Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για πια εκδοση του s3d ειναι ? εχω κατεβασμενη την 4 ( Η προηγουμενη ειχε θεματακια δεν μας τα ελεγε καλα ο θειος )

 

Με την 4 παιζω και γω...

Έχετε πρόχειρο κάποιο σχέδιο για E3D mount με θέση για BLtouch (clone) και direct extruder;

Θέλω να αλλάξω την stock κεφαλή με μία e3D.

 

Μπορεί αυτό να είναι από PLA;

 

Αν θα τρωει μεγαλες θερμοκρασιες..καλα θα ηταν να ηταν απο αλλο πιο ανθεκτικο ή ανεκτικο σε υψηλες θερμοκρασιες υλικο...

 

Μια σημερινη εκτυπωση απο μενα...  https://www.dropbox.com/s/5vfa4ecy58u2x05/20170824_183851.jpg?dl=0

 

s3d-195/60-0.1mm 

 

Μια χαρα βγηκε δεν εχω παραπονο...στο 1ο layer εγινε λιγο της φουτανας..αλλα οχι τραγικα πραγματα..παλευεται δηλ.

 

Ξεχασα να τυπωσω τα καπακια για το κεντρο...αλλα και ετσι πιανει το 1min...δεν εχω παραπονο :)

εφτιαξα ενα profile στο s3d με μικρες τροποποιησεις απο του mphxth

οι διαφορες ειναι:

ελαφρως μεγαλυτερη ταχυτητα (αυτη που χρησιμοποιω και στο cura), layer height στα 0,2mm, skirt αντι του brim, διαφοροποιηση στη θερμοκρασια του bed μετα το 1ο layer και του extruder στους 190C

μενει να το δοκιμασω για να δουμε αποτελεσματα!

 

ριξε καμμια εκτυπωση να δουμε αποτελεσματα...οχι κατι μεγαλο ...κατι γρηγορο..που να φανουν επιπεδες επιφανειες..και γωνιες/overhangs κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να ξεφύγω λίγο απο τις εκτυπώσεις βελτίωσης του εκτυπωτή είπα να φτιάξω κάτι πρακτικό.

Βρήκα αυτό: https://www.thingiverse.com/thing:161190 και το δοκίμασα.

 

Δεν βγήκε άσχημο..

 

Δεν έχω ιδέα που να βρω τα ελατήρια όμως... μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

 

ΥΓ: αν κάποιος άλλος θέλει να το τυπώσει ας σημειώσει τα παρακάτω θέματα που είχα εγώ:

- Ολες οι τρύπες για τους άξονες ήταν 7.5mm και όχι 8.1mm που θα έπρεπε να είναι για να χωράνε οι 8mm άξονες.

- Το οδοντωτό κομάτι (πάνω στο οποίο περιστρέφεται το γρανάζι για να ανεβοκατεβάζει το φορέα) δεν χωρούσε να μπει απο την πάνω μεριά. Ηταν πολύ πλατύ και το εμπόδιζαν απο δεξιά και αριστερά οι "βάσεις" των ρουλεμάν.

- Η βάση καλύτερα να την κόψετε σε CNC ή laser ή να την ξανασχεδιάσετε και να προσθέσετε βάρος. Πρέπει να ψάξω να βρω κάποιο βαρύ σίδερο. Καμμιά ιδέα κανείς για το τι θα μπορούσα να κάνω??

 

 

post-239939-0-76108600-1503610407_thumb.jpg

post-239939-0-23921300-1503610418_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό είχα στο μυαλό μου και εγώ για τα upgrades , απλά μετά απο διάβασμα είδα ότι όλα τα mods/upgrades είναι για σταθερότητα 'η καλύτερη λειτουργία του σκελετού του Α8 εκτός αν κάνω λάθος.

Αρχικά και εγώ δεν τον πολύσκεφτόμουν τον Α2 λόγο χρημάτων όπως είπες αλλά βλέπω τιμές απο aliexpress απο γερμανία στα 170-180 ευρώ για το large volume. 

Για αυτό και κόλλησα με την επιλογή ...

