Όταν εννοείς παράλληλα τι εννοείς? Να πάρεις ρεύμα τροφοδοτικό, από εκεί να δώσεις σε mosfet? Αν βάλεις σωστής διατομής καλώδιο για την τροφοδοσία δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Όσο για τα 2 τροφοδοτικα είναι υπερβολές εκτός αν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος (πχ έχεις μπλέξει 12 βόλτα εξαρτήματα και 24 βόλτα εξαρτήματα στον ίδιο εκτυπωτή

σωστα λες γιατι εγω την ωρα που εγραφα κοιταζα τι τραβαει το τροδοτικο απο τα 230 και οχι τι τραβαει η μυτη και το κρεβατι μετα το τροφοδοτικο 

οι τιμες ειναι περιπου οπως τα εγραψες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα μου ηρθε το mosfet,τραβηξα αλλη γραμμη απο το τροφοδοτικο και ολα οκ!!!!

Παντως με την J3D V6 ειδα μεγαλη διαφορα στην εκτυπωση,αξιζε τα λεφτα της και ας ειναι και κλωνος.

Αλλη ερωτηση,σκοφτομαι να βαλω 2 fans 120mm,ενα στην μητρικη και ενα στο τροφοδοτικο,που μπορω να τα συνδεσω και τα 2?!

Επεξ/σία από Drake27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lazlos είπε

Ενα μεγαλο ευχαριστω τον alienrba για την πολυτιμη βοηθεια του. Ολα καλα!!!

Ενα μικρο προβλημα......εχω βαλει την μπλε ταινια και αρχιζει να εκτυπωτη και ισως η τυχη του πρωταρη η εκτυπωση ειναι σχεδον αψογη....αλλα μονο για 5 λεπτα.....μετα ξεκολαει απο το χαρτι η εκτυπωση και παει περιπατο? Τι κανω τωρα?

Εκτυπωνω το καραβακι που εχει μεσα η καρτα

Κατέβασε λίγο ακόμα το κρεβάτι! (Συνήθως 1-2 δέκατα κάνουν τη διαφορά αυτή)

30 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Σημερα μου ηρθε το mosfet,τραβηξα αλλη γραμμη απο το τροφοδοτικο και ολα οκ!!!!

Παντως με την J3D V6 ειδα μεγαλη διαφορα στην εκτυπωση,αξιζε τα λεφτα της και ας ειναι και κλωνος.

Αλλη ερωτηση,σκοφτομαι να βαλω 2 fans 120mm,ενα στην μητρικη και ενα στο τροφοδοτικο,που μπορω να τα συνδεσω και τα 2?!

Συνέδεσε τα κατευθείαν στο τροφοδοτικό, έτσι ώστε να παίρνουν κατευθείαν όταν το ανάβεις και να μη "φορτώνεις" τη μητρική με έστω και μικρό ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, alienrba είπε

Κατέβασε λίγο ακόμα το κρεβάτι! (Συνήθως 1-2 δέκατα κάνουν τη διαφορά αυτή)

Συνέδεσε τα κατευθείαν στο τροφοδοτικό, έτσι ώστε να παίρνουν κατευθείαν όταν το ανάβεις και να μη "φορτώνεις" τη μητρική με έστω και μικρό ρεύμα.

Εγω σκεφτηκα και κατι αλλο,αμα τα συνδεσω πανω στο mosfet του κρεβατιου θα εχει καποιο προβλημα?!

Εστω τον ενα fan που θα ειναι για την μητρικη.

Edit:

Μολις μου εστειλε φωτογραφια η γυναικα μου αυτο που εκτυπωνω,γιατι εχει βγαλει κατι σαν τριχουλες στο πισω κομματι?!

viber image.jpg

Βασικα ακυρο για την φωτογραφια,ξεχασα οτι δεν εχω πανω το fan για να κρυωνει το υλικο λογο οτι εκοψα καταλαθος το καλωδιο.

Μαλλον για αυτο βγηκε ετσι στο πλαγιο.

