Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η αλήθεια είναι ότι τον έχω δει τον prusa. Το upgrade που ετοιμάζουν (που κοστίζει βέβαια σχεδόν τα μισά λεφτά) για "τετραχρωμία" μου φαίνεται πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και δείχνει να είναι καλή επένδυση, ειδικά αφού τον εξελίσσουν και βγάζουν και upgrade kits κτλ. 

 

Αν τον έπαιρνα βέβαια, θα έπαιρνα σίγουρα το κιτ. είναι πολύ μεγαλύτερη η διαφορά απ'όσο κοστολογώ τον χρόνο μου.  :-D

 

Γενικά ο prusa παρ'όλα αυτά αξίζει την διαφορά στην τιμή? Εννοώ έχει πρακτικά κάτι καλύτερο ή πληρώνεις το brand?

 

Να ρωτήσω κάτι btw. Όλα τα μοντέλα prusa που βλέπω (τα μη "original") στην ουσία χρησιμοποιούν την open source συνταγή με άλλα μηχανικά μέρη? 

 

 

Πολύ σημαντικό το πρώτο. Το σκέφτομαι αρκετά η αλήθεια γιατί θα τον έχω λογικά στο δωμάτιο μου τον εκτυπωτή άρα θα ήταν καλό να είναι όσο πιο αθόρυβος. Τα steppers είναι δυνατά? 

 

 

 

Κατάλαβα! Ο Duplicator i3 Plus δεν έχει δηλαδή κάτι που να υπερτερεί? Αν όχι τότε είναι όντως ότι παίρνεις καλύτερα με αντίστοιχα λεφτά.

 

 

Επίσης, εσύ τον πήρες από gear best? Βλέπω ότι δεν τον έχει σε ευρωπαϊκή αποθήκη και δεν θα ήθελα να ρισκάρω το τελωνείο. Ενώ από ebay και Ευρώπη είναι πιο ακριβός. 

 

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Ο Prusa είναι εργαλείο, το οποίο είναι φοβερά User friendly και δεν χρειάζεται ιδιαίτερο "χέρι" να δουλέψουν, καθώς όλα τα parts και ειδικά όταν έρθει έτοιμος και όχι σε κιτ, έχουν προ-ελεγχθεί/ρυθμιστεί απο το εργοστάσιο. Εξού και τον θεωρούν το benchmark για τους οικιακούς printers. 

 

Τα steppers κάνουν έναν μηχανικό "γρίλισμα" , αλλά όχι κάτι ιδιαίτερα ενοχλητικό. Φαντάσου τον ήχο περίπου που κάνουν οι μεγάλοι 2D printers που έχουμε στα γραφεία.

Από Gearbest με EU Express - Priority Line και δεν έχει ούτε ευρώ τελωνείο. Ο printer μαγικά 10 ημέρες μετά την παραγγελία μου, βρέθηκε από την Κίνα στην Αγγλία και οδικώς σε 8 μέρες ήταν στην πόρτα μου με ACS. To Priority Line είναι απολύτως ασφαλές αλλά κοστίζει +20 Ευρώ τα οποία και ευχαρίστως τα έδωσα για κάτι που κοστίζει 350E + :)

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο Prusa είναι εργαλείο, το οποίο είναι φοβερά User friendly και δεν χρειάζεται ιδιαίτερο "χέρι" να δουλέψουν, καθώς όλα τα parts και ειδικά όταν έρθει έτοιμος και όχι σε κιτ, έχουν προ-ελεγχθεί/ρυθμιστεί απο το εργοστάσιο. Εξού και τον θεωρούν το benchmark για τους οικιακούς printers. 

 

Τα steppers κάνουν έναν μηχανικό "γρίλισμα" , αλλά όχι κάτι ιδιαίτερα ενοχλητικό. Φαντάσου τον ήχο περίπου που κάνουν οι μεγάλοι 2D printers που έχουμε στα γραφεία.

Από Gearbest με EU Express - Priority Line και δεν έχει ούτε ευρώ τελωνείο. Ο printer μαγικά 10 ημέρες μετά την παραγγελία μου, βρέθηκε από την Κίνα στην Αγγλία και οδικώς σε 8 μέρες ήταν στην πόρτα μου με ACS. To Priority Line είναι απολύτως ασφαλές αλλά κοστίζει +20 Ευρώ τα οποία και ευχαρίστως τα έδωσα για κάτι που κοστίζει 350E + :)

 

Τέλεια! Ευχαριστώ πολυ για το tip, δεν το ήξερα! Ετσι ο cr-10 γίνετε ακόμη πιο φθηνός.

