Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά το ξανασκέφτηκα και λέω να κάνω το εξής:

  • κρατάω την μαμά επιφάνεια εκτύπωσης παρόλο που έχει σχεδόν απομαγνητιστεί
  • την κολλάω σ' ένα γυαλί πάχους 2mm (όχι πιο χοντρό για να μην προσθέσω πολύ βάρος), Έτσι αντιμετωπίζω το πρόβλημα που προκάλεσε η απομαγνήτιση, ότι δηλαδή ανασηκώνεται και χάνει την επιπεδότητα της με αποτέλεσμα να χαλάει την εκτύπωση

Κι έτσι έχω πάλι μια πολύ καλή επιφάνεια για ABS που θα την πιάνω με κλιπς πάνω στο bed.

 

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, panosena είπε

Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα, τυπώνω ABS στη μαγνητική επιφάνεια του Ender 3 Pro μου. Έχει αρχίσει όμως να απομαγνητίζεται...(κρίμα γιατί δούλευε τέλεια και με το ABS!!!)

Οπότε, τι επιφάνεια προτείνετε να βάλω (για ABS); (μήπως υπάρχει τρόπος να του επαναφέρω το μαγνητισμό;)

 

Αυτό μπορεί να έγινε και λόγο θερμοκρασίας.
Σε τι θερμοκρασίες τυπώνεις; (στο Bed)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/09/2023 at 23:33, panosena said:

@aizenrathΝαι, εννοείται πως έγινε λόγω θερμοκρασίας, τυπώνω με θερμοκρασία bed 105 °C.

πιάσε με κλιπ την επιφάνεια που έχεις και άσε το μαγνητισμό.....εγώ δεν το έχω βάλει το μαγνητικό φύλο και έχω απευθείας στο αλλουμινιο κρεβάτι το μεταλλικό φύλλο με κλιπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kostasbm είπε

πιάσε με κλιπ την επιφάνεια που έχεις και άσε το μαγνητισμό.....εγώ δεν το έχω βάλει το μαγνητικό φύλο και έχω απευθείας στο αλλουμινιο κρεβάτι το μεταλλικό φύλλο με κλιπ

έτσι λέει ότι θα το κάνει, απλά θα το έχει πάνω σε ένα κομμάτι γυαλί (σωστή τακτική)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, alienrba είπε

έτσι λέει ότι θα το κάνει, απλά θα το έχει πάνω σε ένα κομμάτι γυαλί (σωστή τακτική)

 

Ναι όπως το γράφει ο @alienrba.

Θα το κολλήσω στο γυαλί για να μένει επίπεδο (τώρα που έχασε το μαγνητισμό του δεν μένει επίπεδο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους, έψαξα να βρω κάποιον ελληνικό Server για 3d printers αλλά δεν μπόρεσα. Έτσι αποφάσισα να φτιάξω έναν έτσι ώστε να μπορούμε να τα λέμε καλύτερα από κει. Είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο αλλά σιγά σιγά θα τον κάνουμε όλοι μαζί καλύτερο.
Παρακάτω είναι ο σύνδεσμος για όσους το θέλουν: https://discord.gg/h5pN76Kv

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω άτομο στην περιοχή της Αθηνας που να κάνει εκτυπώσεις. Απλό PLA όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά ιδανικά με Bambu+AMS.

Αν έχετε κάτι υπ όψιν παρακαλώ με PM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους 

Σκεφτομαι να προχωρήσω σε αγορα εκτυπωτή καθαρά για χόμπι και Θα ήθελα μια γνώμη για τους  Anycubic kobra 2 neo η τον kobra 2 pro μιας που τους βρίσκω σε αρκετά καλή τιμή σε σχέση με άλλους ίδιας κατηγορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dtm_lar είπε

Καλησπέρα σε όλους 

Σκεφτομαι να προχωρήσω σε αγορα εκτυπωτή καθαρά για χόμπι και Θα ήθελα μια γνώμη για τους  Anycubic kobra 2 neo η τον kobra 2 pro μιας που τους βρίσκω σε αρκετά καλή τιμή σε σχέση με άλλους ίδιας κατηγορίας.

Σίγουρα θα σε προτείνουν κάτι τα υπόλοιπα παιδιά απλός το μόνο που θα σε πω είναι ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΧΟΜΠΙ σύντομα και μάλιστα  ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ θα λες μακάρι να είχα μεγαλύτερο 😅😅😅

Επεξ/σία από xakerofxanthi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/11/2023 στις 11:08 ΜΜ, dtm_lar είπε

Καλησπέρα σε όλους 

Σκεφτομαι να προχωρήσω σε αγορα εκτυπωτή καθαρά για χόμπι και Θα ήθελα μια γνώμη για τους  Anycubic kobra 2 neo η τον kobra 2 pro μιας που τους βρίσκω σε αρκετά καλή τιμή σε σχέση με άλλους ίδιας κατηγορίας.

Καλησπέρα, δεν εχω καποια αποψη για τους συγκεκριμένους εκτυπωτές. Θα σου ηταν ευκολο να μας πεις πανω κατω ποσα χρηματα εισαι διατεθειμενος να ξοδεψεις, ετσι ωστε να σου προτεινουμε ισως και κατι αλλο;

Ευχαριστω.

 

Επεξ/σία από aizenrath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, επειδή και εγώ σκευτομαι να αγοράσω έναν Anycubic εκτυπωτή, εχει αγοράσει κανεις απευθειας από Anycubic.com?

Θα ήθελα να δω αν πληρώνεις τελωνείο, αν και λένε ότι έχουν ευρωπαική αποθήκη. Απλά θα ήθελα να το κανω Check και με κάποιον που να έχει αγοράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Black Friday, μου πήρα κι εγώ ένα δωράκι, μια PEI μεταλλική επιφάνεια εκτύπωσης (από Grobotronics).
Δούλεψε καλά μέχρι σήμερα που, ξαφνικά, δεν κολλάει καλά το πρώτο layer...
Το έπλυνα με σαπούνι...τίποτα...μετά με απορρυπαντικό για τα πιάτα...πάλι τίποτα...
Έχετε καμιά ιδέα;
(απ' όσο έψαξα προτείνεται IPA, ασετόν αλλά σαν καλύτερο απ' όλα απορρυπαντικό πιάτων)
(δεν ξέρω κι αν μπορώ να την επιστρέψω, την αγόρασα από το φυσικό κατάστημα)

 

 

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν αλλάζεις επιφάνεια εκτύπωσης πρέπει να κάνεις  Ζ calibration για αρχη και μετα  pid tuning στο bed.....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...