Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, fousekos είπε

Καλησπέρα. Το που χάνει το ξέρω, για αυτό έβαλα έτσι τις φώτο. Το πως θα το διορθώσω δεν ξέρω. Είχα βάλει το 2.0 https://marlinfw.org/meta/download/  και επειδη νόμιζα ότι έφταιγε έβαλα αυτό που πρότειναν στο φόρουμ της geeetech http://www.geeetech.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=17046 . Και με τα δυο είναι όπως στις φώτο που έβαλα. Δεν ξέρω να πειραζω κώδικα οπότε τα άφησα όπως τα έδινε το firmware.

 

δεν αλλαζεις κωδικα ακριβως, τις τιμες των stepps per mm μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους, 
Παλιός στο insomnia αλλά νέος στο community του 3d printing. 

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να μπω και εγώ σε αυτό το χόμπι και θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας.
Έχω αρχίσει να διαβάζω κάποια πράγματα αλλά παραμένω άσχετος με το αντικείμενο. 
Θα ήθελα αν σας είναι εύκολο να μου προτείνετε ένα εκτυπωτή που θεωρείται καλός για να ξεκινήσει κάποιος.

Έχω δει και έχω διαβάσει κάποια πράγματα για μερικούς όπως τον ender 3, τον alfawise u20 και τον anet a8.  Θα προτιμούσα έναν εκτυπωτή που έρχεται έτοιμος μέχρι ένα βαθμό και να μην είναι κομμάτια όπως ο anet a8. Από μέγεθος εκτύπωσης δεν έχω μεγάλη επιθυμία να βγάζω πολύ μεγάλα prints αλλά θα ήθελα ο εκτυπωτής να έχει την δυνατότητα να εκτυπώνει εύκαμπτο υλικό. Αυτό γιατί ασχολούμαι και με τα fpv drones και εκτυπώνουμε πράγματα με εύκαμπτο filament όπως gopro mounts, motor και arm protectors κτλπ αλλά δεν θα τον χρησιμοποιώ μόνο για τέτοιου είδους εκτυπώσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, Stk_gr είπε

Καλησπέρα σε όλους, 
Παλιός στο insomnia αλλά νέος στο community του 3d printing. 

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να μπω και εγώ σε αυτό το χόμπι και θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας.
Έχω αρχίσει να διαβάζω κάποια πράγματα αλλά παραμένω άσχετος με το αντικείμενο. 
Θα ήθελα αν σας είναι εύκολο να μου προτείνετε ένα εκτυπωτή που θεωρείται καλός για να ξεκινήσει κάποιος.

Έχω δει και έχω διαβάσει κάποια πράγματα για μερικούς όπως τον ender 3, τον alfawise u20 και τον anet a8.  Θα προτιμούσα έναν εκτυπωτή που έρχεται έτοιμος μέχρι ένα βαθμό και να μην είναι κομμάτια όπως ο anet a8. Από μέγεθος εκτύπωσης δεν έχω μεγάλη επιθυμία να βγάζω πολύ μεγάλα prints αλλά θα ήθελα ο εκτυπωτής να έχει την δυνατότητα να εκτυπώνει εύκαμπτο υλικό. Αυτό γιατί ασχολούμαι και με τα fpv drones και εκτυπώνουμε πράγματα με εύκαμπτο filament όπως gopro mounts, motor και arm protectors κτλπ αλλά δεν θα τον χρησιμοποιώ μόνο για τέτοιου είδους εκτυπώσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

πλεον πας για anet a8 plus (υπαρχουν 2 εκδοπσεις μια που ειναι τελειως κομματια ) και μια που θελουν 2-3 βιδες και ετοιμο

 

παντως για εμενα εφοσον πας σε κιτ οτι και να παρεις θελει λιγο να ασχοληθεις για να καταλαβεις πως δουλευει λιγο καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Stk_gr είπε

Καλησπέρα σε όλους, 
Παλιός στο insomnia αλλά νέος στο community του 3d printing. 

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να μπω και εγώ σε αυτό το χόμπι και θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας.
Έχω αρχίσει να διαβάζω κάποια πράγματα αλλά παραμένω άσχετος με το αντικείμενο. 
Θα ήθελα αν σας είναι εύκολο να μου προτείνετε ένα εκτυπωτή που θεωρείται καλός για να ξεκινήσει κάποιος.

