Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Dantε είπε

Θελω να φτιαξω κατι κομματια με PETG (συγκεκριμενα φτιαχνω μανιταρια τροχων για τη μηχανη) και να τα βαψω μαυρα.Πηρα σπρευ χρωμα και ασταρι.Το τριβω με γυαλοχαρτο,περναω ασταρι και χρωμα και ειμαι οκ?Θελει κατι αλλο? 

το PETG δεν βάφεται. Και να καταφέρεις να σταθεί πάνω η μπογιά θα σκάσει μετά από λίγο. PLA και ABS βάφονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 λεπτά πριν, mxa055 είπε

το PETG δεν βάφεται. Και να καταφέρεις να σταθεί πάνω η μπογιά θα σκάσει μετά από λίγο. PLA και ABS βάφονται.

Οντως?Ουτε με ασταρωμα?

Οσο εψαξα λενε οτι βαφεται αλλα ειναι λιγακι πιο δυσκολο σε σχεση με τα pla,abs.

Θα το δοκιμασω οπως και να εχει γιατι θαλασσι μανιταρια δε μπορω να βαλω στη μηχανη :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dantε είπε

Οντως?Ουτε με ασταρωμα?

Οσο εψαξα λενε οτι βαφεται αλλα ειναι λιγακι πιο δυσκολο σε σχεση με τα pla,abs.

Θα το δοκιμασω οπως και να εχει γιατι θαλασσι μανιταρια δε μπορω να βαλω στη μηχανη :P

Βάλε κ μια φωτογραφία...Πόσες ώρες τυπωνες; Τον έχω κ εγώ κάνα 2μηνο αλλά ακόμα δεν έχω ασχοληθεί όπως θέλω(ender v2)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mpampis81 είπε

Βάλε κ μια φωτογραφία...Πόσες ώρες τυπωνες; Τον έχω κ εγώ κάνα 2μηνο αλλά ακόμα δεν έχω ασχοληθεί όπως θέλω(ender v2)....

Γυρω στις 3,5 ωρες και αυτο επειδη το εκανα με 100% infill για ευνοητους λογους.Θα ανεβασω και πικς οταν ειμαι σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δημιουργικό ρε παιδιά το Fusion 360 , ειδα μερικά βιντεάκια στο  youtube και κατάφερα σε συνδιασμό με κατι αλλα προγράμματα να φτιάξω κατι 3d logos απο φωτογραφίες έτοιμες που είχα , βεβαια αυτο που διαβάζω ακόμη ειναι να φτιάχνω from the scratch δικά μου αντικείμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αρκετες δυνατοτητες και περα απο το σχεδιασμο.Ακομα και προσομοιωση για εκλυση θερμοτητας απο ηλεκτρονικα :P

Βεβαια για καποιο λογο σε μενα,ενω υποτιθεται εχω αδεια για 3 χρονια,αρχης απο περσι,μου εχει βγαλει πλεον οτι εχω 1 μηνα trial...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Εχει αρκετες δυνατοτητες και περα απο το σχεδιασμο.Ακομα και προσομοιωση για εκλυση θερμοτητας απο ηλεκτρονικα :P

Βεβαια για καποιο λογο σε μενα,ενω υποτιθεται εχω αδεια για 3 χρονια,αρχης απο περσι,μου εχει βγαλει πλεον οτι εχω 1 μηνα trial...

Εμένα λήγει σε μερικές ημέρες το trial που ειχα , πρέπει να βρώ άδεια τώρα φθηνή οσο γίνεται  😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SPANK είπε

Εμένα λήγει σε μερικές ημέρες το trial που ειχα , πρέπει να βρώ άδεια τώρα φθηνή οσο γίνεται  😁

Πιο παλια δηλωνες φοιτητης η ιδιωτης και σου εδινε για 3 χρονια...Τωρα δε ξερω εαν το αλλαξανε.Αλλα γενικα ηταν λιγο ταλαιπωρια ο τροπος που επρεπε να κανεις τη διαδικασια για να παρεις την αδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dantε είπε

Πιο παλια δηλωνες φοιτητης η ιδιωτης και σου εδινε για 3 χρονια...Τωρα δε ξερω εαν το αλλαξανε.Αλλα γενικα ηταν λιγο ταλαιπωρια ο τροπος που επρεπε να κανεις τη διαδικασια για να παρεις την αδεια.

Συνεχίζει να υπάρχει η free άδεια. Εχει καταργηθεί η άδεια που έλεγε ότι είναι ελεύθερο και για επαγγελματική χρήση και είχε όριο revenue. 

