Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον παιδια εδω και καιρο σκεφτομουν πολυ σοβαρα να αλλαξω προγραμμα..απο το CURA να παω στο S3D...

Γιατι μην κοροιδευομαστε..το s3d ειναι κλασεις ανωτερο του cura...μονο και μονο αν σκεφτει κανεις το συστημα support που εχει.

Για αυτο λοιπον προσπαθουσα να αντιστοιχησω τις ρυθμισεις του cura στο s3d μιας και ενω καποιες ειναι ιδιες..το s3d εχει και αλλες περισσοτερες.

Την στιγμη που θα πετυχαινα την ιδια αν οχι καλυτερη ποιοτητα με το s3d  σε σχεση με το cura...θα αποχαιρετουσα το cura...

Και νομιζω οτι εφτασε αυτη η στιγμη :)

 

Παραθετω παρακατω 2 φωτος απο το ιδιο αντικειμενο..τυπωμενο με το ιδιο φιλαμεντ προφανως , με τα 2 προγραμματα..και με τις ιδιες οσο το δυνατον ρυθμισεις..

 

( pla 195/60 , 0.1mm) -Aντικειμενο οχι τοσο πολυ βελτιστοποιημενο για 3d εκτυπωση αλλα παρολα αυτα φαινονται οι διαφορες των 2 προγραμματων.

 

ΔΕΞΙΑ - S3D

AΡΙΣΤΕΡΑ - CURA

 

https://www.dropbox.com/s/6tmah7y6gn8ns7n/20170823_232910.jpg?dl=0

 

Σε αυτην την φωτο βλεπουμε ξεκαθαρα 4 πραγματα (αν και τον επαιξα με το φοκους στο αριστερο αντικειμενο :) )

1. Στο αριστερο (cura) αναμεσα απο τα ποδια ειχαμε καποιο stringing ενω στο δεξι οχι.

Θα πει καποιος..μικρο το κακο..διορθωσε ρυθμισεις να φυγει το stringing..το θεμα ειναι οτι δεξι (s3d) με τις ιδιες ρυθμισεις..δεν παρουσιασε stringing αναμεσα απο τα ποδια.

2.Το δεξι (s3d) ειναι γενικοτερα πιο λειο..απο οτι το αριστερο.Αν και στα 2 τα layers δεν φαινονται σχεδον καθολου...το δεξι (s3d) ειναι ενα κλικ πιο λειο...ενω στο αριστερο αχνοφαινονται καποιες καθετες γραμμουλες...

3.Αν και ισως να μην φαινεται τοσο καθαρα...στο αριστερο (cura) στο κατω μερος των χεριων (μασχαλη εως παλαμη δηλ)...ο εκτυπωτης το παλεψε οσο μπορουσε..αλλα ψιλοαπετυχε..αφησε ενα τραχυ αποτελεσμα..συνεπεια του γεγονοτος οτι καποια layers "κλωτσησαν" και βγηκαν προς τα εξω...Το φαινομενο ειναι ιδιαιτερα εντονο στο δεξι χερι (οπως βλεπουμε την φωτο)

Στην δεξια φιγουρα (s3d) προφανως το slicing ηταν πιο σωστο..τα layers που κλωτσησαν ηταν απο μηδεν εως ενα στην χειροτερη...το αποτελεσμα ειναι σαφως πιο σωστο και κατα συνεπεια πολυ πιο λειο.

4.Yπαρχει εντονο stringing μεταξυ χεριων και κεφαλιου...Στο αριστερο (cura) ειναι πολυ εντονο που αφησε αρκετα σημαδια που επρεπε να τα "παρω" με καποιο κοπιδι να γινουν λεια..ενω στο δεξι (s3d) το φαινομενο ηταν μηδαμινο...πολυ πιο λειο αποτελεσμα..και στο κεφαλι και στο πανω μερος των χεριων (που βλεπουν στο κεφαλι δηλ).

 

https://www.dropbox.com/s/783qzo0n71sfunz/20170823_232932.jpg?dl=0

 

Ισχυουν οσα εγραψα παραπανω για την 1η φωτο και αφορουν στην "λειοτητα" του αποτελεσματος κυριως στο σωμα της φιγουρας..

