Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μαμα φαν ντακτ οντως και σε μενα τσιριζε πολυ και πολλες φορες εφευγε απο τη θεση και μου χαλαγε τις εκτυπωσεις!

τυπωσα και εβαλα αυτο

https://www.thingiverse.com/thing:2088006

ειναι αθορυβο, αγκαλιαζει το φαν οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να φυγει απο τη θεση του και εναι και πολυ μουρατο! :P

 

Δωσε αν μπορεις πληροφοριες εκτυπωσης.. 0.2mm?infill ποσο ? supports?

 

**Aπο οτι βλεπω πρεπει να θελει supports..βασικα ολα τα fan ducts θελουν supports...λυπηθειτε με λιγο**

 

Με λιγα λογια αυτη η μαλακια η λευκη μαμισια duct κανει την μαλαπερδα να τσιριζει?

 

@georgeadams

 

Μερικα ποστς πιο πριν αναφερομαι σε ενα προβλημα οπου η μυτη εκτυπωνε 2 εκατοστα..εφευγε πηγαινε στην ακρη του bed γυρναγε , εκτυπωνε λιγο ακομα...ξαναφευγε , ξαναγυρναγε κλπ κλπ.

Προφανως και επαιρνε σβαρνα ο,τι ειχε τυπωσει και δουλεια δεν γινοταν.

Ψαχνοντας δεξια και αριστερα διαβασα καπου οτι το usb printing ειναι buggy και προτιμοτερο να γινεται εκτυπωση μεσω sd card.

Το δοκιμασα οντως και αυτην την μυστηρια συμπεριφορα δεν την ξανακανε.

Βεβαια ειναι λιγο μανουρα βαλε βγαλε την καρτα για να μεταφερεις το gcode...Kαι αυτο επειδη το cura εχει γελοιο management του εκτυπωτη , ενω simplify3d και repetier εχουνε γαματο management που μεχρι και την sd card καρφωμενη στον εκτυπωτη διαχειριζεσαι...

 

Τελος ακομα παλευω με το 1ο layer..δηλ βαζω εκτυπωση και ειμαι standby με μυτοτσιμπιδα , σπατουλιτσες και λακ ανα χειρας..να βοηθησω το 1ο layer και να φυγει κανονικα μετα στα υπολοιπα...

Αν μη τι αλλο , ο εκτυπωτης μου μοσχομυριζει λακ :)

 

Το κακο ειναι οτι θελει πολλη ωρα καθαρισμα γιατι οταν ξεραθει η λακ αφηνει ενα πολυ λεπτο στρωμα και θελει ξυσιμο...

 

Παρηγγειλα blue tape και ενα αλλο αυτοκολλητο pad να δω τι δουλεια θα γινει με αυτα...ειδωμεν απο βδομαδα..

 

Μεχρι στιγμης  : https://www.dropbox.com/s/oabsabmy6c4iuqo/20170708_012333.jpg?dl=0 (εχει κλωτσησει ενα layer περιμετρικα , αλλα νταξ μιλαμε για μετ'εμποδιων εκτυπωση και σε "μαμα" εκτυπωτη...και πυραμιδα να βγαινε αντι κυβου παλι χαρουμενος θαμουν :) )

 

https://www.dropbox.com/s/as1kj6xhee526b0/20170708_222809.jpg?dl=0 (filament holder , με εμφανη μαχη στο 1ο layer , εχασε 2  διαγωνιες στρωσεις στο 1ο layer, αλλα το αφησα γιατι το μαγκωσε το 2ο layer και συνεχισε..και το πισω (στην φωτο) μερος του βραχιονα , εχει μια μικρη κυληση/μετατοπιση...στο πανω layer...οπως ειπα εγινε μαχη...αλλα οκ για το συγκεκριμενο αντικειμενο..στην σβουτσαμ , την δουλεια του θα την κανει)

 

Ενταξει , αρχες ειναι , λιγο να λυσω το θεμα του 1ου layer και να τυπωσω κανα δυο upgrades πιστευω θα βελτιωθει η ποιοτητα των εκτυπωσεων...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δωσε αν μπορεις πληροφοριες εκτυπωσης.. 0.2mm?infill ποσο ? supports?

