Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@georgeadams

 

Η ιδεα σου για γυαλι + buildtak δεν ειναι ασχημη...αλλα ο συνδυασμος ειναι λιγο περιττος...

 

Το βασικο μου μελημα ειναι να εχω επιπεδη επιφανεια...

 

Με σκετο bed δεν την εχω..αν level-ιασω τις γωνιες..τα ενδιαμεσα σημεια και το κεντρο..χανουν..αρα αν χρειαστει να τυπωσω μεγαλο αντικειμενο..που εκτεινεται σε μεγαλη επιφανεια του bed...καλα γαμησια :)

 

Με το γυαλι ειχα το ιδιο φαινομενο αλλα σε μικροτερο βαθμο...τα ενδιαμεσα σημεια...ηταν σχεδον το ιδιο level-ιασμενα με τις γωνιες...

Το κεντρο εχανε παλι..λιγο παραπανω απο τα υπολοιπα σημεια..αλλα γενικοτερα λιγοτερο απο ο,τι με το σκετο bed...

 

Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με το να κολλησει το αντικειμενο...ειτε με σκετο bed ειτε με γυαλι η λακ κανει καλη δουλεια...για αυτο λεω οτι το buildtak ειναι λιγο περιττο...ισως να εχει νοημα υπαρξης για να μην καταπονειται το bed σε περιπτωση που παιζω με σκετο bed...

 

To γυαλι υπεθεσα οτι θα ελυνε το προβλημα της επιπεδοτητας..αλλα δεν το κανε..εκτος και αν ειναι στραβο το τραπεζι ξερωγω ή εχω κανει μαλακια με την συναρμολογηση..που δεν το νομιζω :)

 

Αρα σαν υστατη λυση σκεφτομαι σοβαρα να παιξω με τον autoleveling sensor..αλλα με φοβιζει η φαση με τα firmware....

 

EDIT : κατι τετοιο σκεφτομουν για τον Χ ιμαντα https://www.thingiverse.com/thing:2351679

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@georgeadams

 

Η ιδεα σου για γυαλι + buildtak δεν ειναι ασχημη...αλλα ο συνδυασμος ειναι λιγο περιττος...

 

Το βασικο μου μελημα ειναι να εχω επιπεδη επιφανεια...

 

Με σκετο bed δεν την εχω..αν level-ιασω τις γωνιες..τα ενδιαμεσα σημεια και το κεντρο..χανουν..αρα αν χρειαστει να τυπωσω μεγαλο αντικειμενο..που εκτεινεται σε μεγαλη επιφανεια του bed...καλα γαμησια :)

 

Με το γυαλι ειχα το ιδιο φαινομενο αλλα σε μικροτερο βαθμο...τα ενδιαμεσα σημεια...ηταν σχεδον το ιδιο level-ιασμενα με τις γωνιες...

Το κεντρο εχανε παλι..λιγο παραπανω απο τα υπολοιπα σημεια..αλλα γενικοτερα λιγοτερο απο ο,τι με το σκετο bed...

 

Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με το να κολλησει το αντικειμενο...ειτε με σκετο bed ειτε με γυαλι η λακ κανει καλη δουλεια...για αυτο λεω οτι το buildtak ειναι λιγο περιττο...ισως να εχει νοημα υπαρξης για να μην καταπονειται το bed σε περιπτωση που παιζω με σκετο bed...

 

To γυαλι υπεθεσα οτι θα ελυνε το προβλημα της επιπεδοτητας..αλλα δεν το κανε..εκτος και αν ειναι στραβο το τραπεζι ξερωγω ή εχω κανει μαλακια με την συναρμολογηση..που δεν το νομιζω :)

 

Αρα σαν υστατη λυση σκεφτομαι σοβαρα να παιξω με τον autoleveling sensor..αλλα με φοβιζει η φαση με τα firmware....