Ο A2 έχει λιγότερα mods/upgrades γιατί δεν τα χρειάζεται :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nkarama

 

Για τα ελατηρια θες κατι τετοιο https://grobotronics.com/compression-spring-l20mm-7.5mm-od-5mm-id.html

Μετρα την ραβδο τι διαμετρο εχει..αν εχει 8mm που λεει ο τυπος..θες αναλογο ελατηριο

Αυτο που λινκαρα εχει 7.5mm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον λίγο καιρό που έχω τον Α8 έβγαλα το συμπέρασμα ότι έπρεπε να πάρω τον Α2.

Ο μεταλλικός σκελετός είναι Must τελικά. Ο Α2, €187 βγαίνει από ali Γερμανίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nkarama

 

Για τα ελατηρια θες κατι τετοιο https://grobotronics.com/compression-spring-l20mm-7.5mm-od-5mm-id.html

Μετρα την ραβδο τι διαμετρο εχει..αν εχει 8mm που λεει ο τυπος..θες αναλογο ελατηριο

Αυτο που λινκαρα εχει 7.5mm...

 

Ευχαριστώ,

 

τα είχα δει αυτά αλλά είναι 5mm εσωτερική διάμετρο, οποτε είναι πολύ μικρά. 8mm είναι ο άξονας οπότε θέλω τουλάχιστον 8.5mm εσωτερική διάμετρο...  

googlara για ελατήρια, αλλά μόνο εργοστάσια/βιοτεχνίες βρήκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ριξε καμμια εκτυπωση να δουμε αποτελεσματα...οχι κατι μεγαλο ...κατι γρηγορο..που να φανουν επιπεδες επιφανειες..και γωνιες/overhangs κλπ

 

εκανα μια εκτυπωση με το προφιλ που ανεβασα και δεν ειδα εμφανεις διαφορες απο το cura

σημαντικο βεβαια οτι μπορεις να ρυθμιζεις θερμοκρασιες, στροφες στο fan κλπ. κατα την εκτυπωση

η ρυθμιση που εβαλα για 45C στο bed μετα το πρωτο layer φαινεται να δουλευει μια χαρα, το αντικειμενο παραμενει μια χαρα κολλημενο στο bed

Μια τελευταια αλλαγη που εκανα ηταν να ριξω τις ταχυτητες (60mm/s print, 120mm/s travel) απο 75 και 150 αντιστοιχα και τωρα ναι βλεπω εμφανως καλυτερη εκτυπωση!

Θα επισυναψω φωτο οταν τελειωσει η εκτυπωση για να μου πειτε γνωμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εκανα μια εκτυπωση με το προφιλ που ανεβασα και δεν ειδα εμφανεις διαφορες απο το cura

σημαντικο βεβαια οτι μπορεις να ρυθμιζεις θερμοκρασιες, στροφες στο fan κλπ. κατα την εκτυπωση

η ρυθμιση που εβαλα για 45C στο bed μετα το πρωτο layer φαινεται να δουλευει μια χαρα, το αντικειμενο παραμενει μια χαρα κολλημενο στο bed

Μια τελευταια αλλαγη που εκανα ηταν να ριξω τις ταχυτητες (60mm/s print, 120mm/s travel) απο 75 και 150 αντιστοιχα και τωρα ναι βλεπω εμφανως καλυτερη εκτυπωση!

Θα επισυναψω φωτο οταν τελειωσει η εκτυπωση για να μου πειτε γνωμες

 

 

O λογος που ριχνεις την θερμοκρασια του bed? λογω ΔΕΗ ? :)

Εγω δεν θα το ρισκαρα...κομματια του αντικειμενου που πλεον δεν τα πλησιαζει η μυτη ωστε να τα κραταει ζεστα...θα αρχισουν να ψυχονται.

Σκεψου οτι γυρω στους 45 βαθμους..οταν εχει τελειωσει η εκτυπωση μου...μπορω και ξεκολλαω σχετικα ευκολα την εκτυπωση...

Γενικοτερα οι αργες ταχυτητες βελτιωνουν την ποιοτητα..οκ ανεβαζουν τους χρονους κατακορυφα...αλλα οταν το s3d εχει να ρυθμισεις διαφορετικη ταχυτητα για την εκτυπωση του αντικειμενου..του infill , των supports , των εξωτερικων τοιχωματων και δεν θυμαμαι τι αλλο..καποιο λογο θα εχει....

