Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχ αυτο το s3d...θελω να κανω την μεταβαση...αλλα δεν με αφηνει...προσπαθησα να μεταφερω οσες περισσοτερες ρυθμισεις καταφερα να αντιστοιχησω απο το cura..αλλα η ποιοτητα που παραγει ειναι ενα κλικ πιο κατω απο το cura..

 

Ενω ειναι κλασεις ανωτερο..ειδικα το support system που εχει...πρεπει να κατσω καμμια μερα να ξαναπειραξω ρυθμισεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για επιτυχημένες "εκτυπώσεις από μακρυά", στην περίπτωσή μου, καθοριστικό ρόλο έπαιξε ο level sensor. Και η σωστή πρόσφυση βέβαια αλλά αυτή την είχα λύσει και πριν.

 

Σε ποιον level sensor αναφερεσαι ? 3dtouch ξερωγω ή κατι παρομοιο?

Κανουν διαφορετικη δουλεια απο τον κλασικο autolevel sensor που ολοι γνωριζουμε και αγαπαμε? :)

 

Τιμες ?Τοποθετειται ευκολα? αλλαγη firmware? δωσε ινφο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά, οποιονδήπτε sensor κάνει σωστά τη δουλειά του, δηλαδή να μετράει κάθε φορά χωρίς (αξιοπρόσεκτες) αποκλήσεις.

 

Εγώ έχω καταλήξει και χρησιμοποιώ αυτόν εδώ: 3D Touch Auto Level Sensor. Είναι κινεζο-κλώνος του BLTouch.

 

Πριν από αυτόν (και επειδή αρχικά μου φάνηκε μανούρα η συνδεσμολογία του), δοκίμασα έναν Capacitive Sensor (LJC18A3-H-Z/BX - μετράει πάνω από γυαλί αλλά η ακρίβεια του παίζει τρελά ανάλογα με τη θερμοκρασία) και έναν Inductive Sensor (LJ18A3-H-Z/BX - καλή ακρίβεια αλλά δεν λαβαίνει υπόψη του το γυαλί - μετράει το αλουμίνιο κάτω από αυτό).

 

Όποιον και να βάλεις, για να δουλέψει θέλεις αλλαγή Firmware σε Skynet ή ακόμα καλύτερα Marlin.

 

Η σύνδεση αυτού που χρησιμοποιώ απαιτεί να έχεις ξαναπιάσει κολλητήρι στα χέρια σου. Ακολούθησα τις οδηγίες από εδώ: Anet A8 3D-Touch Mount. Εκτός από οδηγίες για καλωδίωση περιέχει και τις αλλαγές που πρέπει να κάνεις στο Config του Skynet/Marlin. Eκτύπωσα όμως διαφορετική βάση: https://www.thingiverse.com/thing:2360242.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"This product will fix leveing issues that you might have on your Anet A6/ A8 3D Printers due to twist on original Y carriage plate."

 

Ωχ θεε μου παλι μου θα ξηλωθουμε :)

 

Δεν το βλεπω πουθενα Ευρωπη λιγο που το ψαξα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"This product will fix leveing issues that you might have on your Anet A6/ A8 3D Printers due to twist on original Y carriage plate."

 

Ωχ θεε μου παλι μου θα ξηλωθουμε :)

 

Δεν το βλεπω πουθενα Ευρωπη λιγο που το ψαξα...

 

 

Αν δεν βρω ευρωπη νομιζω εχουν το σχεδιο thingverse , θα παω να το κοψω σε laser

 

Το βρηκα , απο βδομαδα θα παω να παρω τιμες αν κατσει καλη τιμη θα ενημερωσω μηπως ενδιαφερετε και κανας αλλος

 

https://www.thingiverse.com/thing:2063292/#files

 

Aν εχει κανεις γνωστο μαγαζι ας ριξει καμια ερωτηση

 

 

Επειδη δεν βγαζω ακρη αν εχει καποιος την καλοσυνη να μετατρεψει το ipt η idw σε dxf ας το κανει γιατι ακρη δεν καταφερα να βγαλω

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά ενημέρωση για το lokbuild http://www.lokbuild.com/.

Μετά από μερικές εκτυπώσεις έχασε την πρόσφυσή του.

Τις πρώτες φορές ήθελες σφυρί και καλέμι για να βγάλεις τα κομμάτια - σταδιακά άρχισε να αλλάζει αυτό και τώρα σποραδικά δεν κολλάει καθόλου.  π.χ. τυπώνω κάτι επίπεδο και η μισή πλευρά είναι στο αέρα και η άλλη δεν ξεκολλάει με τίποτα.

 

Δεν έχει να κάνει με alignment γιατί η συμπεριφορά είναι κατά τόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το plate τι δουλεια θα μκανει για να καταλαβω ??

 

θα αντικαταστησει το Η που εχει απο κατω το hotbed???

Nαι , θεωριτικα ενα αλουμινιο 3μμ θα ειναι αδυνατο να στραβωσει οπως στραβωνει η εξυπναδα τον κινεζων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια.....δηλαδη εδω δεν μπορουμε να κοψουμε μια επιφανεια 22χ22 σε καποιον λαμαρινα ??η ειναι καποιο εξιδικευμενο μεταλλο ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς, αλλά αυτό που δείχνει ο Inuyasha έχει έτοιμες κεντραρισμένες τις τρύπες για τις βίδες, καθώς και την εσοχή για να μη χτυπάει πάνω στο y-axis stepper motor.

 

 

Παρεμπιπτώντος, βρήκα ένα παρόμοιο στο e-bay από πωλητή στη Σλοβακία: http://www.ebay.co.uk/itm/Anet-A8-A6-Aluminium-composit-Heated-Bed-Support-Y-carriage-Plate-/263161819275

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το ειδα αργοτερα και εγω θα δω τι τιμη θα βρω για να το κοψω σε laser (μαλλον) και αποφασιζω

 

Σε αλουμινιο ειναι απλα ειναι ετοιμο τρυπιμενο και κομμενο εκει που πρεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βλέπω πολλά στο ebay.  Σίγουρα θα φέρουν και οι δικοί μας εδώ.

Βέβαια νομίζω ότι το σετ συμφέρει π.χ. http://www.ebay.de/itm/263143560219

To θεμα ειναι λογο κατασκευης ο anet δεν τεριαζουν οι βασεις για prusa , γιατι κτυπανε στο μοτερ

 

σημερα που ρωτησα σε ενα γνωστο σε 3μμ αλουμινιο ειπε δεν νομιζει να μου ζητησουν πανω απο 15 ευρω

 

Κατεβαζω autodesk invetor μπας και καταφερω  να μετατρεψω τα αρχεια που εχει σε dxf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παμε τη δικια μας βαση τρυπες ανοιγουν σε μηδεν χρονο

 

να δουμε ποσο ζητανε ...αυριο θα ριξω μια ματια αν βρω εναν ειδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...