Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, pcos είπε

https://www.xtr.gr/el/product-11718.html

αυτο ισως? το χρησιμοποιω παντου :)

Καλύτερα όχι γιατί τα πρόσθετα που έχουν μέσα τα σπρέι είναι βλαβερά για την επιφάνεια των αξόνων. Καλύτερα λάδι για ραπτομηχανές ή ελαιόλαδο (αλλά πάντα καλό καθάρισμα πριν να βάλεις καινούριο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, lazlos είπε

Sd...δοκιμαζω τωρα διαφορα 

Edit : Ολα καλα τελικα!

Τι έφταιγε τελικά ?

Πες μας γιατί οι 3d printers απο άποψη προβλημάτων, δεν έχουν πάψει να με εκπλήσσουν κάθε φορά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, pcos είπε

https://www.xtr.gr/el/product-11718.html

αυτο ισως? το χρησιμοποιω παντου :)

Μαλλον λαδακι θα βαλω

2 ώρες πριν, tsakfot είπε

Τι έφταιγε τελικά ?

Πες μας γιατί οι 3d printers απο άποψη προβλημάτων, δεν έχουν πάψει να με εκπλήσσουν κάθε φορά :D

Δεν ξερω....στην 4 φορα αρχισε να δουλευει αψογα! Αλλα δεν μπορω νατον  σταματησω να βγαζει υλικο απο τη μυτη, δηλαδη εαν πατησω να ζεστανει τη μυτη και το τραπεζι αρχιζει να βγαζει υλικο χωρις λογο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, lazlos είπε

Μαλλον λαδακι θα βαλω

Δεν ξερω....στην 4 φορα αρχισε να δουλευει αψογα! Αλλα δεν μπορω νατον  σταματησω να βγαζει υλικο απο τη μυτη, δηλαδη εαν πατησω να ζεστανει τη μυτη και το τραπεζι αρχιζει να βγαζει υλικο χωρις λογο

Το φυσιολογικό είναι να βγάζει υλικό όταν ζεστενεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skotadopsyxos είπε

Το φυσιολογικό είναι να βγάζει υλικό όταν ζεστενεται

Μα δεν θα επρεπε να σπρωχνει για να βγει ....βασικα δεν με ενοχλει καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lazlos είπε

Μα δεν θα επρεπε να σπρωχνει για να βγει ....βασικα δεν με ενοχλει καθολου.

Όσο λιώνει το πλαστικό και γίνεται πιο ρευστό είναι φυσιολογικό να τρέχει. Δεν θα τρέχει για πάντα, μόνο όσο έχει λιώσει. Μετά θα πρέπει να σπρώξεις καινούριο υλικό για να το ρευστοποιήσεις (έτσι δουλεύουν οι εκτυπωτές)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν τελειωνει μια εκτυπωση μπορεις με εντολη να κανεις retract λιγο νημα προς τα πισω 2 η 3 χιλ  ,αναλογα με το software που δουλευεις .

οταν ξεκινας αναλογα και με το start gcode που εχεις να βγαλεις και μια γραμμουλα 5 ποντων πριν αρχισει την κανονικη εκτυπωση και να φευγει το προηγουμενο που

τυχον εχει μεινει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DSC01973b_resize.JPG.4d964130e8c2740e0f173a9513ab4725.JPGDSC01968b_resize.thumb.JPG.2e3e95c25004bde322ddcaa77cdb97ee.JPGΜερικές μινιατούρες. Οι 2 μεγάλοι γαλάζιοι είναι 38mm ύψος. Ο αριστερός είναι τυπωμένος σε 0.05 layer kai 25mm/sec (6 ώρες) και ο δεξιά σε 0.08 kai 35mm/sec (3 ώρες). Τις 2 βαμμένες φιγούρες τις είχα τυπώσει παλιότερα, δεν θυμάμαι σε τι ρυθμίσεις. Τις έβαψα χτες όμως. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kgian είπε

DSC01973b_resize.JPG.4d964130e8c2740e0f173a9513ab4725.JPGDSC01968b_resize.thumb.JPG.2e3e95c25004bde322ddcaa77cdb97ee.JPGΜερικές μινιατούρες. Οι 2 μεγάλοι γαλάζιοι είναι 38mm ύψος. Ο αριστερός είναι τυπωμένος σε 0.05 layer kai 25mm/sec (6 ώρες) και ο δεξιά σε 0.08 kai 35mm/sec (3 ώρες). Τις 2 βαμμένες φιγούρες τις είχα τυπώσει παλιότερα, δεν θυμάμαι σε τι ρυθμίσεις. Τις έβαψα χτες όμως. 

Με τι τα βαφεις? Θελει ειδικο χρωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, lazlos είπε

Με τι τα βαφεις? Θελει ειδικο χρωμα?

Κάτι ακρυλικές τέμπερες έχω πάρει απο χαρτοβιβλιοπωλείο αλλά σκέφτομαι να πάρω ειδικά χρώματα μοντελισμού να δοκιμάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι κανεις που να κανει τις εκτυπωσεις του μεσω του octoprint?Προσφατα προεβει στην αγορα ενος rasperry pi 3 + ομως ειμαι σχετικα απογοητευμενος ,καθως  το ηθελα  αποκλειστηκα για να μεταφερω τα  gcode απο το pc στην sd απευθειας  χωρις βαλε βγαλε την sd καθε λιγο.

Ομως με εκπληξη διαπιστωσα οτι ειναι τα "ζωα μου αργα".Για να αρχειακι μονο 2.8Mb  περιμενεις να το κανει upload στην sd (του εκτυπωτη)20+λεπτα.

H αλλη επιλογη που το κανει upload στην εσωτερικη του sd(του rasperry) και απο κει "το δινει" στον εκτυπωτη και γινετε η εκτυπωση ουσιαστικα  με το usb ,δεν μ'αρεσει.

Γνωριζει καποιος κατι,ή να εχει βρει μια λυση για απεθειας μεταφορα στην sd του εκτυπωτη με λογικες ταχυτητες.

 

-Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, monotis είπε

Eιναι κανεις που να κανει τις εκτυπωσεις του μεσω του octoprint?Προσφατα προεβει στην αγορα ενος rasperry pi 3 + ομως ειμαι σχετικα απογοητευμενος ,καθως  το ηθελα  αποκλειστηκα για να μεταφερω τα  gcode απο το pc στην sd απευθειας  χωρις βαλε βγαλε την sd καθε λιγο.

Ομως με εκπληξη διαπιστωσα οτι ειναι τα "ζωα μου αργα".Για να αρχειακι μονο 2.8Mb  περιμενεις να το κανει upload στην sd (του εκτυπωτη)20+λεπτα.

H αλλη επιλογη που το κανει upload στην εσωτερικη του sd(του rasperry) και απο κει "το δινει" στον εκτυπωτη και γινετε η εκτυπωση ουσιαστικα  με το usb ,δεν μ'αρεσει.

Γνωριζει καποιος κατι,ή να εχει βρει μια λυση για απεθειας μεταφορα στην sd του εκτυπωτη με λογικες ταχυτητες.

-Ευχαριστω

Σαν πολύ μου ακούγεται. Εμένα μου παίρνει περίπου στο λεπτό για τέτοια μεγέθη το upload στο raspberry, ίσως η ταχύτητα δικτύου σου ή η ταχύτητα της κάρτας (έχω uhs1 στο raspberry). Γιατί όμως θες να το ανεβάσεις στην sd του εκτυπωτή και δεν εκτυπώνεις από το raspberry; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...