Αυτην την φωτο την εβγαλα για να δειξω ποσο "παλεψε" ο εκτυπωτης στον σβερκο με το cura , ενω με το s3d το εφτιαξε αερα πατερα..

Το αποτελεσμα ειναι κλασης ανωτερο και φαινεται πιστευω ξεκαθαρα...

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : Οπως φανηκε λοιπον το αποτελεσμα ειναι μερα με την νυχτα..σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μεταβω στο s3d.

Εχουμε που εχουμε εναν φτηνιαρη εκτυπωτη τουλαχιστον να βγαζουμε το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα απο αυτον :)

 

Βεβαια καθε προγραμμα εχει και τα κουσουρια του.Καποια βασικα που εχω βρει με την ενασχοληση μου με το s3d ειναι :

 

1.Δεν εχει ευκολα χειριστηρια του εισαγομενου αντικειμενου..πρεπει να βαζεις χειροκινητα τιμες στα x,y,z για move/scale/rotate ενα αντικειμενο.Αν εχει χειριστηρια...ας μου τα βρει καποιος...

2.Η ρυθμιση του print quality (0.2mm , 0.1mm κλπ) δεν ειναι ενσωματωμενη στο προφιλ που δημιουργεις και δουλευεις..ειναι σαν να ειναι εξτρα προφιλ...το οποιο αλλαζει την αντιστοιχη ρυθμιση (layer height) στο κυριο προφιλ..πολυ μπερδεμα για το τιποτα.

3.Οι χρονοι εκτυπωσης. Δεν εχουν λογικη..τουλαχιστον στα δικα μου ματια.

Για παραδειγμα , το παραπανω αντικειμενο ηθελε στο s3d για να εκτυπωθει περιπου 2 ωρες 50 λεπτα..στο cura ηθελε μονο 1 ωρα και 30 λεπτα.

Οκ , θα μου πεις..η ποιοτητα..θελει και τον χρονο της...δεκτο :)

Σε αλλα αντικειμενα εχω δει οτι τα 2 προγραμματα δινουν σχεδον τον ιδιο χρονο εκτυπωτης..ενω σε αλλα αντικειμενα..το s3d ειναι πιο γρηγορο απο το cura... go figure που λενε και στο χωριο μου...

 

Τα ΥΠΕΡ του ειναι το γαματο support system , το γαματο preview mode , το γαματο management του εκτυπωτη μεσω usb...και προφανως την γαματη ποιοτητα εκτυπωσης :)

 

Οποιος ψηθει μου λεει να κανω export το προφιλ να ξεκινησει απο καπου....

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

150 euro ομως...δεν ξερω αν θα τα εδινα.....για δωσε το stl αρχειο να κανω μια εκτυπωση με τα δικα μου δεδομενα να δω τι θα βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στείλε και σε μένα το προφίλ σου! Θα ήθελα νατο δοκιμάσω!!

 

Και για να πάμε στα βαθιά, με slic3r έχει ασχοληθεί κανείς; Θεωρείται το πιο advanced αλλά και το πιο περίπλοκο ταυτόχρονα πρόγραμμα για slicing.

 

 https://all3dp.com/1/best-3d-slicer-software-3d-printer/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον θα ακολουθησω την ιδεα του kakofonixx θα επισυναψω το προφιλ εδω περα για να ειναι ευκολα προσβασιμο απο ολους.

(zip-αρισμενο , αλλιως δεν με αφηνει...μερικα kbytes ειναι αλλωστε..μικρο το κακο)

 

Καποιες παρατηρησεις :

 

1.Πριν παιξετε με τις ρυθμισεις καντε μια σοβαρη αλλαγη στο interface στο προγραμμα.

Τοols - options - Preferences (1o TAB) - Speed Display Units - γυριστε το σε mm/s

H λογικη να υπαρχει mm/min δεν την καταλαβαινω...

 

2.Προφανως καποιες απο τις ρυθμισεις μπορουν να αλλαχτουν αναλογα τα γουστα.

Οπως :

α) θερμοκρασιες μυτης/bed

β) Ταχυτητες

γ) cooling ( 0% για το 1ο layer , 70% για τα υπολοιπα...οποιος θελει βαζει κατι διαφορετικο προφανως)

δ) retraction settings **

ε) support on/off αναλογα την περισταση προφανως...

