Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Η συλλογη με τα αναλωσιμα μου  και ετοιμος και ο extruder

 

Τωρα περιμενω ενα κλωνο e3d v6 hotend αλλα δεν ξερω ποτε θα τον βαλω πανω , για αρχη θα δοκιμασω bowden με το μαμα hotend

post-339798-0-82764000-1504037859_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λέω να πάρω αυτό το level sensor στα €13,20. Θα κάνει δουλειά;

https://www.aliexpre...2763693241.html

Είναι από τον ίδιο πωλητή με αυτόν που αγόρασα εγώ, με ίδιες φωτογραφίες και ίδια περιγραφή. Ο δικός μου δουλεύει. Αυτό βέβαια δε μας κάνει 100% σίγουρους. Για κινέζους μιλάμε :D :(

 

Ακόμα, το δικό μου τον έστειλαν στις 26/5 κι έφτασε εδώ στις 18/7. Ελπίζω να μην βιάζεσαι. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ερωτησις ακαδημαικου περιεχομενου...

 

εχω παρατηρησει στις εκτυπωσεις μου το εξης θεματακι:

στο σημειο που ο slicer (cura στη συγκεκριμενη περιπτωση) ξεκιναει το καθε layer σαν να βγαζει λιγο παραπανω νημα ή σαν να καθεται λιγο παραπανω εκει με αποτελεσμα οταν ολοκληρωθει το μοντελο στο σημειο αυτο να δημιουργηται μια εμφανης γραμμη σε ολο το υψος του αντικειμενου.

δειτε και τη φωτογραφια για να καταλεβετε τι ακριβως εννοω (αγνοηστε το σπαγγετι, ηθελε supports στο συγκεκριμενο σημειο)

 

μηπως ξερει κανεις πως θα μπορουσα να το λυσω?

post-51430-0-08960000-1504078536_thumb.jpg

Επεξ/σία από kakofonixx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ρυθμίσεις εκτύπωσης του Cura, στην ενότητα Shell υπάρχει η επιλογή Z Seam Alignment. Αν την αλλάξεις, σε Random, υποτίθεται πως βελτιώνει το πρόβλημα που αναφέρεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ρυθμίσεις εκτύπωσης του Cura, στην ενότητα Shell υπάρχει η επιλογή Z Seam Alignment. Αν την αλλάξεις, σε Random, υποτίθεται πως βελτιώνει το πρόβλημα που αναφέρεις.

 

thanx, θα το δοκιμασω

επισης βρηκα και στην ενοτητα Material το Retract at layer change, που θεωρω οτι εφοσον κατα το χρονο μετακινησης στο επομενο layer δε θα εξαγει filament πιθανον να μην κανει αυτο το σημαδακι

 

θα τα ενεργοποιησω και τα δυο σε επομενη εκτυπωση και βλεπουμε αν θα βελτιωθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

thanx, θα το δοκιμασω

επισης βρηκα και στην ενοτητα Material το Retract at layer change, που θεωρω οτι εφοσον κατα το χρονο μετακινησης στο επομενο layer δε θα εξαγει filament πιθανον να μην κανει αυτο το σημαδακι

 

θα τα ενεργοποιησω και τα δυο σε επομενη εκτυπωση και βλεπουμε αν θα βελτιωθει

 

 

Δοκιμες κανε με 1-1 , βρες ενα μικρο αντικιμενο γρηγορο στην εκτυπωση και κανε δοκιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kakofonixx

 

Στο s3d παντως σε μια φαση που ειχα αυτην την "ραφη" ηταν αποτελεσμα του "force retract every layer"..oταν το αφαιρεσα στις ρυθμισεις..μειωθηκε σε καποια σημεια..εξαφανιστηκε σε καποια αλλα..

Βεβαια σε καποια σημεια ακομα το κανει....σε μικροτερο βαθμο...σε φαση που ανεχεται μιας και απο μεση αποσταση δεν ειναι ορατο...

Θα δοκιμασω και γω την ρυθμιση που ειπωθηκε στο cura...

 

EDIT : Βγηκε η 2.7 του cura...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τη Cura 2.7 η οποία μου φάνηκε βουνό και με κάπως παράξενη απεικόνιση των αντικειμένων.  Με προβλημάτισε και ο τρόπος αλλαγής των παραμέτρων που έπρεπε να δημιουργήσω ξεχωριστές ρυθμίσεις για κάθε νήμα.  Δεν με βοηθάει στις δοκιμές.

 

Ξαναέβαλα την 15.04 που για κάποιο λόγο την βρίσκω πιο εύκολη για την ασχετοσύνη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τη Cura 2.7 η οποία μου φάνηκε βουνό και με κάπως παράξενη απεικόνιση των αντικειμένων.  Με προβλημάτισε και ο τρόπος αλλαγής των παραμέτρων που έπρεπε να δημιουργήσω ξεχωριστές ρυθμίσεις για κάθε νήμα.  Δεν με βοηθάει στις δοκιμές.

