Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
44 λεπτά πριν, giler84 είπε

και μόνο ο θόρυβος από τα στεπερ αρκεί.... μου έκαψε ένα πσ η μουφο πλακέτα του γιατί έκανε διαρροή από το μοσφετ του στο usb. όποτε χάσαμε μητρική έτσι,

εχω μια καινούργια στο συρτάρι εάν ενδιαφέρεται κάνεις 🤣

σε MKS - L + ΤΜC2208 έχω δει μεγάλη διαφορά...

Τον Α8 τον είχα κάνει AM8 μιας και το ακρυλικό πλαίσιο πολυ γρήγορα παρουσίασε ρωγμές. 

Που ακριβώς είδες διαφορά πες μας

γιατί και εγώ από anet board σε mks Gen 1.4 +2130 και πλέον 2208 διαφορά δεν είχα τουλάχιστον όχι κάτι να αξίζει τα λεφτά που κόστισε η άναβαθμιση που πρακτικά σε έκπτωσης βγήκε όσο ένας 2ος εκτυπωτής

μεγάλη διαφορά ίσως δει κάποιος που πάει από DRV8825 (κακης ποιότητας ενσωματωμένο σε μητρική) αλλάζοντας σε κάτι άλλο αν και το μεγαλύτερο πρόβλημα του DRV8825 λύνεται με tl smoother

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, Dantε είπε

Αν σου εκαψε μεσω usb μητρικη,τοτε μαλλον μουφα η μητρικη σου ηταν,γιατι δεν ειχε ασφαλεια στα usb.

Εγω παντως με τον tarantula μια χαρα αποτελεσμα εχω και δεν εχω ριξει αλλα τοσα λεφτα πανω.Καθολου δεν εχω ριξει βασικα.

Οποιος θελει ποιοτητα εκτυπωτη 1000$ στα 150$,τοτε μαλλον κατι κανει λαθος.

Οκ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. όντας άσχετος λοιπόν δεν θα ξανά εκφέρω γνώμη. 

 

4 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Τι διαφορα περιμενεις αλλαζοντας μονο μητρικη ?στο 95% τον περιπτωσεων δεν προκειτε να δεις διαφορα απο την αλλαγη μητρικης , ακομα και σε 32bit μητρικη να πας διαφορες θα δεις μονο υπο συγκεκριμενες προυποθεσεις που σαν "home" user σπανια θα δεις

 

μόνο ότι μπορείς να βάλεις αθόρυβα στεπερ ντραιβερ δεν αρκεί; 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση έχθρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
31 λεπτά πριν, giler84 είπε

Οκ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. όντας άσχετος λοιπόν δεν θα ξανά εκφέρω γνώμη. 

μόνο ότι μπορείς να βάλεις αθόρυβα στεπερ ντραιβερ δεν αρκεί; 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση έχθρα.

Δεν υπάρχει καμία έχθρα, απλά το αθόρυβο stepper driver μόνο του δεν λέει κάτι ο ένας am8 που έχει μείνει σπίτι με την anet μητρική δουλεύει σε δωμάτιο που κοιμάμαι και ακόμα και σε λειτουργία δεν ενοχλεί ακόμα και το βράδυ και καμιά φορά που έχω δουλειά κοιμάται και μωρό για να έχω το νου μου και δεν παίζει θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Δεν υπάρχει καμία έχθρα, απλά το αθόρυβο stepper driver μόνο του δεν λέει κάτι ο ένας am8 που έχει μείνει σπίτι με την anet μητρική δουλεύει σε δωμάτιο που κοιμάμαι και ακόμα και σε λειτουργία δεν ενοχλεί ακόμα και το βράδυ και καμιά φορά που έχω δουλειά κοιμάται και μωρό για να έχω το νου μου και δεν παίζει θέμα

ο δικός μου ακουγόταν λες και ερχόταν η συντέλεια. τι ρουλεμάν άλλαξα τι από derling έβαλα κανένα φως(accelaration - jerk όλα). εάν και ήταν από τους πρώτους εκτυπωτές που βγήκαν στην αγορά και σίγουρα έφερε πολύ κόσμο στο χόμπι όντας φτηνός, δυστυχώς κατά την άποψη μου είχε πολλές αστοχίες. να μην πιάσω το θέμα ασφάλειας με τα καλώδια του bed να λιώνουν και τα mosfet να καίγονται.  Απο τυπώματα μπορούσε να κάνει καλά και ποιοτικά όσο τον είχα. άλλα μου άλλαξε τα φώτα για να έρθει σε καλό επίπεδο. Πλέον υπάρχουν αρκετές ποιοτικότερες επιλογές με λίγα παραπάνω χρήματα.

 από νήματα τι άποψη έχετε? από Ελλάδα η από έξω? καμιά πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι κορυφη η Ανετα αλα με λιγο πασπαλισμα μια χαρα ειναι......

για θεματα καλωδιων θερμοκρασιων και παρομοια το μαρλιν firmware ειναι μονοδρομος...εγω με καλωδια δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα

στο κρεβατι τα εχω κανει κολλητα και των θερμιστρορ εχω βρει ενα φισ και αυτο ηταν...εννοειται οτι ειχα Mosfet και τις αναλογες ρυθμισεις στο μαρλιν

η ανετα τωρα ΑΜ8 την πηρε ενας φιλος χωρις τα ηλεκτρικα και συνεχιζει ακαθεκτη.....