Αλλιως θα ειχε μια ταχυτητα για 1ο layer και μια για ολη την υπολοιπη εκτυπωση :)

 

Βαλε φωτο οταν τελειωσεις να δουμε αποτελεσμα...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο λογος που ριχνω τη θερμοκρασια ειναι οτι δεν εχει λογο να ειναι τοσο υψηλη, αφου εχω καλη προσφυση του αντικειμενου.

επισης μπορω να το ξεκολλησω αμεσα αφου τελειωσει η εκτυπωση και δε χρειαζεται να περιμενω να πεσει η θερμοκρασια του bed.

 

εψαξα λιγο παραπανω το cura και παρατηρησα οτι εχει πληθωρα ρυθμισεων (που τις εχει απενεργοποιημενες) στο μενου Preferences -> Settings και μπορεις να τις ενεργοποιησεις και να σωσεις στο προφιλ σου. Απο θερμοκρασιες / ταχυτητα μετα το πρωτο layer μεχρι οτι μπορεις να φανταστεις.

Η αληθεια ειναι οτι δοκιμαζοντας το s3d προσωπικα μπορω να πω δε φτανει το interface και καποιες ευκολιες που εχει το cura.  Οσο αποκταω γνωση στο θεμα 3d printing και αρχιζω να καταληγω στο τι ρυθμισεις θελω, πιστευω οτι ισως το cura με καλυπτει περισσοτερο (κριμα τα λεφτα που εδωσα για το s3d :P)

 

Anyway στη φωτο το λευκο αντικειμενο εχει τυπωθει με 75mm/s print speed και 150mm/s travel speed, το πορτοκαλι με 60mm/s print speed και 120mm/s travel speed. Και τα δυο απο το s3d.

Αν και φαινονται πιο πολλες ατελειες στο πορτοκαλι, στην πραγματικοτητα ειναι πιο λειο και θα ελεγα οτι γενικα εχει τυπωθει πιο καλα απο το λευκο. Μαλλον ειναι το λευκο χρωμα του filament που κρυβει τις ατελειες!

 

(το αντικειμενο ειναι αυτο https://www.thingiverse.com/thing:1004996)

post-51430-0-88914400-1503669308_thumb.jpg

Επεξ/σία από kakofonixx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kakofonixx

 

Αν το αποτελεσμα που θα εβγαζα σε μια εκτυπωση με cura και s3d ηταν ακριβως το ιδιο...θα επελεγα το s3d any day που λενε και στο χωριο μου :)

Διοτι στο καυτο ζητημα των supports ειναι ετη μπροστα...

Αν π.χ. σε ενα αντικειμενο που ξερεις οτι θελει supports πας στο cura να βαλεις..βαζει αυτοματα οπου νομιζει αυτο.Μπορει να βαλει και σε σημεια που δεν χρειαζεται ή να μην βαλει καπου που χρειαζεται...για να καταληξεις στα σωστα supports παλευεις με χιλιες δυο ρυθμισεις..

Ενω στο s3d εχει custom supports..βαζεις χειροκινητα οπου θες και βγαζεις απο οπου θες...μεγαλη υποθεση.

 

Επισης το s3d εχει ελεγχο του εκτυπωτη απο το usb..μπορεις να εχεις live preview..μπορεις να πετας απευθειας απο το προγραμμα το gcode στην sd και να κανεις εκτυπωση απο κει.Ενω τωρα ειμαστε βγαλε καρτα βαλε καρτα..κλπ...

 

Μην συγκρινουμε βουρτσες με φουτσες :)

 

Στο πορτοκαλι οντως φαινονται περισσοτερες ατελειες...στην κεκλιμενη επιφανεια φαινονται εντονα τα layers...το λευκο φαινεται καλυτερο..αλλα οντως το λευκο κρυβει ατελειες...λογω χρωματος δηλ...

Σε μενα οταν εκτυπωσα το ανθρωπακι σε μια φαση και ενω βγηκε σωστο φαινοντουσαν τα layers εντονα..για να το διορθωσω..ανεβασα θερμοκρασια στην μυτη..σκεψου το και αυτο σαν ενδεχομενο..εκτυπωσε ενα κυβακι και μετα το ιδιο με +5 βαθμους..να δεις τι θα γινει.