 

EDIT : κατι τετοιο σκεφτομουν για τον Χ ιμαντα https://www.thingiverse.com/thing:2351679

Με το τελευταίο δεν τεντωνεις ειναι καθαρά για αισθητικούς λόγους απλά να βγάλεις της βίδες, αν προσπαθήσεις να τεντωνεις με αυτό είναι ακόμα πιο δύσκολο και από της βίδες που έχει κανονικά

@georgeadams

 

Η ιδεα σου για γυαλι + buildtak δεν ειναι ασχημη...αλλα ο συνδυασμος ειναι λιγο περιττος...

 

Το βασικο μου μελημα ειναι να εχω επιπεδη επιφανεια...

 

Με σκετο bed δεν την εχω..αν level-ιασω τις γωνιες..τα ενδιαμεσα σημεια και το κεντρο..χανουν..αρα αν χρειαστει να τυπωσω μεγαλο αντικειμενο..που εκτεινεται σε μεγαλη επιφανεια του bed...καλα γαμησια :)

 

Με το γυαλι ειχα το ιδιο φαινομενο αλλα σε μικροτερο βαθμο...τα ενδιαμεσα σημεια...ηταν σχεδον το ιδιο level-ιασμενα με τις γωνιες...

Το κεντρο εχανε παλι..λιγο παραπανω απο τα υπολοιπα σημεια..αλλα γενικοτερα λιγοτερο απο ο,τι με το σκετο bed...

 

Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με το να κολλησει το αντικειμενο...ειτε με σκετο bed ειτε με γυαλι η λακ κανει καλη δουλεια...για αυτο λεω οτι το buildtak ειναι λιγο περιττο...ισως να εχει νοημα υπαρξης για να μην καταπονειται το bed σε περιπτωση που παιζω με σκετο bed...

 

To γυαλι υπεθεσα οτι θα ελυνε το προβλημα της επιπεδοτητας..αλλα δεν το κανε..εκτος και αν ειναι στραβο το τραπεζι ξερωγω ή εχω κανει μαλακια με την συναρμολογηση..που δεν το νομιζω :)

 

Αρα σαν υστατη λυση σκεφτομαι σοβαρα να παιξω με τον autoleveling sensor..αλλα με φοβιζει η φαση με τα firmware....

 

EDIT : κατι τετοιο σκεφτομουν για τον Χ ιμαντα https://www.thingiverse.com/thing:2351679

Με το τελευταίο δεν τεντωνεις ειναι καθαρά για αισθητικούς λόγους απλά να βγάλεις της βίδες, αν προσπαθήσεις να τεντωνεις με αυτό είναι ακόμα πιο δύσκολο και από της βίδες που έχει κανονικά

 

 

Σε βάσεις σαν αυτή που δείχνεις πρόσεξε γιατί ανάλογα τον ιμάντα είναι, αν λέει fiberglass (συνήθως Gates) είναι αρκετά πιο λεπτή από της άλλες (μανισιες σιλικόνης κτλ)

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο που λινκαρα στα comments λενε οτι το εβαλαν με το μαμισιο ιμαντα του Α8 ..τι να σου πω..ισως το τυπωσω καποια στιγμη να υπαρχει για να το δοκιμασω στο επομενο μινι σερβις..

 

Παντως η φαση με την βιδα...ειναι μανικι..γιατι δεν ξερω για σας..εγω το να τεντωσω ιμαντα..με το ενα χερι..και να τον σφιξω με κανα "δεματικο" με το αλλο χερι....το βρισκω επιεικως αγγουρι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To γυαλι υπεθεσα οτι θα ελυνε το προβλημα της επιπεδοτητας..αλλα δεν το κανε..εκτος και αν ειναι στραβο το τραπεζι ξερωγω ή εχω κανει μαλακια με την συναρμολογηση..που δεν το νομιζω :)

 

Μα είναι δυνατόν το γυαλί να μην είναι επίπεδο;

 

Εγώ έβγαλα το γυαλί και έβαλα lokbuild.  Στο γυαλί δεν κατάφερα να έχω καλή πρόσφυση παρ' όλες τις αλχημείες με κόλες / λακ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειπα να τυπωσω και γω το κυβακι που τυπωσε ο φιλος καμμια δυο σελιδες πισω...να δω τι σκατα κανει ο Α8

Ενταξει εχω δει και χειροτερα...

