Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Καλησπέρα παιδιά

Καθώς τα οικονομικά μας έχουν ζοριζει αρκετά προσπαθώ να βρω κάποιες λύσεις ανακούφισης πέραν του να δουλεύω σαν σκυλί (που ήδη κάνω) όποτε σκεφτόμουν να αγόραζα3d printer και να πουλούσα πραγματακια στο etsy που αποτι βλεπω εχ.ουν ζήτηση.

Σκεφτόμουν κάτι σαν τον flashforce adventurer 3 pro. Δε με ενδιαφέρει να γίνω pro στους 3d printers όποτε θα ήθελα κάτι ψιλοετοιμο να δουλέψει χωρίς πολλά πολλά.

Σίγουρα βέβαια θα πρέπει να επενδύσω χρόνο σε software ώστε να μπορέσω να φτιάξω και κάτι εντελώς δικής μου έμπνευσης εκτός από τα έτοιμα.σχεδια που υπάρχουν.

1)πως το βλέπετε σαν ιδέα όλο αυτό;

2)ο συγκεκριμένος εκτυπωτής θα είναι οκ για αυτό που θέλω;επίσης μπορεί να μπει μεστό σπίτι ή θα πάθουμε καρκίνο σε 2 χρόνια;

3)πιο software προτείνετε να ξεκινήσω να μαθαίνω; Η εμπειρία μου είναι μηδενική πλην του davinci resolve που μαθαίνω τους τελευταίους μήνες όπου κάνω ερασιτεχνικα video.editing. 

4)μπορώ να μάθω να φτιάχνω μόνος μου κάτι απλό πχ ένα κουτί με πολύ μικρές λεπτομέρειες σε ένα διάστημα μηνών ή θα πρέπει να.αφιερωσω καμία δεκαετία που αν είναι έτσι θα παραμείνω μόνο στα έτοιμα σχέδια.

Ευχαριστώ προκαταβολικα

Προτείνω bambulab εκτυπωτή. Είναι ότι πιο κοντινό σε Plug n play Με πολύ γρήγορη εκτύπωση και πολύ καλή ποιότητα. 

Για software προσωπικά χρησιμοποιώ το fusion 360 την δωρεάν έκδοση. Αν δεις μερικά tutorials είναι σχετικά απλό να το δουλέψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτοί οι κλειστοί εκτύπωτεςνειναι ασφάλεις για να δουλεύουν μεστό σπίτι; Εννοώ από θέμα υγείας δικής μας

 

Επίσης fdm ή retin?

Θέλω να εκρτυπωνω μπρασελέ κοσμήματα καθως και διακοσμητικά και φιγουρες

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη χρηση που θες ,ο resin ειναι πιο καταλληλος.

Γκουγκλαρε και δες τις ιδιαιτεροτητες του καθενος, υπαρχουν απειρα αρθρα και αποφασισε αναλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτι διαβάζω ο resin έχει πιο πολύ λεπτομέρια.ομωε το ότι δεν μπορεί να μπει στο σπίτι είναι ένα σοβαρό θέμα.που  να τον βάλω στην αυλή; Είναι θέμα αυτό.

Οι fdm δηλαδή λειτουργούν άφοβα μεστό σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, kgian είπε

Προτείνω bambulab εκτυπωτή. Είναι ότι πιο κοντινό σε Plug n play Με πολύ γρήγορη εκτύπωση και πολύ καλή ποιότητα. 

Για software προσωπικά χρησιμοποιώ το fusion 360 την δωρεάν έκδοση. Αν δεις μερικά tutorials είναι σχετικά απλό να το δουλέψεις. 

Έχω ξεχωρίσει τους εξής εκτυπωτές:

Elegoo neptune 3 plus

Flashforce adventurer 3 ή 4

Bambu lab p1p/s

Τι λέτε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Hamurabi said:

Όσον αφορά το όλο εγχείρημα μου περί κάποιου έξτρα εισοδήματος μέσω πωλήσεων 3d prints στο etsy τι γνώμη έχετε;

"ο τολμών νικά !"

Και εγώ στο etsy έχω δημιουργήσει μαγαζί. Δηλαδή ακόμα το φτιάχνω. Θέλει επιμονή και υπομονή !

Κοίτα να βγάλεις καλές φωτογραφίες. Θες τρίποδο. Έχει κάποιους κανόνες για τις φωτογραφίες, θα τα βρεις όλα μέσα. Θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα excell με sku,name,item description,price, κτλ. και θα χρειαστείς και κωδικό για το τελωνείο, βάλε

3924.90.5500 ή 3926.40.49

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Acronymous είπε

"ο τολμών νικά !"

Και εγώ στο etsy έχω δημιουργήσει μαγαζί. Δηλαδή ακόμα το φτιάχνω. Θέλει επιμονή και υπομονή !

Κοίτα να βγάλεις καλές φωτογραφίες. Θες τρίποδο. Έχει κάποιους κανόνες για τις φωτογραφίες, θα τα βρεις όλα μέσα. Θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα excell με sku,name,item description,price, κτλ. και θα χρειαστείς και κωδικό για το τελωνείο, βάλε

3924.90.5500 ή 3926.40.49

 

εχω και καλη φωτογραφικη και τριποδο και απολα.

το κωδικο για το τελωνειο πως το λενε στα αγγλικα ;ειναι καποια αρχικα να υποθεσω? αυτο προυποθετει και κατι αλλο σχετικο με εφοριες εδω ή ειναι κατι που μπορει να βγαλει ο καθενας ιδιωτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και μια αλλη ερωτηση. diabasa oti mporeiσ να χρησιμοποιησεις το κινητο σαν 3d scanner. ειναι καλο το αποτελεσμα ή η αγορα 3d scanner επιβαλλεται αν θες να βγακεις ποιοτικο αποτελεσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε ρε παιδιά κάνεις δε ξέρει;

Και έχω κ άλλη μια ερώτηση. Με fdm πριντερ πιο υλικό είναι ιδανικό για να εκτυπώσω μπουκάλι που να έχει μέσα λάδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/07/2023 at 22:42, Hamurabi said:

εχω και μια αλλη ερωτηση. diabasa oti mporeiσ να χρησιμοποιησεις το κινητο σαν 3d scanner. ειναι καλο το αποτελεσμα ή η αγορα 3d scanner επιβαλλεται αν θες να βγακεις ποιοτικο αποτελεσμα;

 

3 hours ago, Hamurabi said:

Τι έγινε ρε παιδιά κάνεις δε ξέρει;

Και έχω κ άλλη μια ερώτηση. Με fdm πριντερ πιο υλικό είναι ιδανικό για να εκτυπώσω μπουκάλι που να έχει μέσα λάδι;

PETG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...