Αυτο αν γενικως σου φαινονται τα layers...ειναι διακριτα στο ματι (σε 0.1mm μιλαμε παντα...)

Επισης για να βγαλουμε σωστο συμπερασμα..θα πρεπει να τυπωσεις ενα αντικειμενο με cura και με s3d με οσον το δυνατο τις ιδιες ρυθμισεις...(και ιδιο φιλαμεντ)..αλλιως δεν βγαινει ασφαλες συμπερασμα..

 

Τελος αν δεν χρησιμοποιησεις το s3d..αγοραζω την αδεια του μισοτιμης ;)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης το s3d εχει ελεγχο του εκτυπωτη απο το usb..μπορεις να εχεις live preview..μπορεις να πετας απευθειας απο το προγραμμα το gcode στην sd και να κανεις εκτυπωση απο κει.Ενω τωρα ειμαστε βγαλε καρτα βαλε καρτα..κλπ...

 

 

Οντως σε αυτο υπερτερει το s3d, αν και νομιζω οτι και το cura εχει live preview

παντως επειδη προσωπικα ειμαι ουτως ή αλλως στο βαλε καρτα - βγαλε καρτα δε μου κανει διαφορα ως προς αυτο

 

 

 

Στο πορτοκαλι οντως φαινονται περισσοτερες ατελειες...στην κεκλιμενη επιφανεια φαινονται εντονα τα layers...το λευκο φαινεται καλυτερο..αλλα οντως το λευκο κρυβει ατελειες...λογω χρωματος δηλ...

Σε μενα οταν εκτυπωσα το ανθρωπακι σε μια φαση και ενω βγηκε σωστο φαινοντουσαν τα layers εντονα..για να το διορθωσω..ανεβασα θερμοκρασια στην μυτη..σκεψου το και αυτο σαν ενδεχομενο..εκτυπωσε ενα κυβακι και μετα το ιδιο με +5 βαθμους..να δεις τι θα γινει.

Αυτο αν γενικως σου φαινονται τα layers...ειναι διακριτα στο ματι (σε 0.1mm μιλαμε παντα...)

Επισης για να βγαλουμε σωστο συμπερασμα..θα πρεπει να τυπωσεις ενα αντικειμενο με cura και με s3d με οσον το δυνατο τις ιδιες ρυθμισεις...(και ιδιο φιλαμεντ)..αλλιως δεν βγαινει ασφαλες συμπερασμα..

 

 

Σωστο και αυτο, θα ανεβασω λιγο τη θερμοκρασια στην επομενη εκτυπωση για να δουμε αν θα εχει διαφορα

Ξεχασα να πω πως και οι δυο εκτυπωσεις τις φωτογραφιας ειναι στα 0,2mm, οποτε παιρνει και καλυτερα αν το βαλω στα 0,1

 

 

Τελος αν δεν χρησιμοποιησεις το s3d..αγοραζω την αδεια του μισοτιμης  ;)

 

φιλαρακι με ριχνεις, αλλα χαλαλι σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kakofonixx

 

Αφου το χεις αγορασμενο , δεν δοκιμαζεις με το default profile του Α8..υποτιθεται οτι τον υποστηριζει και εχει profile για αυτον.

Το profile που εδωσα ειναι φτιαγμενο απο το μηδεν..μηπως να παρεις αυτο που χει το προγραμμα και να δεις τι θα βγαλει?

Και πλακα πλακα δεν το κανεις ενα export λεω εγω να το δουμε και εμεις :)..γιατι η εταιρια στην ουσια αυτο που πουλαει ειναι το configurator assistant , δηλ τα profiles :)

 

Επισης ενα αλλο που χω παρατηρησει με το s3d ειναι οτι ανοιγει μπαμ μπαμ και φορτωνει αντικειμενα πιο γρηγορα απο το cura.

Το cura μεχρι να ανοιξει κανει ανετα καμμια 20αρια secs (σε ssd εντωμεταξυ)...και οταν καποιο αντικειμενο ειναι μεγαλο/βαρυ..θελει τα secs του...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...