στ) infill - προφανως ανα περισταση

 

**Εδω πρεπει να μιλησω λιγο για τα retraction settings..Aυτα επηρρεαζουν αν θα υπαρχει stringing ή οχι και ποσο και γιατι και πως κλπ.

Το stringing δεν ειναι απλα τριχουλες..σε σημεια ενος μοντελου που ειναι αντικρυστα σε μια αποσταση.

Στα 2 σημεια απο τα οποια ξεκιναει και τελειωνει η "τριχουλα" ...τραβιεται υλικο...οποτε δημιουργειται ενας μικρος κομπος...δειτε τις φωτος που ποσταρα στο προηγουμενο ποστ μου ειδικα στα χερια...ειναι αποτελεσμα υλικου που "τραβηχτηκε" απο τις τριχουλες..που ξεκινουσαν απο τα χερια και κατεληγαν στο κεφαλι.

Πριν ξεκινησετε να παιζετε με αυτες τις ρυθμισεις..καντε πρωτα δοκιμες με τις ρυθμισεις μου..και αν δειτε οτι το φαινομενο ειναι εντονο και γαμιεται η δουλεια παρα πολυ..ξεκινηστε τις αλλαγες...

 

Επισης...γενικως οτι λεει "retraction" σε καποια ρυθμιση θελει προσοχη..γιατι οταν κανει retraction η μυτη..δηλ τραβαει λιγο φιλαμεντ πισω και μετα το ξαναξεκιναει..δημιουργει ενα σημαδι στο μοντελο σαν μικρη ραφη...

Ενω εκανα ολες τις ρυθμισεις να μην κανει περιττα retractions το "τελειο" μοντελο που εβγαλε το s3d ειχε "ραφες" σε σημεια που δεν θα πρεπε...σημαδι οτι γινοταν περιττο retraction ...αρα καποια αλλη ρυθμιση που δεν ξερω ποια το ελεγχει αυτο και πρεπει να την βρω...μικρο το κακο..απο μεση αποσταση ματιου-μοντελου δεν φαινεται τιποτα...πρεπει να το φερεις σε αποσταση μυτης και να το εξετασεις για να δεις κατι...

 

Επισης εδω πρεπει να μιλησω και για το skirt/brim.

To s3d τα εχει σε μια ρυθμιση και δουλευει ως εξης.

 

Αν το skirt offset from part ειναι μεγαλυτερο του μηδενος..μιλαμε για skirt δηλ ενα περιγραμμα γυρω απο το αντικειμενο σε αποσταση τοση οση ρυθμισαμε στη παραπανω επιλογη.

Αν αυτην την επιλογη την μηδενισουμε ..τοτε μιλαμε για περιγραμμα που κολαει στο αντικειμενο..αρα brim.

Kαι με την επιλογη skirt outlines καθοριζουμε ποσο θα εκτεινεται περα απο το αντικειμενο.Προφανως δεν το παρακανουμε απλα δεν βαζουμε και 1-2 περιγραμματα...θελουμε μερικα ωστε να κολλησει καλα στο bed το brim και να σταθεροποιησει καλα το αντικειμενο.

 

Και αυτα τα 2 προφανως τα παιζουμε αναλογως την περισταση.

 

Τελος να μιλησω για ενα φαινομενο που ετυχε και σε μενα αλλα και σε πολλους αλλους με το s3d σε διαφορα αντικειμενα..

Ενω τα αντικειμενα ειναι επιπεδα...δηλ πατανε εκ κατασκευης στο επιπεδο..οταν φορτωνονται στο s3d δεν πατανε καλα.

Για παραδειγμα το ανθρωπακι που ειδαμε παραπανω οταν το φορτωνω στο cura τα 2 ποδια πατανε τελεια στο επιπεδο του bed.

Στο s3d δεν πατουσαν ...το ενα ηταν στο αερα..και το πηρα γραμμη οταν βαζοντας skirt/brim αυτο δημιουργοταν γυρω απο το ενα ποδι μονο..επρεπε να το παιξω λιγο λιγο στο rotate ωστε να πατησουν και τα 2 ποδια...