Επεξ/σία από Drake27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, alienrba είπε

Κατέβασε λίγο ακόμα το κρεβάτι! (Συνήθως 1-2 δέκατα κάνουν τη διαφορά αυτή)

Συνέδεσε τα κατευθείαν στο τροφοδοτικό, έτσι ώστε να παίρνουν κατευθείαν όταν το ανάβεις και να μη "φορτώνεις" τη μητρική με έστω και μικρό ρεύμα.

Δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, alienrba είπε

Κατέβασε το τόσο όσο να κουνιέται το χαρτί που βάζεις αλλά σφιχτά.

Και παλι χαρη στη βοηθεια του alienrba ο εκτυπωτης ΦΥΣΑΕΙ!! 

Η πρωτη του εκτυπωση με τον baymax και βγαινει ΑΨΟΓΟ και στα leyer (ελπιζω να μην ειναι απλα η τυχη του πρωταρη).

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωστε μου λιγο τα φωτα σας γιατι ειναι η δευτερη φορα που την παταω και δεν ξερω τι φταιει,εβαλα για εκτυπωση μια βαση για bowden,στο σημειο που ασφαλιζει το hotend μου βγηκε ποιο παχυ και επρεπε να το φαω,τωρα εκτυπωσα ενα αλλο mount που ειναι stock like,μειωσα τα τοιχοματα απο το 1,5 στο 1,3.............παλι τα ιδια.

Τι μπορει να μου διαφευγει και μου βγαινει ετσι,ενω εχει τελειες στρωσεις μου το χαλαει εκει και στης τρυπες για της βιδες που της κανει πιο κλειστες και εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Drake27 είπε

Δωστε μου λιγο τα φωτα σας γιατι ειναι η δευτερη φορα που την παταω και δεν ξερω τι φταιει,εβαλα για εκτυπωση μια βαση για bowden,στο σημειο που ασφαλιζει το hotend μου βγηκε ποιο παχυ και επρεπε να το φαω,τωρα εκτυπωσα ενα αλλο mount που ειναι stock like,μειωσα τα τοιχοματα απο το 1,5 στο 1,3.............παλι τα ιδια.

Τι μπορει να μου διαφευγει και μου βγαινει ετσι,ενω εχει τελειες στρωσεις μου το χαλαει εκει και στης τρυπες για της βιδες που της κανει πιο κλειστες και εκει.

Εφόσον παίζεις με 0,4 μύτη το wall thickness καλό είναι να το βάζεις πολλαπλάσιο του 0,4 (0,4-0,8-1,2 κτλ)

οι τρύπες είναι απλά πιο μικρές ή βγαίνουν λίγο οβάλ? Έχεις σωστά τεντωμενους τους ιμάντες σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Drake27 είπε

Δωστε μου λιγο τα φωτα σας γιατι ειναι η δευτερη φορα που την παταω και δεν ξερω τι φταιει,εβαλα για εκτυπωση μια βαση για bowden,στο σημειο που ασφαλιζει το hotend μου βγηκε ποιο παχυ και επρεπε να το φαω,τωρα εκτυπωσα ενα αλλο mount που ειναι stock like,μειωσα τα τοιχοματα απο το 1,5 στο 1,3.............παλι τα ιδια.

Τι μπορει να μου διαφευγει και μου βγαινει ετσι,ενω εχει τελειες στρωσεις μου το χαλαει εκει και στης τρυπες για της βιδες που της κανει πιο κλειστες και εκει.

Το πάχος τοιχώματος που αλλάζεις είναι από την εξωτερική διάσταση προς τα μέσα, άρα στην ουσία το κάνεις απλά πιο λεπτό και δεν αλλάζει η μετρήσιμη διάσταση. Ή θα κάνεις scale 1-2% το μοντέλο σου στο slicer ή θα αλλάξεις το σχέδιο από την αρχή (αν έχεις τη δυνατότητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Εφόσον παίζεις με 0,4 μύτη το wall thickness καλό είναι να το βάζεις πολλαπλάσιο του 0,4 (0,4-0,8-1,2 κτλ)

οι τρύπες είναι απλά πιο μικρές ή βγαίνουν λίγο οβάλ? Έχεις σωστά τεντωμενους τους ιμάντες σου?