 

**Aπο οτι βλεπω πρεπει να θελει supports..βασικα ολα τα fan ducts θελουν supports...λυπηθειτε με λιγο**

 

Με λιγα λογια αυτη η μαλακια η λευκη μαμισια duct κανει την μαλαπερδα να τσιριζει?

Ναι αυτή η μαλαπέρδα σφυρίζει :D και μάλιστα αλλάζει ρυθμό αναλόγως πως κάθεται πάνω στο φαν!

Το εν λόγω φυσητίρι το τύπωσα με 0,2μμ, ινφιλ 30% και σαπορτς μόνο όπου ακουμπάει το μπεντ και όχι παντού (γιατί θα κάνει και μέσα του και δεν θα μπορείς μετά να τα κόψεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτή η μαλαπέρδα σφυρίζει :D και μάλιστα αλλάζει ρυθμό αναλόγως πως κάθεται πάνω στο φαν!

Το εν λόγω φυσητίρι το τύπωσα με 0,2μμ, ινφιλ 30% και σαπορτς μόνο όπου ακουμπάει το μπεντ και όχι παντού (γιατί θα κάνει και μέσα του και δεν θα μπορείς μετά να τα κόψεις)

μπορω να το γυρισω να τυπωθει αφου ακουμπαει φλατ στο bed???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι οτι θελει πολλη ωρα καθαρισμα γιατι οταν ξεραθει η λακ αφηνει ενα πολυ λεπτο στρωμα και θελει ξυσιμο...

 

You're doing it wrong :)

 

Απλώνεις ένα γενναίο στρώμα λακ, σχεδόν μέχρι να "δακρύσει". Την αφήνεις να στεγνώσει στο γυαλί και επαναλαμβάνεις. Αφού στεγνώσει και το δεύτερο χέρι, είσαι έτοιμος για εκτύπωση. Με δύο λόγια, αυτό το λεπτό στρώμα ξεραμένης λακ που ξύνεις, άφησε το. Έτσι πρέπει να είναι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You're doing it wrong :)

 

Απλώνεις ένα γενναίο στρώμα λακ, σχεδόν μέχρι να "δακρύσει". Την αφήνεις να στεγνώσει στο γυαλί και επαναλαμβάνεις. Αφού στεγνώσει και το δεύτερο χέρι, είσαι έτοιμος για εκτύπωση. Με δύο λόγια, αυτό το λεπτό στρώμα ξεραμένης λακ που ξύνεις, άφησε το. Έτσι πρέπει να είναι. :)

 

Αρχικα δεν εχω γυαλι , παιζω με το μαμισιο bed...

Μετα οντως καταλαβα οτι βαζε λακ - καθαριζε λακ , δεν γινεται δουλεια...υπεθεσα οτι πρεπει να βαζω λακ , να κολαει η επιφανεια..και αστην να υπαρχει εις τους αιωνες των αιωνων..μιας και οταν κρυωσει το bed ειναι σαν να μην υπαρχει , δεν κολαει..

 

Γενικως η λακ "φαινεται" οταν ειναι ζεστο το bed ή αρχιζεις να το σκουπιζεις με νερο/οξυζενε κλπ...τοτε αρχιζει να υγραινεται και να κολαει...

 

Ειδωμεν , απο βδομαδα που θα ρθουν οι αυτοκολλητες ταινιες/pad ισως την καθαρισω για να μην γινει καμμια μαλακια στο κολλημα αυτων...