γνωμη μου οποιος εχει ορεξη να κανει κατι ποιοτικοτερο να παει σε hypercube απλο h evolution....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δει αρκετες κατασκευες ξυλου αλλα βιδες και κολα πιστευω δεν ειναι καλος συμμαχος σε κραδασμους 

ειμαι υπερ του αλλουμινιου και αν ειναι δυνατον να τα κανει καποιος all metal θα ηταν τελειο αλλα απαιτει cnc και laser cut τα οποια στη δικη μου γειτονια ειναι δυσκολα να βρεθουν

αλλα ειναι και ακριβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ ξύλινους εκτυπωτές εδώ και πολλά χρόνια απο το 2013 . Δεν υπάρχει πρόβλημα αν δουλεύετε με marine grade κόντρα πλακέ.

Επίσης είναι ήσυχοι, τώρα φτιάχνω μια νεα έκδοση με καλύτερα και  ευκολότερα να συναρμολογηθούν printed parts. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trustfm είπε

Χρησιμοποιώ ξύλινους εκτυπωτές εδώ και πολλά χρόνια απο το 2013 . Δεν υπάρχει πρόβλημα αν δουλεύετε με marine grade κόντρα πλακέ.

Επίσης είναι ήσυχοι, τώρα φτιάχνω μια νεα έκδοση με καλύτερα και  ευκολότερα να συναρμολογηθούν printed parts. 

ωραια προσπαθεια🤘

μπορεις τα επομενα να τα κανεις στο γιουτουμπ?😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

pcos

Λόγω φόρτου εργασίας δεν μπορω να το κάνω μονολοτι έχω καναλι yt ... βαζω μόνο ολοκληρωμένα αποτελέσματα / προτζεκτς

Σε ευχαριστώ.

Για μένα έχει νοημα να φτιαξεις τον εκτυπωτη σου μιας και ειναι αναλώσιμος και ξέρεις που να επέμβεις . 

Όσο περνάει ο καιρός οδηγούμαι πάντα σε πιο custom λύσεις που δεν καλύπτονται απο έτοιμες φτηνές υλοποιήσεις όπου ετσι και αλλιως θα πεσει τροποποίηση θέλοντας και μη.

 

Πσ > Καλη η υπογραφή σου.

Επεξ/σία από trustfm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2019 στις 8:56 ΜΜ, Inuyasha είπε

Που ακριβώς είδες διαφορά πες μας

γιατί και εγώ από anet board σε mks Gen 1.4 +2130 και πλέον 2208 διαφορά δεν είχα τουλάχιστον όχι κάτι να αξίζει τα λεφτά που κόστισε η άναβαθμιση που πρακτικά σε έκπτωσης βγήκε όσο ένας 2ος εκτυπωτής

μεγάλη διαφορά ίσως δει κάποιος που πάει από DRV8825 (κακης ποιότητας ενσωματωμένο σε μητρική) αλλάζοντας σε κάτι άλλο αν και το μεγαλύτερο πρόβλημα του DRV8825 λύνεται με tl smoother

εγω με καινούρια μητρική είδα διαφορά απο 0,05 σε 0,02mm στο z και διαστασιακά κάτω απο 0,05mm σε x, y. Αλλα μάλλον κι εγώ άσχετος σαν τους υπόλοιπους είμαι... Αρκετά με τα κραξίματα και τις "τα ξέρω όλα συμπεριφορές". είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο, όχι να τον φάμε. Ειλικρινά τέτοιες συμπεριφορές είχα να δώ απο το δημοτικό. Αλλαξτε τις για να πάτε παραπέρα. Με όλη την αγάπη γι' αυτό που όλοι κάνουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, alienrba είπε

εγω με καινούρια μητρική είδα διαφορά απο 0,05 σε 0,02mm στο z και διαστασιακά κάτω απο 0,05mm σε x, y. Αλλα μάλλον κι εγώ άσχετος σαν τους υπόλοιπους είμαι... Αρκετά με τα κραξίματα και τις "τα ξέρω όλα συμπεριφορές". είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο, όχι να τον φάμε. Ειλικρινά τέτοιες συμπεριφορές είχα να δώ απο το δημοτικό. Αλλαξτε τις για να πάτε παραπέρα. Με όλη την αγάπη γι' αυτό που όλοι κάνουμε...

Αν διαβασεις και ενα μυνημα πριν που εγραψα γραφω οτι στο 95% των περιπτωσεων δεν παιζει διαφορα , 0,05 και 0,02 δεν εκτυωνει ουτε το 1% των χρηστων που περνουν κιτ εκτυπωτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει πολυ χρημα για να φτασεις σε τετοια επιπεδα

το ζητουμενο ειναι να καταλαβαινουμε τον εκτυπωτη μας και να προσπαθουμε να παρουμε απο αυτον το καλυτερο αποτελεσμα

σε τι επιπεδο μπορουμε να τον παμε εξαρταται απο τις γνωσεις που αποκταμε με το καιρο αλλα και απο τη τσεπη μας

αν εχεις καποιος για πεταμα εκτυπωτη ας μου πει που θα το πεταξει να παω να τον παρω..........😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...