 

Αρα παντα να ελεγχετε αυτο το στοιχειο....

---------------------------------------------------------------------

 

@kostasbm

 

Ποιος μιλησε για λεφτα ? ;)

 

Το ανθρωπακι ειναι δημιουργια ενος φιλου μου που βγαζει λεφτα απο αυτο..εχει δημιουργησει εναν μεγαλο αριθμο εικονων (renders) αυτου , σε διαφορες στασεις...

 

Για να παρεις μια ιδεα εδω ειναι ta best sellers του fotolia απο την αρχη της λειτουργιας του..πασιγνωστου σαιτ πωλησεις εικονων..

https://eu.fotolia.com/Info/All/BestSellers/FromTheBeginning

 

Βλεπεις τι φιγουραρει στις πρωτες θεσεις ε?Δεν φανταζεσαι τα φραγκα που του χουν φερει αυτες οι εικονες :)

 

Αρα δεν μπορω και ουτε ειμαι εξουσιοδοτημενος να κυκλοφορω αυτο το συγκεκριμενο ανθρωπακι προς τα εξω.

Αν θελετε ολοι εμεις εδω να βρουμε ενα ΜΟΝΤΕΛΑΚΙ , μικρο , γρηγορο αλλα να χει τις προκλησεις του , ωστε να το τυπωνουμε και να συγκρινουμε ..πολυ ευχαριστως...το συγκεκριμενο ομως...οχι :)

 

Ασε που δεν ειναι 3d printing-optimized το συγκεκριμενο ...στο κεφαλι εχει τραγικα λιγα πολυγωνα..που αν δεις..σε ολες τις εκτυπωσεις μου..οσο λειο και να βγει..υπαρχουν κατι καθετες γραμμουλες...διοτι επειδη ειναι στρογγυλο..και με λιγα πολυγωνα..φαινονται εντονα οι γωνιες.

Επισης τα χερια φτιαχτηκαν με τετοιο τροπο ωστε να μην θελουν supports..αλλα παρολα αυτα οι πρωτες 3-4 εκτυπωσεις δεν μπορουσαν να τυπωσουν πανω απο τους αγκωνες...δεν φανταζεσαι ποσα ακεφαλα ανθρωπακια εχω να κειτονται εδω και εκει :)

 

@Εrrik

 

Λιγο που το δοκιμασα το slic3r μου φανηκε τραγικα και περιττα δυσχρηστο...μεχρι να δω δηλ το preview μιας εκτυπωσης και ρυθμισω τις λεπτομερειες..αλλαξαμε κυβερνηση :)

 

Anet A8 Testing.zip

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατσα το ανθρωπάκι, το έχω πετύχει αρκετά σε εταιρικές παρουσιάσεις!

 

Πάντως νομίζω οτι ο kostasbm αναφερόταν στο κόστος του S3D γιατί δε ξέρω αν το έχει ο θείος μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ mphxths

 

Πρωτα απ'ολα να σαι καλα για την ορεξη σου να ψαχτεις με το s3d και να διαφωτισεις και εμας

Προμηθευτηκα το εν λογω προγραμμα και αρχισα να το σκαλιζω λιγο... Προφανως δεν εχει την ευκολια του Cura που με 3-4 ρυθμισεις τυπωνεις ικανοποιητικα, αλλα αν με λιγο ψαξιμο δινει τη διαφορα στο αποτελεσμα που δειχνεις στις φωτος θεωρω οτι αξιζει να ασχοληθουμε! :)

 

Ερωτησεις σετικα με το προφιλ που εδωσες:

- Βαζεις first layer settings Height=85%, Width=115%, Speed=16%

αυτο δε σημαινει οτι το πρωτο layer θα βγει κοντοχοντρο? το κανεις για να κολλησει σωστα στο bed? το ιδιο και για την τοσο μειωμενη ταχυτητα?