Έχω δει και έχω διαβάσει κάποια πράγματα για μερικούς όπως τον ender 3, τον alfawise u20 και τον anet a8.  Θα προτιμούσα έναν εκτυπωτή που έρχεται έτοιμος μέχρι ένα βαθμό και να μην είναι κομμάτια όπως ο anet a8. Από μέγεθος εκτύπωσης δεν έχω μεγάλη επιθυμία να βγάζω πολύ μεγάλα prints αλλά θα ήθελα ο εκτυπωτής να έχει την δυνατότητα να εκτυπώνει εύκαμπτο υλικό. Αυτό γιατί ασχολούμαι και με τα fpv drones και εκτυπώνουμε πράγματα με εύκαμπτο filament όπως gopro mounts, motor και arm protectors κτλπ αλλά δεν θα τον χρησιμοποιώ μόνο για τέτοιου είδους εκτυπώσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Γιατί go pro mount σε εύκαμπτο υλικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Inuyasha said:

πλεον πας για anet a8 plus (υπαρχουν 2 εκδοπσεις μια που ειναι τελειως κομματια ) και μια που θελουν 2-3 βιδες και ετοιμο

παντως για εμενα εφοσον πας σε κιτ οτι και να παρεις θελει λιγο να ασχοληθεις για να καταλαβεις πως δουλευει λιγο καλυτερα

Ούτε ήξερα ότι υπήρχε νέο μοντέλο. Τον έχεις? Είναι καλός ? 
Εννοείται ότι θα πέσει διάβασμα. Το τονίζουν παντού άλλωστε, ότι δεν πετάς απλά ένα αρχείο και αρχίζει να εκτυπώνει θέλει ενασχόληση. 

20 minutes ago, karaLRS said:

Γιατί go pro mount σε εύκαμπτο υλικό; 

 Για να αντέχει από τις πτώσεις και να κρατάει καλά την κάμερα πάνω για να μην φύγει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stk_gr είπε

Ούτε ήξερα ότι υπήρχε νέο μοντέλο. Τον έχεις? Είναι καλός ? 
Εννοείται ότι θα πέσει διάβασμα. Το τονίζουν παντού άλλωστε, ότι δεν πετάς απλά ένα αρχείο και αρχίζει να εκτυπώνει θέλει ενασχόληση. 

 Για να αντέχει από τις πτώσεις και να κρατάει καλά την κάμερα πάνω για να μην φύγει.

 

Φίλος που πήρε τον Anet A8 Plus σαν δευτερο λόγο διαστάσεων είναι ικανοποιημένος αλλά μετάνιωσε που δεν πήρε την εκδοση με τις 2-3 βίδες και τέλος.

Του έβγαλε την ψυχή. Μέχρι να τον δέσει ήθελε να τον πετάξει από το παράθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δυο Anet A8 plus, το μοντελο που ειναι βιδες. Τον πρωτο, που δεν ειχα ξαναδει 3d printer, μου πηρε δυο απογευματα με βιντεακια. Ο δευτερος τρεις ωρες.

Ευκαμπτο υλικο δν εχω εκτυπωσει. Κυριως γιατι δν εχω κατασκευασει ακομα αεροστεγή χώρο αποθήκευσης χωρις υγρασια για το νήμα ( @Stk_gr )

Αλλιώς PLA, PETG, Carbon τα εκτυπωνω χωρίς κανενα προβλημα. Επομενο βήμα ABS ή ASA. Flex και nylon ισως αρκετα αργοτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Αυτές είναι οι τιμές αν μπορείς να καταλάβεις ,πες μου τι πρέπει να αλλάξω. Ευχαριστώ.

steppers.JPG

το πρώτο είναι από άλλο firmware για τον i3 pro B και το 2ο είναι από το καινούργιο ,από το επίσημο σαιτ της marlin το 2.0 .

steppers 2.JPG

steppers 3.JPG

Επεξ/σία από fousekos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Stk_gr είπε

Εσείς τι εκτυπωτές έχετε και από που τους αγοράσατε ? Ελλάδα ή εξωτερικό ?