 

Ναι καταλαβαίνω, αλλά ήδη απο 450+ που είχα ταβάνι μεχρι 700 είναι μεγάλο το ποσό. Σίγουρα θα πήγαινα σε kit δηλαδή για τον prusa.

Αυτο που θέλω να καταλάβω είναι πως μπορώ να κάνω μια αντικειμενική σύγκριση μεταξύ των μοντέλων αυτών. Στα τεχνικά μέρη δηλαδή υπάρχει κάποιος που υπερτερεί κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια! Ευχαριστώ πολυ για το tip, δεν το ήξερα! Ετσι ο cr-10 γίνετε ακόμη πιο φθηνός.

 

Ναι καταλαβαίνω, αλλά ήδη απο 450+ που είχα ταβάνι μεχρι 700 είναι μεγάλο το ποσό. Σίγουρα θα πήγαινα σε kit δηλαδή για τον prusa.

Αυτο που θέλω να καταλάβω είναι πως μπορώ να κάνω μια αντικειμενική σύγκριση μεταξύ των μοντέλων αυτών. Στα τεχνικά μέρη δηλαδή υπάρχει κάποιος που υπερτερεί κάπου?

.

 

Εγώ παρήγγειλα πριν από λίγες μέρες τον Cr-10 από Gearbest, και τον αναμένω επίσης. Με priority line και παραγγελία έξτρα ενός κιλού Wood PLA να φανταστείς το κόστος του priority line πέφτει στα 7 ευρώ από 22€ που ειναι. Οπότε σίγουρα συμφέρει έτσι η αγορά αφού γλυτώνεις σιγουρα τελωνεία, και έρχεται σπίτι σου μέσω DPD από Ευρώπη και Acs μόλις φτάσει Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βάλει να τυπώσω κάτι για τον μικρό στον Anet και βλέπω να βγαίνουν καπνοί από την πλακέτα! Αμέσως έβγαλα την πρίζα. Το καλώδιο του hotbed στο σημείο που μπαίνει στην πλακέτα είχε αρχίσει να λιώνει και να καίγεται. Ευτυχώς ήμουν κοντά και αποφύγαμε τα χειρότερα. Είχα αγοράσει εδώ και καιρό 2 mosfet αλλά δεν τα είχα βάλει. Έβαλα ένα για το hotbed. Σην συνέχεια το δοκίμασα και φαίνεται μα δουλεύει εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είχα βάλει να τυπώσω κάτι για τον μικρό στον Anet και βλέπω να βγαίνουν καπνοί από την πλακέτα! Αμέσως έβγαλα την πρίζα. Το καλώδιο του hotbed στο σημείο που μπαίνει στην πλακέτα είχε αρχίσει να λιώνει και να καίγεται. Ευτυχώς ήμουν κοντά και αποφύγαμε τα χειρότερα. Είχα αγοράσει εδώ και καιρό 2 mosfet αλλά δεν τα είχα βάλει. Έβαλα ένα για το hotbed. Σην συνέχεια το δοκίμασα και φαίνεται μα δουλεύει εντάξει.

αν πιανουν τα χερια σου αλλαξες το connector Πανω στην Πλακετα αν ελιωσε το πλαστικο , πανε σε ενα καταστημα με ηλεκτρονικα και παρε (15-20 λεπτα εχουν) και υπαρχουν αρκετα καλυτερης ποιοτητας , δες και της κολλησεις στην πισω μερια της πλακετας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πιανουν τα χερια σου αλλαξες το connector Πανω στην Πλακετα αν ελιωσε το πλαστικο , πανε σε ενα καταστημα με ηλεκτρονικα και παρε (15-20 λεπτα εχουν) και υπαρχουν αρκετα καλυτερης ποιοτητας , δες και της κολλησεις στην πισω μερια της πλακετας

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κολλητηρι (όχι ότι α είναι κάτι δύσκολο) και επίσης βαριέμαι να ξηλώνω όλα τα καλώδια και να βγάζω την πλακέτα δεν έκανα κάτι, απλά έβαλα το mosfet. Αφού είδα πως δουλεύει θα το αφήσω έτσι και αν παρουσιάσει κάτι άλλο βλέπουμε.