 Για ερασιτεχνική χρήση δεν νομίζω ότι χρειάζετε καν να μπει κάποιος στην διαδικασία να βρεί άδειες απο θείους και άλλα αμφιβόλου προελεύσεως sites... Εμένα τουλάχιστον με καλύπτει 110%

Επειδη ο τρόπος που λειτουργούν οι άδειες έχει αλλάξει, ρίχτε μια ματιά στο site. Πάντως για free εργαλείο είναι άπαικτο...

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nkarama είπε

Συνεχίζει να υπάρχει η free άδεια. Εχει καταργηθεί η άδεια που έλεγε ότι είναι ελεύθερο και για επαγγελματική χρήση και είχε όριο revenue. 

 Για ερασιτεχνική χρήση δεν νομίζω ότι χρειάζετε καν να μπει κάποιος στην διαδικασία να βρεί άδειες απο θείους και άλλα αμφιβόλου προελεύσεως sites... Εμένα τουλάχιστον με καλύπτει 110%

Επειδη ο τρόπος που λειτουργούν οι άδειες έχει αλλάξει, ρίχτε μια ματιά στο site. Πάντως για free εργαλείο είναι άπαικτο...

 

Εριξα μια ματια και το κανανε για 1 χρονο τωρα αλλα μπορεις να ανανεωνεις καθε χρονο.Απλα πρεπει να κατεβασεις την εκδοση που δινει καθε φορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αλλάξω fillament ποιος είναι ποιο σωστός τρόπος ή εύκολος ;

Πρέπει να ζεστάνω το υπάρχων pla πρώτα μετά και να τραβήξω την άκρη του fillament και να περιμένω να λιώσει το υπόλοιπο για να βγάλει ότι έχει μείνει ;

Σε πρώτη φάση θελω να αλλάξω στον tevo tarantula και αργότερα να ξέρω και για τον άλλο που περιμένω  τον Anycubic Vyper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SPANK είπε

Για να αλλάξω fillament ποιος είναι ποιο σωστός τρόπος ή εύκολος ;

Πρέπει να ζεστάνω το υπάρχων pla πρώτα μετά και να τραβήξω την άκρη του fillament και να περιμένω να λιώσει το υπόλοιπο για να βγάλει ότι έχει μείνει ;

Σε πρώτη φάση θελω να αλλάξω στον tevo tarantula και αργότερα να ξέρω και για τον άλλο που περιμένω  τον Anycubic Vyper

Δεν ξέρω αν υπάρχει ποιο μοντέρνος τρόπος.... εγώ ζεσταίνω κανονικά στην PLA θερμοκρασία, σπρώχνω λίγο να λιώσει και να βγάλει η μύτη και μετά τραβάω απότομα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nkarama είπε

Δεν ξέρω αν υπάρχει ποιο μοντέρνος τρόπος.... εγώ ζεσταίνω κανονικά στην PLA θερμοκρασία, σπρώχνω λίγο να λιώσει και να βγάλει η μύτη και μετά τραβάω απότομα...

 

Οπότε εντάξει αυτός είναι ο κλασικός τρόπος για όλους τους εκτυπωτές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SPANK είπε

Εμένα λήγει σε μερικές ημέρες το trial που ειχα , πρέπει να βρώ άδεια τώρα φθηνή οσο γίνεται  😁

Σου δίνει personal δωρεάν για ένα χρόνο μετά κάνεις αυτό και ανανεώνεται κανονικά

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SPANK είπε

Για να αλλάξω fillament ποιος είναι ποιο σωστός τρόπος ή εύκολος ;

Πρέπει να ζεστάνω το υπάρχων pla πρώτα μετά και να τραβήξω την άκρη του fillament και να περιμένω να λιώσει το υπόλοιπο για να βγάλει ότι έχει μείνει ;

Σε πρώτη φάση θελω να αλλάξω στον tevo tarantula και αργότερα να ξέρω και για τον άλλο που περιμένω  τον Anycubic Vyper

Απο Pla σε pla,ζεσταινεις-τραβας-βαζεις καινουργιο και σπρωχνεις μεχρι να βγει το φρεσκο απο κατω.

Το θεμα ειναι απο pla σε petg η abs η και το αντιθετο.

Θα ζεσταινεις σε θερμοκρασια petg/abs και θα τραβας οτι ειναι μεσα (pla/petg/abs) και μετα θα βαζεις οτι ειναι να βαλεις και θα σπρωχνεις παλι μεχρι να βγει φρεσκο.

Μη πας να βαλεις απο petg/abs σε pla και κατεβασεις τη θερμοκρασια γιατι αν μεινει μεσα petg/abs δε θα λιωνει και θα φρακαρει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...