Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μια βοηθεια οποιος μπορει. Κατεβασα απο το thingverse ενα stl και το επεξεργαστηκα για να του προσθεσω ενα κομματι. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν το εχω κανει σωστα. Στο ματι σωστο φαινεται αλλα δεν ξερω τεχνικα αν ειναι σωστο. Ανεβαζω το αρχικο stl και το επεξεργασμενο, αν μπορει καποιος να το δει και να μου πει αν ειναι ενταξει τεχνικα το αρχειο. Ευχαριστω.

Stand_ps3_slim.STL Stand_ps3_slim-EDITED.stl

Επεξ/σία από vasilis_ts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, vasilis_ts είπε

Παιδια μια βοηθεια οποιος μπορει. Κατεβασα απο το thingverse ενα stl και το επεξεργαστηκα για να του προσθεσω ενα κομματι. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν το εχω κανει σωστα. Στο ματι σωστο φαινεται αλλα δεν ξερω τεχνικα αν ειναι σωστο. Ανεβαζω το αρχικο stl και το επεξεργασμενο, αν μπορει καποιος να το δει και να μου πει αν ειναι ενταξει τεχνικα το αρχειο. Ευχαριστω.

Stand_ps3_slim.STL 312.78 kB · 3 downloads Stand_ps3_slim-EDITED.stl 315.12 kB · 4 downloads

Καλό είναι, δεν έχει κάτι που να δημιουργεί πρόβλημα. Εκτύπωσέ το να το δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/8/2023 στις 3:25 ΜΜ, Hamurabi είπε

Eιναι θέμα αυτό. Γιατί θέλω ένα τέτοιο plug and play εκτυπωτή να κάνω μια δουλειά.δεν έχω χρόνο στο να γίνω τεχνικός εκτυπωτών. Θα ήθελα δηλαδή αν πάθει κάτι να μπορώ να  επισκευάστει αμεσα μη πετάξω 1000ευρω

Γενικά το κακό με αυτό είναι ότι να πάσα στιγμή η εταιρία αυτή μπορεί να ανεβάσει τις τιμές ή να σταματήσει την συνέχιση κάποιον μοντέλων στο μέλλον κ.α. Και αν γίνει αυτό τότε δύσκολα τα πράγματα.
Τώρα αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι και θες κάτι να ξεμπερδεύεις τότε ναι πάρε το.

Όσο αφορά την επισκευή η τεχνική υποστήριξη δεν θα είσαι τόσο καλυμμένος αν συμβεί κάτι και θα αργήσεις να βγάλεις άκρη γιατί στην χειρότερη θα πρέπει να στείλεις πίσω τον εκτυπωτή! 
Έχω διαβάσει και κακά σχόλια για την εξυπηρέτηση της BambuLab.

Γενικά όσο αφορά την ταχύτητα αρκετοί εκτυπωτές πλέον χρησιμοποιούν το input shape (ο λόγος που είναι γρήγοροι οι εκτυπωτές).

Επίσης θέλω να προσθέσω ότι υπάρχουν αρκετές 'αρχιτεκτονικές΄ 3d εκτυπωτών.
Ο BambuLab ανήκει στη κατηγορία 'CoreXY' όπου είναι και οι πιο γρήγοροι θεωρητικά. Αλλά πιο περίπλοκοι στην συντήρηση.
Και ποιο ακριβά ανταλλακτικά ειδικά σε μια Closed Source εταιρία. Και πίστεψε με ο BambuLab είναι φτιαγμένος για να πληρώνεις την εταιρία σε βάθος χρόνου. Η τιμή του είναι σχετικά χαμηλή αλλά όταν έρθει η ώρα θα σου βγει πιο ακριβός.

Μετά εάν θες αξιοπιστία, καλή εξυπηρέτηση, εύκολη συντήρηση, καλή ποιότητα ,OPEN SOURCE και τίμια ταχύτητα μπορείς να ρίξεις μια ματιά στους Prusa. Ίδια ίσως και καλύτερη ποιότητα Out of the Box από τον BambuLab. Στο καινούριο τους μοντέλο κάνει χρήση Ιnput Shaper όπου πραγματικά τον κάνει γρήγορο, και ανάλογα το μέγεθος της εκτύπωσης μπορεί να φτάνει και τον BambuLab η αρχιτεκτονική του είναι πιο απλή και σε περίπτωση βλάβης ή απλής συντήρησης είναι πιο εύκολη η επίλυση. Πονάει στην τιμή αν τον αγοράσεις συναρμολογημένο. Αλλιώς αν τον πάρεις ως kit είναι φθηνότερος αλλά και πάλι σχετικά ακριβός(αλλά πληρώνεις την εξυπηρέτησή και φυσικά την αξιοπιστία). Δεν είναι τυχαίο που αρκετά Print Farms αποτελούνται αποκλειστικά από Prusa εκτυπωτές. 