 

Προτεραιοτητα τωρα ειναι να τυπωσω αυτην την μαλακια για το fan γιατι κανει τοσο θορυβο που δεν μπορω να το λειτουργησω σε ωρες κοινης ησυχιας..μενουν ανθρωποι γυρω μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σήμερα έκατσα και έβαλα το frame brace, που είναι μπροστά πίσω και σύνδεση με ντιζες Μ6, έβαλα και τζάμι στο heat bed, και έβαλα και "μεντεσέ" στο ανεμηστηρα του extruder για να έχω πιο εύκολη πρόσβαση,

Πρώτες εντυπώσεις από το τζάμι, για να πιάσει καλά το πρώτο layer θέλει να είναι λίγο πιο κοντά η μύτη, έχω και ένα lack τραπεζάκι από ικεα όπου βιδωσα επάνω τον εκτυπωτή

 

Φωτογραφίες αργότερα, πάντως το τζάμι κάνει τεράστιες διαφορά στο πρώτο layer αν έχεις κάνει σωστό leveling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει παίξει τα νεύρα αυτή η ταινία... 

Ενώ το πλαστικό μένει κολλημένο γερά πάνω της, η ίδια η ταινία ξεκολλάει απο το heatbed... Ακόμα και 5 εκατοστά να είναι το μήκος της εκτύπωσης, η ταινία ξεκολλάει... Θα πάω να την χτυπάω στο κεφάλι του παπάρα του μαγαζάτορα... 

 

Τέλος, πάντως. Μια ερώτηση... Μιας και τυπώνω με raft πάντα (υποτίθεται για να αποφύγω το curling αλλά είπαμε, με την γαμωταινία) ξέρει κανείς τι θα μπορούσα να κάνω για να είναι το κάτω layer λίγο ποιο... ευπαρουσίαστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μου έχει παίξει τα νεύρα αυτή η ταινία...

Ενώ το πλαστικό μένει κολλημένο γερά πάνω της, η ίδια η ταινία ξεκολλάει απο το heatbed... Ακόμα και 5 εκατοστά να είναι το μήκος της εκτύπωσης, η ταινία ξεκολλάει... Θα πάω να την χτυπάω στο κεφάλι του παπάρα του μαγαζάτορα...

 

Τέλος, πάντως. Μια ερώτηση... Μιας και τυπώνω με raft πάντα (υποτίθεται για να αποφύγω το curling αλλά είπαμε, με την γαμωταινία) ξέρει κανείς τι θα μπορούσα να κάνω για να είναι το κάτω layer λίγο ποιο... ευπαρουσίαστο?

Τζάμι, αν δεν θέλεις τζάμι φέρε το hotbed λίγο πιο Κοντά στη μύτη, βάλε την μύτη να γρατζουνάει στο χαρτί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμι, αν δεν θέλεις τζάμι φέρε το hotbed λίγο πιο Κοντά στη μύτη, βάλε την μύτη να γρατζουνάει στο χαρτί

 

Ημ ύτη μια χαρά είναι, αφου σε λέω, πάνω στην ταινία κολλάει και δεν βγαίνει με τίποτα.... 

Το τζάμια θα ήθελα να το αποφύγω λόγω του αισθητήρα του autoleveling... Θα πάω να πάρω ένα buldtack να δοκιμάσω...

 

Καμμιά λύση για το πως θα φαίνεται καλύτερα το πρώτο layer που ακουμπάει πάνω στο raft???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασες χαρτοταινια και uhu stick??για pla εγω βαζω θερμοκρασιες 60 hotbed και 200 filament(αναλογως το filament)

https://www.repetier.com/documentation/repetier-firmware/

Δουλευει κανενας αυτο το firmware με slic3r να σας δωσω τα δικα μου profiles να δειτε αν τυπωνει καλα.στο pla το φαν που κρυωνει το τυπωμενο pla πρεπει να ναι κλειστο.μπορει γι αυτο να ξεκολλάει απ το bed

Και κατι τελευταιο που θυμηθηκα.δεν κανει να βαλεις μεγαλες προεκτασεις usb.μεχρι 1.5 μετρο οκ.απο εκει και περα χανεται η επικοινωνια με το pc και κανει λαθος κινησεις οταν τυπωνει

Επεξ/σία από thanospr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ημ ύτη μια χαρά είναι, αφου σε λέω, πάνω στην ταινία κολλάει και δεν βγαίνει με τίποτα.... 