 

https://www.dropbox.com/s/udcgrvgsjm39bll/20170821_143500.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/n37ko5eq5czfw45/20170821_143524.jpg?dl=0

 

Η πλακα ειναι οτι το 1ο layer εχει βγει πολυ καλυτερο απο το top layer (η πλευρα με το Ζ)....

 

Ενταξει...οι καλουμποεκτυπωτες ειναι για μεσαιου εως μεγαλου μεγεθους αντικειμενα..κυριως χρηστικης σημασιας..μια τετοια ποιοτητα ειναι ανεκτη...παραυτα..δεν παυει να υπαρχουν θεματα οπως δειχνουν και οι φωτος..

 

Οι υπολοιποι που στελνετε και εκτυπωσεις απο μακρυα...τοσο τελεια πια εκτυπωνει ο εκτυπωτης σας? :) μοιραστειτε καμμια εκτυπωση..καμμια ρυθμιση...


Μα είναι δυνατόν το γυαλί να μην είναι επίπεδο;

 

Εγώ έβγαλα το γυαλί και έβαλα lokbuild.  Στο γυαλί δεν κατάφερα να έχω καλή πρόσφυση παρ' όλες τις αλχημείες με κόλες / λακ κλπ.

 

Ελα ντε..και γω νομιζα οτι θα λυνοταν το προβλημα μου..ελα ομως που δεν...

 

Η λακ δουλευει μια χαρα και στο γυαλι...οπως και στο σκετο bed...

Ομως προυποθετει σωστο leveling στο bed/γυαλι....η κολα Α4 να μαγκωνει κατω απο την μυτη..να βρισκει αντισταση..ετσι ωστε οταν βγει το φιλαμεντ κατα την εκτυπωση..να πιεστει πανω στο bed/γυαλι...Δεν πρεπει απλως να βρισκει η Α4 μεταξυ μυτης/bed αλλα να ψιλομαγκωνει...

Αλλιως η προσφυση θαναι ετσι και ετσι και καποια στιγμη καποια ακρη θα ξεκολλησει..και θα γαμησει την ολη εκτυπωση ή το ελαχιστο , το αντικειμενο σε εκεινη την γωνια θα παραμορφωθει.....

 

Ασε...τα χω φαει στα μουτρα πολυ αυτα τα φαινομενα :)

 

Δεν καταλαβα τι ειναι το lokbuild...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω, το LokBuild είναι κάτι σαν το BuildTak.

 

Περίεργο αυτό που λες, να μην είναι επίπεδο το γυαλί.

 

Για επιτυχημένες "εκτυπώσεις από μακρυά", στην περίπτωσή μου, καθοριστικό ρόλο έπαιξε ο level sensor. Και η σωστή πρόσφυση βέβαια αλλά αυτή την είχα λύσει και πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γυαλι κατα πασα πιθανοτητα ειναι επιπεδο...το leveling ομως δεν δουλευει..δεν ξερω γιατι..

 

Γενικως το leveling ειναι μανουρα...φτιαχνεις την μια γωνια...φτιαχνεις την δευτερη...χαλαει η πρωτη..φτιαχνεις την 3η..χαλαει την 4η...

 

Απο ο,τι εχω καταλαβει....την καθε γωνια δεν πρεπει να την level-ιαζεις τελεια ...γιατι οταν θα λεβελιασεις την γειτονικη της..θα χαλασει...θελει λιγο λιγο..κουτσα κουτσα...κοινως...μανουρα...

 

Οπως ειπα σκεφτομαι να βαλω στο παιχνιδι τον autoleveling sensor..αλλα ακομα δεν ειμαι ψυχολογικα ετοιμος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση, υπαρχει τροπος να επεξεργαστεις αρχειο π.χ. οπως αυτα που κατεβαζεις ετοιμα απο το thingiverse?

 

Προφανως και ναι ..αρκει να χεις γνωσεις 3d modelling/designing κλπ....

 

Οπως επισης να χεις και στο νου σου και καποιες αρχες για το 3d printing..π.χ. να μην κανεις μια πλευρα πολυ λεπτη και γενικως να τηρησεις καποιες διαστασεις μεσα στα ορια των δυνατοτητων του εκτυπωτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να τυπωσω και γω το κυβακι που τυπωσε ο φιλος καμμια δυο σελιδες πισω...να δω τι σκατα κανει ο Α8

Ενταξει εχω δει και χειροτερα...