Εγώ έχω έναν Ender 3 S1 Pro ο οποίος με είχε βγάλει την πίστη οπότε αποφάσισα ο επόμενος μου εκτυπωτής να είναι αξιόπιστος. Έτσι και εγώ κατέληξα ανάμεσα σε Prusa και BambuLab P1S με το AMS σύστημα. Στον ender πλέον τρέχω Klipper και έφτασα τριπλάσιες ταχύτητες χωρίς άλλες αναβαθμίσεις αλλά και πάλι δεν...

Τέλος λόγο του ότι η BambuLab είναι μια κλειστή εταιρία -ενός χρόνου- δεν μπορούμε να ξέρουμε πως θα εξελιχθεί αλλά και ποια είναι τα μελλοντικά τους πλάνα. Έτσι δεν θέλω να το ρισκάρω και να βασιστώ σε μία εταιρία για ανταλλακτικά και εξαρτήματα. Η οποία ανά πάσα στιγμή μπορεί να κάνει ότι θέλει. Εδώ πρέπει να αναφέρω ότι ο BambuLab πρέπει να συνδεθεί στο δίκτυο για οποιαδήποτε αναβάθμιση και ότι όλα τα αρχεία σου ανεβαίνουν στο Cloud. Γενικά με απλά λόγια αν έχεις θέμα με προσωπικά δεδομένα ΜΑΚΡΙΑ από BambuLab.

Για αυτό αποφάσισα να παραγγείλω τον Prusa MK4 ως Kit. Σε μερικές βδομάδες θα τον έχω και θα μπορέσω να εκφέρω πλήρη άποψη. Αλλά η Prusa είναι μία εταιρία που έχει αποδείξει την αξία της και έτσι είμαι πιο ήσυχος. Και φυσικά ότι και να γίνει στο μέλλον δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα με ανταλλακτικά και τιμές γενικά μια και το Open Source παίζει τεράστιο ρόλο σε αυτό το κομμάτι.  

Επεξ/σία από aizenrath
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΠΟΡΙΑ

οκ θα το βρω αν ψαξω, γενικα ο εκτυπωτης (custom φιταγμενος με marlin κλπ) ενω τυπωνε κανονικα μηνες, ξαφνικα το Ζ δεν ανεβαινει οσο πρεπει ανα layer. ΕΝΩ ανεβαινει κανονικα στο simplify3d οταν κανω κινησεις. στα 10 εκατοστα δε χανει δεκατο. Ομως στην εκτυπωση τα 4mm τα εκανε 2.5.

Για το λογο αυτο πριν το καταλαβω κατεβασα το extrusion (χωρις αλλο λογο, καλιμπραρισμενο ηταν) στο 85% κατα την εκτυπωση...

καμια ιδεα? θα ξαναριξω το firmware ενδεχομενως αλλα πραγματικα δεν εχω λογο αφου με κινησεις ειναι οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανες κάτι τελευτέα σαν update το slicer ? To μόνο που μπορώ μετά να στεφτώ είναι τα servo (δεν θυμάμε καλά το όνομα 😅). Ήταν μεταχειρισμένα ?? Έχεις octoprint ??

Επεξ/σία από xakerofxanthi
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα, τυπώνω ABS στη μαγνητική επιφάνεια του Ender 3 Pro μου. Έχει αρχίσει όμως να απομαγνητίζεται...(κρίμα γιατί δούλευε τέλεια και με το ABS!!!)

Οπότε, τι επιφάνεια προτείνετε να βάλω (για ABS); (μήπως υπάρχει τρόπος να του επαναφέρω το μαγνητισμό;)

 

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, panosena said:

Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα, τυπώνω ABS στη μαγνητική επιφάνεια του Ender 3 Pro μου. Έχει αρχίσει όμως να απομαγνητίζεται...(κρίμα γιατί δούλευε τέλεια και με το ABS!!!)

Οπότε, τι επιφάνεια προτείνετε να βάλω (για ABS); (μήπως υπάρχει τρόπος να του επαναφέρω το μαγνητισμό;)

 

κοιτα magnitech.gr...........ειχα παρει φυλο μαγνητικο απο κει.....κολλαει στο κρεβατι και πανω δουλευεις με το μεταλλικο φυλλο το αποσπωμενο... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostasbm είπε

κοιτα magnitech.gr...........ειχα παρει φυλο μαγνητικο απο κει.....κολλαει στο κρεβατι και πανω δουλευεις με το μεταλλικο φυλλο το αποσπωμενο... 

Τιμή; Κι αν έχεις λινκ από αυτό που πήρες...

(κάποιο από αυτά; )

 

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, panosena said:

Τιμή; Κι αν έχεις λινκ από αυτό που πήρες...

https://magnitech.gr/product-category/magnitika-fylla-magnitikes-tainies/magnitika-fylla/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...