 

Μια λεπτομέρεια, όταν έβαλα το mosfet το hotbed δούλευε συνεχώς και ανέβαζε θερμοκρασία πάνω από τους 60C που είχα ορίσει. Τελικά ήθελε να αλλάξω την πολικότητα στην τροφοδοσία εκεί που συνδέεται στο mosfet. Μετά ήταν εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερει κανενας καποια εταιρεια στην αθηνα που να μπορει να κανει 3d κοπη, engraving σε ξυλο;

Θέλω να φτιαξω κατι που να  μοιαζει με κασετινα (σαν βιβλιο που να κλεινει μεγεθος περιπου α4 παχος 3-4 cm (2 το καθε φυλλο) με κενο στα εξωφυλλα απο το μεσα μερος σε συγκεκριμενο σχημα.

 

H αν τα πλαστικα που χρησιμοποιουνται για 3d print ειναι ανθεκτικα για καθημερινη χρηση (μεσα σε τσαντα με βιβλια ας πουμε)  η ειναι μονο για μπιμπελο και δεν τα ακουμπαμε ωστε να το κανω 3d print σε καποιον απο εσας που εχετε printer (με το αντιστοιχο αντιτιμο φυσικα);

Επεξ/σία από stoneao98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πιανουν τα χερια σου αλλαξες το connector Πανω στην Πλακετα αν ελιωσε το πλαστικο , πανε σε ενα καταστημα με ηλεκτρονικα και παρε (15-20 λεπτα εχουν) και υπαρχουν αρκετα καλυτερης ποιοτητας , δες και της κολλησεις στην πισω μερια της πλακετας

εγω τα εχω κολλησει απευθειας.

 

ειναι καλυτερα νομιζω.

 

οι κονενκτορες αργα η γρηγορα ζεσταινονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω τα εχω κολλησει απευθειας.

 

ειναι καλυτερα νομιζω.

 

οι κονενκτορες αργα η γρηγορα ζεσταινονται.

ενας καλος connector ειδικα στα 5,07 mm αποσταση απο ποδαρακι σε ποδαρακι υπαρχουν επιλογες που πανε μεχρι και 40 amp και μιλαμε για κοστος λιγοτερο απο μισο ευρω αν τα εχεις κολλημενα κανεις τη ζωη σου δυσκολη στις αλλαγες εκτος αν βαλεις καποιο ζευγαρι connector πανω στα καλωδια σε αλλο σημειο , πχ ενα ζευγαρι xt 60/90

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανενας καποια εταιρεια στην αθηνα που να μπορει να κανει 3d κοπη, engraving σε ξυλο;

 

Θέλω να φτιαξω κατι που να  μοιαζει με κασετινα (σαν βιβλιο που να κλεινει μεγεθος περιπου α4 παχος 3-4 cm (2 το καθε φυλλο) με κενο στα εξωφυλλα απο το μεσα μερος σε συγκεκριμενο σχημα.

 

H αν τα πλαστικα που χρησιμοποιουνται για 3d print ειναι ανθεκτικα για καθημερινη χρηση (μεσα σε τσαντα με βιβλια ας πουμε)  η ειναι μονο για μπιμπελο και δεν τα ακουμπαμε ωστε να το κανω 3d print σε καποιον απο εσας που εχετε printer (με το αντιστοιχο αντιτιμο φυσικα);

Αν είναι από PLA θα έχει πρόβλημα σε υψηλές θερμοκρασίες (για παράδειγμα, μην το αφήσεις στο αυτοκίνητο το καλοκαίρι). Αν είναι από ABS ή PETG αντέχει μια χαρά, σε ότι συνθήκες θα άντεχε ένα αντίστοιχο πλαστικό αντικείμενο του εμπορίου. Το πρόβλημα σου είναι το μέγεθος. Οι διατάσεις που θέλεις (210x290x20) είναι μεγαλύτερες από αυτές των περισσοτέρων hobby 3d printers. Πχ, ο δικός μου έχει όριο 220x220x240.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμαστείτε να σας πρηξω... μου εκαναν δωρο εναν prusa i3 Pro B. Τον συναρμολόγησα και μενουν οι ενωσεις στην πλακετα αλλα γενικα επι του θεματος ειμαι... μυρωδιας....