 

ποιες τιμές έχεις στις παραμέτρους εκτύπωσης απο το menu του εκτυπωτή?

x,y,z, x travel κοκ , καθώς και jerk.

 

εγώ είδα οτι αυτά που έβαζα στο cura δεν τα λαμβάνει υπόψιν στην εκτύπωση σε θέμα ταχύτητας.

μόνο ανεμιστήρας και θερμοκρασίες αλλάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ποιες τιμές έχεις στις παραμέτρους εκτύπωσης απο το menu του εκτυπωτή?

x,y,z, x travel κοκ , καθώς και jerk.

 

εγώ είδα οτι αυτά που έβαζα στο cura δεν τα λαμβάνει υπόψιν στην εκτύπωση σε θέμα ταχύτητας.

μόνο ανεμιστήρας και θερμοκρασίες αλλάζουν.

Αλλάζοντας Τα accelaration jerk στο cura είναι καθαρά και μόνο για να βγάζει καλύτερες προβλέψεις ως προς τον χρόνο εκτύπωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποιες τιμές έχεις στις παραμέτρους εκτύπωσης απο το menu του εκτυπωτή?

x,y,z, x travel κοκ , καθώς και jerk.

 

εγώ είδα οτι αυτά που έβαζα στο cura δεν τα λαμβάνει υπόψιν στην εκτύπωση σε θέμα ταχύτητας.

μόνο ανεμιστήρας και θερμοκρασίες αλλάζουν.

 

1ον δεν ξερω που ειναι αυτες οι παραμετροι στον εκτυπωτη :)

2ον αν δεν λαμβανει υποψη ο εκτυπωτης τα "δεδομενα" του gcode που παραγει το cura τοτε κατι συμβαινει...

 

Θυμαμαι οταν επαιζα με το "stringing" και αλλαζα παραμετρους σχετικα με το retraction..τις λαμβανε υποψη ο εκτυπωτης..επισης οταν αλλαζω ταχυτητες...θερμοκρασιες..φαν...layer height..γενικως..ο,τι και να αλλαξω δηλ.

 

Για δοκιμασε με αλλο προγραμμα π.χ. το simplify3d ή καποιο αλλο free :) Αν γινεται το ιδιο με οποιο προγραμμα και αν χρησιμοποιησεις τοτε εχει θεμα ο εκτυπωτης..αν οχι ..τοτε εχει θεμα το cura..βαλε καμμια αλλη εκδοση ξερωγω...

 

Mπορω να ανεβασω το προφιλ που χρησιμοποιω στο cura αν θες να κανεις τις δοκιμες σου...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1ον δεν ξερω που ειναι αυτες οι παραμετροι στον εκτυπωτη :)

2ον αν δεν λαμβανει υποψη ο εκτυπωτης τα "δεδομενα" του gcode που παραγει το cura τοτε κατι συμβαινει...

 

Θυμαμαι οταν επαιζα με το "stringing" και αλλαζα παραμετρους σχετικα με το retraction..τις λαμβανε υποψη ο εκτυπωτης..επισης οταν αλλαζω ταχυτητες...θερμοκρασιες..φαν...layer height..γενικως..ο,τι και να αλλαξω δηλ.

 

Για δοκιμασε με αλλο προγραμμα π.χ. το simplify3d ή καποιο αλλο free :) Αν γινεται το ιδιο με οποιο προγραμμα και αν χρησιμοποιησεις τοτε εχει θεμα ο εκτυπωτης..αν οχι ..τοτε εχει θεμα το cura..βαλε καμμια αλλη εκδοση ξερωγω...

τα συγκεκριμενα setting δεν περνανε στο gcode οπως εγραψα πιο πανω η μονη χρησιμοτητα που εχουν ειναι για καλυτερο υπολογισμο του χρονου εκτυπωσης

 

Στο s3d δεν υπαρχουν καν σαν ρυθμισεις

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...