 

Ξαναέβαλα την 15.04 που για κάποιο λόγο την βρίσκω πιο εύκολη για την ασχετοσύνη μου.

 

Γιατι παιζεις σε τοσο παλια εκδοση?Εγω εδω και καιρο , πιστευω και αλλοι οχι μονο εγω , παιζουμε με την 2.6.x και σε σχεση με αυτην , εμφανισιακα , η 2.7 δεν εχει μεγαλη διαφορα..ουτε και σε ο,τι αφορα την απεικονιση των αντικειμενων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο το νέο layout του Cura μου είναι δύσκολο να το χειριστώ.  Ειδικά στο θέμα των νημάτων και θερμοκρασιών βρίσκω ότι είναι μανούρα στη ρύθμιση - στο παλαιό τα έχω όλα μπροστά μου και με ένα κλικ κάνω ότι αλλαγή θέλω.

 

Σε άλλο θέμα τώρα.  Παρά τις ελάχιστες εκτυπώσεις βλέπω ότι έχει αρχίσει να σκεβρώνει ο σκελετός.  Και λόγω του ότι είμαστε στην περίοδο των φόρων δεν βλέπω να τα καταφέρνω να πάω για μεταλλικό ή άλλη κατασκευή (ή εκτυπωτή). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για κάποιο λόγο το νέο layout του Cura μου είναι δύσκολο να το χειριστώ.  Ειδικά στο θέμα των νημάτων και θερμοκρασιών βρίσκω ότι είναι μανούρα στη ρύθμιση - στο παλαιό τα έχω όλα μπροστά μου και με ένα κλικ κάνω ότι αλλαγή θέλω.

 

Σε άλλο θέμα τώρα.  Παρά τις ελάχιστες εκτυπώσεις βλέπω ότι έχει αρχίσει να σκεβρώνει ο σκελετός.  Και λόγω του ότι είμαστε στην περίοδο των φόρων δεν βλέπω να τα καταφέρνω να πάω για μεταλλικό ή άλλη κατασκευή (ή εκτυπωτή). 

Aν βαλεις στην επιλογη custom εχει αναλυτικα ολες τις ρυθμισεις , δεν εχει κατι δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο community!

 

Χαρηκα πολύ που είδα ότι το thread ξεκίνησε Ιούνιο και μέσα σε τόσο λίγο χρόνο γράφτηκαν 70 σελίδες! Congrats. 

Έχω διαβάσει αρκετά από εχτές που το βρήκα αλλά θα ήθελα μερική βοήθεια σε περίπτωση που κάποιος έχει όρεξη και χρόνο να μου απαντήσει.

 

Το τελευταίο καιρό ψάχνομαι αρκετά με το ποιος θα είναι ο πρώτος μου εκτυπωτής. 

 

Στην ελλάδα/ευρώπη είδα οτι κινούνται αρκετά διάσημα μοντέλα και επειδή προτιμώ να διαθέσω περισσότερο χρόνο στην εκμάθηση του modelling και όχι τόσο στο στήσιμο, θα προτιμούσα κάτι σχεδόν έτοιμο. Απ'ότι κατάλαβα εδώ οι περισσότεροι έχετε συναρμολογήσει το κιτ σας. Αλλά διαβάζοντας καλά λόγια για αυτούς (κι αφού τους βρήκα) έχω ψιλο καταλήξει στους 

Creality CR-10 και Wanhao Duplicator i3 Plus. 

 

Έχετε καμία άποψη? Αν και είναι αισθητή η διαφορά στο μέγεθος εκτύπωσης δεν είναι καθοριστικό μιας και μάλλον θα μείνω σε μικρά αντικείμενα και μινιατούρες. Περισσότερο με νοιάζει δηλαδή η απόδοση τους.

 

Χαιρετώ και ευχαριστώ για το χρόνο σας! 

Τάσος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάτι έτοιμο και ρυθμισμένο το καλύτερο είναι απο εδώ http://www.prusa3d.com/ αλλά ξεφεύγει στην τιμή αρκετά. Εϊνα βέβαια και το πόσο κοστολογείς τον χρόνο σου... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο community!

 

Χαρηκα πολύ που είδα ότι το thread ξεκίνησε Ιούνιο και μέσα σε τόσο λίγο χρόνο γράφτηκαν 70 σελίδες! Congrats. 

Έχω διαβάσει αρκετά από εχτές που το βρήκα αλλά θα ήθελα μερική βοήθεια σε περίπτωση που κάποιος έχει όρεξη και χρόνο να μου απαντήσει.

 

Το τελευταίο καιρό ψάχνομαι αρκετά με το ποιος θα είναι ο πρώτος μου εκτυπωτής. 