Οι ιμαντες ειναι πολυ καλα τεντωμενοι και στο κρεββατι και στο στο hotend.Βγαινουν ελαφρως λιγο ποιο οβαλ.

Οταν μου ηρθε ο εκτυπωτης,εβαλα να τυπωσει με wall thikness στα 1.2 με αποτελεσμα να εχει ψιλο seethrougth κυβο.

ενω απο 1.4 - 1.6 ηταν αψογο.

1 ώρα πριν, alienrba είπε

Το πάχος τοιχώματος που αλλάζεις είναι από την εξωτερική διάσταση προς τα μέσα, άρα στην ουσία το κάνεις απλά πιο λεπτό και δεν αλλάζει η μετρήσιμη διάσταση. Ή θα κάνεις scale 1-2% το μοντέλο σου στο slicer ή θα αλλάξεις το σχέδιο από την αρχή (αν έχεις τη δυνατότητα).

Δηλαδη να το μεγαλωσω κατα 1-2%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Drake27 είπε

Οι ιμαντες ειναι πολυ καλα τεντωμενοι και στο κρεββατι και στο στο hotend.Βγαινουν ελαφρως λιγο ποιο οβαλ.

Οταν μου ηρθε ο εκτυπωτης,εβαλα να τυπωσει με wall thikness στα 1.2 με αποτελεσμα να εχει ψιλο seethrougth κυβο.

ενω απο 1.4 - 1.6 ηταν αψογο.

Δηλαδη να το μεγαλωσω κατα 1-2%?

Αφού σου βγαίνουν οβάλ πρέπει να αλλάξεις τα steps/mm κατά πάσα πιθανότητα στον άξονα που έχει διαφορετική διάμετρο από την κανονική (αν για παράδειγμα θα έπρεπε να είναι 40mm και σε ένα άξονα έχεις 38 θα πρέπει να διορθώσεις κατά 5% τα steps/mm σε εκείνο τον άξονα). Σε κάποιο test cube (από thingiverse πχ) τι αποτελέσματα έχεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alienrba είπε

Αφού σου βγαίνουν οβάλ πρέπει να αλλάξεις τα steps/mm κατά πάσα πιθανότητα στον άξονα που έχει διαφορετική διάμετρο από την κανονική (αν για παράδειγμα θα έπρεπε να είναι 40mm και σε ένα άξονα έχεις 38 θα πρέπει να διορθώσεις κατά 5% τα steps/mm σε εκείνο τον άξονα). Σε κάποιο test cube (από thingiverse πχ) τι αποτελέσματα έχεις;;

Δεν δοκίμασα ακόμα σε test cube γιατί είμαι στην φάση του στησίματος ακόμα με το bowden

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Δεν δοκίμασα ακόμα σε test cube γιατί είμαι στην φάση του στησίματος ακόμα με το bowden

Εκτύπωσε ένα τεστ για να δεις και τι άλλο θα χρειαστεί να διορθώσεις, κατά τη γνώμη μου. Έχεις δεύτερο εκτυπωτή να σε βοηθάει ή το παλεύεις με έναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε μια ταινια στο κρεβατι και μετρα 10 εκατοστα

βαλε τη μυτη στη μια γραμμη χωρις να ακουμπαει και απο την οθονη μετακινησε πρωτα τον Χ 10 εκατοστα...πρεπει να παει ακριβως στη γραμμη που εχεις ηδη των 10 εκατ.

το ιδιο και στον Υ

αν μετακινουνται ακριβως οσο το μετακινας κοιτας αλλα πραγματα

αν δεν καλιμπραρεις τον εκτυπωτη μην εκτυπωνεις τιποτα...ξεκινα  με τα βασικα   εννοειται το ιδιο με ενα χαρακα να τσεκαρεις και τον Ζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...