Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναεπέστρεψα στην παλιά επιφάνεια (τη μαγνητική που έρχεται με τον Ender 3), έκανα ένα PID tuning, έκανα μια μικρή εκτύπωση και τύπωσε αρκετά καλά χωρίς κάποιο πρόβλημα.
Οπότε θα μείνω με τη μαμά επιφάνεια, αν δεν προκύψει κάποιο πρόβλημα δηλαδή.

 

Κάτι που σκέφτηκα: ο εκτυπωτής μου έχει το Marlin 1.1.6.2 και για να κάνω το PID tuning, το συνδέω με καλώδιο usb στο PC.
Αν αναβαθμίσω το firmware (σε κάποιο νεώτερο Marlin, αν αναβαθμίζεται) θα αποκτήσω τη δυνατότητα να κάνω PID tuning μέσα από το μενού του εκτυπωτή; Χωρίς να χρειάζεται σύνδεση με το PC;

Motherboard V1.1.4 (εδώ πολυτεχνείο χαχα) με 8-bit επεξεργαστή.

Ender3MoboVersion.jpg.e1597cb9af7df4d663ceb3fac687685c.jpg

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, panosena είπε

Δεν το ξερα αυτό!
Πάντως μέχρι σήμερα δούλευε τέλεια, χωρίς αυτά.

Για αρχή να ξέρεις ότι μερικά σαπούνια πιάτων έχουν μέσα πρόσθετα αρώματα και αυτά κάποιες φορές δεν βοηθάν στην επιφάνεια οπότε πάρε καλύτερα άοσμα.
Επίσης εάν η επιφάνεια είναι textured τότε θέλει το Z offset να είναι λίγο πιο χαμηλά για καλύτερα αποτελέσματα.
Τι εκτυπωτή έχεις;

2 ώρες πριν, panosena είπε

Ξαναεπέστρεψα στην παλιά επιφάνεια (τη μαγνητική που έρχεται με τον Ender 3), έκανα ένα PID tuning, έκανα μια μικρή εκτύπωση και τύπωσε αρκετά καλά χωρίς κάποιο πρόβλημα.
Οπότε θα μείνω με τη μαμά επιφάνεια, αν δεν προκύψει κάποιο πρόβλημα δηλαδή.

 

Κάτι που σκέφτηκα: ο εκτυπωτής μου έχει το Marlin 1.1.6.2 και για να κάνω το PID tuning, το συνδέω με καλώδιο usb στο PC.
Αν αναβαθμίσω το firmware (σε κάποιο νεώτερο Marlin, αν αναβαθμίζεται) θα αποκτήσω τη δυνατότητα να κάνω PID tuning μέσα από το μενού του εκτυπωτή; Χωρίς να χρειάζεται σύνδεση με το PC;

Motherboard V1.1.4 (εδώ πολυτεχνείο χαχα) με 8-bit επεξεργαστή.

Ender3MoboVersion.jpg.e1597cb9af7df4d663ceb3fac687685c.jpg

Στον Ender 3 S1 Pro για παράδειγμα μπορείς να αλλάξεις τις ρυθμίσεις το PID από την οθόνη αλλά όχι να ξεκινήσεις την διαδικασία. Λογικά ούτε στον Ender 3 θα γίνει. 
Δεν μπορώ να το δω με σιγουριά για το αν τα αλλάζεις από την οθόνη διότι πλέον ο Ender μου τρέχει με Klipper.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, aizenrath είπε

Τι εκτυπωτή έχεις;

Ender 3 Pro.

Εντωμεταξύ, στη Grobotronics μου είπαν ότι δεν μπορώ να επιστρέψω την πλάκα εκτύπωσης επειδή...έχω ανοίξει τη συσκευασία... 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να αγοράσω έναν 3d printer και τώρα που θα μπει και το δώρο των εορτών, είπα να μου κάνω δωράκι. Θα είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με το άθλημα, οπότε κρατήστε αυτό στην άκρη του μυαλού σας. Το budget μου είναι ~200 ευρώ. Σε αυτά τα λεφτά είδα ότι υπάρχει ο Creality Ender 3 v3 SE. Είναι καλή επιλογή για αρχική ενασχόληση με το άθλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panosena είπε

Ender 3 Pro.

Εντωμεταξύ, στη Grobotronics μου είπαν ότι δεν μπορώ να επιστρέψω την πλάκα εκτύπωσης επειδή...έχω ανοίξει τη συσκευασία... 😜

Μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία από την πλάκα;

3 λεπτά πριν, foniki_melitzana είπε

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να αγοράσω έναν 3d printer και τώρα που θα μπει και το δώρο των εορτών, είπα να μου κάνω δωράκι. Θα είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με το άθλημα, οπότε κρατήστε αυτό στην άκρη του μυαλού σας. Το budget μου είναι ~200 ευρώ. Σε αυτά τα λεφτά είδα ότι υπάρχει ο Creality Ender 3 v3 SE. Είναι καλή επιλογή για αρχική ενασχόληση με το άθλημα;