 

Στην ελλάδα/ευρώπη είδα οτι κινούνται αρκετά διάσημα μοντέλα και επειδή προτιμώ να διαθέσω περισσότερο χρόνο στην εκμάθηση του modelling και όχι τόσο στο στήσιμο, θα προτιμούσα κάτι σχεδόν έτοιμο. Απ'ότι κατάλαβα εδώ οι περισσότεροι έχετε συναρμολογήσει το κιτ σας. Αλλά διαβάζοντας καλά λόγια για αυτούς (κι αφού τους βρήκα) έχω ψιλο καταλήξει στους 

Creality CR-10 και Wanhao Duplicator i3 Plus. 

 

Έχετε καμία άποψη? Αν και είναι αισθητή η διαφορά στο μέγεθος εκτύπωσης δεν είναι καθοριστικό μιας και μάλλον θα μείνω σε μικρά αντικείμενα και μινιατούρες. Περισσότερο με νοιάζει δηλαδή η απόδοση τους.

 

Χαιρετώ και ευχαριστώ για το χρόνο σας! 

Τάσος

 

Κοίτα εγώ από μεριάς μου, δουλεύοντας με τον CR-10 τον τελευταίο μήνα, έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Μοναδική βλάβη ένα heating cartridge, το οποίο αντικατέστησα με 3.5 ευρώ από κατάστημα εντός Αθήνας.

Ωραίο σασί, μηχανικά δουλεύει άψογα με ότι έχω δοκιμάσει να παίξω (PLA - PETG) και με το enclosure θα δοκιμάσω και ABS. Μόνη παραφωνία η πολύ φασαρία απο τους ανεμιστήρες, αλλά τους άλλαξα όλους με Noctua και πλέον ακούγονται μόνο τα steppers.

Τώρα ο Wanhao θεωρώ ότι είναι εξίσου καλή επιλογή, και απο τις "παλιές" εταιρίες του χώρου.

 

Συγκριτικά πάντως όταν βρέθηκα στην ίδια θέση με εσένα, επέλεξα τον CR λόγω build volume , ακόμα και να δεν το έχω εκμεταλλευτεί πλήρως ακόμα. Δεν βγαίνεις χαμένος με καμία απο τις δυο επιλογές, απλά παίρνεις παραπάνω με τα ίδια ή και λιγότερα λεφτά στην περίπτωση του CR.

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάτι έτοιμο και ρυθμισμένο το καλύτερο είναι απο εδώ http://www.prusa3d.com/ αλλά ξεφεύγει στην τιμή αρκετά. Εϊνα βέβαια και το πόσο κοστολογείς τον χρόνο σου... 

 

 

η αλήθεια είναι ότι τον έχω δει τον prusa. Το upgrade που ετοιμάζουν (που κοστίζει βέβαια σχεδόν τα μισά λεφτά) για "τετραχρωμία" μου φαίνεται πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και δείχνει να είναι καλή επένδυση, ειδικά αφού τον εξελίσσουν και βγάζουν και upgrade kits κτλ. 

 

Αν τον έπαιρνα βέβαια, θα έπαιρνα σίγουρα το κιτ. είναι πολύ μεγαλύτερη η διαφορά απ'όσο κοστολογώ τον χρόνο μου.  :-D

 

Γενικά ο prusa παρ'όλα αυτά αξίζει την διαφορά στην τιμή? Εννοώ έχει πρακτικά κάτι καλύτερο ή πληρώνεις το brand?

 

Να ρωτήσω κάτι btw. Όλα τα μοντέλα prusa που βλέπω (τα μη "original") στην ουσία χρησιμοποιούν την open source συνταγή με άλλα μηχανικά μέρη? 

 

 αλλά τους άλλαξα όλους με Noctua και πλέον ακούγονται μόνο τα steppers.

 

 

Πολύ σημαντικό το πρώτο. Το σκέφτομαι αρκετά η αλήθεια γιατί θα τον έχω λογικά στο δωμάτιο μου τον εκτυπωτή άρα θα ήταν καλό να είναι όσο πιο αθόρυβος. Τα steppers είναι δυνατά? 

 

 

Συγκριτικά πάντως όταν βρέθηκα στην ίδια θέση με εσένα, επέλεξα τον CR λόγω build volume , ακόμα και να δεν το έχω εκμεταλλευτεί πλήρως ακόμα. Δεν βγαίνεις χαμένος με καμία απο τις δυο επιλογές, απλά παίρνεις παραπάνω με τα ίδια ή και λιγότερα λεφτά στην περίπτωση του CR.

 

Κατάλαβα! Ο Duplicator i3 Plus δεν έχει δηλαδή κάτι που να υπερτερεί? Αν όχι τότε είναι όντως ότι παίρνεις καλύτερα με αντίστοιχα λεφτά.

 

 

Επίσης, εσύ τον πήρες από gear best? Βλέπω ότι δεν τον έχει σε ευρωπαϊκή αποθήκη και δεν θα ήθελα να ρισκάρω το τελωνείο. Ενώ από ebay και Ευρώπη είναι πιο ακριβός. 

 

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...