- για το skirt συμφωνω, παντα το χρησιμοποιω πο πολυ για να καθαριζει τη μυτη και να ξεκιναει να βγαζει σωστα το filament πριν ξεκινησει να τυπωνει το πρωτο layer

- το Bed Temperature αν καταλαβα σωστα το εχεις ρυθμισει ωστε να ειναι 60C στο πρωτο layer και μετα να σβηνει? Εχω παρατηρησει οτι σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες το αντικειμενο ξεκολλαει πιο ευκολα, αρα στην περιπτωση μας ισως να εχουμε προβλημα αποκολλησης σε μεγαλες χρονικα εκτυπωσεις... Ισως να ηταν πιο καλο να ειναι 60C για πρωτο layer και απο το δευτερο και μετα να πεφτει στους 45~50 για να διατηρειται η καλη προσφυση του αντικειμενου με σχετικη οικονομια στο ρευμα

- τα starting και ending scripts που τα σκεφτηκες ρε θηριο? :D ή τα βρηκες καπου ετοιμα και δουλευουν σωστα? ή ειναι αντιγραφη απο το cura? :P

- σχετικα με τα print speeds... στο cura χρησιμοποιω λιγο παραπανω με καλα αποτελεσματα (75mm/s print, 150mm/s travel)  και μονο οτι ειναι μειωμενα στις ρυθμισεις σου λογικα θα δινει καλυτερο αποτελεσμα... ειδομεν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ατσα το ανθρωπάκι, το έχω πετύχει αρκετά σε εταιρικές παρουσιάσεις!

 

Πάντως νομίζω οτι ο kostasbm αναφερόταν στο κόστος του S3D γιατί δε ξέρω αν το έχει ο θείος μου...

 

Στην φραση μου "Ποιος μιλησε για λεφτα"...και γω στο s3d αναφερομουν :)

 

Οσο για το ανθρωπακι...θα σου δωσω 2 ιστοριες μονο και μονο για να καταλαβεις το ευρος της επιτυχιας του.

1.Καποτε..στις καλες εποχες..εφερνε μισθο golden boy...μονο του..δηλ αν ο φιλος μου δεν δουλευε...για τον χ,ψ λογο..μπορουσε απλα να ζουσε με τα εσοδα απο αυτο :)

2.Ειχε φτασει να κυκλοφορει (το ανθρωπακι)..σε warez sites..απλα φαντασου το :)

 

@kakofonixx

 

1.Oι ρυθμισεις αυτες ειναι ποσοστα..επι του layer height (0.1 , 0.2 αναλογως τι θα χρησιμοποιησει καποιος για την εκτυπωση) και το speed που βλεπεις ποσοστο του printing speed..ολα τα επιμερους speeds ειναι ποσοστο επι αυτου.

Οσον αφορα το first layer speed (skirt/brim/1η στρωση αντικειμενου)..την παιζω πολυ χαμηλα..περιπου 10-15mm/s..για ναμαι σιγουρος οτι θα κολλησει καλα και σιγουρα..καλυτερα να φαει εκει καποια παραπανω ωρα...παρα να γαμηθει μετα...ειχα παρατηρησει στις αρχες...οτι με γρηγορη ταχυτητα..αν κατι δεν κολλουσε καλα το παρασερνε η μυτη...

Οσο για το height/width του 1ου layer δεν εχω καλη απαντηση να σου δωσω..καπου ειχα δει αυτα τα νουμερα και δουλεψαν...μπορει και να ειναι λαθος...θελει λιγο μελετη σιγουρα αυτο το στοιχειο...

Γενικως παλευουμε για ενα καλο 1ο layer...

 

2.Aν κανεις hover το βελακι στις ρυθμισεις των θερμοκρασιων αυτο που λεει στην ουσια το προγραμμα ειναι οτι "κανε μια εγγραφη μονο για το layer 1 και αυτη θα ισχυει για ολα τα layers".Mε λιγα λογια αν θες διαφορετικες ρυθμισεις για τα υπολοιπα layers πρεπει να τα δηλωσεις εκει , αλλιως οτι θα ισχυσει για το 1ο θα ισχυσει και για τα υπολοιπα.

Ενα αλλο καλο που χει το s3d ειναι οτι μπορεις να φτιαξεις περισσοτερα του ενος "process" το οποιο να δινει στην ουσια διαφορετικες εντολες σε διαφορετικες φασεις της εκτυπωσης...π.χ. μεχρι εκεινο το υψος θα παιζει το process1 με τις ρυθμισεις του..απο το ταδε υψος και πανω το process2 με αλλες ρυθμισεις...