Γενικά μετά από την αγορά του Ender 3 S1 Pro δεν θα πρότεινα σε κανέναν να αγοράσει κάτι από την Creality. Περισσότερο λόγο ποιότητας υλικών. Εμένα για παράδειγμα έκαψε την πλακέτα μια φορά, επίσης ανά τους καιρούς είχα και άλλα μικρότερα θεματάκια. Έγινε επισκευή δωρεάν αλλά περίμενα 2-3 μήνες. Βέβαια από ότι είδα έχουν βελτιώσει αρκετά πράγματα στον V3 SE. Μερικά από αυτά απλοποιούν την διαδικασία ειδικά για έναν αρχάριο.
Σε αυτά τα χρήματα δεν νομίζω να βρεις κάτι άλλο αρκετά τίμιο. Οπότε πιστεύω ότι γενικά σαν πρώτος εκτυπωτής δεν είναι καθόλου άσχημος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, panosena είπε

Black Friday, μου πήρα κι εγώ ένα δωράκι, μια PEI μεταλλική επιφάνεια εκτύπωσης (από Grobotronics).
Δούλεψε καλά μέχρι σήμερα που, ξαφνικά, δεν κολλάει καλά το πρώτο layer...
Το έπλυνα με σαπούνι...τίποτα...μετά με απορρυπαντικό για τα πιάτα...πάλι τίποτα...
Έχετε καμιά ιδέα;
(απ' όσο έψαξα προτείνεται IPA, ασετόν αλλά σαν καλύτερο απ' όλα απορρυπαντικό πιάτων)
(δεν ξέρω κι αν μπορώ να την επιστρέψω, την αγόρασα από το φυσικό κατάστημα)

 

 

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα! Ανέβασε κατά 10 βαθμούς την θερμοκρασία τoυ Bed και δοκίμασε ξανά!

Βέβαια κάνε και αυτό που είπε ο panosena διότι όντως με κάθε αλλαγή ή ξύλωμα του bed πρέπει να κάνεις. 

Επεξ/σία από gkatsogr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, aizenrath said:

Γενικά μετά από την αγορά του Ender 3 S1 Pro δεν θα πρότεινα σε κανέναν να αγοράσει κάτι από την Creality. Περισσότερο λόγο ποιότητας υλικών. Εμένα για παράδειγμα έκαψε την πλακέτα μια φορά, επίσης ανά τους καιρούς είχα και άλλα μικρότερα θεματάκια. Έγινε επισκευή δωρεάν αλλά περίμενα 2-3 μήνες. Βέβαια από ότι είδα έχουν βελτιώσει αρκετά πράγματα στον V3 SE. Μερικά από αυτά απλοποιούν την διαδικασία ειδικά για έναν αρχάριο.
Σε αυτά τα χρήματα δεν νομίζω να βρεις κάτι άλλο αρκετά τίμιο. Οπότε πιστεύω ότι γενικά σαν πρώτος εκτυπωτής δεν είναι καθόλου άσχημος.

κατ'αρχάς, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

αν και στο τέλος μου λες ότι είναι καλή επιλογή, με έβαλες σε σκέψεις :P Θα περιμένω μέχρι να μπει το δώρο, κι αν δω κάποια άλλη προσφορά, σε banggood/geekbuying θα σας ξαναρωτήσω :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, foniki_melitzana είπε

κατ'αρχάς, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

αν και στο τέλος μου λες ότι είναι καλή επιλογή, με έβαλες σε σκέψεις :P Θα περιμένω μέχρι να μπει το δώρο, κι αν δω κάποια άλλη προσφορά, σε banggood/geekbuying θα σας ξαναρωτήσω :) 

Κοίταξε αυτή είναι απλά η προσωπική μου εμπειρία οπότε δεν θέλω να σε αποτρέψω από κάτι που μπορεί εσένα να σε ικανοποιήσει.


Γενικά όπως και σε όλα τα άλλα πράγματα έτσι και στο 3d Printing ισχύει πάνω κάτω το ''Ότι πληρώνεις παίρνεις".
Σε καμία περίπτωση αυτό δεν σημαίνει ότι ο Ender 3 V3 SE δεν είναι ένας καλός εκτυπωτής.
Ένα άλλο ''πρόβλημα'' που βρήκα στην Creality είναι το ότι εστιάζει στο να βγάζει πολλά μοντέλα. Με αποτέλεσμα να μην μπορεί να τα υποστηρίζει σε βάθος χρόνου. Για παράδειγμα ο δικός μου Ender δεν έχει πλέον ενημερώσεις(Και αποφάσισα να του βάλω κάποιο άλλο λογισμικό με περισσότερο έλεγχο). Ενώ υπάρχουν άλλες μάρκες όπου εστιάζουν στο να βγάζουν 1-3 μοντέλα και να τα υποστηρίζουν με αναβαθμίσεις για αρκετά χρόνια.