Έχω πάρει μεταχειρισμένο έναν ΑΜ8 (ANET A8 o οποίος έχει γίνει upgrade με μεταλλικό frame) τον οποίο τον βρήκα αρκετά οικονομικά από εδω μέσα. Είχε αρκετά θέματα αλλά με ελάχιστο κόστος, αρκετό χρόνο και κάποιες εκτυπώσεις από φίλο δουλεύει αξιοπρεπέστατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κοιτάω τον ender 3. Από banggood ευρωπαϊκή αποθήκη στο 200 παρα κάτι. Καλές κριτικές απλά δεν έχει έξτρα όπως ο u30. Που έχει resume print και filament run out sensor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Stk_gr είπε

Εγώ κοιτάω τον ender 3. Από banggood ευρωπαϊκή αποθήκη στο 200 παρα κάτι. Καλές κριτικές απλά δεν έχει έξτρα όπως ο u30. Που έχει resume print και filament run out sensor.

Πάρτον από Tomtop από Γερμανική αποθήκη και θα σου βγει φθηνότερος.

Επίσης βάζεις μία κάρτα SKR και πας σε άλλο επίπεδο δυνατοτήτων και ησυχίας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Stk_gr είπε

Καλησπέρα σε όλους, 
Παλιός στο insomnia αλλά νέος στο community του 3d printing. 

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να μπω και εγώ σε αυτό το χόμπι και θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας.
Έχω αρχίσει να διαβάζω κάποια πράγματα αλλά παραμένω άσχετος με το αντικείμενο. 
Θα ήθελα αν σας είναι εύκολο να μου προτείνετε ένα εκτυπωτή που θεωρείται καλός για να ξεκινήσει κάποιος.

Έχω δει και έχω διαβάσει κάποια πράγματα για μερικούς όπως τον ender 3, τον alfawise u20 και τον anet a8.  Θα προτιμούσα έναν εκτυπωτή που έρχεται έτοιμος μέχρι ένα βαθμό και να μην είναι κομμάτια όπως ο anet a8. Από μέγεθος εκτύπωσης δεν έχω μεγάλη επιθυμία να βγάζω πολύ μεγάλα prints αλλά θα ήθελα ο εκτυπωτής να έχει την δυνατότητα να εκτυπώνει εύκαμπτο υλικό. Αυτό γιατί ασχολούμαι και με τα fpv drones και εκτυπώνουμε πράγματα με εύκαμπτο filament όπως gopro mounts, motor και arm protectors κτλπ αλλά δεν θα τον χρησιμοποιώ μόνο για τέτοιου είδους εκτυπώσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

εγώ τυπώνω διαφορά αλλά και ολόκληρο drone εχω τυπωσει απο petg

το υλικό αντέχει......δεν είναι σαν το υλικό των f450 που πρεπει να κανεις μεγαλη προσπαθεια να το σπασεις αλλα ειναι αντοχης

εξαρτάται βέβαια και από τις πτώσεις......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, coffeex said:

Πάρτον από Tomtop από Γερμανική αποθήκη και θα σου βγει φθηνότερος.

Επίσης βάζεις μία κάρτα SKR και πας σε άλλο επίπεδο δυνατοτήτων και ησυχίας.  

Τι φάση με τον Tomtop? Έχετε παραγγείλει ποτέ από εκεί ? Είχατε ποτέ θέμα?
SKR για να βάλεις έχει διαδικασία ?
 

10 hours ago, kostasbm said:

εγώ τυπώνω διαφορά αλλά και ολόκληρο drone εχω τυπωσει απο petg

το υλικό αντέχει......δεν είναι σαν το υλικό των f450 που πρεπει να κανεις μεγαλη προσπαθεια να το σπασεις αλλα ειναι αντοχης

εξαρτάται βέβαια και από τις πτώσεις......

Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει για ποιο λόγο χρησιμοποιείται περισσότερο tpu. Όλοι όσοι ξέρω τυπώνουν σε tpu και μετά μειώνουν ή αυξάνουν το πάχος για να κάνουν την θήκη πιο σκληρή ή πιο εύκαμπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Stk_gr είπε

Τι φάση με τον Tomtop? Έχετε παραγγείλει ποτέ από εκεί ? Είχατε ποτέ θέμα?
SKR για να βάλεις έχει διαδικασία ?
 

Αρκετοί εδώ μέσα έχουμε αγοράσει από εκεί, ειδικά όταν βάζει προσφορές.

H κάρτα SKR Mini E3 V1. 2 δεν θέλει κάποια διαδικασία πέραν από το να αλλάξεις τα καλώδια, ψάξε στο youtube υπάρχουν αναλυτικά videos. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...