 

δε ξερω καν τι νημα παίρνει, πως το βρισκω;

Επισης το γυαλι δε το θέλω καθόλου ειναι μπελάς, θα του βάλω buildtak (απευθειας πανω στο Plate?)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ βρήκα την χαρά μου πάντως με το primaselect, άντεξε όλο το ελλινικο καλοκαίρι ένα logo σε αμάξι φίλου αυτοί λένε 60 βαθμούς αλλά σε φούρνο ξεκίνησε να μαλακώνει μετά τους 83 βαθμούς και να παραμορφωνετε γύρω στους 87

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρήκα την χαρά μου πάντως με το primaselect, άντεξε όλο το ελλινικο καλοκαίρι ένα logo σε αμάξι φίλου αυτοί λένε 60 βαθμούς αλλά σε φούρνο ξεκίνησε να μαλακώνει μετά τους 83 βαθμούς και να παραμορφωνετε γύρω στους 87

 

Με αντίστοιχη βάση κινητού τυπωμένη σε primaselect, το καλοκαίρι, "έμπασε" κάτα λίγα χιλιοστά με αποτέλεσμα να μην μπαίνει το τηλέφωνο όπως αρχικά δούλευε.. ότι αντέχει αντέχει, αλλά χάνει κάποια ελάχιστα mm από την υγρασία 

Ξερει κανενας καποια εταιρεια στην αθηνα που να μπορει να κανει 3d κοπη, engraving σε ξυλο;

 

Θέλω να φτιαξω κατι που να  μοιαζει με κασετινα (σαν βιβλιο που να κλεινει μεγεθος περιπου α4 παχος 3-4 cm (2 το καθε φυλλο) με κενο στα εξωφυλλα απο το μεσα μερος σε συγκεκριμενο σχημα.

 

H αν τα πλαστικα που χρησιμοποιουνται για 3d print ειναι ανθεκτικα για καθημερινη χρηση (μεσα σε τσαντα με βιβλια ας πουμε)  η ειναι μονο για μπιμπελο και δεν τα ακουμπαμε ωστε να το κανω 3d print σε καποιον απο εσας που εχετε printer (με το αντιστοιχο αντιτιμο φυσικα);

 

Μπορούμε να δοκιμάσουμε αν θες σε PETG, που λογικά δεν θα έχει θέμα ( ο printer μου είναι 300x300x400). Στείλε ένα pm να το δούμε

Ετοιμαστείτε να σας πρηξω... μου εκαναν δωρο εναν prusa i3 Pro B. Τον συναρμολόγησα και μενουν οι ενωσεις στην πλακετα αλλα γενικα επι του θεματος ειμαι... μυρωδιας....

 

δε ξερω καν τι νημα παίρνει, πως το βρισκω;

Επισης το γυαλι δε το θέλω καθόλου ειναι μπελάς, θα του βάλω buildtak (απευθειας πανω στο Plate?)...

 

Καλορίζικος και καλοδούλευτος να είναι!

Νήμα κοίτα αρχικά στο Skroutz "filament 1.75mm" . Ξεκίνα με PLA αρχικά που είναι εύκολο και για να αρχίζεις να καταλαβαίνεις πως δουλεύουν οι ρυθμίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλημάτων συνέχεια. Μετά την παρολίγο φωτιά και αφού έβαλα το mosfet τύπωσα ένα μκρό αντικείμενο και όλα εντάξει. Χτες πήγα να τυπώσω ενα πιο μεγάλο αντικείμενο και μετά απο λίγη ώρα ο extruder δεν έβγαζε πλαστικό. Την ώρα που δούλευε έβγαλα το ανεμιστηράκι και το μοτέρ έκανε πολύ μικρο μπρος-πίσω, δηλαδή δεν έκανε όλο μπρος να σπρώχνει το νήμα. 

 

Διαβάζοντας είδα πως αυτό οφείλεται κατα κύριο λόγο στην καλωδίωση του μοτέρ. Συνήθως λέει, τα καλώδια απο το πέρα δώθε χαλάνε. Τελικά κοίταξα καλύτερα και είδα πως κατά την διαδικασία που έκανα για να βάλω το Mosfet το πριζάκι του extruder motor είχε βγει και δεν πάταγε καλά. Φαίνεται όταν ζεσταινόταν η πλακέτα κάπου έχε την επαφή ακι τ έκανε. Το έβαλα πάλι στην θέση του και μια εκτύπωση 7 ωρών ολοκληρώθηκε κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...