Με λίγα λόγια θέλω να πω ότι πλέον πολύ δύσκολα θα επενδύσω σε προϊόν της Creality έχοντας μια Α εμπειρία πλέον.
Αλλά αν ήταν ο πρώτος μου εκτυπωτής γύρο στα 200 ευρώ, τότε ναι θα έπαιρνα τον V3 SE σίγουρα.
Δεν νομίζω να το μετανιώσεις αν τον αγοράσεις πάντως και σίγουρα θα μάθεις αρκετά πράγματα μέσω των μικροπροβλημάτων που τυχών θα συμβούν (όπως και σε κάθε άλλο εκτυπωτή φυσικά). 

Θα χαρώ να λύσω όποια άλλη απορία έχεις πάνω σε αυτό το θέμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, gkatsogr είπε

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα! Ανέβασε κατά 10 βαθμούς την θερμοκρασία και δοκίμασε ξανά!

Βέβαια κάνε και αυτό που είπε ο panosena διότι όντως με κάθε αλλαγή ή ξύλωμα του bed πρέπει να κάνεις. 

Εννοείς ο kostasbm.

Ναι έκανα PID tuning, έκανε μια πολύ καλή, μικρή, εκτύπωση (με τη μαμίσια επιφάνεια εκτύπωσης) αλλά στη δεύτερη, στη μέση της εκτύπωσης το χάλασε...(τυπώνω αποκλειστικά ABS, 245°C στο hot end και 105°C στο bed, full metal hot end).
Υποψιάζομαι:
1. θέλει υψηλότερη θερμοκρασία μέσα στο enclosure επειδή τις τελευταίες μέρες έπεσε η θερμοκρασία περιβάλλοντος και μάλλον ανέβηκε η υγρασία
2. μερικώς βουλωμένο (partialy clogged) hot end,

 


 

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panosena είπε

Εννοείς ο kostasbm.

Ναι έκανα PID tuning, έκανε μια πολύ καλή, μικρή, εκτύπωση (με τη μαμίσια επιφάνεια εκτύπωσης) αλλά στη δεύτερη, στη μέση της εκτύπωσης το χάλασε...(τυπώνω αποκλειστικά ABS, 245°C στο hot end και 105°C στο bed, full metal hot end).
Υποψιάζομαι:
1. θέλει υψηλότερη θερμοκρασία μέσα στο enclosure επειδή τις τελευταίες μέρες έπεσε η θερμοκρασία περιβάλλοντος και μάλλον ανέβηκε η υγρασία
2. μερικώς βουλωμένο (partialy clogged) hot end,

 


 

Είναι textured η καινούρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizenrath είπε

Μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία από την πλάκα;

Δεν έχει νόημα, δεν τη δέχονται επειδή άνοιξα τη συσκευασία. Άρα δεν έχει σημασία σε τι κατάσταση είναι η πλάκα. Θα πάρω τηλ το 1520.

1 λεπτό πριν, aizenrath είπε

Είναι textured η καινούρια;

Δεν ξέρω  πως είναι η textured. Σαγρέ; Όχι, ματ είναι, όχι εντελώς λεία.
PEI Coated Flexible Steel Plate 235x235mm
59-00012264

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panosena είπε

Δεν έχει νόημα, δεν τη δέχονται επειδή άνοιξα τη συσκευασία. Άρα δεν έχει σημασία σε τι κατάσταση είναι η πλάκα. Θα πάρω τηλ το 1520.

Δεν ξέρω  πως είναι η textured. Σαγρέ; Όχι, ματ είναι, όχι εντελώς λεία.
PEI Coated Flexible Steel Plate 235x235mm
59-00012264

Την φωτογραφία την ζήτησα για να να καταλάβω τη φύλο είναι.
Λοιπόν από ότι κατάλαβα δεν είναι textured, αλλά περισσότερο προς το λεία.
Είπες ότι τυπώνεις ABS.  Χρησιμοποιείς κάποια κολλά πχ UHU Stick με την εκτύπωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως αυτή που είναι στο link είναι λεία.

Έχει και αυτή https://grobotronics.com/textured-smooth-coated-flexible-steel-plate-235x235mm-double-sidedgrobo.html που είναι διπλή!

Εγώ αυτές πήρα 2 κομμάτια στην bf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizenrath είπε

Την φωτογραφία την ζήτησα για να να καταλάβω τη φύλο είναι.
Λοιπόν από ότι κατάλαβα δεν είναι textured, αλλά περισσότερο προς το λεία.
Είπες ότι τυπώνεις ABS.  Χρησιμοποιείς κάποια κολλά πχ UHU Stick με την εκτύπωση;

Όχι δεν βάζω κάποια κόλλα ούτε τίποτα άλλο.
Μέχρι χτες δούλευε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, panosena said:

Όχι δεν βάζω κάποια κόλλα ούτε τίποτα άλλο.
Μέχρι χτες δούλευε οκ.

αν έχεις πιστόλι που μετράει θερμοκρασία κάνε ένα τεστ να δεις αν η θερμοκρασία του κρεβατιού είναι όντως αυτό που του λες.....εγώ πχ έχω 6μμ αλουμίνιο κρεβάτι και τυπώνω με 65 pla για να ειναι  60 πραγματικη λογω του παχους.....για τσεκαρισε το......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...