 

3.Δεν τα σκεφτηκα..τα χα βρει καπου..τα δουλευα στο cura..και απο κει αντιγραφη στο s3d :)

4.Τα φοβαμαι τα μεγαλα print speeds..ψυχολογικα και μονο δηλ...κατα 99% θα μπορουσα να τα αυξησω με ασφαλεια...ισως το κανω στο μελλον.

 

ΥΓ : πωπω εβαλα ενα σπινερ να τυπωθει απο s3d..το 1ο layer πρεπει να ειναι απο τα χειροτερα του πλανητη ΓΗ...για καποια λεπτα δεν διεκρινα καποιο σχημα..τωρα που εχει φτασει 3-4-5 layer εχει παρει μορφη το αντικειμενο..οταν το ξεκολλησω στο τελος..μπορει και να με παρουν τα δακρυα :)

Δεν πρεπει να φταιει τοσο πολυ το s3d για αυτο..αλλα η μαλακια bed που χω...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έιναι το καλύτερο σημείο να ρωτήσω, αλλά είμαι ανάμεσα σε Α8 και Α2. Ποιόν λέτε να πάρω ??

Ξέρω ότι ο Α2 λόγο αλουμινλενιου σκελετού είναι πιο σταθερός, στιβαρός ίσως και λίγο καλύτερος στις εκτυπώσεις και θα κρατήσει στο χρόνο περισσότερο αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει (και αν θα υπάρχει στο μέλλον) υποστηριξη για τον Α2 όπως για τον Α8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι διαβαζω τα σχεδια και οι μοντες για τον Α8 ειναι απειρως περισσοτερες απο ο,τι για τον Α2.

Δηλ αν χρειαστει καπου βελτιωση ο Α2 ισως να μην βρισκεις καποιο upgrade να του κοτσαρεις...Υποθετω δεν κοιταμε δυνατοτητες μαλλον θαναι λιγο πολυ το ιδιο.

Απο την αλλη ο Α2 εχει αλουμινενιο πλαισιο απο την μανα του..μεγαλη υποθεση...αλλα ενας Α8 υποθετω με λιγο χρημα γινεται Α2 :)

 

Τελος βλεπω κατι 200αρια+ ο Α2...αρα εξαρχης πρεπει να ακουμπησεις περισσοτερο μαιντανο απο ο,τι για τον Α8...

 

Your choice :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό είχα στο μυαλό μου και εγώ για τα upgrades , απλά μετά απο διάβασμα είδα ότι όλα τα mods/upgrades είναι για σταθερότητα 'η καλύτερη λειτουργία του σκελετού του Α8 εκτός αν κάνω λάθος.

Αρχικά και εγώ δεν τον πολύσκεφτόμουν τον Α2 λόγο χρημάτων όπως είπες αλλά βλέπω τιμές απο aliexpress απο γερμανία στα 170-180 ευρώ για το large volume. 

Για αυτό και κόλλησα με την επιλογή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξεχασα να πω οτι εχει και μεγαλυτερο bed..αυτο ισως ειναι παραγοντας αγορας για καποιον που σκοπευει να τυπωνει μεγαλα αντικειμενα.

 

Απο την αλλη τα upgrades για τον Α8..εινα παση φυσεως...απο σταθεροτητα του σασι..μεχρι καλυτερο τροφοδοτικο..καλωδιωση..bed..mosfets...couplers , ραβδους...μοτορς..

 

Ορεξη να χεις και λεφτα..και τον κανεις αγνωριστο.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφτιαξα ενα profile στο s3d με μικρες τροποποιησεις απο του mphxth

οι διαφορες ειναι:

ελαφρως μεγαλυτερη ταχυτητα (αυτη που χρησιμοποιω και στο cura), layer height στα 0,2mm, skirt αντι του brim, διαφοροποιηση στη θερμοκρασια του bed μετα το 1ο layer και του extruder στους 190C

μενει να το δοκιμασω για να δουμε αποτελεσματα!

A8 medium.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για πια εκδοση του s3d ειναι ? εχω κατεβασμενη την 4 ( Η προηγουμενη ειχε θεματακια δεν μας τα ελεγε καλα ο θειος )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...