Το τζάμια θα ήθελα να το αποφύγω λόγω του αισθητήρα του autoleveling... Θα πάω να πάρω ένα buldtack να δοκιμάσω...

 

Καμμιά λύση για το πως θα φαίνεται καλύτερα το πρώτο layer που ακουμπάει πάνω στο raft???

Για το πρωτο layer εννοουσα εγω

 

Αν ξεκολαει η ταινια μαλλον ειναι κακης ποιοτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον εχουμε και λεμε , 

 

Τυπωσα νεο "fan duct" . Εκεινο σε φαση διαστημοπλοιου δεν μου κατσε...για πολλους λογους που κυριως αφορουν τα supports.

 

Kαποια λεπτα supports ξεκολουσαν και αντε γεια εκτυπωση. Επισης καποια supports που ακουμπουσαν σε μεγαλη επιφανεια του αντικειμενου , απο ο,τι ειδα στις "failed" εκτυπωσεις , δεν ξεκολουσαν με τιποτα.

Μην τα πολυλογω , εφτιαξα ενα αλλο , το  Mistral 2.1a ( https://www.thingiverse.com/thing:2121279 )

Ουτε supports , ουτε τιποτα.Η ουσια ειναι οτι ο θορυβος ελλατωθηκε σημαντικα.

Καιρος να σκεφτω κανα αλλο upgrade τωρα...καμμια προταση?Να μην χρειαστω ομως να ξηλωσω ολον τον εκτυπωτη ε ? :)

 

Αλλο θεμα. Παρηγγειλα μια αυτοκολλητη επιφανεια builtak και ενα "μασουρι" blue tape.Ετσι να υπαρχουν και να πειραματιστω μαζι τους καποια στιγμη.

Με προβληματισε λιγο η buildtak.Διαβαζω οτι δεν χρειαζεται "hot" bed. Δηλαδη δεν θερμαινω το bed?Moνο μυτη?ετσι δουλευει?

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπον εχουμε και λεμε ,

 

Τυπωσα νεο "fan duct" . Εκεινο σε φαση διαστημοπλοιου δεν μου κατσε...για πολλους λογους που κυριως αφορουν τα supports.

 

Kαποια λεπτα supports ξεκολουσαν και αντε γεια εκτυπωση. Επισης καποια supports που ακουμπουσαν σε μεγαλη επιφανεια του αντικειμενου , απο ο,τι ειδα στις "failed" εκτυπωσεις , δεν ξεκολουσαν με τιποτα.

Μην τα πολυλογω , εφτιαξα ενα αλλο , το Mistral 2.1a ( https://www.thingiverse.com/thing:2121279 )

Ουτε supports , ουτε τιποτα.Η ουσια ειναι οτι ο θορυβος ελλατωθηκε σημαντικα.

Καιρος να σκεφτω κανα αλλο upgrade τωρα...καμμια προταση?Να μην χρειαστω ομως να ξηλωσω ολον τον εκτυπωτη ε ? :)

 

Αλλο θεμα. Παρηγγειλα μια αυτοκολλητη επιφανεια builtak και ενα "μασουρι" blue tape.Ετσι να υπαρχουν και να πειραματιστω μαζι τους καποια στιγμη.

Με προβληματισε λιγο η buildtak.Διαβαζω οτι δεν χρειαζεται "hot" bed. Δηλαδη δεν θερμαινω το bed?Moνο μυτη?ετσι δουλευει?

Δες frame brace hulk που λέει εκτυπώνω το δεξί κομμάτι τώρα το αριστερό είναι έτοιμο του βράδυ θα τα περάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pla αν εχεις bed στους 60 ειναι καλυτερα αλλα τυπωνεται και χωρις bed.δοκιμασε να κατεβασεις αυτο που λεω πιο πανω και αν συνδεεται με τον εκτυπωτη.λογικα δουλευει απλα δεν ειμαι σιγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...