Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδία , πιστέυω οτι ήδη μπορεί να έχει ξαναγίνει αυτο το παράπονο αλλα επειδή 350 σελίδες είναι πολλές για να τις ανατρέξεις ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση:

-Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος εδω μέσα πρόβλημα stringing με υλικό E-sun PLA+ ?

Είμαι κάτοχος ender-3 (2 μήνες και κάτι , έχει γίνει αλλαγεί extruder και tube ) και προέρχομαι απο υλικό GEMBIRD PLA ( το οποίο  μπορώ να πω οτι είναι αξιοπρεπέστατο ειδικά για την τιμή του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

μερικές φορές έχει υγρασία το καταλαβαίνεις από το "ποπ" που κάνει όταν τυπώνεις

Άρα είναι θέμα του υλικού καθαυτού και όχι καποιο πρόβλημα του εκτυπωτή η που μπορεί να λυθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, siomio είπε

Καλησπέρα παιδία , πιστέυω οτι ήδη μπορεί να έχει ξαναγίνει αυτο το παράπονο αλλα επειδή 350 σελίδες είναι πολλές για να τις ανατρέξεις ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση:

-Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος εδω μέσα πρόβλημα stringing με υλικό E-sun PLA+ ?

Είμαι κάτοχος ender-3 (2 μήνες και κάτι , έχει γίνει αλλαγεί extruder και tube ) και προέρχομαι απο υλικό GEMBIRD PLA ( το οποίο  μπορώ να πω οτι είναι αξιοπρεπέστατο ειδικά για την τιμή του)

Μόλις ξεκίνησα να δοκιμάζω το συγκεκριμένο νήμα (σε έναν ender 3 pro) και τύπωσα έναν stringing tower και είδα ότι έχω καλή απόδοση με 4-4.5mm στα 40mm/s. Θερμοκρασίες 215/65. just my 2 cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραγγειλω ενα κιλο και εγω και θα το δοκιμασω.

Εαν δε μου βγει καλο και αυτο,τοτε μονο Easyprint απο δω και περα για μενα.Ακριβουτσικο αλλα δε δημιουργει ευτραπελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, panosssss είπε

Πρώτη απόπειρα εκτύπωσης:

DSC_0015.jpg.dd3db1c252df0fd9b1700070f5d17d7c.jpg

 

Με το νήμα που είχε στη συσκευασία του Ender.

Νομίζω βγήκε πολύ καλό, τι λέτε;

 

Καλό φαίνεται,  ποιά πλακέτα έχει, είναι 32bit;

Επεξ/σία από User000100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, User000100 είπε

Καλό φαίνεται,  ποιά πλακέτα έχει, είναι 32bit;

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω. Νομίζω πλέον μόνο με 32bit πωλείται, οπότε λογικά αυτή πρέπει να είναι.

Αν κρίνω και από το επίπεδο θορύβου, που είναι αρκετά χαμηλό, η 32bit πρέπει να είναι.

Υπάρχει τρόπος να το ελέγξω;  (χωρίς να ανοίξω τίποτα από τον εκτυπωτή)

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μάλλον πρέπει να ανοίξεις το καπάκι για να δεις, αλλά αν ακούγονται μόνο οι ανεμιστήρες είναι πιθανόν 32bit.

 

Σήμερα μετά από δύο μέρες που είχα τον εκτυπωτή εκτός ρεύματος, δοκίμασα  να ελέγξω ξανά (για το πρόβλημα που είχα αναφέρει πριν μέρες) 
και ναι, τώρα το μοτέρ του εξωθητή    λειτουργεί, 
δεν άλλαξα τίποτα μόνο τον είχα βγάλει από την πρίζα δύο μέρες περίπου.

Δεν ξέρω τι έγινε αλλά αλλά τώρα δουλεύει κανονικά. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, User000100 είπε

και ναι, τώρα το μοτέρ του εξωθητή    λειτουργεί, 

δεν άλλαξα τίποτα μόνο τον είχα βγάλει από την πρίζα δύο μέρες περίπου.

Εξωθητής = extruder, που ωθεί το νήμα μέσα στο σωληνάκι, έτσι;

Κοίτα αν είναι βιδωμένο καλά το γρανάζι του step motor του, έχει μια πολύ μικρή βίδα άλεν (εκεί που δείχνει το μαύρο βελάκι). Πολύ πιθανό να μην την έχουν βιδώσει καλά (όπως στο δικό μου).

ender_3_extruder.JPG.4454ede28661a5179dde81d1698e791c.JPG

 

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/3/2021 στις 7:32 ΠΜ, D1mm1s είπε

Στους Χ-Υ είχα και εγω ίδια θέματα με εσένα στον AM8 μου και έκανα τα εξής τα οποια μου διωξανε το προβλημα..
1) Υ: καλή ευθηγράμιση των Rods (γιατι στον AM8 δεν έχεις κατι σαν οδηγό πας με μετρήσεις), και χρειάστηκε να αλλάξω ιμάντα και ρουλεμαν κύλισης του bed.
2) X: μετά απο καλό καθαρισμό των ρουλεμάν κύλισης στους άξονες δεν χρειάστηκε να τα αλλάξω και αυτά αλλά άλλαξα και εδώ τον ιμάντα.
 

 

Στις 11/3/2021 στις 5:51 ΜΜ, nickvas19 είπε

0B438CDF-EC4B-433C-8200-D6659F39FF56.jpeg

1857C8BD-F747-49E4-A635-B5A94C272F0F.jpeg

BC37FA1E-A025-42C0-92FD-9F0CB2AC27FA.jpeg

F65C6E64-459B-4BB2-9D9B-0D7A3C889F06.jpeg

Γνώμες για να αλλάξω τιποτα στις ρυθμίσεις;

Και ένα ακομα

2C49476F-6E13-4A14-96D1-7068363DBE10.jpeg

Ναι εμένα είναι μαγνητικό....τι μπορω να κάνω για τα είδωλα;

 

Oι επιλογές extraction multiplier,retraction speed μήπως επηρέασαν και κάνουν αυτό το είδωλο;

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2021 στις 5:43 ΜΜ, siomio είπε

Καλησπέρα παιδία , πιστέυω οτι ήδη μπορεί να έχει ξαναγίνει αυτο το παράπονο αλλα επειδή 350 σελίδες είναι πολλές για να τις ανατρέξεις ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση:

-Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος εδω μέσα πρόβλημα stringing με υλικό E-sun PLA+ ?

Είμαι κάτοχος ender-3 (2 μήνες και κάτι , έχει γίνει αλλαγεί extruder και tube ) και προέρχομαι απο υλικό GEMBIRD PLA ( το οποίο  μπορώ να πω οτι είναι αξιοπρεπέστατο ειδικά για την τιμή του)

Και εγω σε ender 3 αρχισα να χρησιμοποιω το συγκεκριμενο υλικο και εχω το ιδιο θεμα, αν βρεις καποιες ρυθμισεις που μειωνουν το stringing θα εκτιμουσα μια απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickvas19 είπε

Σε εμένα μειώθηκε  στο τέλειο το stringing με την επιλογή restraction speed στο 50

Retraction distance ποσο εβαλες? Εχεις ενεργοποιημενο το z-hop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...