Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Αντί για όλα αυτά τα frame braces δεν είναι καλύτερα να πάει κάποιος σε metal frame;

Κάποια στιγμή θα πάω ως τότε δοκιμές, όπως τα υπολόγισα χοντρικά για να βγάλεις τα βασικά frame brace θέλεις γύρω στο μισό κιλό υλικό δεν τι θεωρώ τρομερή χασούρα, έτσι και αλλιώς εγώ παίζω με τα brace για να μάθω καλύτερα και της ρυθμίσεις του εκτυπωτή από το να εκτυπώνω συνέχεια κυβακια καραβάκια κτλ καλύτερα να φτιάξω κάτι που θα χρησιμοποιήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαφώς και θεωρείται καλύτερο το μεταλλικό frame, αλλά τα frame braces έχουν μηδαμινό κόστος (αυτό της εκτύπωσης) ενώ το μεταλλικό έχει σαφώς μεγαλύτερο.

Πάντως εγώ έχω καταλήξει ότι δυο-τρια upgrades είναι απαραίτητα για καλά αποτελέσματα εκτύπωσης. Τα υπόλοιπα έρχονται με σωστό leveling, όχι υπερβολές στις θερμοκρασίες και ένα καλό printing profile στο cura

Επεξ/σία από kakofonixx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες frame brace hulk που λέει εκτυπώνω το δεξί κομμάτι τώρα το αριστερό είναι έτοιμο του βράδυ θα τα περάσω

 

Ρε ειπαμε κατι απλο ...μην μου βαζεις τεραστια κομματια με supports..αυτο λεγεται σαδισμος !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

που

 

Ρε ειπαμε κατι απλο ...μην μου βαζεις τεραστια κομματια με supports..αυτο λεγεται σαδισμος !! :)

Ωραία upgrade είναι τα παρακάτω

 

ANET A8 Z Endstop fine adjustment found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:2050229

 

Anet A8 Extruder Fan Modification V2 found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:2290361

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν λύσω το πρόβλημα της πρόσφυσης δεν κάνω κάτι για το frame.

Σήμερα μου πέταξε από το έδρανο το αντικείμενο στο 99%.  Τουλάχιστον είναι usable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν δεν λύσω το πρόβλημα της πρόσφυσης δεν κάνω κάτι για το frame.

Σήμερα μου πέταξε από το έδρανο το αντικείμενο στο 99%. Τουλάχιστον είναι usable.

Εγώ δεν ξέρω γιατί έκανα εκτύπωση στο γυαλί τα κομμάτια από το hulk και ξέχασα να βάλω lack ευτυχώς δεν ξεκόλλησε

 

Όσοι εκτυπώνουν σε τζάμι για αρχή πριν ξεκινήσετε βάλτε μεγαλύτερη θερμοκρασία ώστε να πιάσει τους 50 βαθμούς σίγουρα το τζάμι αλλιώς μπορεί το θερμιστορ να διαβάζει 50 στο bed αλλά το τζάμι είναι αρκετά παρακάτω (εγώ βάζω το κρεβάτι ως που να ζεσταθει στους 65) μόλις ξεκινήσει έληξε εκτύπωση ρίχνω στους 50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το κόλλημα στο έδρανο άρχισε να κάνει stringing.

 

Τι retraction settings να βάλω στο cura;

 

6mm / 10mm/s εχω εγω και δεν εχω καποιο παρατραγουδο...δεν ξερω αν ειναι οι ενδεδειγμενες ρυθμισεις..αλλα δουλευουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω 40mm/s και 4.5mm.

 

Έχει κάποιος το ενδεδειγμένο προφίλ με όλες τις ρυθμίσεις για τον Α8;

Υπάρχει τέτοιο πράγμα? Θα ήθελα να το δοκιμάσω, έπαιζα με τα top/bottom layer το μοτίβο που το κάνει περιμετρικά έως να φτάσει κέντρο παρόλο που φαίνεται πολύ ωραίο έχει bug και πολλές φορές αφήνει κενό προς το κέντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λόγος να έχει δόντια; Η αλήθεια είναι οτι σε εμένα ο ιμάντας προσγειώνεται στραβά πάνω του και κάνει τικ-τικ-τικ και έλεγα να το αλλάξω με ένα απλό ρουλεμάν χωρίς το πλαινό χειλάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υπάρχει λόγος να έχει δόντια; Η αλήθεια είναι οτι σε εμένα ο ιμάντας προσγειώνεται στραβά πάνω του και κάνει τικ-τικ-τικ και έλεγα να το αλλάξω με ένα απλό ρουλεμάν χωρίς το πλαινό χειλάκι.

Δοκίμασε να βάλεις ανάποδα το μπροστινό κομμάτι, αν βάλεις σκέτο ρουλεμάν και βρίσκεις το πλεξι και θα έχει μεγαλύτερη φθορά

 

Δοκίμασε να κεντράρεις τους ιμάντες εκεί που σφυγγουν κάτω από το bed (θα γίνει πιο εύκολα με κάποια βάση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σόρρυ, ξέχασα να αναφέρω ότι μιλάω για το x-axis.

 

Επίσης έχω squeaky θόρυβο στο δεξιό (πως λέγεται στα ελληνικά) rod-βίδα (στην ίδια πλευρά με το θορυβώδες idler pulley).  Όταν κατεβαίνει γδέρνει άγρια...

Και δεν έχει να κάνει με ευθυγράμμιση δεξιού αριστερού stepper - την έκανα και με το μάτι και με παχύμετρο.

Επεξ/σία από papars
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...